Autor Wątek: lampy mocy i preampu PEAVEY 5150II  (Przeczytany 21955 razy)

Offline daniel.iron

  • Gaduła
  • Wiadomości: 201
  • HARDCORE!
    • DEVON
lampy mocy i preampu PEAVEY 5150II
« 07 Mar, 2010, 19:24:03 »
Hej,

W sumie temat trochę dla mnie na przyszłość (może niedaleką) ale co mi tam. Mam parę pytań jak to zwykle ja :D

1. Jak jest z tym biasem? Tzn muszę ustawiać go jeśli wymieniam tylko 2 z 4 lamp czy nawet po wymianie całości?
2. Jakie lampy na końcówkę polecacie? I które lampy są sparowane ze sobą?
3. Co sądzicie o lampach svetlana? Jak to jest z tymi oznaczeniami C i S
4. Czy lampy na preampie musza być wymieniane jakoś parami czy w inny sposób czy mogą być pojedynczo?
5. Tu znów rodzi się pytanie jakie lampy. Ponoć JJ dobrze napędzają tego wzmaka.
6. Co do samego biasu to jak się go ustawia, wiem że wpinam miernik w to wejście z tyłu a bias ustawiam tym pokrętłem za grillem. Ale co jak i dlaczego. Wiem że temat był ogólny ale ja wciąż nie pani'maju


PS
Ameryki nie odkryłem ale Peavey jest mega super zajebisty :D
« Ostatnia zmiana: 07 Mar, 2010, 19:27:37 wysłana przez daniel.iron »

locco

  • Gość
dobra, nie bede cie odsylal do wyszukiwarki, tylko dam ci gotowca  ???

1. Bias ustawiasz pod kazde lampy na koncowce mocy, musza byc sparowane po 2 albo 4 (zalezy od wzmacniacza), bias trzeba ustawiac za kazdym razem i w kazdym przypadku
2. Ja bym do 5150 wsadzil JJ. Sa tanie, dobrzebrzmiące i dosyc "ciemne", co w tym przypadku ma zalety. Tu masz fajne recenzje roznych typow lamp: http://thetubestore.com/accessories.html
3. Lampy, jak lampy, opinie sa rozne- generalnie pozytywne. Raczej jasne brzmienie.
4. Wymieniasz dowolnie, pojedynczo i nie wymagaja biasowania. Wsadzasz i juz- roznia sie brzmieniem i sa zamienniki roznych typow.
5. Bo są ciemne, mają pełne brzmienie i nie będą siarczyste jak np ElectroHarmonixy, ktore sa jasne i maja duzo gainu- to nie jest oczywiscie wada, do mojego wzmacniacza pasuja zajebiscie
6. Wez z tym idz do jakiegos superelektrika, dobrze radze ;)

Offline valentine

  • Gaduła
  • Wiadomości: 395
Czesc.
Sluchajcie, nie chce zakladac nowego tematu wiec za pytam tu...
Mianowicie chodzi o to ze moje lampy na preampie w 5150 siadly mi totalnie a ja mam only 200-250zl i chcialem sie zapytac czy te lampy jj to serioa taka kupa?
Czy wzmak straci swoj charakter jak wsadze wlasnie je, i czy mają one w miare dobra zywotnosc.
Pozdrawiam

Offline m4ody

  • Pr0
  • Wiadomości: 516
    • http://www.rotengeist.pl
chcialem sie zapytac czy te lampy jj to serioa taka kupa?

te od polskiego dystrybutora tak
kup na ebayu
Leweoczkomisiarysia

Offline So99

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
  • I am that I am
no wez mnie nie rozsmieszaj. moze jeszcze z eurotubes?

filmy o ustawianiu biasu w 5150II tez widze dobre macie :)

daniel - mozesz spokojnie nie ustawiac biasu o ile piec jest niemodowany - zakres regulacji jest w II na tyle niski ze predzej zaszkodzi to brzmieniu niz lampom.

punkty pomiaru biasu w 5150II sa przyslowiowego chuja warte. tak sie niestety sklada ze po zmierzeniu ich woltomierzem, dowiesz sie wylacznie jakie ujemne napiecie tam jest. nic ci to nie powie o pradzie spoczynkowym lamp mocy.
spokojnie mozesz wyjac 2 zewnetrzne lampy - bo z tego co napisales cos wyczuwam ze chcesz dac 2 nowe. ok. zmien tylko ustawienie impendancji na o polowe mniejsze ie. 16ohm kolumna i 2 lampy = daj 8, masz kolumne 8ohm i 2 lampy - daj 4.

lampy na pre to praktycznie pelna dowolnosc - oczywiscie mowie o ecc83/12ax7. moga byc roznych producentow. dobrym pomyslem jest pokombinowanie z pierwsza lampa - tam mozna wg uznania dac 82/81/5751.

z lampami mocy nie ma co za bardzo tam kombinowac - trzymasz sie 6l6gc i tyle.

PS. valentine - za 250 to spokojnie kupisz dobre banki na pre i jeszcze ci zostanie.

co do jj - sa ok. mialem z nimi sporadyczne przykre akcje - vide kwartet el84 i classic30 gdzie banki na dzien dybry zaczely swiecic troche jakby zbyt czerwono... ale generalnie sa ok.
jebac master volume.

Offline daniel.iron

  • Gaduła
  • Wiadomości: 201
  • HARDCORE!
    • DEVON
właśnie jak to jest z ostatnią(pierwszą) lampą co dają takie zamiany? i o którą lampę chodzi dokładnie?

locco

  • Gość
lampa w slocie V1 najbardziej wplywa na sound, po porostu jest pierwsza w calym obwodzie. sa tu kolesie, ktorzy to lepiej wytlumacza pewnie, ale tak jest najprosciej chyba.

a ktora to jest, to musisz sobie w jakims manualu sprawdzic, najszesciej pierwsza albo ostatnia w preampowych.

Offline So99

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
  • I am that I am
locco - uklad lamp miedzy 5150I a II lekko sie rozni, o czym pewnie wiesz.

w I powszechnie zalecana zmiana V1 na 82/12au7 81/12at7* poprawia wylacznie brzmienie czystego kanalu, natomiast udupia "troche" crunch. a szkoda z crunchu w 5150 rezygnowac bo w okreslonych sytuacjach, ma lepsze "PIERDOLNIECIE" niz plaski, mocno kompresujacy lead.

jest moze opcja nagrania 5150I script vs block letter, na roznych lampach i stock vs mod. ale - zalezy jakie bedzie zainteresowanie.

PS. jest tez opcja nagrania pewnego Soldano HR50 po depth mod ;-)

*nie czytajcie tych pierdol na pigmeju - 81 mozna wsadzac :)

PS. w ogole  pytanie - na ile odkrecacie swoje 5150 w ludzkich warunkach?

zastanawiam sie nad wiekszym zamowienien 5150-C (dlawiki, mercury magnetics). dla lubiacych porownania = "choke mod"

dobranoc :)
« Ostatnia zmiana: 06 Maj, 2010, 01:51:02 wysłana przez So99 »
jebac master volume.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
So99 - nagrywaj nagrywaj, myślę, że wiele osób chętnie posłucha takich porównań, jestem za!

Offline maestro

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 22
So99 - nagrywaj nagrywaj, myślę, że wiele osób chętnie posłucha takich porównań, jestem za!

+1

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
So99 - nagrywaj nagrywaj, myślę, że wiele osób chętnie posłucha takich porównań, jestem za!

+1
+2 :D

Offline maślak

  • Pr0
  • Wiadomości: 620
    • lowtide
+czy

Offline Maro

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 90

Offline Icchok Lejb Perec

  • Leśnik
  • Zbanowany
  • Wiadomości: 126
chcialem sie zapytac czy te lampy jj to serioa taka kupa?

te od polskiego dystrybutora tak
kup na ebayu

Mój szatanie. Widzisz i nie grzmisz? Co tu kurwa jest? Drugie gitara.pl czyli forum dla frajerów?
Gdzie jest moderator? Kto wie kto jest dystrybutorem JJ? Firma "Voice" już nie od kiedy Słowacja weszła do strefy euro. Naprawdę chętnie odwiedzam to forum, bo jest tu mnóstwo osób, która posiada wiedzę, ale mądrzą się też kolesie, którzy powinni PRZEMYŚLeć... ;)
Czy aby na pewno warto ustawiać bias w wypadku 6L6? :)
Kto kupi u niemca ten pedał.

Offline heartquake

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 40
siemano, 7s!

^^ kupuj JJe w ameryce, tak tak :)

czy ustawiać bias w wypadku 6L6?
w wypadku to niekoniecznie, ale z premedytacją już lepiej ;)
Zimno zbiasowane grają dłużej, więc, biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, nie warto.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby użytkownik świadomy okresowej konieczności wymiany baniek (hipokryta ze mnie), mógł cieszyć się brzmieniem i reakcją lamp pracujących "na nieco wyzszych obrotach"
gg: 7450270

Offline m4ody

  • Pr0
  • Wiadomości: 516
    • http://www.rotengeist.pl
chcialem sie zapytac czy te lampy jj to serioa taka kupa?

te od polskiego dystrybutora tak
kup na ebayu

Mój szatanie. Widzisz i nie grzmisz? Co tu kurwa jest? Drugie gitara.pl czyli forum dla frajerów?
Gdzie jest moderator? Kto wie kto jest dystrybutorem JJ? Firma "Voice" już nie od kiedy Słowacja weszła do strefy euro. Naprawdę chętnie odwiedzam to forum, bo jest tu mnóstwo osób, która posiada wiedzę, ale mądrzą się też kolesie, którzy powinni PRZEMYŚLeć... ;)
Czy aby na pewno warto ustawiać bias w wypadku 6L6? :)

W końcu ktoś mądry zabrał głos i oświecił mnie, że na nasz rynek nikt nie rzuca ochłapów. Teraz jestem spokojny. Stawiam Ci paczke Ukrainskich malborasków.
Leweoczkomisiarysia

Offline daniel.iron

  • Gaduła
  • Wiadomości: 201
  • HARDCORE!
    • DEVON
Dobra pytanie z innej beczki wyczytałem w manualu coś takiego:

TUBE COMPLEMENT:
6-12AX7 preamp tubes
(1 for clean/crunch, 3 for Lead, 1 for
EFX and 1 phase splitter
4-6L6GC

Rozumiem że:
1 lampa odpowiada z clean/crunch (odkryłem hameryke :D)
kolejne 3 odpowiadają za kanał lead
następna za pętle
a ostatnia za co bo tego rozgryźć nie potrafię?

Dostałem fajnego linka ze sklep.lampyelektron owe.pl myślę że każdemu się przyda :)

http://www.tube-town.net/info/doc/tt-tubemap.pdf

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 862
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Ostatnia to inwerter.
4string

Offline daniel.iron

  • Gaduła
  • Wiadomości: 201
  • HARDCORE!
    • DEVON
czyli po polskiemu mówiąc co to robi :D? Bo takie wikipediowskie pisanie niewiele mi powiedziało

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 862
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Lampy w końcówce mocy PP muszą być sterowane sygnałami przesuniętymi w fazie o 180 stopni, tzn. sygnał sterujący jedną lampę (lub parę) musi być przesunięty w fazie o 180 stopni względem drugiej lampy (pary). Inwerter odwraca fazę sygnału.
« Ostatnia zmiana: 14 Maj, 2010, 13:01:50 wysłana przez theremin »
4string

Offline Icchok Lejb Perec

  • Leśnik
  • Zbanowany
  • Wiadomości: 126
Lampy w końcówce mocy PP muszą być sterowane sygnałami przesuniętymi w fazie o 180 stopni, tzn. sygnał sterujący jedną lampę (lub parę) musi być przesunięty w fazie o 180 stopni względem drugiej lampy (pary). Inwerter odwraca fazę sygnału.
Inwersja czyli odwracanie ;)
Kto kupi u niemca ten pedał.

Offline daniel.iron

  • Gaduła
  • Wiadomości: 201
  • HARDCORE!
    • DEVON
no to że odwracanie to wiem ;) tylko czego i po co nie wiedziałem. Ale wszystko już gra i buczy :) DZIĘKI! :)

Offline So99

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
  • I am that I am
co moze zrobic inwerter dla koncowki w P-P.

no chyba nie tylko loda.
jebac master volume.

Offline zibisound

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
Witam. Jestem elektronikiem i zajmuję się sprzętem gitarowym. Jak czytam niektóre posty to pusty śmiech mnie
ogarnia !!! Na podstawie wieloletniej praktyki, uważam, że muzycy powinni się zająć muzyką a elektronicy-pracą dla nich ! Ktoś, kto nie posiada wiedzy o lampach i nie ma praktyki i APARATURY POMIAROWEJ- oscyloskop+ generator- nie jest w stanie sprawdzić i stawić bias prawidłowo! Ja ustawiam bias
na kształt sinusoidy, bo dla różnych lamp, bias też jest inny. Muzycy powinni grać a elektronicy- pracować dla nich. Niech kazdy robi swoje a bedzie ok. Ja rozumiem, że chodzi o koszty roboty, ale, jeżeli kogoś stać na sprzęt za sporą kasę, to niech też liczy się z kosztami serwisu i samodzielne kombinowanie zawsze kończy się problemami a koszt są dużo większe. Jezeli chodzi o typy lamp to JJ Electronics są niezbyt dobre i nie wytrzymują wyższych napięć anodowych a w katalogu mają Ua max.800 V. Chodzi o EL-34 i ja polecam lampy
Elektro Harmonics lub Sovtek, w zalezności od wymagań brzmienia. Polecam jeszcze raz wizyty u dobrego i niedrogiego elektronika w sprawie serwisu swojego szatana. To zawsze będzie procentować w niezawodności sprzętu.Pozdrawiam- Zygmunt.PS. Jeżeli ktoś będzie miał pytania do mnie to chętnie odpowiem i proszę pisać na adres:zibisound@o2.pl .

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 862
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Faktycznie wielka filozofia, pomiar napięcia na Rk i ustawienie trymerem do odpowiedniej wartości - trzeba mieć co najmniej szafę przyrządów z najwyższej półki + tytuł profesora zwyczajnego z elektroniki...  :D
4string

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
7 Odpowiedzi
5730 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Paź, 2009, 21:13:35
wysłana przez Rectifier
6 Odpowiedzi
3891 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Sty, 2011, 23:35:45
wysłana przez Vertigo
8 Odpowiedzi
4019 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Mar, 2011, 13:21:38
wysłana przez Vertigo
16 Odpowiedzi
8009 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Lis, 2012, 21:07:10
wysłana przez Sulphur
18 Odpowiedzi
4980 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Lip, 2013, 19:47:49
wysłana przez Orange