Autor Wątek: Śpiew plus gitara - jak ćwiczyć by zaliczyć?  (Przeczytany 20906 razy)

Offline selfslave

  • Gaduła
  • Wiadomości: 245
Ja od niedawna też się wziąłem za obie te rzeczy naraz. Wiadomo, jak gra się akordami w stałym, prostym rytmie to nie jest wielki problem, gorzej gdy jakieś zmiany są. Osobiście rozkminiłem coś takiego (nie wiem czy to poprawne, ale dla mnie działa), że trzeba mieć dobrze opanowany tekst i wiedzieć który dźwięk jest grany przy danej sylabie. Albo sobie to rozpisać nawet (ja tak nie zrobię, bo jestem leń, ale można). Wtedy gdy mam coś trochę bardziej skomplikowanego (tzn. skomplikowanego dla mnie, a nie tak ogólnie;)) to wiem przy którym dźwięku gitary zaczynam daną sylabę śpiewać, przy którym kończę, zaczynam następną itd.. Ale oczywiście trzeba to jeszcze żmudnie poćwiczyć, a przy bardziej złożonych riffach najlepiej zacząć w trybie slow-mo ;)

Jeszcze wpadłem na kilka takich "sztuczek" przy pisaniu utworów. Np. gdy gitara jest gęsto to na wokalu lepiej śpiewać długie dźwięki. Lepiej się tak śpiewa, a i kontrast dobry. Albo żeby np. w zwrotkach gitara była grana oszczędniej, bo robi to więcej miejsca na wokal i też śpiewa się lepiej/łatwiej ;) Zresztą tak robią nawet kapele, w których są osobno wokalista i gitarzysta, tylko wcześniej nie zwracałem uwagi.

Pewnie niewiele poradziłem, bo niedawno zacząłem, więc również czekam aż ktoś coś mądrzejszego napisze :D

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
6732 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2009, 07:42:52
wysłana przez nikt
25 Odpowiedzi
19135 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Sty, 2011, 23:55:41
wysłana przez Bjørn
11 Odpowiedzi
25510 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2015, 07:55:03
wysłana przez escape_artist
5 Odpowiedzi
6307 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2013, 15:44:40
wysłana przez grz_ost
29 Odpowiedzi
12911 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Sie, 2013, 11:59:04
wysłana przez lwronk