Autor Wątek: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe  (Przeczytany 12047 razy)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
[FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« 31 Gru, 2009, 15:24:49 »
Czym są "odpowiedź impulsowe"?
Odpowiedź impulsowa (ang. Impulse response - skrót "IR", który dalej będę używać) opisuje reakcje systemu na pobudzenie. W naszym zastosowaniu staramy się odtworzyć za jej pomocą charakterystykę akustyczną pomieszczenia lub np. systemu paczka gitarowa + mikrofon.

Czy za pomocą IR mogę "modelować" np. wzmacniacz gitarowy?
Nie. Odpowiedzi impulsowe dotyczą systemów liniowych - nie zawierają takiej informacji jak np. zniekształcenia harmoniczne.

W jakiej formie zapisane są IR?
Odpowiedzi impulsowe mają zazwyczaj postać pliku dźwiękowego WAVE (Waveform Audio File Format). Oczywiście mogą być też zapisane w specyficznym, własnościowym formacie, którego odczytanie umożliwia tylko odpowiedni komercyjny produkt.

Czego potrzebuję, aby "spleść" sygnał z IR?
Potrzebujesz do tego wtyczki w standardzie obsługiwanym przez Twój DAW. Poniżej znajduje się lista darmowych wtyczek standardu PC VST:


Gdzie mogę znaleźć jakieś archiwa z darmowymi odpowiedziami impulsowymi?
Poniżej :D



(zachęcam do gorącej dyskusji, korekty merytorycznej, dodania większej ilości linków, wtyczek - np. dla platformy MAC i niekoniecznie VST)
« Ostatnia zmiana: 01 Sty, 2010, 16:29:03 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Harvest

  • Szatan Osobiście
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 239
    • Sevenstring.pl
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #1 31 Gru, 2009, 16:15:35 »
A ten ostatni IRek Mesy ? Nie nadaje się ? ;)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #2 31 Gru, 2009, 16:46:14 »
Jane man, dopiszę - mam jeszcze sporo innych linków i paczek, ale chcę je uporządkować i wrzucić na dropbox, żeby nie wymarły. Postaram się też rozwinąć pytania. Jak ktoś chce coś poprawić czy zadać pytanko - jak najbardziej proszę :)

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #3 31 Gru, 2009, 18:14:10 »
Ja mam pytanie czy jest jakas inna sensowna dpowiedź oparta na Englu 412 Pro po za englv30higherpres-01 (znalazłem ją tu na forum, nie wiem w jakim temacie)
B ( o ) ( o ) B S

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #4 31 Gru, 2009, 18:23:48 »
Z tego co mi wiadomo powinna być jeszcze jedna próbka bez członu "hipress" w nazwie. Są jeszcze IRki, które w nazwie mają ENGL, ale są to modyfikowane odpowiedzi impulsowe GuitarHacka - czyli 4x12 Oversized Mesy z SM57. Z tego co pamiętam na um.com do pobrania jest też inny ENGL na V30, ale działa tylko pod pełną wersją Nebuli od Acustica Audio :-\

edit:
Bardzo dawno temu były też IRki 4x12 ENGLa na V60, ale nigdzie już tego nie widzę :'(
« Ostatnia zmiana: 31 Gru, 2009, 18:25:52 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #5 29 Lip, 2010, 19:42:26 »
Panie, jak możesz to uaktualnij bo nie działają linki :(

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #6 29 Lip, 2010, 23:45:30 »
FFFFUUUUUUUuuuuuuu- linki umarły, ale wrzuciłem co mam z darmowych do jednego archiwum: http://dl.dropbox.com/u/974293/ss.pl/ir.zip

Offline harry_manback

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #7 04 Wrz, 2010, 23:11:16 »
Witam, nie wiem czy ktoś korzysta tutaj z mac'a ale jeżeli tak to wtyczka AU działa pod Logic 9 na bank bo sprawdziłem
http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/32033

Offline mleko

  • Gaduła
  • Wiadomości: 181
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #8 15 Wrz, 2010, 17:15:35 »
ej prośba, zróbcie mi jakiś poradnik for dummies coś po kolei z tymi IR, jak narazie nie grałem na niczym poza guitar rigami i amplitubeami, więc o huj chodzi? próbowałem bawić się przez wtyki lepou ihuj nie działa... kurwa... wiem, napiszecie google, to powiem tyle, nie mam zbytnio czasu, chce wrócić z pracy i podłączyć gitarę i se ponapierdzielać!

edit:

poczytałem troche forum i mniej więcej załapałem, powiedzcie jedno jak wepne mój gitare --> pedalboard --> VST z IR, będzie to lepiej brzmieć niż Git-->PB--> vst z symulacją paki 4x V30? czy IR to zupełnie co innego niż symulacja paczki? i jak sie ma jedno do drugiego?
« Ostatnia zmiana: 15 Wrz, 2010, 18:44:44 wysłana przez mleko »

Offline Harvest

  • Szatan Osobiście
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 239
    • Sevenstring.pl
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #9 15 Wrz, 2010, 20:48:59 »
Generalnie dość często symulacje są realizowane za pomocą IRek, tylko że nie ładujesz pliku a wybierasz sound po prostu;)

Offline mleko

  • Gaduła
  • Wiadomości: 181
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #10 15 Wrz, 2010, 21:04:11 »
o harv:D już lepiej thx for u :D:D

tera powiedz mi jak zkoordynować ---> DAW---> IR---> Cabsim

Offline Matt-Carnage

  • Pr0
  • Wiadomości: 960
  • Peace. Love. Death Metal
    • Peace. Love. Death Metal
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #11 15 Wrz, 2010, 21:11:04 »
mlekoslawie,

Zaloz sobie ze IR to kolumna, akustyka pomieszczenia i ustawienie mikrofonu w jednym. Sam sobie mozesz to nawet zrobic. Masz w necie pelno darmowych IR pak 2x12, 4x12 orange, mesy, engla itd itd. Jedne platne, inne za friko.

Praktyka - np. podlaczajac gitare do kompa wlaczasz sobie w swoim DAW jakas wtyke typu 7170, Legion itd. i do tego ''kolumne'' z IR - np. Sir'a lub LeCab, gdzie wrzucasz swoje ulubione IR'y i tyle. Teraz nic tylko groc.
Do Revalvera tez mozesz uploadowac IR (o ile sie nie myle - niech mnie uzytkownicy tego programu poprawia jak herezje prawie).
Nie wiem jak z Guitar rigiem ale np. ja uzywam Toneporta i wylaczam kolumny, poniewaz moim zdaniem niektore IR brzmia lepiej niz Treadplate czy inne symulacje Line6 (na moim soundclicku w sygnaturze masz probki).
Kwestia gustu.

To nie jest dokladne i techniczne wytlumaczenie ale powierzchownie tak to wyglada.

Offline mleko

  • Gaduła
  • Wiadomości: 181
Odp: [FAQ] Odpowiedzi impulsowe
« Odpowiedź #12 15 Wrz, 2010, 23:15:21 »
oo kurwa matt jak przyjade do pozen to oczekuj mnie zwróce Ci to w naturze :D ja lece bezpośrednio przez bossa gt więc starczy IR i będzie wykurw, do tej pory używałem cabsima z guitar riga

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
[FAQ] Ibanez 7 old

Zaczęty przez Yony F.A.Q.

3 Odpowiedzi
24181 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Paź, 2006, 17:45:03
wysłana przez nikt
[FAQ] Ikebe-gakki

Zaczęty przez nikt « 1 2 » F.A.Q.

32 Odpowiedzi
34349 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Paź, 2010, 23:59:43
wysłana przez dom?n
Odpowiedzi impulsowe

Zaczęty przez 7th « 1 2 » Software

36 Odpowiedzi
18553 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Cze, 2009, 17:06:13
wysłana przez 7th
1 Odpowiedzi
2228 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Maj, 2009, 18:08:43
wysłana przez mondomg
39 Odpowiedzi
8988 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Kwi, 2012, 14:38:20
wysłana przez bandit112