Autor Wątek: "Wersja amerykańska" z trafo a brzmienie  (Przeczytany 16568 razy)

Offline matisq

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 147
  • Gadaj z dupą to Cię osra
    • My Youtube
"Wersja amerykańska" z trafo a brzmienie
« 03 Sty, 2011, 07:50:27 »
Witam,

Znalazłem takie oto ogłoszenie na allegro.
http://allegro.pl/mesa-boogie-single-rectifier-rect-o-verb-50w-combo-i1395889006.html

Cytat z aukcji:
Cytuj
(...) wersja tak zwana "amerykanska" nigdy nie bedzie chodzic tak jak  europejska bo uzywanie transformatora zewnetrznego z 110V na 220V  generuje szumy i najczesciej nie ma wystarczajacej mocy natezeniowej zeby wzmacniacz chodzil na pelnych obrotach i bez znieksztalcen  brzmieniowych !

Jak się do tego odnosicie?
Czy to prawda, czy tylko chłyt materkingowy? :)

Pozdro667!

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
ja się do tego odniosę tak, że większość PT i tak ma wyprowadzenia na 110, 230, 240v, zwłaszcza w dużych firmach, które robią wzmacniacze na cały świat i jest to wielka tajemnica wiary :D

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Hmmm. Wg moich spostrzeżeń, to jak na razie wszystkie mesy w wersjach USA z zewnętrznym trafo grały lepiej niż te defaultowo na 230V. :)
Ale może to być też spowodowane tym, że wszystkie amerykańskie Mesy jakie słyszałem, to były wzmacniacze starszych serii :P

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 865
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Witam,

Znalazłem takie oto ogłoszenie na allegro.
http://allegro.pl/mesa-boogie-single-rectifier-rect-o-verb-50w-combo-i1395889006.html

Cytat z aukcji:
Cytuj
(...) wersja tak zwana "amerykanska" nigdy nie bedzie chodzic tak jak  europejska bo uzywanie transformatora zewnetrznego z 110V na 220V  generuje szumy i najczesciej nie ma wystarczajacej mocy natezeniowej zeby wzmacniacz chodzil na pelnych obrotach i bez znieksztalcen  brzmieniowych !

Jak się do tego odnosicie?
Czy to prawda, czy tylko chłyt materkingowy? :)

Pozdro667!

Brednie.
4string

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Przednie brednie poobiednie. Zrób ślepy test i hu a nie poznasz :P

Offline matisq

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 147
  • Gadaj z dupą to Cię osra
    • My Youtube
Tak tylko pytałem :)

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
w żywotności ale nie w brzmieniu
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
IIRC to dr Tom z Hellstone kiedys demaskowal ten mit na pl.rec.muzyka.gitar a

W efekcie wychodzila, że roznica jest w tym, że w czyms (techignorant) jest 50 a nie 60 hz a brzmieniowo ztcp nie. Oczywiscie pamiec moze klamac, ale jak ktos przegrzebie archiwum prmg (albo Didej z glowy) to znajdzie

Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
Nie rozumiem przynajmniej połowy z tego co napisałeś :P
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Hehe, Hank Moody jakiś czas temu zrobił awanturę którejś lasce z którą sypiał (tyyyyle ich byyyło...?) że skrótów używa zamiast normalnego języka :D

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Pisalem z telefony w autobusie ;) anyway konkluzja byla taka, że brzmieniowo nie ma roznicy. Znajde dyskusje to podlinkuje

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Pisalem z telefony

+10 do zajebistości

Cytuj
w autobusie ;)
-10

Wątku nie pamiętam, ale na logikę różnica jest, ale nie w stylu lepsze gorsze. To co teraz napiszę będzie teorią spiskową, zupełnym bełkotem niepodyktowanym żadną rzetelną wiedzą:

Amerykanie mają w gniazdkach prąd zmienny o częstotliwości przebiegu 60 Hz, my mamy 50 Hz. Elementy wymagające napięcia stałego (DC) nie odczują prawdopodobnie różnicy, te wymagające napięcia zmiennego będą dostawać je z inną częstotliwością. Podejrzewam, że ma to znaczenie jeśli chodzi o interakcję wzmacniacza z gitarą (np 60 Hz i jego wyższe harmoniczne będę się sprzęgać z innymi dźwiękami gitary). Nie wiem czy kojarzycie coś takiego, że na niektórych dźwiękach na niektórych wzmacniaczach przy podciąganiu pojedynczej struny słychać jakby drugi dźwięk (coś w stylu ring modulatora). To jest z tego co kojarzę interakcja z trafem i prawdopodobnie częstotliwość występowania takiego zjawiska jest zależna od częstotliwości zasilania.

Offline matisq

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 147
  • Gadaj z dupą to Cię osra
    • My Youtube
Coś w tym jest.

Line 6 do serii POD HD dodało AC Rate selector:
Cytuj
The HD Amp Models within POD HD300 include simulation of AC hum typical of the AC Vacuum Tube Heater component, which is an important part of the tonality of a tube amplifier. We’ve provided the option to set the AC Rate to match that of the USA (60Hz) or UK (50 Hz) frequency for authenticity.

Offline metal

  • Gaduła
  • Wiadomości: 337
Wątku nie pamiętam, ale na logikę różnica jest, ale nie w stylu lepsze gorsze. To co teraz napiszę będzie teorią spiskową, zupełnym bełkotem niepodyktowanym żadną rzetelną wiedzą:

Amerykanie mają w gniazdkach prąd zmienny o częstotliwości przebiegu 60 Hz, my mamy 50 Hz. Elementy wymagające napięcia stałego (DC) nie odczują prawdopodobnie różnicy, te wymagające napięcia zmiennego będą dostawać je z inną częstotliwością. Podejrzewam, że ma to znaczenie jeśli chodzi o interakcję wzmacniacza z gitarą (np 60 Hz i jego wyższe harmoniczne będę się sprzęgać z innymi dźwiękami gitary). Nie wiem czy kojarzycie coś takiego, że na niektórych dźwiękach na niektórych wzmacniaczach przy podciąganiu pojedynczej struny słychać jakby drugi dźwięk (coś w stylu ring modulatora). To jest z tego co kojarzę interakcja z trafem i prawdopodobnie częstotliwość występowania takiego zjawiska jest zależna od częstotliwości zasilania.

Ale dla tego faktu o ktorym piszesz  nie ma znaczenia czy masz wersje 110V czy 230V. Bo nie licząc trafa te wzmacniacze są identyczne. Więc wersja 110V i 230V zagraja tak samo, bo oba w EU zostana potraktowane napieciem o częstot. 50Hz wiec muszą brzmieć tak samo.  Bo wersja EU napewno nie ma modułu podnoszącego częstot. do 60Hz zeby brzmiało "tak samo jak w usa".

Swoja drogra grałem na wielu wzmacniaczach z USA przez trafo i naj.... jak trzeba, wiec jedyny minus ampow z usa to koniecznosc targania dodatkowego trafa.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 865
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
(...)

Ale dla tego faktu o ktorym piszesz  nie ma znaczenia czy masz wersje 110V czy 230V. Bo nie licząc trafa te wzmacniacze są identyczne. Więc wersja 110V i 230V zagraja tak samo, bo oba w EU zostana potraktowane napieciem o częstot. 50Hz wiec muszą brzmieć tak samo.  Bo wersja EU napewno nie ma modułu podnoszącego częstot. do 60Hz zeby brzmiało "tak samo jak w usa".

Trafiony, zatopiony. Koniec wątku.
4string

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Juz wiem, dlaczego amerykanskie plyty lepiej brzmia od Comy...

Offline matisq

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 147
  • Gadaj z dupą to Cię osra
    • My Youtube
60 Hz vs 50 Hz :)

Offline zibisound

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
Witam. Czestotliwość napięcia sieci zasilającej nie ma znaczenia dla wzmacniacza, bo prąd zmienny jest prostowany w zasilaczu i  napięcie stałe jest takie samo. Trafo do zmiany napięcia sieci 110/230 V powinno mieć moc ok. 20% większą od pobieranej, czyli dla wzmaka 50 W trafo oryginalne ma moc ok 150 W i trafo redukcyjne powinno mieć moc ok 200 W a nie 600. Pozdrawiam-Zygmunt.

Offline coin777

  • Pr0
  • Wiadomości: 770
  • Nie moge Tego
    • YT
Skoro to nie ma znaczenia to dziwne, że słychać buczenie 60/50Hz, jakiś to ma wpływ na brzmienie ;)
Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig

Offline Muchatek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 115
  • Old Smuggler
Witam. Czestotliwość napięcia sieci zasilającej nie ma znaczenia dla wzmacniacza, bo prąd zmienny jest prostowany w zasilaczu i  napięcie stałe jest takie samo. Trafo do zmiany napięcia sieci 110/230 V powinno mieć moc ok. 20% większą od pobieranej, czyli dla wzmaka 50 W trafo oryginalne ma moc ok 150 W i trafo redukcyjne powinno mieć moc ok 200 W a nie 600. Pozdrawiam-Zygmunt.

Grałem na tych samych wzmacniaczach w USA i w PL i grały inaczej. Mesa SR, DC3  - miałem je przez dłuższy czas w USA, potem przywiozłem ze sobą do PL. Różnica jak dla mnie była zauważalna.
 Co do zewnętrznych transformatorów - nie uważam, żeby wersja USA+ trafo grała gorzej niż wersja Europejska. Wzmaki z zewnętrznym trafo łoją jak trzeba i nie ma co tu mówić o jakiejś degradacji dźwięku.
 Sinner pisał o takich samych trafach na różne rynki - też prawda, choć nie wiem czy istotnie robi tak większość. Kiedyś może i tak było, teraz raczej zabieg ten stosują mniejsze firmy robiące butikowy sprzęt.

  
« Ostatnia zmiana: 11 Sty, 2011, 13:40:37 wysłana przez Muchatek »

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 865
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Nie cudzołóż
Różnica w brzmieniu pomiędzy 50 a 60Hz jest taka jak w brzmieniu pomiędzy wzmakiem z gałkami potencjometrów plastykowymi a metalowymi.
« Ostatnia zmiana: 11 Sty, 2011, 16:12:57 wysłana przez theremin »
4string

Offline Muchatek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 115
  • Old Smuggler
Sprawdzałeś czy teoretyzujesz?

Offline gkoz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Jedyna różnica pomiędzy 50/60Hz jeśli chodzi o układ wzmacniacza (konkretnie DR) jest taka, że zasilamy grzejniki lamp (wszystkich oprócz pierwszej preampu) z częstotliwością 50/60Hz. Może to jakoś BARDZO marginalnie wpłynąć na brzmienie, ale wątpie żeby więcej niż 10% użytkowników była to w stanie zauważyć. Inna kwestia, to na przykład trafo 230/110, które daje powiedzmy 120V kiedy nie obciążymy go na jego wartość znamionową jeśli jest przerośnięte, albo napięcie będzie lekko siadało, gdy jest zbyt małe. Tutaj już może być odczuwalna różnica. Trzeba by poprzeć pomiarami i obserwacjami ;)

Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
Grałem na tych samych wzmacniaczach w USA i w PL i grały inaczej. Mesa SR, DC3  - miałem je przez dłuższy czas w USA, potem przywiozłem ze sobą do PL. Różnica jak dla mnie była zauważalna.
 
Lepsze powietrze, lepszy prąd, lepsi gracze - wiadomo ;)
wearehelp.bandcamp. com

Offline Muchatek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 115
  • Old Smuggler
Hajneken też mi tam inaczej smakował :P

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
6196 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Lip, 2008, 14:20:40
wysłana przez Dexterek
25 Odpowiedzi
24549 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 12:45:40
wysłana przez mondomg
3 Odpowiedzi
4517 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Sty, 2010, 22:34:41
wysłana przez theremin
9 Odpowiedzi
5278 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2010, 22:26:56
wysłana przez Vertigo
19 Odpowiedzi
6967 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Mar, 2015, 15:42:33
wysłana przez lwronk