Autor Wątek: Jackson JS32-7Q  (Przeczytany 14002 razy)

Offline RWD

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
Odp: Jackson JS32-7Q
« Odpowiedź #25 31 Sty, 2015, 00:27:08 »
Ze zwrotem kosztów sprawdziłem bardzo dokładnie, i na tą chwilę wygląda to tak -

Koszty, które konsument ponosi w przypadku wykonywania przez niego prawa do odstąpienia od umowy, to bezpośrednie koszty zwrotu towarów (m.in. według orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE). Oznacza to, że należy zwrócić konsumentowi całą wpłaconą kwotę łącznie z kosztami dostawy towaru do konsumenta. Art. 6 ust. 2 dyrektywy w sprawie ochrony konsumentów w przypadku umów zawieranych na odległość (dyrektrywa 97/7/WE z dnia 20 maja 1997 r.) stanowi, że konsument, który skorzystał z prawa do odstąpienia od umowy, nie może zostać obciążony żadnymi opłatami poza bezpośrednimi kosztami zwrotu towaru. Trybunał uzasadnił swoją decyzję tym, że postanowienia dyrektywy dotyczące skutków odstąpienia od umowy mają jednoznacznie na celu niepowstrzymywanie konsumenta od prawa do odstąpienia od umowy. Ten cel nie byłby jednak osiągany, jeżeli dopuszczono by możliwość obciążania konsumenta kosztami wysyłki. Ponadto trybunał uznał, że ponoszenie kosztów wysyłki przez sprzedawcę i kosztów przesyłki zwrotnej przez konsumenta stanowi zrównoważony podział ryzyka. Dodatkowe nałożenie kosztów wysyłki, jak stwierdził trybunał, stanowiłoby zbyt wysokie obciążenie dla konsumenta, gdyż musiałby on wtedy ponosić w całości koszty związane z transportem towarów.
„Aby chronić konsumenta przed ryzykiem, wynikającym z faktu, iż przed zawarciem umowy kupna w obrocie zdalnym nie miał możliwości zobaczenia towaru, należy zwrócić mu koszty, które musiał ponieść na usługi dodatkowe wysyłającego, takie jak koszt wysyłki towaru, gdyż z chwilą odstąpienia od umowy stracił on zainteresowanie zamówionym towarem.” Przepisy polskie także nie określają jednoznacznie, kto jest zobowiązany do pokrycia kosztów odesłania towaru w sytuacji, gdy konsument skorzystał z prawa prawo do odstąpienia od umowy. Ponieważ przepisy powstały w ramach konwersji wyżej wymienionej dyrektywy, trzeba uwzględnić cele dyrektywy przy interpretacji odpowiednich przepisów polskich. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stanowi ważną wskazówkę interpretacyjną dyrektywy, a więc także przepisów polskich.

Sporo tego, ale tak to wygląda, a może komuś się jeszcze przyda. Nie chce mi się już zajmować tymi kilkudziesięcioma złotymi. Niech mają na zdrowie. Dla mnie to niepoważni ludzie ( określenie najbardziej delikatne, bo cisną mi się na usta same wulgaryzmy ) a co zrobili z gitarą jak ją odesłałem świadczy chyba najlepiej co sobą reprezentują. Kończę ten temat, i czekam na Schectera. Pozdrawiam.


 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Jackson

Zaczęty przez Wojdus Custom shop

1 Odpowiedzi
4054 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Mar, 2007, 17:48:41
wysłana przez lord_awesomeguy
8 Odpowiedzi
7406 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2014, 19:19:19
wysłana przez gregorinus
2 Odpowiedzi
2786 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2014, 14:07:47
wysłana przez g-zs
14 Odpowiedzi
12658 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Sie, 2015, 18:35:45
wysłana przez vastio
30 Odpowiedzi
11579 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Sty, 2016, 18:52:21
wysłana przez Hortazon