Autor Wątek: Improwizacja polifoniczna - Earth Song (Michael Jackson)  (Przeczytany 3909 razy)

Offline Adam Fulara

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 55
  • W muzyce chodzi o styl (Davis).
    • Adam Fulara & Full-X
To jazzowe brzmienie, to tylko przetwornik, nagrywa się zazwyczaj w linię (np. Pat Metheny), nie stosuje się symulacji. :) Jedynym efektem jaki dodaję, prócz korekcji EQ jest reverb/delay mojej własnej produkcji - słyszany w nagraniu. Na sumie też dodałem kompresor - bo zakres dynamiki był trochę za duży.

Jeszcze jedno. OK, pianino brzmi pięknie. Zgadza się, Chopin to jest moja top trójka muzyków wszech czasów. Ok, grając na fortepianie byłbym jednym z miliona grajków, musiałbym szukać gdzieś indziej pomysłów. To, co niektórzy mi radzą - graj na fortepianie, albo kostką, byłoby naprawdę wielkim krokiem wstecz. Przede wszystkim musiałbym mierzyć się polifonią z klawiszowym Bachem, a tu nie muszę :) Mogę grać sobie frazowanie typu Metheny do kontrapunktu, prowadzić głosy w bliskości sekundy i robić różne zabiegi artykulacyjne. Nawet jak to brzmienie jest wg niektórych gorsze, to nie jest miarą uroda brzmienia, tylko jego charakter, odrębność. Innymi słowy lepsze brzmienie, to własne, niż ładne ale typowe. Nie jest to może jakaś wielka zasługa, ale żaden tapper na świecie nie gra jazzową barwą gitary. Ja tak.  Mam wewnętrzną potrzebę własnej odrębności, mojej działki której nikt inny nie eksploatuje,  ja po prostu ćwiczę inne rzeczy, niż wszyscy - coś innego niż pianiści, coś innego niż gitarzyści, coś innego niż (!) tappingowcy. Z każdym rokiem oddalam się coraz bardziej od utartych "kanonów. To jest fajne i to może robić ... KAŻDY z nas. Ba, powinien wg mnie. Bo co to za problem? Kwestia chęci, motywacji, uporu lub ich braku.

Ciekawostka - Bach nie lubił brzmienia fortepianu. Klawesyn był mu obojętny, organy lubił. Uwielbiał klawikord - jedyny instrument klawiszowy z podciąganiem strun i wibratem typu gitarowego (tylko w górę), tzw. Bebung (współcześnie kojarzyć z klawiszami Aftertouch). Dociskasz klawisz -> podciągasz strunę :D  Do dziś nikt dokładnie nie wie jak Bach podciągał struny, jak wibrował, ale wiemy, że to robił. Klawikord do organów, albo do fortepianu, ma się jak tapping do kostki.

« Ostatnia zmiana: 08 Wrz, 2012, 10:35:24 wysłana przez Adam Fulara »
http://fulara.com/  <- Nowa płyta!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
8 Odpowiedzi
5723 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Cze, 2010, 09:57:51
wysłana przez Leon
26 Odpowiedzi
7278 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Cze, 2011, 21:56:32
wysłana przez Omlet
4 Odpowiedzi
1792 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Mar, 2012, 19:36:50
wysłana przez wuj Bat
36 Odpowiedzi
5279 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Mar, 2013, 14:19:16
wysłana przez Adam Fulara
6 Odpowiedzi
3838 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2014, 16:19:51
wysłana przez gos.sebastian