Autor Wątek: BIAS !  (Przeczytany 14830 razy)

Offline xmortex

  • Gaduła
  • Wiadomości: 112
BIAS !
« 22 Mar, 2009, 19:45:16 »
hej, moj pierwszy post, wypadaloby sie przywitac, wiec
jo!
szczerze mowiac zawsze gdzie szukam jest to z dupy napisane i gowno to tlumaczy kompletnemu laikowi pewna zagadke, jak ustawic bias w lampowym wzmacniaczu ;)
co do tego jest potrzebne co i jak,
pisze to glownie z powodu takiego, ze w moim miescie jakim jest walbrzych balbym sie do 'sklepow' muzycznych oddac moj sprzet by cokolwiek z nim robili (jakie bajki oni wciskaja ludziom to glowa boli czasem) no ale do sedna

otoz kupilem nowa glowe marshalla 6100lm z tym, ze lampy koncowki sa do wymiany no a jesli wymiana lamp to takze regulacja biasu chyba co nie ;)?
a jako ze w zyciu nie mialem z tym stycznosci gdyz kolejno: moj pierwszy tranzystorowy szmelc nie mial lamp, a kolejno moje kombo jcm900 nie wymagalo regulacji go aniw ymiany lamp przez jego kadencje w moich ramionach to teraz wypadaloby sie zorientowac co i jak ;)

tak wiec prosze o pomoc w postaci jakiegos instruktarzu albo tez czy ktos z okolic walbrzycha moglby kogos polecic kto dokonalby sie tej roboty i zrobilby to dobrze ;)

Offline Bash

  • Bash'ujący w zbożu
  • Gaduła
  • Wiadomości: 404
  • السلام عليكم
    • Oficialna strona BASH MANUFACTURING
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #1 24 Mar, 2009, 02:32:16 »
Jeśli siedzą w nim EL34 to kup sobie dwie pary EL34 Svetlana lub jeśli 6L6 to dwie pary 6P3S-E i je po prostu zamień. Jeśli wstawiasz ten sam typ lamp i jeśli są one parowane lub co lepiej dobierane w kwartety, wzmacniacza nie trzeba regulować. Upewnij się tylko że będą parowane. W twoim wzmaku jedną parę będą stanowiły lampy (licząc od lewej) pierwsza i czwarta, za to drugą parę, druga i trzecia.
Pozdro i powodzenia.
Zapraszam na myspace mojego zespołu:
www.myspace.com/fullflavourofficial

Bash Manufacturing Since 2008

Offline Wiorys

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 1
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #2 24 Mar, 2009, 08:41:07 »
Oj podejrzewam, ze przy LM to juz tylko 6L6. Ale gdyby bylo tam EL34 to od siebie tez gorąco polecam Svetlany fajnie wyrownuja pasmo w tym wzmaku.
W internecie natknalem sie kiedys na wypowiedz, ze po przerobce z 6L6 LM na EL34 czasem wystepuja problemy, niestety nie pamietam z czym. To bylo chyba na jakims zagranicznym forum, tak z gory ostrzegam gdybys chcial go przerobic na inna wersje (porownywalem, chociaz nie na duzej glosnosci, dwa heady - EL34 czysty z 92 i 6l6 LM -> 6l6 duzo wiecej dolu na 3 kanale i troche bardziej "tranzystorowy", gęstszy przester )
« Ostatnia zmiana: 24 Mar, 2009, 08:43:22 wysłana przez Wiorys »

Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #3 24 Mar, 2009, 13:38:37 »
Jak juz wymienisz wszystko to nagraj cos i zdaj relacje.
A przy okazji zapytam. Jak podczas grania wzmak wydaje z siebie trzaski jakby ktos ruszal popsutym kablem np., ale to raczej nie kable - to co moze byc przyczyna ? Koncowka ?
wearehelp.bandcamp. com

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #4 24 Mar, 2009, 14:06:26 »
Jak juz wymienisz wszystko to nagraj cos i zdaj relacje.
A przy okazji zapytam. Jak podczas grania wzmak wydaje z siebie trzaski jakby ktos ruszal popsutym kablem np., ale to raczej nie kable - to co moze byc przyczyna ? Koncowka ?

Ja coś takiego miałem, w serwisie wymienili jakąś uszkodzoną lampkę z preampu i było git
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline xmortex

  • Gaduła
  • Wiadomości: 112
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #5 24 Mar, 2009, 16:08:18 »
dzieki za odpowiedzi :)
a sprawa ma sie tak, czekam aktualnie na przesylke,
wiem ze seria LM byla pod lampy 6L6, aczkolwiek teraz z tego co wiem od sprzedawcy siedzialy w nim ostatnio EL34, wiec mysle ze jednak dla swietego spokoju byloby mozna ten bias wyregulowac ;) a sam do niego wolalbym wsadzic wlasnie EL34, odnosnie svetlan to szukalem i nie moglm znalezc nigdzei gdzie by je moznabybylo kupic (w polsce ;) ) i juz chcialem zamawiac electro haronixy,
jakby ktos mogl nakierowac na jakis sklep z tymi lampami to bylbym wdzieczny :)
a na wzmak niestety caly czas czekam - sprzedawca niestety jeszcze go nie poslal, poczekam troche jeszcze ;)


Pejdżu - pake jeszcze upolowac jakas musze ;)

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #6 24 Mar, 2009, 18:56:09 »
Przy zmianie 6L6 na EL34 nie ma żadnej potrzeby regulacji (no po za połączeniem siatki trzeciej z katodą na podstawkach, ale chyba o tym już wiesz :)? ) - nic Ci się nie spali :) Natomiast w drugą stronę zdecydowanie by się przydała. Inną kwestią jest brzmienie przy takich ustawieniach...
Ssiecie.

Offline xmortex

  • Gaduła
  • Wiadomości: 112
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #7 24 Mar, 2009, 20:15:58 »
no po za połączeniem siatki trzeciej z katodą na podstawkach, ale chyba o tym już wiesz :)?
nie mam o niczym pojecia niestety :) jakbys mogl to napisz cos wiecej

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #8 24 Mar, 2009, 20:21:20 »
jakbys mogl to napisz cos wiecej

Nie bądź sarkastyczny ;)

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #9 24 Mar, 2009, 20:24:02 »
LOL :D
Łe tej.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #10 24 Mar, 2009, 20:25:51 »
;] udał mi się dowcip...

Wracając do tematu, Piotrek Stanisz (twórca legendarnych Black Dogów) obiecał mi arcik na ten temat, muszę się mu przypomnieć

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #11 24 Mar, 2009, 21:04:23 »
Cytuj
Wracając do tematu, Piotrek Stanisz (twórca legendarnych Black Dogów) obiecał mi arcik na ten temat, muszę się mu przypomnieć

To one takie legendarne były? Poza prmg ? ;p

Offline xmortex

  • Gaduła
  • Wiadomości: 112
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #12 24 Mar, 2009, 21:11:44 »
hej no ja mowie powaznie, doswiadczenie z wzmacnaiczami lampowymi mam jedynie takie ze mialem kombosa jcma900 przez niecale 2 lata i w sumei tylko co robilem z nim to na nim gralem ;)
na konstrukcjach srukcjach laik jestem i nie mam ZIELONEGO pojecia o czymkolwiek, nie smiejcie sie ze mnie panowie ;)

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #13 24 Mar, 2009, 21:18:14 »
Cytuj
Wracając do tematu, Piotrek Stanisz (twórca legendarnych Black Dogów) obiecał mi arcik na ten temat, muszę się mu przypomnieć

To one takie legendarne były? Poza prmg ? ;p

Mówisz o moim kumplu, waż słowaq ;)

xmortex, ja też mówię poważnie. Ruszę sprawę z Piotrem, mam nadzieję, że znajdzie czas

Offline Vlad The Vampire

  • Gaduła
  • Wiadomości: 341
  • Djentelmen
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #14 24 Mar, 2009, 21:21:25 »
Ów Piotr jeszcze robi wzmacniacze? Chciałbym pograć na BlackDogu...

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #15 24 Mar, 2009, 21:26:50 »
Robi, ale nie komercyjnie. Jak Cię polubi, to może i zrobi. Pare miesięcy temu robił coś marshallowatego, bodajże dla któregoś ze swoich synów. Piotrek robił świetne wzmacniacze, szkoda talentu

Offline TripleXXX

  • Gaduła
  • Wiadomości: 170
    • www.buzzarocabs.com
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #16 24 Mar, 2009, 23:35:48 »
wzmacniacza nie trzeba regulować.
Pod warunkiem że zmierzony bias zgadza się z tym jaki podaje producent ;) 

Osobiście zawsze sprawdzam bias po wymianie lamp końcówki na nowe i prawie zawsze jest potrzeba drobnej korekty :)  Jeśli kwartet to tylko dobrany. Nie dwie pary ;)

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #17 25 Mar, 2009, 00:41:35 »
Sinn, a czemu bajka Black Dog sie zakonczyla? czytalem juz tyle domnieman ze chetnie bym sie dowiedzial o co naprawde poszlo...
Łe tej.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #18 25 Mar, 2009, 07:55:35 »
Myślę, że nie ma tu misternej tajemnicy, wypalił się na tym polu i tyle :)

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #19 25 Mar, 2009, 10:23:19 »
Cytuj
Sinn, a czemu bajka Black Dog sie zakonczyla? czytalem juz tyle domnieman ze chetnie bym sie dowiedzial o co naprawde poszlo...

A to nie były jakieś nieporozumienia osobiste etc.? bo coś mi się tak kojarzy?

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #20 25 Mar, 2009, 11:03:05 »
skarhead, to wlasnie jedna z wielu teorii wyplywajacych na prmg ;)
Łe tej.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #21 25 Mar, 2009, 11:28:43 »
Zapytajcie się Piotra, on nie gryzie ;)

Offline skarhead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 377
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #22 26 Mar, 2009, 00:27:51 »
Zapytajcie się Piotra, on nie gryzie ;)

Sinner, Stanisza nie znam, z tego co mi mówił Tom z Hellstona to jest to bardzo fajny człowiek - z tym że ja wówczas się śliniłem na HS'a więc BD nie były mi w głowie ;-)

Pytanie moje co do kultowości było jak najbardziej poważne - siedziałem wówczas na prmg i wydaje mi się iż kultem to te wzmaki głównie tam były objęte a kultu poza tym środowiskiem chyba nie było (obojętnie od tego jak one były zrobione i jak brzmiały bo tego po prostu nie wiem i znam relacje z drugiej ręki)?

Offline zibisound

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 27
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #23 26 Mar, 2009, 11:57:56 »
Witam. Lampy EL-34 i 6L6 nie są odpowiednikami i 6L6 ma nachylenie charakterystyki 6 mA/ V a El-34 ma 11, co skutkuje też różnicami we wzmocnieniu. Bias też jest różny i El-34 ma ok -38V a 6L6-50 V a w Mesa Bogie
-54 V. Dlatego w niektórych wzmacniaczach jest przełącznik biasu. Ja zawsze ustawiam bias, obserwując
sinusoidę na oscyloskopie, tak aby miała ona odpowiedni kształt, bez zniekształceń.Pozdr awiam- Zygmunt.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: BIAS !
« Odpowiedź #24 27 Mar, 2009, 07:36:59 »
Zapytajcie się Piotra, on nie gryzie ;)

Sinner, Stanisza nie znam, z tego co mi mówił Tom z Hellstona to jest to bardzo fajny człowiek - z tym że ja wówczas się śliniłem na HS'a więc BD nie były mi w głowie ;-)

Pytanie moje co do kultowości było jak najbardziej poważne - siedziałem wówczas na prmg i wydaje mi się iż kultem to te wzmaki głównie tam były objęte a kultu poza tym środowiskiem chyba nie było (obojętnie od tego jak one były zrobione i jak brzmiały bo tego po prostu nie wiem i znam relacje z drugiej ręki)?

Piotr Stanisz to taki człowiek, którego nie da się nie lubić. A co do kultyzmu - zapytaj pierwszego lepszego emo, na czym coma nagrywala 1 płytę ;)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
13 Odpowiedzi
6626 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Mar, 2013, 15:00:11
wysłana przez jaco
3 Odpowiedzi
2067 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2014, 22:42:52
wysłana przez grz_ost
3 Odpowiedzi
2657 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Paź, 2014, 21:26:10
wysłana przez Franq
34 Odpowiedzi
16109 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2016, 14:21:01
wysłana przez The Moonshiner
BIAS Head

Zaczęty przez Mat Efekty

20 Odpowiedzi
9460 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Maj, 2021, 17:25:10
wysłana przez Majk