Autor Wątek: Improwizacji ciąg dlaszy w moim wykonaniu  (Przeczytany 23367 razy)

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
1.Hmm.. czyli skale można budować na bazie akordów? Tak rozumiem z Twoich słów.Np. leci podkład do D moll to mogę ogrywać dźwięki akordowe składające się na akord d moll?

2.Grać pasaże - popraw mnie jeśli napiszę źle: ogrywanie pasaży to ogrywanie rozłożonych akordów. Właśnie.. rozłożonych dźwięków z który składa się dany akord? Na tym to polega?

3. Jeszcze raz wracając do dźwięków akordowych. Podałeś mi jako przykład Am do skali A eolskiej? A jak miała by się sprawa w E eolskiej ? Wtedy miałbym ogrywać dźwięki akordowe e moll czyli E , G, H ? I wreszcie czy charakter skali ma mi wyznaczać czy mam ogrywać akord mollowy bądź durowy?

4. Debilne pytania ale ja miałem tyle z teorią romansu co gitarzysta z kapeli garażowo-punkowej. Wychowałem się na nu metalu a tam za krztyny nie ma tak rozbudowanej zabawy z teorią.

To ja dopowiem jeszcze:

1. Tak, ale nie powinieneś "ogrywać" bezmyślnie tych dźwięków tylko przed zagraniem ich starać się kojarzyć w głowie jak brzmi np tercja mała nad akordem mollowym albo septyma wielka nad akordem durowym.
Wszystko rozbija się o to, żeby wiedzieć jaki efekt da konkretny interwał w konkretnym kontekście harmonicznym.

2. Tak

3. Tak, ale w praktyce nie będziesz raczej solował nad jednym akordem Emoll przez 10minut. Poczytaj sobie o harmonizacji skal/gam(Pneumonia, tak to się nazywa po polsku?).

4. Debilne pytania to były wcześniej - teraz zaczynasz już coś kojarzyć.
To, że ktoś układał muzykę bez znajomości teorii to nie znaczy, że jej tam nie ma. Nie ma czegoś takiego jak "łamanie" zasad teorii - tak samo jak z zasadami fizyki. W sumie "zasady" muzyki i "zasady" fizyki to jedno i to samo. Oprócz tego można przeczytać w klasycznej harmonii takie durnoty jak: "nie wolno prowadzić głosów równoległych kwintami/oktawami", ale to odnosi się tylko do trendów panujących w danej epoce i radzę mieć na to wyjebane.
 Ktoś mądry kiedyś powiedział, że piękno nauki polega między innymi na tym, że jest ona prawdziwa nawet jak ktoś w nią nie wierzy ;)
Łamaniem "zasad" teorii byłoby zagranie A nad Amoll w taki sposób, zeby brzmiało to dysonansowo :P

Spoiler
« Ostatnia zmiana: 10 Wrz, 2012, 21:27:32 wysłana przez pivovarit »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
2 Odpowiedzi
2399 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Cze, 2010, 15:54:35
wysłana przez Artisth
2 Odpowiedzi
1324 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Lis, 2015, 16:34:27
wysłana przez delaa
1 Odpowiedzi
5430 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lis, 2015, 12:10:19
wysłana przez g-zs
25 Odpowiedzi
11363 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2016, 14:57:12
wysłana przez allbundy33
4 Odpowiedzi
2877 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Gru, 2021, 13:19:03
wysłana przez ITHMW