Autor Wątek: warsztat a kariera sceniczna w Polsce  (Przeczytany 37323 razy)

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Normalnie retoryka a'la nastoletni fan Kirka. A warsztat to znaczy że co?? Że umie zagrać całe majster od tapet w tempie 220? Bo nie kumam bazy.
Skoro się chwalimy nauczycielami to mój Guru, Adam Szewczyk -wykładowca z Katowickiego AM a przy okazji gitarzysta Magdy Anioł (TECHNIKA PANOWIE, TECHNIKA!!! :D) twierdził że warsztat oznacza po prostu umiejętność zagrania tego co siedzi komuś w głowie. I nie widział potrzeby kucia czegoś więcej. Czytam se te mądrości naszego forumowego pedagoga i się nadziwić nie mogę że ktoś kto ma uczyć ludzi może mieć głowę tak głęboko w dupie, że oddycha przez jelito grube. Technika gitarowa jest tak rozwiniętą dziedziną że nad warsztatem można pracować całe życie, nie robiąc nic innego, nie nagrywając, nie komponując i i tak umrzeć nie osiągnąwszy wszystkiego. Po co? Adam grał rzeczy które mój poprzedni nauczyciel nazwałby prostym pitoleniem i poszedł dalej ciupać Vaia. A mnie gacie spadały jak słuchałem całości realizacji gitar na płytach.
Bo dla mnie warsztat to umiejętność zagrania tego co siedzi w głowie tak, żeby w trakcie obróbki w studio realizator miał jak najmniej do roboty a artykulacja zabijała. Tyle w temacie.

p.s. Pavulon z Feela jest gitarzystą z zajebistym warsztatem. Umówmy się że muzycy w zespołach z topu nie mogą być kiepscy bo to strata czasu w studio. A strata czasu w studio kosztuje.
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
Jak prywatnie to mozna sobie poprzeklinac. Nie neguje watku, ale taki tok myslenia. Mam wrazenie, ze zaczynasz sie denerwowac a ja naprawde nie mam na celu sie z nikom klocic. Zwlaszcza w swieta.

A co do lansu. Zostawic jak najwiecej sladow swojej obcenosci wraz z odpowiednim odnosnikiem. W sumie to nie lans tylko spam.

Offline Harvest

  • Szatan Osobiście
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 239
    • Sevenstring.pl
Krzysiu wyluzuj. Sprawę reklamy ze starego tematu już sobie wyjaśniliśmy. Ja sobie jaja robię a Ty się oburzasz jakbym Ci matkę obraził.

Jako wysokiej klasy pedagog powinieneś zdawać sobie sprawę, że nie ma odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każdą hipotezę można podważyć, jeśli napiszesz że warstat jest nieważny to pojawią się głosy, że można endrosować Melodyne, jednak na żywo w wielu miejscach trzeba zagrać zawodowo bo inaczej będzie kwas.
Jak napiszesz że warsztat to podstawa i trzeba być pr0 no matter what, to pojawią się przykłady one hit wonder loser bands polskiej sceny.
I nie wiem czy nawet osiągnięcie jakiegokolwiek kompromisu coś da.
Zawód muzyk - to zawód jak każdy inny, posługując się Twoimi ulubionymi analogiami - tłumacz może kochać poezję i tłumaczenie Szymborskiej na afrykanerski, ale jak akurat są zlecenia na instrukcje obsługi cepa to się albo tłumaczy manuale za kasę albo Szymborską dla przyjemności i zdycha z głodu licząc że ktoś pośmiertnie nas doceni ;) .

Jak grasz muzykę dla przyjemności to najważniejsza jest ta własnie muzyka i nic więcej... a warsztat jest tylko środkiem pomocnym przy jej przekazywaniu ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Gru, 2009, 13:09:01 wysłana przez Harvest »

Offline Szkoła Rocka

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
  • to nie reklama !!!
    • Chełmska Szkoła Rocka
Leon czy Ty czytasz co piszesz? Kto tu mówi o jakims kuciu czegoś? Wątek dotyczy warsztatu ogólnie i czy może pomóc w karierze na polskiej scenie? Prosze o poruszanie tego tematu a nie wypisywanie głupot na mój temat. NIe chodzi o mój czy wasz warsztat ale o sam fakt. Skoro piszesz że P.. z Feele jest gosciem z zajebistym warsztatem to należy się zastanowić czy ten warsztat pomógł mu w karierze.

Harvet ja się nie oburzam. Trzymajmy się tego co napisałeś i o tym powinna byc ta dyskusja choc tak jak i Ty powoli stwierdzam, że nawet osiągniecie kompromisu niewiele może dać bo wszystko mozna podważyć - oczywiście, że tak. Jak tak sobie poczytac wszystkie opinie to ten warsztat jednym pomógł a innym nie.
« Ostatnia zmiana: 26 Gru, 2009, 13:16:43 wysłana przez Szkoła Rocka »
to nie reklama!!!

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...

Tutaj masz dobry warsztat prezentowany przez perkusistę - w Polsce nie ma szans żeby sie przebić w tej chwili przez masówkę
[...]

Bo to nie jest muzyka, która ma się przebijać przez masówkę. Nie po to powstała. A czy ludzie, którzy grają pop nie mają warsztatu - to sugerujesz tego typu postami. Oczywiście, że mają i to nie jednokrotnie o wiele lepiej opanowany niż "metaluchy". Chociażby wymienię: Sistars, Mikę Urbaniak i jej zespół, SOFA. Ci ludzie mają warsztat na bardzo wysokim poziomie i gdyby nie on, nie osiągnęliby tego co mają. Bo zagranie równo i z feelingiem 4 dźwięków dobrze siedzących w muzyce jest nie często dużo trudniejsze niż pa-ta-taje. Nie mówiąc już o tym, że do warsztatu liczy się całe kształcenie słuchu, które nabywasz przez 12 lat szkoły muzycznej, dzięki któremu słyszysz melodie i akordy dogrywasz na żywo, a nie po 3 miesiącach męki w kanciapie.

Offline Szkoła Rocka

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
  • to nie reklama !!!
    • Chełmska Szkoła Rocka
El-biczel o taka dyskusję mi chodziło, te bandy co wymieniłeś jak najbardziej maja warsztat i im akurat pomagał w karierze, tak jak mówisz to są lata doświadczeń. Nie sugeruje, że ludzie którzy graja pop nie maja warsztatu - pytanie czy im pomógł czy nie? A tak na marginesie to Sistars raczej z popem nie można wiązać. Moim zdaniem to był zespół z ogromnymi umiejętnościami i właśnie feelingiem ale nie utrzymali się na rynku polskim niestety. Ich warsztat i doświadczenie nie zostału tak do końca docenione i nad tym ubolewam osobiście.
« Ostatnia zmiana: 26 Gru, 2009, 13:36:45 wysłana przez Szkoła Rocka »
to nie reklama!!!

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
Richie w wywiadzie powiedzial cos takiego

Cytuj
Poison należał do kategorii zespołów, które są na swój sposób szczególnie postrzegane przez publiczność. Nie byli może dobrymi muzykami, ale była to przecież formacja rock ’n’ rollowa. Większość ludzi z kapel rockowych nie jest szczególnie uzdolniona muzycznie. Część z nich nie jest nawet instrumentalistami na przyzwoitym poziomie. Mają jednak tą charyzmę i pomysł na siebie... Chodzi mi o tego artystycznego ducha jak i same utwory, które komponują... To, w jaki sposób oddziałują na publiczność kawałkami, które piszą... To wszystko ma znacznie większą moc, niż bycie wirtuozem instrumentu.

http://metalmundus.pl/articles.php?article_id=2267

Offline pstry

  • Gaduła
  • Wiadomości: 289
Jak tak sobie poczytac wszystkie opinie to ten warsztat jednym pomógł a innym nie.

Czyli wniosek jest jeden. Muzyka to tak szeroka dziedzina, tak elastyczna, że nie ma żadnych reguł, które ją tworzą. Jeśli ktoś szuka sposobu na muzykę, to dla niego warsztaty i droga ku byciu świetnym muzykiem sesyjnym.

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Dobra, to ja napiszę ze dwa słowa, bo w sumie z moim doświadczeniem chyba mam prawo :P
Czy warsztat pomoże? Na pewno, bez warsztatu nie zagrasz 2500 piosenek Maryli, czy rzeczy napisanych przez Grymka czy Pilicha. Proste.
Ale jeszcze prostsze jest to, że nie zagrasz tych rzeczy bez znajomości. Niestety, żyjemy w kraju, w którym obowiązuje Reguła Czterech, która mówi o tym, że każdą lepszą fuchę dzieli miedzy sobą 4 - 5 osób z najbliższego otoczenia. Jeśli jesteś wystarczająco dobry i masz znajomości, możesz wskoczyć conajwyżej na zastępstwo, bo akurat kolo nr 1 w danym składzie ma lepszą fuchę. Jako numer jeden możesz pojawić się w składzie, nazwijmy to umownie, drugoligowym, bądź wpadasz na miejsce zwolnione przez a) wypadek Nr 1 składu pierwszologowego, b) NR 1 ma jakąś ultra lepszą fuchę w Ich Troje.
A ze swoją muzą "niepopularną" przebić się można na max 2 - 3 tys sprzedanych egzemplarzy płyty i jeszcze kilka tysięcy ściągniętych z netu  w tej chwili. Taka jest smutna prawda.
Mam najlepszy przykład w osobie mojego kumpla, znakomitego muzyka, który jednak ciągle jest w drugiej linii albo i za szmatką, bo akurat "gwiazda" jest zbyt pijany, żeby grać na żywo.
Więc warsztat to zaledwie 10%. Reszta to zwykły fart.
Dlatego lepiej być dobrym grafikiem albo innym specjalistą a grać dla siebie to co się lubi :)

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Jak to się nie utrzymali?
To był popowy zespół r'n'b obecnie zalicza się do pop'u. Zresztą pop'em jest wszystko poza muzyką poważną - imho.
A utrzymać, się utrzymali. Jednak w wywiadzie słyszałem jak jedna z sióstr mówiła, że rozdzieliły się, bo wolą grać dla sal, na których jest 200-300 osób, które przychodzą dla muzyki, a nie 1000+ osób, które przychodzą tylko po to żeby się pokazać i bo tak jest modnie.
Nadal uważam, że - w tej chwili obydwu zespołom - warsztat pomaga. Doświadczenie to też warsztat.

[...] A tak na marginesie to Sistars raczej z popem nie można wiązać. Moim zdaniem to był zespół z ogromnymi umiejętnościami i właśnie feelingiem ale nie utrzymali się na rynku polskim niestety. Ich warsztat i doświadczenie nie zostału tak do końca docenione i nad tym ubolewam osobiście.
To nie można ich wiązać z popem, bo mieli umiejętności i feeling? A to czemu? Grali muzykę popularną, dla mas. A że robili to bardzo dobrze i w pełni profesjonalnie - chwała im za to!

AAAAaaaaaa! To co napisał se7en to też zupełnie inna bajka i niestety w dużej mierze smutna prawda. :(
« Ostatnia zmiana: 26 Gru, 2009, 13:42:39 wysłana przez el-biczel »

Offline Szkoła Rocka

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
  • to nie reklama !!!
    • Chełmska Szkoła Rocka
niestety tak, znajomości nawet jak się tam jakies ma to i tak Cie nie dopuszczą na I linię.
to nie reklama!!!

Offline Martens_emenems

  • Pr0
  • Wiadomości: 612
  • innowacja
Adam Szewczyk

+500 Leon. http://w243.wrzuta.pl/audio/asJOtHC9rMp/adam_szewczyk_-_instrumental_adama

Z resztą prowadziliśmy kiedyś podobną rozmowę z Leonem, Purplem i Domasiem na tarasie tego ostatniego, zajadając kiełbaski piwem popijane.

Zresztą pop'em jest wszystko poza muzyką poważną - imho.

Tak. Łącznie z Meszugą. A teraz mnie zabijcie.

Czy warsztat może pomóc?
Jeśli chcesz grać odmianę, powiedzmy "radiowego popu", to tak. Bo ludzie tam grający to są przeważnie dobrzy, bardzo dobrzy i zajebiści instrumentaliści (patrz np. wyżej wspomniany Feel, ś.p. Ich Troje, nawet Gosia Andrzejewicz, Justyna Steczkowska (!!!), że o Dodzie nie wspomnę). Jeśli chodzi o środowiska rockowe, to niestety warsztat już niekoniecznie musi być tak istotny. Do tego dochodzi choróbsko, o którym wspomniał Jonek. Czyli powinien, lecz nie zawsze, może, lecz nie musi, a i tak pewnie Cię wychujają.
Ściskam!

P.S. Steczkowska jest wymieniona wśród tamtych wykonawców dla kontrastu. Jakby ktoś chciał się czepiać.
Djent się skończył, zanim się zaczął, a hard rock jest wieczny.

Offline Szkoła Rocka

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
  • to nie reklama !!!
    • Chełmska Szkoła Rocka
Wg ej-biczela to Vader tez jest popem więc ...
to nie reklama!!!

locco

  • Gość
Wg ej-biczela to Vader tez jest popem więc ...
popem, czy muzyką popularną ?

Offline Martens_emenems

  • Pr0
  • Wiadomości: 612
  • innowacja
Wg ej-biczela to Vader tez jest popem więc ...

Bo jest. Jest muzyką POPularną, tyle, że bardziej niszową. To jest źródłosłów terminu "pop". W przeciwieństwie do muzyki, niefortunnie nazwanej "poważną".
Ściskam!
Djent się skończył, zanim się zaczął, a hard rock jest wieczny.

Offline Szkoła Rocka

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
  • to nie reklama !!!
    • Chełmska Szkoła Rocka
Tak wg Ciebie Martens "meszuga" nie jest popem a Vader jest - świetnie

Do locco - popem-
to nie reklama!!!

Offline Martens_emenems

  • Pr0
  • Wiadomości: 612
  • innowacja
Przyjacielu, Ty naprawdę nie czytasz uważnie tego, co piszemy.

"Cytat: el-biczel  Dzisiaj o 13:40:14
-Zresztą pop'em jest wszystko poza muzyką poważną - imho.

-Tak. Łącznie z Meszugą. A teraz mnie zabijcie."

Mam tłumaczyć?
Djent się skończył, zanim się zaczął, a hard rock jest wieczny.

Offline Szkoła Rocka

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
  • to nie reklama !!!
    • Chełmska Szkoła Rocka
Tak. Łącznie z Meszugą. A teraz mnie zabijcie."  Można to dwojako odebrać Martens. Widocznie odebrałem to inaczej niz Ty chciałes przekazać.
to nie reklama!!!

locco

  • Gość
Tak wg Ciebie Martens "meszuga" nie jest popem a Vader jest - świetnie

Do locco - popem-

skoro tak, to i meshuggah i vader nie sa popem- sa muzyka popularna. nie ja wymyslilem takie podzialy, ale zdaje sie, ze zakwalifikowalem je do prawidlowych kategorii.

warsztat, bo o tym jest ten temat, to tylko narzedzie do osiagniecia celu- zarabiania kasy, albo tworzenia prawdziwej, inspirujacej muzyki. nie jest niczym wiecej, mozna go posiasc w ten, czy inny sposob- albo poradzic sobie bez. sa rzeczy wazniejsze, moim zdaniem, w muzyce i tego juz niestety nie da sie nauczyc w zadnej "szkole rocka"...

Offline Szkoła Rocka

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 56
  • to nie reklama !!!
    • Chełmska Szkoła Rocka
muzyka popularną wg książkowej regułki to tak. I tak to dziwne ale tak musi być. Ten rodzaj muzyki jest na pewno popularny :-)

Locco oczywiście, że są sprawy ważne i ważniejsze i nikt nie stara się na siłe niczego nauczyć w żadnej szkole o charakterze umuzykalniającym.
« Ostatnia zmiana: 26 Gru, 2009, 14:41:53 wysłana przez Szkoła Rocka »
to nie reklama!!!

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
latwo se powiedziec "feel chuj" jak sie go nigdy nie slyszalo, nie? :D

na moje oczy warsztat to jest wglebianie sie w szczegoly, wpierdalanie sie w takie drobne blahostki, ze zal mi czasu. powaznie. muzyka nie sklada sie tylko z perfekcyjnego warsztatu, to nie warsztat decyduje o tym jak dobry jest muzyk. to jest tylko jeden z elementow calej ukladanki, bez ktorego tez widac co jest na obrazku, ale troche mniej wyraznie. nienawidze sluchac muzyki gdzie warsztat dominuje, w ogole - wirtuozeria to jest takie koniobijstwo, ze ja wymiekam. niestrawne scierwo, muzyka tylko dla muzykow, fuj, ble.

co z tego ze ktos ma warsztat z kosmosu, idealne proporcje dlugosci paska do gitary i perfekcyjna geometrie kostki, skoro tacy ludzie potem idealnie perfekcyjnie graja flaki z olejem.

muzyka na szczescie sklada sie z paru innych rzeczy i wole sluchac wlasnie tych innych. normalnie brzydzi mnie troche spuszczalstwo instrumentalne, bo w 90% daje ludziom klapy na oczy i poza warsztatem nic nie widza.

chlopaki z Kumka Olik raczej nie grzesza warsztatem, ale maja calkiem sporo fanow (nie naleze do takowych, ale pierwszy przyklad z brzegu) i dobrze sobie chyba daja rade. krytyka pieje, radio gra, koncerty sie nie odwoluja, ZAiKS zapierdala, czego chciec wiecej?
Łe tej.

Online Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 361
    • CTG TV
Ja tylko napisze, że grałem niedawno koncert z historią polskiego rocka, zespól Li***i.
Chłopaki tak się nawalili, że frontman (wiadomo kto) grał i śpiewał co innego. I nikomu nie przeszkadzało :P
Tyle w sprawie warsztatu :P
mniut i piah

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
to ci co graja przez PODa i brzmia jak kupa? :P
Łe tej.

Online Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 361
    • CTG TV
Dokładnie oni :D
Oprócz tego że grają z PODa, to jeszcze przez Bossa CH-1 stereo robia :lol:
mniut i piah

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
mega sympatyczne misie to sa, ale chyba czasami maja takie niedyspozycje, bo mi sie kojarzy ze ktos kiedys cos podobnego opowiadal. albo mi sie kapele pochrzanily. koniec OT :)
Łe tej.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
9 Odpowiedzi
12585 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Paź, 2012, 12:03:13
wysłana przez Wizard
40 Odpowiedzi
16159 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2013, 08:38:12
wysłana przez snapkejs
0 Odpowiedzi
1399 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2013, 13:07:38
wysłana przez gb66
46 Odpowiedzi
34902 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Sty, 2014, 09:28:10
wysłana przez rusiu
9 Odpowiedzi
5015 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Lut, 2014, 21:33:46
wysłana przez Omlet