Autor Wątek: Nauka gitarowania początkujących.  (Przeczytany 15398 razy)

Offline kguitark

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 78
Odp: Nauka gitarowania początkujących.
« 23 Lip, 2012, 08:40:19 »
Pograjcie razem z metronomem, ważne żebyś wyrobił u chłopaka nawyk kontrolowania tempa (czy gra przed, czy za, czy równo z klikiem, czy w ogóle słyszy takie rzeczy). Pokaż mu na czym tak naprawdę polega ćwiczenie swobody technicznej - stopniowe zwiększanie tempa do miejsca, gdzie wchodzi "spina", jak to pokonać.
Ćwiczenia typu 5678 niech gra sobie z palm mutingiem lub bez - obydwa sposoby przydatne i +10 do swobody.
Uczenie się riffów/piosenek jako takich nie ma sensu, CHYBA że będziesz zwracał przy tym uwagę na poprawną artykulację i rytmikę. I wytłumaczyć z teorii co się w danym kawałku dzieje - dlaczego taki, a nie inny akord występuje po danym funcie, wskazać zastosowanie skali bluesowej czy chromatyzmów. Jeżeli uczeń jest zaawansowany to samo można robić na bazie solówek.
Jeżeli harmonia, to fajnie by było nie tylko wiedzieć, ale i słyszeć. :) Więc przydatnym elementem lekcji byłby "sprawdzian" pod tytułem: grasz akord dominantowy/zmniejszony/zwiększony/zawieszony/minorowy/majorowy a chłopak Ci mówi, jaki akord słyszy. To samo z interwałami (skoro już podział na konsonanse/dysonanse był, to interwały z nazwy i z brzmienia + zastosowanie). Ale to na później :)
Gdybym ja prowadził zajęcia przeszedłbym po prostu do skal modalnych i koła kwintowego (ale nie więcej, niż jedna, dwie skale na lekcje). Po 5 tygodniach (jedna lekcja w tygodniu) chłopak powinien zagrać te 7 skal na bazie skali jońskiej i przenosić to sobie do dowolnej tonacji.
Jeżeli chłopak ogarnie sobie akordy, pokaż mu pentatonikę molową, a potem pentatonikę molową w pozycjach. I ćwiczenia na tym oparte a jest tego od cholery. :)
Śmiało możesz pokazywać na zajęciach ćwiczenia ze znanych Ci szkółek jeżeli brakuje Ci pomysłów.
Nie wiem jak to jest nie widzieć przydatności nut ( o_0 ) ale jeżeli zamierzacie grać coś więcej niż:
0 000 000 00000 0 000 000 0000 1 1 1
to przydałoby się ruszyć orientację dźwiękową na gryfie i to najlepiej nie z tabelki, bo to idzie jak krew z dupy. A czytanie nut a vista jest świetne i granie na początku nawet z solfeża odbije się później na świadomości i frazowaniu.
Mam nadzieję, że jakiś pomysł Ci podsunąłem ;)

I słuchaj kolegi pivovarita, bo Ci dobrze podpowiadał. ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Lip, 2012, 12:32:33 wysłana przez kguitark »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Nauka utworów...

Zaczęty przez quorton « 1 2 3 » Warsztat

65 Odpowiedzi
37507 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Lut, 2010, 23:11:40
wysłana przez terrormuzik
31 Odpowiedzi
19566 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Cze, 2013, 23:56:00
wysłana przez Mat
20 Odpowiedzi
10475 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Mar, 2012, 20:28:03
wysłana przez crowley
18 Odpowiedzi
29834 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Kwi, 2016, 17:41:26
wysłana przez p0ison
2 Odpowiedzi
14615 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Lut, 2018, 19:43:51
wysłana przez Dmaligator