Autor Wątek: Conversion necks ???  (Przeczytany 5453 razy)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Conversion necks ???
« 15 Kwi, 2020, 10:22:25 »
https://www.warmoth.com/Guitar/Necks/ConversionNecks.aspx

Jak to możliwe ??? Mebzura to nie tylko dłuższy/krótszy gryf całe cała długość czynna strunny, 12 próg powinie menzurę dzielić na pół, w tym wypadku jak się podmieni gryf juz nie będzie. Niech się wypowie ktoś z doświadczeniem w budowaniu gitar.

Zomballo

  • Gość
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #1 15 Kwi, 2020, 10:39:05 »
No przecież środek też się przesunie. Nawet na obrazku masz. :)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #2 15 Kwi, 2020, 11:07:43 »
Ty no w sumie...ale czekaj to czemu normalne barytony zawsze mają mostek przesunięty trochę w głąb korpusu przez co widać większy odstęp między pickupami ? Żeby długość gryfu i odstępy miedzy programi nie musiałybyć takie duże ?
W ogóle to czemu kazda firma robiąca bolt-ony tego nie oferuje ? Tym sposobem kazda gitara mogłaby być dostępna w wersji baritone.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #3 15 Kwi, 2020, 12:15:58 »
Ty no w sumie...ale czekaj to czemu normalne barytony zawsze mają mostek przesunięty trochę w głąb korpusu przez co widać większy odstęp między pickupami ? Żeby długość gryfu i odstępy miedzy programi nie musiałybyć takie duże ?
1. Odstępy między progami zawsze będą takie same dla danej menzury.
2. Pewnie chodzi o wyważenie i wygodę gry.
W ogóle to czemu kazda firma robiąca bolt-ony tego nie oferuje ? Tym sposobem kazda gitara mogłaby być dostępna w wersji baritone.
1. Wprowadzenie takiej modyfikacji w montażu potokowym jest jak wprowadzenie kolejnego modelu.
Jeżeli nie ma wystarczającego popytu, to się modelu nie wprowadza.
2. Wspomniane wyżej warunki ergonomii mogą nie być spełnione.

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #4 15 Kwi, 2020, 12:20:49 »
Czyli co, jedynie gryf będzie dłuższy niż w normlanym barytonie z cofniętym mostkiem ? W sumie to brzmienie obu pickupow razem powinno być inne bo w konwersji nie bedą one od siebie tak oddalone jakw  normalnym barytonie.

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #5 15 Kwi, 2020, 12:43:59 »
W tym przypadku weź  jeszcze pod uwagę ilość progów w barytonie masz ich 24 więc będzie pasował do standardowej dechy. Jeśli taki barytonowy gryf miałby 21/22 progi musiałbyś cofnąć mostek do tyłu i dlatego rozstaw przetworników wyglądałby też inaczej. Te akurat gryfy można by użyć wszystkie w standardowej desce tele, ponieważ i most i przetworniki pozostaną na swoim miejscu.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #6 15 Kwi, 2020, 13:44:40 »
czemu normalne barytony zawsze mają mostek przesunięty trochę w głąb korpusu przez co widać większy odstęp między pickupami ?
Dokładnie - jak pisze @spacelord7 : wyważenie gitary. Miałem barytonga w standardowym układzie elementów, to sobie wyobraź, że po prostu wydłużasz gryf - leci na łeb i musisz mieć łapę pod dziwnym kątem. Dlatego jak potem projektowaliśmy z Jarkiem barytona dla mnie (pierwszą 8 Skerve) do było wszystko tak cofnięte, że nie czuło się barytona.

Też brzmienie zmieni się nieznacznie przez nie przesunięcie pickupów a wydłużenie gryfu. Smutno mi jak widzę gitary multiskalowe z prosto ustawionymi pikapami, jak w Strandbergu. Bardzo często już też i pincza nie wyciśniesz. Normalnie pikapy ustawia się na konkretnej harmonicznej.
Paczki z głów!

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #7 15 Kwi, 2020, 14:46:40 »
A to zależy - grałem kiedyś na 28 calowym Mushoku ibaneza i jakimś zwykłym Iron Label. Na mushoku nie czułem, że to baryton a na Iron labelu tak i to bardzo.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #8 15 Kwi, 2020, 14:50:04 »
O, czekej, znalazłem zdjęcia. Zobacz jak bardzo robi się różnica przy tej samej skali, a przesuwaniu elementów w głąb korpusu.

 


Przy okazji: ze skalą poszedłbym w dół, dobrze wspominam 24,75
Paczki z głów!

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #9 15 Kwi, 2020, 19:37:46 »
Ja jestem zagorzałym zwolennikiem (a raczej niewolnikiem) 24,75  ;D Niestety czuje każdą różnicę. Jak do niedawna miałem LTD EC-1000 który de facto miał 24,8 to zanim zmierzyłem żeby się o tym dowiedzieć to przez cały czas czułem, że coś mi jest przydługa. Na początku myślałem, że se uroiłem bo ma 24 progi i ma cienki korpus i uznałem że po prostu tworzy się takie złudzenie optyczne, ale potem sprawiłem se 1000T CTM z 22 progami i grubym korpusem i dalej było to samo.  Zaś na Epiphonie, Edwardsie było tak samo jak Gibsonie.  No i w zasadzie wszystko było fajnie gdyby nie chęć do strojenia się w drop G#  ;)

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #10 15 Kwi, 2020, 20:02:32 »
O, czekej, znalazłem zdjęcia. Zobacz jak bardzo robi się różnica przy tej samej skali, a przesuwaniu elementów w głąb korpusu.

( Obraz usunięty.)  ( Obraz usunięty.)


Przy okazji: ze skalą poszedłbym w dół, dobrze wspominam 24,75
Zdjecia nie dzialaja.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #11 15 Kwi, 2020, 21:48:56 »
Może terozki. W każdym razie wiadomo o co chodzi.
Paczki z głów!

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #12 16 Kwi, 2020, 01:43:53 »
O, czekej, znalazłem zdjęcia. Zobacz jak bardzo robi się różnica przy tej samej skali, a przesuwaniu elementów w głąb korpusu.

( Obraz usunięty.)  ( Obraz usunięty.)


Przy okazji: ze skalą poszedłbym w dół, dobrze wspominam 24,75
Zdjecia nie dzialaja.

Jak nie działają jak działają i cały czas działały.

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #13 16 Kwi, 2020, 08:46:24 »
Może terozki. W każdym razie wiadomo o co chodzi.

BTW z racji Twojej odmiennej orientacji :D posiadasz w ogóle jakiekolwiek seryjnie produkowane wiosła  ? :)

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #14 16 Kwi, 2020, 16:26:35 »
O, czekej, znalazłem zdjęcia. Zobacz jak bardzo robi się różnica przy tej samej skali, a przesuwaniu elementów w głąb korpusu.

( Obraz usunięty.)  ( Obraz usunięty.)


Przy okazji: ze skalą poszedłbym w dół, dobrze wspominam 24,75
Zdjecia nie dzialaja.

Jak nie działają jak działają i cały czas działały.
Moze to fajerfoks cos psuje w takim razie.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #15 16 Kwi, 2020, 18:06:17 »
Może terozki. W każdym razie wiadomo o co chodzi.

BTW z racji Twojej odmiennej orientacji :D posiadasz w ogóle jakiekolwiek seryjnie produkowane wiosła  ? :)
Ależ oczywiście, że posiadałem (na ten moment stan wynosi okrągłe 0), bo nieseryjne są drogie :). Owszem sam sobie zrobiłem dwie, potem w Skerve miałem customy, ale seryjne też miałem. Np. bardzo dobrze wspominam LTD Vipera.
Paczki z głów!

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #16 18 Kwi, 2020, 04:22:37 »

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #17 18 Kwi, 2020, 10:10:43 »
@Algiz mieszkasz gdzieś w Australii czy faktycznie o 4:27 oglądałeś ten filmik?

Fajny temat. Gryf się znudził, zajechał, jest tak sobie wykonany czy naszła chęć zmian. Przykręcasz 4 śruby i tadam! :-)

Skerv mógłby sprzedawać swoje. Nie trzeba by z hameryki importować i wydawać 10tys za całą gitarę
007

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #18 18 Kwi, 2020, 15:55:43 »
@Algiz mieszkasz gdzieś w Australii czy faktycznie o 4:27 oglądałeś ten filmik?

Fajny temat. Gryf się znudził, zajechał, jest tak sobie wykonany czy naszła chęć zmian. Przykręcasz 4 śruby i tadam! :-)

Skerv mógłby sprzedawać swoje. Nie trzeba by z hameryki importować i wydawać 10tys za całą gitarę

Czasem tak mam :) że zabłądzę w internetach i nie wiem jak do domu wrócić  :)

A co do tych gryfów, to faktycznie jak pisał @wuj Bat  przy standardowym korpusie i barytonowym gryfie może być trochę dziwnie ułożona ręka. Ale jak skok jest niewielki  np: 1,5 cala ze standardowych 25,5  na 27, albo na krótsze jaguarowskie 24 byłoby całkiem spoko chyba.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwi, 2020, 15:59:29 wysłana przez Algiz »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #19 18 Kwi, 2020, 17:39:53 »
A co do tych gryfów, to faktycznie jak pisał @wuj Bat  przy standardowym korpusie i barytonowym gryfie może być trochę dziwnie ułożona ręka.
Generalnie zależy jak daleko wgłąb korpusu zamontowany jest mostek i czy masz odpowiednio długą łapkę gryfującą :)
Paczki z głów!

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 418
  • It is useless, to resist.
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #20 06 Maj, 2020, 11:34:16 »
Aha zapomniałem się tu wypowiedzieć.

Generalnie ja mam LP Gibsona i LP Baritone w 27,75. Osadzenie mostka, klejenie gryfu i wszystko co związane z korpusem jest 1:1 między nimi. Różnica jest tylko w długości gryfu. Serio. Nic nie jest cofane czy poprawiane, żeby nie leciało na łeb. No i nie leci. Tylko pasek szeroki.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #21 06 Maj, 2020, 12:13:23 »
Przeważyć korpusu LP byle czym się nie da, a tym bardziej gryfem bez woluty :D
Paczki z głów!

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #22 06 Maj, 2020, 12:16:37 »
Aha zapomniałem się tu wypowiedzieć.

Generalnie ja mam LP Gibsona i LP Baritone w 27,75. Osadzenie mostka, klejenie gryfu i wszystko co związane z korpusem jest 1:1 między nimi. Różnica jest tylko w długości gryfu. Serio. Nic nie jest cofane czy poprawiane, żeby nie leciało na łeb. No i nie leci. Tylko pasek szeroki.

Mostek i mostkowy pikap masz cofnięty względem zwykłego LP.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 418
  • It is useless, to resist.
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #23 06 Maj, 2020, 13:31:29 »
Aha zapomniałem się tu wypowiedzieć.

Generalnie ja mam LP Gibsona i LP Baritone w 27,75. Osadzenie mostka, klejenie gryfu i wszystko co związane z korpusem jest 1:1 między nimi. Różnica jest tylko w długości gryfu. Serio. Nic nie jest cofane czy poprawiane, żeby nie leciało na łeb. No i nie leci. Tylko pasek szeroki.

Mostek i mostkowy pikap masz cofnięty względem zwykłego LP.

No właśnie nie mam. Znaczy może ja to źle jakoś rozumiem, ale one są dokładnie na tej samej wysokości. Tzn korpusy i rozmieszczenie elementów i pipaków jest takie samo.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Odp: Conversion necks ???
« Odpowiedź #24 06 Maj, 2020, 19:41:42 »
To dlaczego pomiędzy przetwornikami jest różnica w odległości?
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.