Autor Wątek: Nauka wokalu?  (Przeczytany 1159 razy)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Nauka wokalu?
« 05 Mar, 2021, 01:37:19 »
Ano.
Tak mi chodzi po głowie - gitary mam, i w większości co tylko chcę na nich zagrać to mogę.
Pora na coś nowego.
W sumie dobrze by było umieć śpiewać, od czystego po szatany, ale nie mam bladego pojęcia od czego zacząć.

Jakiekolwiek sugestie?
Ziomek mi kiedyś tłumaczył jak szukać sobie kawałków do nauki, ale chyba byłem wtedy zbyt wcięty żeby zapamiętać, więc jakby komuś z was się chciało wytłumaczyć jak chłopu na miedzy, albo zapodać linki krok po kroku, to byłbym zobowiązany.

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #1 05 Mar, 2021, 08:11:02 »
Przede wszystkim baza czyli technika oddychania, odpowiednia praca przeponą, dobre nawyki pracy mięśni w obrębie szyi i czaszki (żeby dźwięk przenosić na tzw. maskę, a nie napierdalać z gardła). Ciężko to wyłapać samemu moim zdaniem, więc jeśli masz możliwość zgadania się z jakimś kozakiem nauczycielem, bądź ziomkiem który siedzi w wokalach to polecam, bo zaoszczędzisz sobie dużo szukania po omacku.

A jeśli nie masz takiej opcji to z tego co gdzieś tam się obiło o uszy to bodajże "Zen of screaming", z czego nie mogę dać recenzji ani pozytywnej ani negatywnej bo tak jak mówię - jedynie o tym słyszałem :D

No i ostatni sposób jako nauka kawałków - spoko, aczkolwiek przedtem jeszcze sobie poszperaj i ogarnij jak się rozgrzać bo po odpowiedniej rozgrzewce może Ci się gama poszerzyć o dobrą oktawę (ja daaaawno dawno temu jak ćwiczyłem po rozgrzewce miałem +1,5 oktawy zasięgu, więc robi to w chuj :D )

Offline selfslave

  • Gaduła
  • Wiadomości: 245
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #2 05 Mar, 2021, 10:11:01 »
@Aremenius dobrze mówi. Od siebie też proponuję jednak iść do kogoś kto trochę poprowadzi. Sam długo śpiewałem ze złego miejsca i dopiero wskazówki od wykształconego na tym polu kolegi sprawiły, że zrozumiałem o co chodzi.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #3 05 Mar, 2021, 10:18:43 »
Proponuję zacząć od tego, potem będzie z górki:D



Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #4 05 Mar, 2021, 11:50:33 »

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #5 05 Mar, 2021, 12:17:15 »
Zaprzyjaznij she z Melissa Cross

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 751
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #6 05 Mar, 2021, 18:39:07 »
Proponuję zacząć od tego, potem będzie z górki:D

^^KEK
Oli ma jeszcze jedną zaletę wokalną: opowiada zajebiste dowcipy między numerami ;)
Paczki z głów!

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #7 12 Mar, 2021, 00:13:12 »
Cytuj
więc jeśli masz możliwość zgadania się z jakimś kozakiem nauczycielem, bądź ziomkiem który siedzi w wokalach to polecam, bo zaoszczędzisz sobie dużo szukania po omacku.

No właśnie i mam i nie mam - ziomek zajebiście śpiewa, ale ma dość moich pytań o to i nie ma zamiaru mi pomagać dopóki nie zobaczy że sam ogarniam.

Cytuj
A jeśli nie masz takiej opcji to z tego co gdzieś tam się obiło o uszy to bodajże "Zen of screaming", z czego nie mogę dać recenzji ani pozytywnej ani negatywnej bo tak jak mówię - jedynie o tym słyszałem :D
Też słyszałem, nawet chyba widziałem gdzieś - nie pamiętam tylko czy czasem nie widziałem tylko wyrywków jednak, bo za dużo treści w tym nie widziałem.

Niestety jednak pojawił mi się znowu ten ból gardła i nawet się nasilił, więc na razie muszę temat odpuścić dopóki nie wyleczę tego badziewia.

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #8 12 Mar, 2021, 00:45:10 »
To miałem na myśli mówiąc zebys sie z Melissą Cross zaprzyjaźnić. Zen of screaming obie części polecam, tam są ćwiczenia na przepone i różne techniki. Ale wydaje mi sie ze bez jakby podstawowych predyspozycji to nic z tego nie bedzie.

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Nauka wokalu?
« Odpowiedź #9 12 Mar, 2021, 00:49:12 »
A i większość ćwiczeń mozesz robic z gorącym gardłem, bo dobra technika polega na nie obciążeniu.

Z drugiej strony najciekawsze efekty są po zjebaniu sobie głosu w głupi sposób. Typu nagrywanie albumu przy anginie:)