Autor Wątek: Kolumna do Laneya VH100R?  (Przeczytany 2463 razy)

Offline Entangled

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Odp: Kolumna do Laneya VH100R?
« 15 Lip, 2016, 12:33:03 »
Marshalli raczej nie rozważałem do tej pory bo kombinowałem tak: Laney jest bardzo jasnym wzmacniaczem więc potrzebuje ciemno brzmiącej paki, takiej jak Orange albo Mesa. A paka Marshalla chyba ma jasne brzmienie, no ale to może kwestia głośników głównie, może G12 faktycznie byłyby lepsze niż V30.

I tak i nie... Ja po wielu latach grania na różnych piecach dochodzę *raczej* do wniosku innego. Jeśli masz jasno brzmiący wzmacniacz to znaczy, że właśnie te częstotliwości dobrze przenosi i powinien do niego być dobierany głośnik który sobie z tą gorą poradzi. Oczywiście są ludzie którzy graja na zestawie Mesa DR i paka Mesa oversized i uzysują na tym fantastyczne, ciężkie brzmienia (pewnie) bez zamulania. Są też kapele ze świetnym brzmieniem gdzie JCM800 gra z paką Mesy albo Orange. Miałem paczkę Orange w której siedziały różne możliwe głośniki (V30, G12t75, Greenback, V30/G12t na krzyż, etc.) i do dziś nie jestem pewien czy to był dobry zestaw do Marshalla 2204 (piec jest jasny). Sprzedałem tą paczkę parę lat temu. Teraz mam 1960AV, która jest jasna (większość powie że siarzy trzeszczy i piszczy) ale to jest dobry zestaw do Marshalla. Do chuja, to jest paczka MARSHALL! Ten zestaw ma brzmieć jasno.

Analogicznie Laney dobrze brzmi z jasnymi pakami, choć nie jest to reguła. G1265 brzmią na żywo ciemniej od V30 i mimo tego z Laneyem się wg mnie dogadują znakomicie. Jest lekkie V w środku i góra aż tak nie wali po uszach. Laney na 6L6 ma trochę inna górę niż na EL34 (i zupełnie inną niz Marshall), więc w tym wypadku V30 mogą trochę za jasno grać (co kto woli). Ale wg mnie i tak nie siarzą i tak, a już w ogóle żeby nie można było normalnie grać w zespole. To bardzo dobre połączenie do żywych i agresywnych soundów (które ja lubię).

Co do kombinacji V30 z innymi to znam tylko taką z G12t75 i wg mnie to świetny komplet do ciężkiego grania. 

Paczki Park polecam, choć nie znajdziesz ich prawie nigdzie. To była poboczna firma Marshalla w latach 70/80 i wtedy były robione tak samo jak ówczesne 1960 Marshalla (te same głośniki, materiały, wymiary). Rok czy dwa lata temu Park się zreaktywował i robi jakieś wzmaki i kolumny ale wygląda to już inaczej niż ten stary sprzęt. Moja paczka była parę lat temu przedstawiana tu na forum.

Ani 1960AV ani Parka nie zamierzam sprzedawać.

Nie wiem dokładnie jak jest teraz z post-metalem ale z tego co się orientowałem to tam można mieć zarówno jasne jak i ciemne brzmienie :) Zarówno vintagowe wzmaki jak i nowoczesne. Mike Sullivan gra na bardzo czysto brzmiących potworach (basowych) które IMO brzmią dość oldschoolowo tylko paczki ma chyba na bardziej nowoczesnych głośnikach i wg mnie to bardzo dobry sound. Jak masz możliwość pojeździć i potestować po ludziach to ja bym tak zrobił. Jak nie kup w ciemno i jak nie podejdzie szukaj dalej :) Ale na pewno 4x12 będzie lepszym wyborem. A jeszcze lepszym 6x12 :)

Dzięki!! bardzo użyteczne informacje. Zdecydowałem się jednak na pakę Orange 2 x 12 z V30, w miarę potrzeby będę eksperymentował z innymi głośnikami. Wspomniałeś, że 6L6 ma inną górę niż EL34 i wtym wypadku V30 mogą brzmieć na jasno, masz na myśli że za jasne byłyby na 6L6 czy na EL34? A uważasz, że do Laneya bardziej nadaje się zamknięta czy otwarta kolumna?

Mam jeszcze jedno pytanie - czy ktoś mógłby podzielić się jakimiś radami jak najlepiej korzystać z pętli efektów w VH100R? Z tego co widziałem jest to mocno skomplikowane, są bodaj trzy oddzielne. Ja w pedalboardzie mam reverb, delay, phaser, przester i overdrive. No i stroik oczywiście ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Lip, 2016, 12:28:44 wysłana przez Entangled »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
12 Odpowiedzi
9064 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Mar, 2009, 22:04:39
wysłana przez hofiman
12 Odpowiedzi
4073 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Lis, 2009, 13:52:57
wysłana przez Shogun
Mod kolumna

Zaczęty przez Zbir « 1 2 » Wzmacniacze i kolumny

37 Odpowiedzi
13133 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Cze, 2010, 09:54:17
wysłana przez wuj Bat
28 Odpowiedzi
9068 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Sty, 2013, 17:47:24
wysłana przez zietek
3 Odpowiedzi
1128 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2015, 21:23:43
wysłana przez ihavelostmykeys