Autor Wątek: Co was ostatnio zszokowało?  (Przeczytany 1419139 razy)

Offline selfslave

  • Gaduła
  • Wiadomości: 245
I nie, ogólnie rozumiane umiejętności nie są wyznacznikiem tego, jak ktoś zarobi w wolnym rynku. Są takie, które dają łatwiejszy/pewniejszy zarobek i takie, które nie dają tego, a też są społeczeństwu potrzebne.

Oczywiście, że umiejętności są wyznacznikiem. Są bardziej i mniej cenione usługi, a ludzie mają do jednych lub drugich predyspozycje i do kogo tu mieć pretensje? Gdybym nauczył się programowania to zarabiałbym dwukrotnie więcej, ale miałem styczność i po prostu nie mam do tego głowy. Do kogo mam mieć te pretensje, że programiści to lepiej zarabiająca grupa zawodowa? Do rynku pracy? Mam być na tyle krótkowzroczny i żądać, aby im zabrać i dać mi?
Problemem jest siła nabywcza złotówki, ale lewicowe pomysły jej nie wzmacniają tylko osłabiają. Trzeba umożliwić taki rozwój gospodarki, aby wzmocnić siłę nabywczą złotówki i wtedy nawet Ci z niższego szczebla będą mogli pozwolić sobie na lepszą jakość życia. Czyli rozwiązać problem u źródła. Zabieranie bogatszym, a dawanie biednym, sztuczne podnoszenie pensji minimalnej itp. to taki "patch" na źle działający system, a do tego fatalny w skutkach.