Autor Wątek: Najtańszy Ibek RG?  (Przeczytany 15682 razy)

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Najtańszy Ibek RG?
« 28 Lip, 2007, 00:31:18 »
Witam wszystkich serdecznie :D !
Niedługo będę kupował gitarę. Idealnym wyborem dla mnie byłby jakiś Ibek RG. 7 strun oczywiście. Gitarę MUSI być nowa. Tu pojawia się pytanie moje. Mianowicie jaki to jest najtańszy 7 strunowy Ibanez RG, który jest wart swoich pieniędzy?
Spotkałem się z wieloma opiniami, iż RG 7321 jest słaby i nie wart tego co kosztuje, a jako, że  jestem fanatykiem serii RG to jednak przy niej chciałbym pozostać.
Więc jak to jest z tymi ibkami?
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #1 28 Lip, 2007, 10:44:17 »
IMO to wiosło warte swojej ceny. Ale pytanie ile chcesz wydać i czy może być nowa ale nie z polskiego sklepu?
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline TotalNaab

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #2 28 Lip, 2007, 12:00:08 »
Witam.
Mam podobne pytanie. Chcę wydać na gitarę około 2,5 tys. Jestem bardzo zainteresowany ibanezami RG i szczerze to są gitary śniące mi się po nocach. Jaki model byście im polecili? Zmieszczę się z funduszem jakbym chciał sprowadzić coś lepszego niż 7321 np. ze stanów?

Offline motyl

  • Gaduła
  • Wiadomości: 272
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #3 28 Lip, 2007, 12:45:55 »
7620 powinienes lajtowo sprowadzic , za ta kase w polsce tez wyhaczysz.
myspace.com/drownmyday

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #4 28 Lip, 2007, 12:46:02 »
Wiosło może być zewsząd byle było to opłacalne sprowadzanie.
Ten RG 7321 ceną mi najbardziej pasuje, ale jeżeli on miałby być jednak nie wart swej ceny to nie widzę problemu sobie dozbierać jeszcze. Generalnie mogę zbierać w nieskończoność, ale to w pewnym momencie straci swój sens, a z kasą u mnie też nie najlepiej bo jak na razie to się uczę i kasę mam od rodziców/babci/dziadka etc. Gitarę jednak potrzebuje szybko wymienić bo mam strasznie shitową.
Najchętniej to bym tak zrobił: kupił RG7321, a w najbliższym czasie wymienił przystawki na evo7. Czyżby dobry pomysł jednak?
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Yony

  • Gość
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #5 28 Lip, 2007, 14:35:37 »
7321 ma bardzo przyjemny gryf. Ja chyba też bym tak zrobił, że kupił ten a potem sobie wymienił pickupy i może deskę. Ale nie koniecznie.

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #6 29 Lip, 2007, 20:58:45 »
Taki patent z wymianą na EVO robił Lech z Division By Zero. A przynajmniej chciał zrobić (nie wiem czy w końcu nie ściągnął jakichś Duncanów, Harv pewno wie). Nie powiem żeby to wiosło brzmiało źle na ich EPce. Zresztą ja się nie znam ale mnie nawet te AH brzmiały lepiej niż Vki które miałem w RG550.
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #7 29 Lip, 2007, 21:31:18 »
Chris Broderick z Nevermore uzywa 7321 jako zapasowego wiosla. ma w nim jakis set duncanow
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #8 20 Sie, 2007, 01:07:39 »
Pozwolę sobie odświeżyć temat. Będę mógł jednak z kasą trochę poszaleć bo pracę załapałem niezłą. Z gitarę mogę dobić do powiedzmy 3,5kafla. Zależy mi na tym stałym moście i oczywiście nową pragnę. Są takie jakieś?
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Sebastian

  • Gaduła
  • Wiadomości: 433
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #9 20 Sie, 2007, 11:05:08 »
Staly most ... Nielepiej zablokowac most .. np 7420 albo 7620 ?

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #10 20 Sie, 2007, 12:07:27 »
mozesz uderzyć do gościa na gg: 8284674 lub spróbować na  email: koncerty@longrecords.com. Kupowałem od niego kiedys końcówke ENGLa 920/50, na prawde spoko gość. A ma teraz do sprzedania Ibaneza RG7421XL z DiMarzio Evoluion pod mostkiem. A zostałoby Ci jeszcze troche kasy na coś fajnego :)

albo zawsze mozesz zainwestować w instrument na lata - luniczy, tak jak ja to zrobiłem za mniej wiecej taka kase jaka Ty dysponujesz. Jestem mega zadowolony, nie zamieniłbym mojej gitary na nic innego w takiej, a nawet i wiekszej, kasie.

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #11 06 Wrz, 2007, 00:36:54 »
Skoro temat odrobinę odświeżony to pozwolę sobie coś tu wrzucić:

NIE polecam Ibków RG7321 wyprodukowanych w 2006 i później(sam mam końcówkę 05'). Przenieśli fabrykę do Indonezji(z Korei) i teraz to wiosło po prostu już nie jest warte swojej ceny. Gryf to jakiś kloc, co więcej, nie pofatygowali się polakierować go odpowiednio, co sprawia że zmiana pozycji dłoni jest trudniejsza niż we wcześniejszych modelach.
Budżetowo takie że aż szkoda.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #12 06 Wrz, 2007, 12:13:05 »
a czego sie spodziewales w wiosle za 1,5k zl ??  :roll:

ale co racja to racja ze gitki sie pogorszyly
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline DeathMaster

  • Pr0
  • Wiadomości: 712
  • Holy Target \,,/
    • MySpace
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #13 06 Wrz, 2007, 12:59:16 »
No a APEX2,warto zawracać sobie głowe?
http://www.ibanez.com/eg/guitar.aspx?m=APEX2
Sie.. sie.. sie..

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #14 07 Wrz, 2007, 16:35:22 »
Cytat: "nikt"
a czego sie spodziewales w wiosle za 1,5k zl ??  :roll:

ale co racja to racja ze gitki sie pogorszyly


Nie no odejmując trzy stówy za logo "Ibanez" dawały radę.
Ja oczekuję od gitary tylko trzech rzeczy:
-Żeby stroiła
-Żeby słychać było z jakiego jest drewna
-Żeby wygodnie się na niej grało
Bo czego więcej chcieć?

---------------------------

Z tego co wiem APEX2 robią w Indonezji, czyli ratuj się kto może.
Poza tym, to sygnatura; czytaj - chwyt marketingowy.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #15 07 Wrz, 2007, 17:41:15 »
wybacz ale pleciesz glupoty

o ile z tym moge sie zgodzic:

Cytat: "Tadeo"

Ja oczekuję od gitary tylko trzech rzeczy:
-Żeby stroiła
-Żeby słychać było z jakiego jest drewna
-Żeby wygodnie się na niej grało
Bo czego więcej chcieć?


to wzbudza u mnie smiech:

Cytat: "Tadeo"

Nie no odejmując trzy stówy za logo "Ibanez" dawały radę.



tak to juz jest bzdura totalna

Cytat: "Tadeo"
Z tego co wiem APEX2 robią w Indonezji, czyli ratuj się kto może.
Poza tym, to sygnatura; czytaj - chwyt marketingowy.


1. gdyby nie sygnatury to prawdopodobnie nie gral bys dzisiaj na 7strunowkach. Universe!!
2. to ze gitara jest robiona w Korei, Indonezji czy gdziekolwiek indziej nie oznacza ze jest slabej jakosci, podobnie jak to ze etykietka Made In USA nie gwarantuje ze gitara bedzie pierwszych lotow
3. moj ulubiony argument to chwyty marketingowe.... pokaz mi inna seryjna siodemke ktora w tym przedziale cenowym daje tak duzo w takiej cenie. Przypomne. mahoń korpus, mostek Tone Pros, pickupy Dimarzio PAF7
4. ocenianie gitary ktorej  jak stawiam nie miales nawet w rekach to tez czad :/ :roll:
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #16 07 Wrz, 2007, 19:19:25 »
Cytat: "el-biczel"
A ma teraz do sprzedania Ibaneza RG7421XL z DiMarzio Evoluion pod mostkiem.

Jeśli chodzi o tą co można w krk ograć, to miałem na nią dużą chęć :)

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #17 07 Wrz, 2007, 20:12:55 »
Cytat: "nikt"
wybacz ale pleciesz glupoty

o ile z tym moge sie zgodzic:

Cytat: "Tadeo"

Ja oczekuję od gitary tylko trzech rzeczy:
-Żeby stroiła
-Żeby słychać było z jakiego jest drewna
-Żeby wygodnie się na niej grało
Bo czego więcej chcieć?


to wzbudza u mnie smiech:

Cytat: "Tadeo"

Nie no odejmując trzy stówy za logo "Ibanez" dawały radę.


tak to juz jest bzdura totalna

Cytat: "Tadeo"
Z tego co wiem APEX2 robią w Indonezji, czyli ratuj się kto może.
Poza tym, to sygnatura; czytaj - chwyt marketingowy.


1. gdyby nie sygnatury to prawdopodobnie nie gral bys dzisiaj na 7strunowkach. Universe!!

Gitara siedmiostrunowa ma dłuższą historię, a Universe był jedynie jej kontynuacją.
Cytat: "nikt"

2. to ze gitara jest robiona w Korei, Indonezji czy gdziekolwiek indziej nie oznacza ze jest slabej jakosci, podobnie jak to ze etykietka Made In USA nie gwarantuje ze gitara bedzie pierwszych lotow

Cieszę się że takie jest twoje zdanie (chciałbym tutaj zaznaczyć że ja sam nie sugeruję się napisem przy wyborze gitary), ale jest jedna rzecz. Każdy Ibanez wyprodukowany w Indonezji, którego ogrywałem charakteryzował się mniejszą dbałością wykonania niż modele wyprodukowane choćby w Korei. Co więcej, gryf każdego z nich to była niemal goła decha - brak solidnej warstwy lakieru, która znacznie ułatwia zmianę pozycji dłoni na gryfie.
Może jestem uprzedzony, ale nie spotkałem dotąd wyjątku, który wyeliminowałby to uprzedzenie.
Cytat: "nikt"

3. moj ulubiony argument to chwyty marketingowe.... pokaz mi inna seryjna siodemke ktora w tym przedziale cenowym daje tak duzo w takiej cenie. Przypomne. mahoń korpus, mostek Tone Pros, pickupy Dimarzio PAF7

Jest mahoń i Mahoń. Z mostkami też różnie bywa. Spójrz sobie na Floyd-Rose. Czy każdy z nich prezentuje tę samą jakość? Nie sądzę.

Sygnatura to świetny sposób, żeby więcej sobie za wiosło policzyć, choć nie zawsze słusznie. Np. JS100. Fajna, tylko dlaczego potrafi kosztować nawet 4k?
Cytat: "nikt"

4. ocenianie gitary ktorej  jak stawiam nie miales nawet w rekach to tez czad :/ :roll:

[/quote]
Miałeś w rękach jakiegoś Sky-Way'a albo J&D? Istnieją pewne cechy, które wyróżniają gitary niewarte moim zdaniem uwagi. Jeżeli stanowi to dla ciebie problem to pomyśl - więcej takich gitar dla ciebie i ludzi którzy podzielają twoje poglądy na ten temat.

Offline DeathMaster

  • Pr0
  • Wiadomości: 712
  • Holy Target \,,/
    • MySpace
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #18 07 Wrz, 2007, 22:30:07 »
Jedynym wyjsciem jest po prostu wzięcie tego Apexa w łape,jak komuś sie uda to niech nie bedzie burak i zaraz napisze jakie ma wrazenia bo intryguje mnie ta gitara  :mrgreen:
Sie.. sie.. sie..

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #19 07 Wrz, 2007, 23:18:28 »
Cytat: "Tadeo"
Gitara siedmiostrunowa ma dłuższą historię, a Universe był jedynie jej kontynuacją.


poważnie??  :roll:


Cytat: "Tadeo"
Cieszę się że takie jest twoje zdanie (chciałbym tutaj zaznaczyć że ja sam nie sugeruję się napisem przy wyborze gitary), ale jest jedna rzecz. Każdy Ibanez wyprodukowany w Indonezji, którego ogrywałem charakteryzował się mniejszą dbałością wykonania niż modele wyprodukowane choćby w Korei. Co więcej, gryf każdego z nich to była niemal goła decha - brak solidnej warstwy lakieru, która znacznie ułatwia zmianę pozycji dłoni na gryfie.



a jaka cena sie charakteryzował?? bo ja oceniam caly czas wioslo pod katem jakosc/cena. kazde inne porownanie bedzie prowadzilo albo do snobistycznego podejscia "tylko co najdrozsze to zajebiste" albo do minimalistycznego  "place 5zł i wymagam bóg wie czego..."

nielakierowane gryfy?? to tak jak w Music Man JPM albo J-Customach??

spowalnia Cię to??  :roll:

Cytat: "Tadeo"

Jest mahoń i Mahoń. Z mostkami też różnie bywa. Spójrz sobie na Floyd-Rose. Czy każdy z nich prezentuje tę samą jakość? Nie sądzę.


z mahoniem sie zgodze.

z mostkiem... Tone Pros ma tylko jeden model mostów do 7strunówek... sugerujesz ze dla Ibanola robi wyjatek i propdukuje specjalnie gorsze mosty?? to samo Dimarzio z pickupami???



Cytat: "Tadeo"
Sygnatura to świetny sposób, żeby więcej sobie za wiosło policzyć, choć nie zawsze słusznie. Np. JS100. Fajna, tylko dlaczego potrafi kosztować nawet 4k?


nie widzialem JS100 w takiej cenie. za to JS1000 po 700$ dosyc czesto widuje... nikt nie mowi ze masz leciec do sklepu i placic tyle ile sobie dealer krzyknie


Cytat: "Tadeo"
Miałeś w rękach jakiegoś Sky-Way'a albo J&D? Istnieją pewne cechy, które wyróżniają gitary niewarte moim zdaniem uwagi. Jeżeli stanowi to dla ciebie problem to pomyśl - więcej takich gitar dla ciebie i ludzi którzy podzielają twoje poglądy na ten temat.



Mialem, nie jednego. gralem na dwóch J&D 7strunowych ktore byly wykonane na poziomie Ibanezów Prestige, najslabszym ich punktem byl osprzet a nie wykonanie. Squiera niektore egzemplarze potrafia pozamiatac nie jednego American Strata czy Tele.

chyba sie bede musial pokusic o test tego APEXa 2 zeby  miec info z pierwszej reki i moc dalej prowadzic ta cudowna dyskusje  :wink:


mam nadzieje ze nie bierzesz tego jako osobistego ataku. lubie bronic swoich racji a czasami mala prowokacja prowadzi do ciekawych rozmow

pozdro
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #20 08 Wrz, 2007, 11:40:13 »
Tak gwoli tego lakierowania, to mi jakoś łatwiej ręka się ślizga po gryfie, kiedy nie ma grubaśnej warstwy bezbarwnego...

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #21 08 Wrz, 2007, 12:15:10 »
Cytat: "nikt"
Cytat: "Tadeo"
Gitara siedmiostrunowa ma dłuższą historię, a Universe był jedynie jej kontynuacją.


poważnie??  :roll:

Tytytytytyty.
Cytat: "nikt"

Cytat: "Tadeo"
Cieszę się że takie jest twoje zdanie (chciałbym tutaj zaznaczyć że ja sam nie sugeruję się napisem przy wyborze gitary), ale jest jedna rzecz. Każdy Ibanez wyprodukowany w Indonezji, którego ogrywałem charakteryzował się mniejszą dbałością wykonania niż modele wyprodukowane choćby w Korei. Co więcej, gryf każdego z nich to była niemal goła decha - brak solidnej warstwy lakieru, która znacznie ułatwia zmianę pozycji dłoni na gryfie.



a jaka cena sie charakteryzował?? bo ja oceniam caly czas wioslo pod katem jakosc/cena. kazde inne porownanie bedzie prowadzilo albo do snobistycznego podejscia "tylko co najdrozsze to zajebiste" albo do minimalistycznego  "place 5zł i wymagam bóg wie czego..."

Ogrywałem modele w przedziałach cenowych 900-2k zł.
Cytat: "nikt"


nielakierowane gryfy?? to tak jak w Music Man JPM albo J-Customach??

spowalnia Cię to??  :roll:

Nie tyle spowalnia co... ...rozgrzewa.
Autentycznie łapa mi się rozgrzała. Nie wiem, odstrasza mnie to.
Zresztą bez lakieru  drewno jest wrażliwsze, co skraca jego żywotność.

Cytat: "nikt"

Cytat: "Tadeo"

Jest mahoń i Mahoń. Z mostkami też różnie bywa. Spójrz sobie na Floyd-Rose. Czy każdy z nich prezentuje tę samą jakość? Nie sądzę.


z mahoniem sie zgodze.

z mostkiem... Tone Pros ma tylko jeden model mostów do 7strunówek... sugerujesz ze dla Ibanola robi wyjatek i propdukuje specjalnie gorsze mosty??
 to samo Dimarzio z pickupami???


Te dwie rzeczy można potraktować jako "dopalacze" ceny. Gdyby zamiast nich wrzucić niemarkowe odpowiedniki wiosło mocno straciłoby na wartości.
Cytat: "nikt"

Cytat: "Tadeo"
Sygnatura to świetny sposób, żeby więcej sobie za wiosło policzyć, choć nie zawsze słusznie. Np. JS100. Fajna, tylko dlaczego potrafi kosztować nawet 4k?


nie widzialem JS100 w takiej cenie.

To patrz:
http://sklep.fabrykadzwieku.net.pl/Gitary/Elektryczne/Ibanez-JS-100.html
http://www.rnr.pl/p7879.893_ibanez_js1000_btb_gitara_elektryczna.html

Po co to komu, jak za taką forsę można dorwać Customa?

Cytat: "nikt"

za to JS1000 po 700$ dosyc czesto widuje... nikt nie mowi ze masz leciec do sklepu i placic tyle ile sobie dealer krzyknie

Cytat: "Tadeo"
Miałeś w rękach jakiegoś Sky-Way'a albo J&D? Istnieją pewne cechy, które wyróżniają gitary niewarte moim zdaniem uwagi. Jeżeli stanowi to dla ciebie problem to pomyśl - więcej takich gitar dla ciebie i ludzi którzy podzielają twoje poglądy na ten temat.



Mialem, nie jednego. gralem na dwóch J&D 7strunowych ktore byly wykonane na poziomie Ibanezów Prestige, najslabszym ich punktem byl osprzet a nie wykonanie.

Omg, ile za takiego chcieli?

Cytat: "nikt"

Squiera niektore egzemplarze potrafia pozamiatac nie jednego American Strata czy Tele.

chyba sie bede musial pokusic o test tego APEXa 2 zeby  miec info z pierwszej reki i moc dalej prowadzic ta cudowna dyskusje  :wink:

Byleby to nie był jakiś kolejny wasal Ibaneza. :wink:
Cytat: "nikt"

mam nadzieje ze nie bierzesz tego jako osobistego ataku. lubie bronic swoich racji a czasami mala prowokacja prowadzi do ciekawych rozmow

Daleki jestem od tego, żeby wziąć to za osobisty atak :)
Zresztą, dziwna ta rozmowa. Nie przedstawiasz... typowego podejścia.

Offline Sebastian

  • Gaduła
  • Wiadomości: 433
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #22 09 Wrz, 2007, 09:26:05 »
Jak sie ma tyle kasy zeby w naszym kraju kupowac wiosla , ktore sa baaardzo drogie - to gratuluje...

a co do pierwszytch elektrycznych 7 ?... pamietam ze George Lynch mial od ESP jakas 7 chyba w tym czasie co UV ?

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #23 09 Wrz, 2007, 21:34:47 »
Cytat: "VEGETATHEPUPPET"
a co do pierwszytch elektrycznych 7 ?... pamietam ze George Lynch mial od ESP jakas 7 chyba w tym czasie co UV ?


Kolega wklepie w wikipedii pl co pisza o 7kach... Napisane przez prawdziwych znafcow tematu ;)

Offline Sebastian

  • Gaduła
  • Wiadomości: 433
Najtańszy Ibek RG?
« Odpowiedź #24 10 Wrz, 2007, 13:40:12 »
heh :)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
8 Odpowiedzi
4409 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Paź, 2007, 02:28:58
wysłana przez Wojdus
6 Odpowiedzi
2690 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Lis, 2011, 21:43:13
wysłana przez Musza
11 Odpowiedzi
5339 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Sty, 2014, 23:22:00
wysłana przez Olcha
5 Odpowiedzi
2608 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Sty, 2014, 09:36:19
wysłana przez czerez
9 Odpowiedzi
1589 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Paź, 2023, 13:18:38
wysłana przez maciek1b