Autor Wątek: XT Live plus końcówka, czyli racjonalizm w życiu amatorskiego gitarzysty  (Przeczytany 28582 razy)

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 366
    • CTG TV
Każdy z nas miał kiedyś marzenie, 4x12 plus 100W lampy, a do tego podłoga wypchana 25 bossami.
Albo full stack, szafa rackowa, 8 multiefektów i sterownik koniecznie od Mark L ;)
Jak wiadomo, życie skłania nas jednak do podejmowania ciężkich wyborów.
Warunki sceniczne są w Polsce jakie są, nawet najlepsze kapele dość często wypadają marnie z powodu nieprzystosowania akustycznego sali koncertowej, słabego nagłośnienia albo najczęściej ludzkiej ignorancji.
Z resztą nie muszę Wam mówić jak jest ;)
Nie wspomnę już o ludziach, którzy różnic brzmieniowych nie wyłapują żadnych, ważne żeby się znało numer wcześniej i żeby kapela nie jechała szatańskim ustawieniem \_/ - wszystko jest ok.

Przechodząc do meritum, mimo wszechobecnego GASowania, czas zadbać o swoje zdrowie, czas sobie ułatwić życie i tak dalej. W kwocie 4 - 5.000 zł możemy zakupić PODa, końcówkę mocy, paczkę.
Brzmienie wystarczające na każdą scenę w Polsce, podobnie głośność, do tego dochodzi wygoda, mała liczba kabelków i połączeń, niska awaryjność (tylko 3 elementy zestawu nie licząc gitary).
Takie są moje wnioski po tych kilku latach na scenie. Idąc dalej tym tropem...

1. Pod XT Live
Chodzą słuchy, że X3 się sypie, przyciski się niszczą i pojawiają się zawiechy softu. Stąd klasyczny już wybór - XT, zaprawionego w bojach (XT na guitarcenter jest droższy od X3 ;))

2. Marshall 1960AV
Z tego co się orientuję siedzą w nich V30 przenazwione dla Marshalla na V75 czy inne cuda.
Paczuszka jest ze sklejki, na dobrych głośnikach a do tego za małe pieniądze.
Chciałbym się zmieścić z paczką w 2.000 zł, jestem fanem V30. Pozostaje mi jeszcze kwestia ogrania, ale na 95 procent będę celował właśnie w tą paczkę.

3. Końcówka
I tu jest problem. Wiem że poruszany miliony razy, na czym POD zagada lepiej, lampa czy tranzystor czy końcówka szerokopasmowa.
Chcemy w kapeli uzyskać brzmienie praktycznie identyczne i cały czas myślimy jakie końcówki tutaj dobrać. Na allegro ciężko coś znaleźć, Soundman króluje ale jakoś nie jestem przekonany.
MG proponuje końcóweczkę 50/50 w cenie ~1800 zł i to jest dość ciekawa propozycja, szczególnie że nie gramy w stereo a końcówkę można zmostkowac do 100W mono.
Druga opcja to Rocktron Velocity, połowę tańszy, 55W stereo.
Ani tego, ani tego nie mam gdzie ograć. Wiem jak gada POD na końcówce Sajda, jest git.
Jak by to zagadało na tranzystorze? Czy warto płacić tego tysiaka więcej za lampkę?

Kończąc ten przydługawy temat, wiem że wiele osób się ze mną nie zgodzi. Ale to nie dla nich temat.
Prosiłbym ludzi, którzy właśnie w ten sposób grają i mają jakieś doświadczenie z PODami i końcówkami o sensowne wypowiedzi, rady, przeżycia, problemy i wszystko inne.

Prywatnie jestem fanem stompboxów i kompletuję sobie w domu osobisty pedalboardzik do onanizowania się.
Ale scena rządzi się własnymi prawami, także mam nadzieję że mnie zrozumiecie :)

Pozdr!
mniut i piah

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Ja grałem jakiś czas na POD XtLive, sprzęcior fajny. Też parę koncertów było na nim grane. Jeśli chodzi o możliwości to super sprawa, userfriendlość też git. Jeśli chodzi o brzmienia... tu miałem problem z osiągnięciem naturalnego brzmienia. Grałem na Englu 412 na v30, więc to raczej nie wina paczki, a końcówki miałem różne (końcówki bym nie demonizował, aż tak mocno na brzmienie nie wpływają, porównywałem tranzystorową z Peaveyem 50/50 i jakiś różnic szokujących nie było, praktycznie wcale. Za to zmiana paczki duużo robiła, na lepsze lub gorsze.) Ja nie mogłem się pozbyć wrażenia że mały koc mam na paczce, i coś wiecznie w środkowym paśmie brzmienia mi nie odpowiadało. Kręceniem gał nic nie mogłem uzyskać. Zastanawiałem sie nad 32bandowym eq, żeby go po PODzie wpiąć, ale jakoś tak wyszło ze ograłem bandita i moje problemy ze środkiem i kocem się skończyły. Nie mam problemów w mixie itp. Oczywiście zaważyło pewnie też to że brzmienie peaveya akurat mi odpowiada i celuje w moje gusta. Bo brzmienia a'la mesa sie na nim nie ukreci np. Z efektów to używam najczęsciej delay/+chorus, więc rozbudowanego pedalboardu nie potrzebuje, tak wiec w pyte efektów z PODa nie było mi potrzebne.

jeszcze jedno, co o końcówki, to zamiast lampowej wolałbym tranzystorową + eq, ewentualnie  lepszą/inną paczkę

To chyba tyle, jeśli chodzi o moje doświadczenia z takimi gratami.

Dużej ilości ludzi fajnie brzmi pod+końcówka, nie mówie ze sie grac nie da ;) ale ja swojego soundu ukrecic nie mogłem.

Jak masz jakieś bardziej szczegółowe pytania to wal.
« Ostatnia zmiana: 31 Paź, 2009, 14:53:42 wysłana przez BartekL »


Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 366
    • CTG TV
Ogólnie PODa jestem pewny na 100 procent, sprzęt znam bardzo dobrze, mam ograne itd.
Z jednej strony u nas jest Triamp, a z drugiej Sidewinder MKIV plus XT Live. No i brzmienie wykręciliśmy maksymalnie zbliżone na wiórowych paczkach i V30. Także tego też się nie boję.
Zastanawia mnie ta końcówka właściwie tylko i wyłącznie. Paczki i tak można zmieniać w podobnych cenach, ale jak zakupimy końcówkę od MG to od razu tracimy 300 - 400 zł na wejściu. Dlatego chcemy ją dobrze wybrać.

Ale mówisz Bartek że zatrważających różnic między końcówką lampowa i tranzystorową nie ma.
A jak inni to widzą? (Na koc to zawsze BBE dobrze działa :P)
mniut i piah

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
sa różnice, ale to jak będziesz podłączał różne tranzystorowe to też usłyszysz. trochę inaczej grają po prostu, ale czy na tyle lepiej bym kafla dokładać? Jeśli nie masz już w co innego kasy wkładać (gitare, pikupy) to można brać, w przeciwnym razie wolałbym co innego w torze sygnałowym cos poprawić niż kupować końcówkę inną.

Tak jak mówisz możesz ograć sobie dwie końcówy lampowe. Czy są wielkie różnice przy przepinaniu poda? Dwóch lampowych na raz nie miałem okazji porównać. Wydaje mi się ze na lampowych ze względu na różne lampy mogą byc różnice słyszalne.

aha i czy możesz stwierdzic która zdecydowanie lepiej gada? :)
« Ostatnia zmiana: 31 Paź, 2009, 15:20:03 wysłana przez BartekL »

Offline pan mikos

  • Pr0
  • Wiadomości: 681
Dale, a myśleliście nad Vettami? Taka Vetta combo, do tego sterownik, i jakis case. Do grania wyciagasz i stawiasz na "kejsie", masz głośniki na jakiejś normalnej wysokości. 3 kable (zasilanie, sterownik i gitara) i wsio. Miejsca zajmuje tyle, co jedna paczka 4x12. Kłopotu z wyborem końcówek i tym podobnym pierdoleniem się nie ma. Pełny zestaw efektów, pełna kontrola. Nie wiem, czy z cena da się w tych 5kzl zamnknać, ale ten wzmak został chyba pomyślany pod ludzi z takim problemem jak Ty ;)

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
vetta 1 stoi na allegro za 2300zł i trochę się na nią ślinię ;)

Kumpel który to miał mówi że przytłoczyła go ilość wszystkiego w tym piecu i kręcił gałami przed każdą próbą a przed kolejną już mu się nie podobało brzmienie. Ja akurat lubię symulacje ze stajni l6 więc jak sprzedam swojego heda to kupię coś takiego może

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Co do Vetty, to mogę polecić z czystym sumieniem, nie jeden gig na tym ograłem, pomagałem ograć, bawiłem się w technicznego, więc trochę z tym mam doświadczenia. Jest jeden problem (przynajmniej dla mnie), żeby to zagadało tak, jak się chce to trzeba przysiedzieć fałdy dosyć długo. Ale jak już się ukręci to... mmm ;D

A co do Vetty na alledrogo, jak coś to bez FBV express, lepiej sobie kupić taki duuży sterownik, od razu wygodniej, tuner w podłodze, tap tempo, takie tam duperele. ;)
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Vetta to fajne urzadzenie do tego typu zastosowan. Z czasem robie sie coraz bardziej"analogowy" i zbyt duza ilosc godzin spedzona na programowaniu zdecydowanie mi nie sluzy. No, ale tez nie przesadzajmy,w Vettcie sie kreci tylko troche wiecej niz w XTLu, ale w sumie tyle samo co w X3.


W sumie bylem calkiem zadowolony, ale tym co sprawilo ze sie rozstalem z Vetta na zawsze byla jej awaryjnosc. Mialem nieprzyjemna przeprawez polskim serwisem. Z kolei obijalo mi sie o uszy gdzie nie gdzie o zepsutych Verttach I.

Analogowe head'y rowniez sie psuja, ale naprawic moze to kazdy czlowiek kumajacy elektronike. Tutaj sprawa ma sie troche gorzej.


Generalnie tonaprawde przydatne i uzyteczne narzedzie, do scenicznych zastosowan, ale osobiscie bal bymsie z tym wzmakiem wystapic bez bakapu jakiegos.
No pain No gain !

Offline pan mikos

  • Pr0
  • Wiadomości: 681
No awaryjność to problematyczne zagadnienie w tym temacie. Sęk w tym, że jeśli POD zdechnie to też trzeba speca żeby go naprawić. Pytanie co częściej będzie zdychać, ale na nie raczej nikt nie odpowie ;). Z drugiej strony jesli dobrze zrozumiałem, to obecnych ampów się nie wyzbywają, więc backup będą mieli...
Ja więcej pomysłu nie mam w tym temacie. Jak mnie najdzie kiedyś potrzeba zmniejszenia objętości sprzętu to kupię sobie 5150 combo i tyle ;)
 


A FBV Express też ma opcje tunera i tap tempo ;)

Zomballo

  • Gość
Ja bym rozważył jeszcze kandydaturę do tego zestawu PODa 2.0 ew. POD PRO. Dlaczego? Czego nie wykręcisz na XT w 2.0 wykręcasz w kilka sekund. Druga sprawa to tak jak wcześniej BartekL zauważył końcówka mocy nie gra tu, aż tak wielkiego znaczenia, a te kilka kilo tranzystora mniej ma przy mobilności. Dzięki jenej zamotanej akcji stałem się przymusowym posiadaczem trzeciego już w mojej historii flextona III 75 wat mono. Wcześniej miałem III PLUSa i IIHD. Po tych wszystkich lampach srampach. Dźwiganiu ton sprzętu zaczynam doceniać to maleństwo (może też dlatego że, nie mam wyjścia ;) ale...). Nie jest to awaryjne jak Vetta (a jak już się coś spindoli to naprawa kosztuje tyle co np. komlecik lamp czy wymiana spalonego trafo) a brzmi baaardzo podobnie. Niestety sterowniki od L6 są kosmicznie drogie, ale przecież jest Behrinher ;)
Edit.
Zapomniałem. Zamiast w Vettę celował bym w HD147 ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Lis, 2009, 11:56:06 wysłana przez Zomballo »

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 366
    • CTG TV
Panowie panowie panowie! :D
Strasznie odeszliśmy od głównego problemu, może to dobrze bo dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, np że nigdy nie kupię Vetty, z powodu właśnie awaryjności oraz gabarytów.
Bo zapomniałem dodać na początku, że waga jest tu też ważna. Wszelakie comba i heady odpadają, gdyż przy sprzyjających warunkach chcemy osiągnąć szczyt lenistwa i jeździć na koncerty z samymi PODami ;)

I tak jak już mówiłem, kwestia kręcenia PODa, POD 2.0, XT Pro wszystko odpada. XT pro plus sterownik = 2.500,
POD 2.0 plus sterownik = 1,2 - 1,3, bezsens, skoro XT Live można nawet za 800 zł kupić i wszelakie problemy znikają ;) Kręcenie nie jest żadnym problemem bo płytę nagrywaliśmy przez Toneporta i wszystkie brzmienia mamy powykręcane do szczytu możliwości, także nie martwcie się o to ;)

Także kwestia wyboru preampu jest rozwiązana, z tą końcówką mamy najwięcej problemów.
Dostałem wiadomość od hoganmw, który jest bardzo zadowolony z Rocktrona i pisze, że idealnie oddaje sygnał z PODa. Powyższe opinie również to potwierdzają więc chyba będziemy iść właśnie w tą stronę.
mniut i piah

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Dale, załatw mi granie we Wrocku to sobie obadasz na żywo zestaw POD + BBE + końcówka + 4x12 :)
Ja tam jedynie większy floorboard chcę. A nowy FBV Shorboard kosztuje teraz 850 zł, to nie jest zbyt dużo, I think.

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Dale, a może chcesz mojego heada kupić? :) Brzmienia praktycznie te co w podzie, lampowa końcówka i cały head jest nieduży, a piszesz że zależy Ci na mobilności. + do tego wejście na poda (pod zastępuje wtedy preamp i używasz tylko końcówki)

Offline Wybielacz666

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 287
  • mam paliwo razy sto, suki
    • growl'n'roll, baby!
moment, nie chcesz comba, bo narzekasz na gabaryty, a bierzesz pakę 4x12? ;)
do widzenia.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 366
    • CTG TV
@terror
Za 1000 zł jak najbardziej ;)

edit
Wybielacz, czytaj do końca moje posty ;)
mniut i piah

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
W kwocie 4 - 5.000 zł możemy zakupić PODa, końcówkę mocy, paczkę.

Albo mojego heada + całkiem dobrą paczkę ;)

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 366
    • CTG TV
1. sterownik -> head -> paczka = koncert
2. XT Live = koncert

Pierwszą opcję mam w tej chwili i właśnie chce jej się pozbyć, dlaczego wciskacie mi to samo? :P Chłopaki pobudka ;P
mniut i piah

Offline Bloo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 219
1. sterownik -> head -> paczka = koncert
2. XT Live = koncert

Pierwszą opcję mam w tej chwili i właśnie chce jej się pozbyć, dlaczego wciskacie mi to samo? :P Chłopaki pobudka ;P
Mimo wszystko końcówka też ma swoją wage i wielkość ;) Większość lampowych waży po 10kg i w górę, a trzeba by to jeszcze w rack wsadzić. Od siebie mogę polecić tranzystorowego marshalla 8008. Mam, używam z rocktronem piranha i jestem zadowolony. Widzę, że jesteś z Wrocławia, więc jak będziesz chciał potestować to się odezwij.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 366
    • CTG TV
Jakby była opcja ogrania Twojej końcówki to byłbym mega zajebiście wdzięczny :D Odezwę się na prv.
mniut i piah

Offline Harvest

  • Szatan Osobiście
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 239
    • Sevenstring.pl
Ja wiem, że to trochę OT, ale wybieranie się na klubowe koncerty bez własnego backline'u może się skończyć niemiłą niespodzianką. No chyba że gracie tylko w sprawdzonych/znanych klubach. Bo publiczności potem trudno wytłumaczyć, że guhy akustyk Wam impreze położył ;)

Offline gavoja

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 51
    • Nabuchodonosor
AAA!!! Ludzie, czytajcie proszę ze zrozumieniem :].

Dale chce kupić końcówkę do PODa. Nie chce heada (po co mu drugi?), nie chce Vetty (PODXT Live ma takie same możliwości, a jest tańszy) i nigdzie nie napisał, że ma zamiar wybierać się na klubowe koncerty bez własnego backline'u ;).

Chce mieć prosty zestaw: POD XT Live > końcówka > 4x12 na V30. Zapytał o końcówkę. I ja się również do tego zapytania podłączam, bo gram na podobnej konfiguracji, z tym że nagłaśniam PODa przez heada w pętlę, co sprawia, że posiadanie heada traci sens. Po co dźwigać dodatkowe kilogramy?

Dlatego proszę o konkretne wypowiedzi pozbawione komentarzy w rodzaju, że to źle zabrzmi, że lepiej head i że POD sie psuje - i tak pewnie kupimy sobie kilka na zapas :).

No więc krótko: jaką końcówkę polecacie do PODa i dlaczego? Lampa czy tranzystor? Czy jest między nimi wyraźna różnica?

Pozdr.

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Nio to jest tak:
Miałem Marshalla 9100 i było zajebiście. Na 7-emce
Miałem MięsoBoołki DR i też było nieźle, ale mono. I nie chciało gadać z 6-ką.
Mam Cresta CPX900 i też jest super. A nawet bardziej super, bo lampa, mimo wszystko coś od siebie dodaje a ja potrzebowałem maksymalnie transparentnego końca mocy.
A żeby było śmieszniej, to jest to DOKŁADNIE to samo co Peavey PV900.
I działa mi i z 8-emką i z 6-ką.
POD jest 2.0 (wcześniej był POD Pro)
Do tego BBE 822A.

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
jesli moge sie bezczelnie wchrzanic, to mam 9100 na handel w chwili obecnej i jutro wrzucam go w komis. cena jeszcze nieznana ;)
Łe tej.

Offline gavoja

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 51
    • Nabuchodonosor
Aha, zapomniałem dodać, że im mniejsza, tym lepsza: 1U > 2U > 3U - o ile oczywiście dobrze zagra ;).

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
18 Odpowiedzi
14615 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Gru, 2009, 18:37:19
wysłana przez gavoja
9 Odpowiedzi
4791 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Gru, 2011, 23:38:43
wysłana przez ghostek
56 Odpowiedzi
17952 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Lut, 2013, 19:29:06
wysłana przez wiaderny
13 Odpowiedzi
10466 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Kwi, 2013, 08:34:42
wysłana przez Sulphur
67 Odpowiedzi
22648 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2014, 01:21:02
wysłana przez ITHMW