Autor Wątek: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.  (Przeczytany 7160 razy)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« 08 Gru, 2020, 10:47:26 »
Zastanawia mnie taka jedna rzecz. Mostek tune'o'matic montowany jest pod kątem (basowa strona jestr trochę do tyłu).  Jeżeli spojrzymy na  gitary 6 i 7 stunowe z taką samą menzurą i "prostym" mostkiem typu hipshot wtedy siodełko w 6stce od najgrubszej struny możemy cofnąć tak samo daleko jak siodełko od 6,7 czy jakiejkolwiek innej struny w siódemce, bo mostek jest prosty.  Jak to wygląda z tune'o'maticami ? Czy jak porównamy 6 i 7demki z takimi samymi menzurami i mostkami TOM to najbardziej "wycofane" ustawienia siodełka struny 6 w 6stce będzie taki same jak 6 struny w 7demce czy jak 7 struny w siódemce ?  Albo najgrubsza struna w 7demce bedzie miała trochę większy zakres regulacji albo taki sam, ale za to 6sta trochę mniejszy niż w 6stce. Jak to w końcu jest ? :)

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #1 08 Gru, 2020, 16:14:38 »
Jakbyś mógł zadać pytanie tak, żeby ktoś je zrozumiał to byłbym w opór wdzięczny :D

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #2 08 Gru, 2020, 17:46:26 »
Ja rozumiem, ale nie wiem :D
logika mi podpowiada, ze 7 struna jest oddalona na zasadzie przedłużenia mostka z 6stunowki, czyli struny 1-6 są tak jak w szóstce, a 7 jest dołożona i cofnięta względem 6 tak, jak 6 względem 5.
B ( o ) ( o ) B S

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Jakbyś mógł zadać pytanie tak, żeby ktoś je zrozumiał to byłbym w opór wdzięczny :D

Widisz, Pan poniżej zrozumioł :D

Posty połączone: 09 Gru, 2020, 10:39:22
Ja rozumiem, ale nie wiem :D
logika mi podpowiada, ze 7 struna jest oddalona na zasadzie przedłużenia mostka z 6stunowki, czyli struny 1-6 są tak jak w szóstce, a 7 jest dołożona i cofnięta względem 6 tak, jak 6 względem 5.

Czyli wszystkie 7demki z menzurą 25,5 i tune'o'maticiem można potencjalnie, teoretycznie niżej zestroić niż  ich odpowiedniki 6strunowe (tzn. gitary z tym samym mostkiem i tą samą menzurą tylko 6strunowe) :D
« Ostatnia zmiana: 09 Gru, 2020, 10:39:22 wysłana przez Chomick »

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Teoretycznie tak, niestety nie mam siódemki z TOMem, żeby sprawdzić. Przy czym miej na uwadze, ze jeśli faktycznie jest tak, jak piszę, to różnica będzie rzędu paru centów. Może napisz do jakiegoś lutnika? Mayo robi seryjnie Setiusy z TOMem, myśle, ze Ci szybko rozjaśnia temat :)
« Ostatnia zmiana: 09 Gru, 2020, 14:35:58 wysłana przez g-zs »
B ( o ) ( o ) B S

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #5 09 Gru, 2020, 14:01:01 »
@Chomick znajdź dwa zdjęcia gitar w identycznej skali i naprawdę dobrej rozdzielczości to po robocie sprawdzę Ci to w jakimś CADzie.

Tak jak @g-zs napisał, różnica pewnie będzie tak minimalna, że aż bez znaczenia, ale z doświadczenia wiem, że menzurę projektuje się na środku osi symetrii mostka oraz gryfu, więc teoretycznie struna B w siódemce będzie mieć minimalnie większe wychylenie niż struna E w szóstce w skrajnych pozycjach.
« Ostatnia zmiana: 09 Gru, 2020, 14:03:05 wysłana przez niedziak »
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #6 10 Gru, 2020, 00:06:39 »
To ja tez dorzuce swoje 3 grosze na temat tomow:
Polac benzyno
Podpalic
Zrzucic ze schodow

Glupszy wynalazek to jest ten most fendera ze sprezynkami od dlugopisu co w jazzmasterach i podobnych zakladają.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 761
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #7 10 Gru, 2020, 09:59:44 »
Oj Orange, Orange, złość Ci sieje na całe pole widzenia ;) Jak myślisz dlaczego w instrumentach klasycznych (od kontrabasu do skrzypiec) gryf jest pod dużym kątem do korpusu i stosuje się wysokie mostki? Dlaczego to samo robi np. Caparison, PRS i inne firmy? Bo to brzmi.
« Ostatnia zmiana: 10 Gru, 2020, 10:03:01 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Zomballo

  • Gość
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #8 10 Gru, 2020, 10:49:10 »
Ja uwielbiam TOMki za wykurwisty PM jaki na nich wychodzi. No po prostu łapa sama się układa do tłumienia tak żeby zapodać cios. Oczywiście potrafią wkurwić np. rozciąć strunę, wygiąć się albo wypaść i potłuc lakier ale ten przypierdol to tylko na tej konstrukcji.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 761
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #9 10 Gru, 2020, 10:59:48 »
Rozciąć strunę to każdy mostek umi :) Mam nadzieję, że Orange doceni jak bardzo nie wymieniłem jego nie-ulubionej marki :D
Ale w studio bardzo dużo endorserów innych marek nagrywało właśnie na tej niewymienionej. Bo gada.
Paczki z głów!

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #10 10 Gru, 2020, 10:59:56 »
Plus szybka regulacja - 2 śrubki i po kłopocie, a nie 12 jak w hipshocie i baw się jeszcze z dopasowaniem wszystkich siodełek do radiusa.
Minus - jak gryf się wklei pod za dużym kątem to albo trzeba unosić stoptaila albo zawijać struny odwrotnie i zaczyna być już czuć podczas grania, że struny są wysoko na korpusem. Jako staremu les paulowowcu w 90 % przypadkach nie przeszkadza mi to, ale zauważyłem że trudniej robi się string rake'i w solówkach wtedy - trudniej wytłumić "zaczesywane" struny i trzeba prawą ręke trzymac bliżej neckowego pickupu (w zasadzie nad nim) ale wtedy też można przesadzić i zgasić dzwięk podciągnięcia.

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #11 11 Gru, 2020, 00:27:44 »
@Baciu doceniam. Ale teoria ze od kontrabasu costam costam- jakby sie nie ewoluowało to dalej bysmy na łukach nakurwiali. Jak cos jest do dupy, to znajdzie sie ktos, kto przyjdzie, stwierdzi "do dupy to" i puff tak powstał Hipshot hardtai (jojo, 12 srubek ale zauwaz ze tom nie jest do radiusa pasowany)
A wysokie mostki w instrumentach smyczkowych po to sa, zeby smyrac smyczkiem po strunach a nie po boczkach insteumentu. Just sayin.
I ja tu nie sieje zlosciom, tylko nadaje kolorytu temu ponuremu kucforumowi.
« Ostatnia zmiana: 11 Gru, 2020, 00:34:33 wysłana przez Orange »

Zomballo

  • Gość
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #12 11 Gru, 2020, 00:35:28 »
Orange :*

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #13 11 Gru, 2020, 11:19:38 »
(jojo, 12 srubek ale zauwaz ze tom nie jest do radiusa pasowany)

Znajdz mi chociaż jedną osobę którą wziełą do rąk jakąkolwiek gitarę z TOMem i powiedział "MAAAAN, ale ten mostek jest niespasowany z radiusem ! :-\"  to jest na tyle skompensowane, że tego nie czuć...miałem 13 gitar z TOMem (prawie każda innej marki) i nigdzie tego nie czułem, za to w chuj razy widziałem źle ustawione siodełka "w środku" między e1 a E6 na wszystkich hipshotach, jednostronnych tremolach i fenderowskich hardtailach. Budując instrument z TOMem producenci stosuja radiusy w takim zakresie aby nie rozjeżdzało sie to w jakiś istotny sposób z TOMem.

BTW - we floydach i PRSsowskich wraparoundach (z regulacją menzury) też sobie nie ustawisz wysokości dla każdej struny indywidualnie i ludzie jakoś żyją z tym.
« Ostatnia zmiana: 11 Gru, 2020, 11:30:54 wysłana przez Chomick »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 761
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #14 11 Gru, 2020, 11:50:36 »
 Orangie - też doceniam, ale tak się składa, że to gada :) Dlatego pisałem o tym, żeby np. sprawdzić jaką gitarę faktycznie użyto w nagraniach jeśli coś zajebiście brzmi. Co do ewolucji: głównie gitara elektryczna poszła w 2 kierunkach: ciężki korpus i lżejszy gryf, albo cienki korpus i sztywny gryf - oba rodzaje to wiesz które w niewymienionej marce. Ten drugi patent eksploruje oczywiście Blekmaszyna i pół butikowego świata. Nie jest to kwestią de facto ewolucji, bo praw fizyki pan nie zmienisz, tylko wybrania różnych ścieżek do różnych celów. Jedni chcą grać tłusty post metal, inni uwydatniać wszelkie detale artykulacji. Dlatego nie mogę powiedzieć, że TOM to stare czy złe rozwiązanie. Ma swoje założenia i je spełnia.
Paczki z głów!

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #15 11 Gru, 2020, 14:05:10 »
Mahoń, klon, EMG. Tylko to się liczy.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 585
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #16 11 Gru, 2020, 17:40:20 »
ciężki korpus i lżejszy gryf, albo cienki korpus i sztywny gryf - oba rodzaje to wiesz które w niewymienionej marce.
A ktore to modele? I jak wplywa na brzmienie ciezki korpus i lzejszy gryf vs cienki korpus is sztywny gryf?

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #17 11 Gru, 2020, 18:22:29 »
ciężki korpus i lżejszy gryf, albo cienki korpus i sztywny gryf - oba rodzaje to wiesz które w niewymienionej marce.
A ktore to modele? I jak wplywa na brzmienie ciezki korpus i lzejszy gryf vs cienki korpus is sztywny gryf?

Jeden to Les Paul, a drugi Black Machine. Tak dla przykładu :D
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 761
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #18 11 Gru, 2020, 20:20:36 »
Jeśli chodzi o wyklętą markę to koncepcje ścierają się w LP vs SG. Rozmawiałem o tych rzeczach z Frankiem Hartungiem - też używającego TOMów. Nawet nie próbowałem podważać faceta, który żyje ze sprzedawania na pniu gitar po 4-5k Euro (ja wtedy tylko po 2-3k ;) )

I jak wplywa na brzmienie ciezki korpus i lzejszy gryf vs cienki korpus is sztywny gryf?
Tak, jakom napisał o post metalu i detalach artykulacji :) Ale wyjątków i patentów jest tyle co reguł, temat śliski i rozlazły jak... ok, ok ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Gru, 2020, 20:22:36 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #19 11 Gru, 2020, 22:36:41 »
Ciesze sie ze zapoczatkowalem bitwe na argumenty a nie na kutasy.

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #20 11 Gru, 2020, 22:42:30 »
Cale teoretyzowanie sprowadza sie do faktu, ze jak gra i kurwi to gra i kurwi.

@Chomick lutnik widzi takie rzeczy, ja w setiusie most wymienialem z sungila na Gotoha i Targosz mi nacinał.

Nie jest to mój najulubienszy most po prostu, ale sa takie ktore z miejsca kwalifikuja gitare do sprzedania, nie grania, nie patrzenia. Khe fender khe khe telecaster khe ashtray khe khe.

Ale to moja oponia i jako najmojsza najlepsza jest.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 761
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #21 12 Gru, 2020, 00:39:46 »
Czasem nie ma co palić mostów, tylko trzeba np. pozbyć się złych nawyków.
Paczki z głów!

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 365
    • CTG TV
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #22 12 Gru, 2020, 02:26:48 »
Zastanawia mnie taka jedna rzecz. Mostek tune'o'matic montowany jest pod kątem (basowa strona jestr trochę do tyłu).

Spoiler

Spoiler

Takie tam na przekór :P
mniut i piah

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 761
Odp: Tune'o' o matic w 6 w 7demce.
« Odpowiedź #23 12 Gru, 2020, 11:31:10 »
Spoiler
O, takiego przytulaska bym przytulił! Lewego, ofc.

Standardowo nie dajo prosto. I dobrze.
Spoiler

Paczki z głów!

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573

@Chomick lutnik widzi takie rzeczy, ja w setiusie most wymienialem z sungila na Gotoha i Targosz mi nacinał.


Dawałem na szlif połączony z setupem Gibsona, Epiphona, Edwardsa i LTD. Jeżeli były jakieś rozbieżności to nie na tyle aby trzeba była nacinać.

Posty połączone: [time]14 Gru, 2020, 10:59:22[/time]
Zastanawia mnie taka jedna rzecz. Mostek tune'o'matic montowany jest pod kątem (basowa strona jestr trochę do tyłu).

Spoiler

Spoiler

Takie tam na przekór :P


Łooo Panie, kto Panu tak to spierdolił :D :D :D

Posty połączone: 15 Gru, 2020, 10:23:54
By the way -  we floydzie jakoś też nie można regulować wysokości poszczególnych siodełek i nikt nie rozpacza nad radiusem  :P (tam to by ciężko było piłować,nacinać siodełka).
« Ostatnia zmiana: 15 Gru, 2020, 10:23:55 wysłana przez Chomick »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
18 Odpowiedzi
6931 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Mar, 2008, 22:24:38
wysłana przez dr.evil
5 Odpowiedzi
2942 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Lut, 2012, 14:11:52
wysłana przez pitu
2 Odpowiedzi
2630 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2012, 23:41:53
wysłana przez pele
7 Odpowiedzi
2387 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lut, 2019, 12:18:50
wysłana przez Zomballo