Autor Wątek: Grubość korpusu w Les Paulach i Les Paulopodobnych  (Przeczytany 7473 razy)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Hejka
   Mam pytanko do tych z Was, którzy posiadają LP gibola, epi lub EC LTD(ESP). Moglibyście podać grubość korpusu jaką macie ? (nie, tym razem nie mam żadnej wspaniałej teorii na ten temat :P Po prostu jestem ciekawy i nie mam za bardzo gdzie samemu sprawdzić). Interesują mnie grubości korpusu następujących wioseł:

- LP standard (Może być gibol, może być epi. Myślę, że standardy (a nie żadne dziwne edycje) akurat to mają takie same w obu firmach)

- LP custom (tak samo, może być Epi może być gibol. Pytam się oddzielnie o customa, bo z tego co się orientuje jer grubszy od standarda)

- LTD (lub ESP) EC 1000 wersja na pasywach i na aktywach (ze zdjęć wydaje mi się, że te na aktywach są cieńsze od tych na pasywach, ale to może być totalna bzdura, więc pytam by się upewnić)

O ec-400 nie pytam, bo sam mam;)

Oczywiście interesuje mnie grubość w miejscach, gdzie nie ma żadnych wycięć, jeżeli dany model takowe posiada (np. EC-100 na brzuch, lub klatę w górnej części, tak jak strat). Myślę, że najbardziej obiektywne będzie podanie grubości bez uwzględnienia wypukłości płyty wierzchniowej, czyli zmierzone tuż przy krawędzi obok bindingu
(np koło tylnego zaczepu na pasek sufmiarką lub ewentualnie linijką ;).

Z góry dziękuję za info, jeżeli jakoweś napłynie;)

Offline Maciek

  • Pr0
  • Wiadomości: 829
nie wiem jaką teorie spiskową knujesz ale Ci pomogę

Gibon LP classic

czyli zmierzone tuż przy krawędzi obok bindingu
5cm

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
    Nic nie knuje ;) Po prostu miałem kiedyś vintage lemon drop'a, który tam niby był wzorowany na les paulu standardzie i cholernie ciężko grało mi się na tych progach, które były już właściwie położone na korpusie (zdaje się od 16 dalej). Aktualnie mam EC-400 i nie ma on żadnych wycieńć z tyłu, wyprofilowań, ani też nie jest on jakiś specjalnie chudy, a jednak gra mi się o wieeele łatwiej. Tak więc skoro obie gitary z pozoru wyglądają bardzo podobnie, obie łączą się z korpusem w tym samym miejscu na gryfie i mają obie po 22 progi, to zakładam, że EC-400 musi być jednak deko chudsza.  
    Sram się od dawna za LP customem, który z tego co wiem jest grubszy od standarda,  więc jeżeli okazałoby się, że ec-400 jest chudsze od lp standard, który mi nie wchodzi pod tym względem, to już lp customa w ogóle powinienem sobie odpuścić. A o EC-1000 pytam z ciekawości, jako alternatywę, jeżeli chciałbym mieć gitarę mocno zbliżoną do LP, która była by lepsza w znaczącym stopniu od tego co mam, a manualnie pasowałaby mi.  
     Najlepiej byłoby po prostu wymacać te wszystkie wiosła, niestety nie mam za bardzo takiej możliwości. Wiem, że ta sonda może nie dać pełnego obrazu rzeczy, bo inne czynniki mogą mieć również wpływ na lepszy dostęp do wyższych progów (np. choćby nawet profil, grubość i szerokość gryfu, czy też grubość i profil łączenia gryfu z korpusem), ale przynajmniej myślę, że jakość mniej więcej nakieruje mnie w sytuacji.

Choć w sumie jak teraz patrze na EC i na zdjęcie LP to różnica w wygodzie może być spowodowana tym trochę innym cutawayme w EC - jakby dalej on się dopiero "przeradza powoli" w korpus niż w LP, o jakiś jeden, góra dwa progi....sam już nie wiem
« Ostatnia zmiana: 10 Lut, 2011, 15:49:02 wysłana przez Chomick »

Offline Muchatek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 115
  • Old Smuggler
Zależy jaki Standard i jaki Custom. Dla zabawy zmierzyłem ostatnio korpusy 3 sztuk  LP Studio, które u mnie stały i okazało się, że każdy miał deskę o innej grubości. Różnica między najgrubszym a najcieńszym wyniosła  11 mm :)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Hmmm....a czy w związku z tymi różnicami w grubościach korpusów czujesz jakieś różnice w wygodzie dostępu do najwyższych progów ? 11 mm to dość dużo, jeżeli by nie było specjalnie różnicy wychodziłoby na to, że krój cutawaya w ltd 400 robi swoje. Ktoś w ogóle ma jakieś własne doświadczenia w macaniu ltd ec 400 i lp standard pod względem dostępu do wyższych progów ? (specjalnie pytam konkretnie o ec-400 bo ec-1000 ma profilowanego cutawaya od spodniej strony gitary plus 24 progi, wiec siłą rzeczy zawsze "dalej się zajdzie").

Aha u mnie wyszło jak u Macka - 5 cm

Offline MrJ

  • Pr0
  • Wiadomości: 576
  • marudny jeżor
Wg rysunków technicznych które właśnie przeglądam, Gibson LP ma korpus wysokości od 50mm, licząc po krawędziach, do 61mm licząc w najgrubszym miejscu (wypada wg tych samych rysunków na wysokości od stoptaila do środka między pickupami).

Dla porównania - standardowy strat, teles i superstraty - 45mm. Viper i Signum z tego co pamiętam 40mm.

[troll mode on]A SG ma 35mm (!) i takie profilowanie, że frzyciu wygodniejszej deski nie trzymałem :P [troll mode off]
Dyskusja z forumowym skurwysyństwem jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne ile umiesz, wiesz i jaki masz poziom. Gołąb i tak wskoczy na szachownicę, rozjebie figury, nasra i wydrze dziób że wygrał.

Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
To jaka jest różnica między Studio, Standardem, a Customem ?
wearehelp.bandcamp. com

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Signum Dragon bodajze 38mm z tego co pamietam jak miezylem :P

Zomballo

  • Gość
Ale jakiego masz EC-400? Były bodajże 3 wersje: zwykły EC-400 (24 progi, profilowany cutaway), EC-400AT i EC-400VF (archtop, 22 progi, grubszy korpus, płaski z tyłu gruby i wypukły z przodu). AT i VF są właśnie bardzo LPpodobne. Gryfy wklejane na long tenon itp. ale AT jest cały z mahoniu, a VF ma nakładkę z klonu.

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
         No ja mam właśnie EC-400 AT ebony bodajże z 2005, tak jak mówisz płaski z tyłu i bardzo podobny do LP. Dlatego dziwie się czemu gra mi się o niebo niebo niż na gitarze totalnie wzorowanej na LP (właściwie to na 2, bo macałem u Stefana jeszcze Vintage V100 icon i to samo było), przy czym grubość korpusu przy krawędzi tak jak pisałem jest 5 cm czyli w sumie jak w "normalnym" LP.

       Nie wiem czy to nie "wina" cutawaya,  m.in za sprawą którego kształt EC różni się trochę od klasycznego LP, choć tak jak mówiłem nie ma żadnych profilowań z tyłu i nie wydaje się on na pierwszy rzut oka zmieniać czegokolwiek w kwestii wygody - po prostu inny design. Najlepiej było by obie je porównać na żywo, pomacać, przyłożyć do siebie i zauważyć ew. różnice.

Przy czym nadal interesuje mnie ile ma custom skoro standard wg. rys tech. 5,00 cm :D
« Ostatnia zmiana: 11 Lut, 2011, 11:27:58 wysłana przez Chomick »

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
Temat dla noobow

LTD EC400VF vs LTD EC 1000






Gibson LP Custom vs ESP Eclipse FT (55mm)



Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
Custom ma więcej archtopa, czy mi się zdaje ?
wearehelp.bandcamp. com

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
            Hmmm... spodziewałem się tego, co pokazuje pierwsza fota - 400 grubsze niż 1000, ale druga fota....to mi zabiłeś ćwieka....Co to za model w ogóle FT ??? Przeglądałem różne stare stronki ESP i nigdzie go nie mogę znaleźć - mógłbyś z ciekawości tak powiedzieć coś więcej o nim - z którego roku jest i wrzucić więcej fot ?

Tak dla porównania znalazłem w necie:





          Przyjżyjcie się, jak odwrócą gitary na drugą stronę - mają wycieńcia, plus coś chuda ta pierwsza (druga trudno ocenić). Nie sądziłem, że mogą być aż takie różnice w budowie między ESP EC, a równoważnymi modelami LTD. Może ten model FT to jakiś taki specjalny dla tych, co nie chcą wycieńć i chcą pełnowymiarową dechę ?
« Ostatnia zmiana: 11 Lut, 2011, 21:00:57 wysłana przez Chomick »


 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
3569 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Kwi, 2008, 23:03:47
wysłana przez Yony
5 Odpowiedzi
2954 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Lip, 2009, 12:12:51
wysłana przez kagus72
78 Odpowiedzi
54444 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Gru, 2009, 14:52:01
wysłana przez Draiman69
2 Odpowiedzi
2219 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Gru, 2018, 10:27:43
wysłana przez Chomick
8 Odpowiedzi
1984 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2020, 10:46:18
wysłana przez polec