Autor Wątek: Przełącznik 3 pozycyjny obcina sygnał  (Przeczytany 4610 razy)

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Przełącznik 3 pozycyjny obcina sygnał
« 03 Mar, 2020, 21:02:14 »
Hej, mam problem z solarem. Czasami (i mam wrażenie, że jest to losowe) po przełączeniu na pickup pod gryfem sygnał niemal znika. Do tego stopnia że wzmacniacz się czyści i jest cicho. Dzieje się to tylko na gryfowym, potem jak przełączę na most jest ok i jak znowu dam gryf to najczęściej problem znika. Nie znam się na elektronice, wizualnie mam wrażenie że jeden z kabelków podpiętych do switcha trzyma się lutu tylko jednym cienkim drucikiem , ale to wszystko jest tak małe, że nie wiem. Do producenta pewnie napiszę.. . Ale chciałbym wiedzieć w czym może być problem, bo i tak przecież na gwarancję nie będę jej odsyłał.

Macie jakieś pomysły? Nawet lutownice kupiłem :) ale w życiu się nią nie posługiwałem więc w sumie słaba jest moja sytuacja :D

E: nie wiem czy dzieje się to w pozycji środkowej. Możliwe, ale nie używam ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Mar, 2020, 21:05:28 wysłana przez MadYarpen »

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Jeżeli sygnał zanika i nie ma przy tym trzasków to prawdopodobnie coś zwiera sygnał do masy.

Skoro jesteś nowy w lutowaniu i chcesz lutować wewnątrz komory, to... poćwicz najpierw na czymś innym ;D

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
myślę, że jednak się nie odważę.

Sygnał zanika, ale nie całkiem. I nigdy na mostkowy pickupie.

Jestem w stanie znaleźć problem na oko, czy nie?


Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Sprawa jest oczywista. Masz 50% szans - albo znajdziesz na oko albo nie znajdziesz. Niestety nie da się tutaj inaczej odpowiedzieć.

Może wrzuć jakieś bardzo dokładne zdjęcia?

Zomballo

  • Gość
Na 90% zimne luty. :)

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Tak pomyślałem w pierwszej chwili. Pytanie czy jest sens się bawić w reklamację w thomannie. Bo wysyłanie gitary z takiego powodu to chyba bez sensu...

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Jak umiesz sam , to bez sensu, a jak nie... Jak coś, to mogę pomóc odpłatnie (przy okazji proponuje kompletne ekranowanie folią miedzianą).

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
O to to, tak trzeba rozwiązywać takie problemy.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Jasne, dzięki. @OMSON , czy jesteś w Warszawie?

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Lublin, ale ostatnio nawet znajomy z Lidzbarka Warmińskiego mi wysyła swoje badyle do roboty... Jak Ci wysyłanie nie przeszkadza, to dawaj.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Dzięki, póki co gitary wysyłać nie chcę właśnie. Najwyżej jakoś na miejscu komuś oddam, jak się uspokoi sytuacja:)

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Zrobiłem thomannowi film z tym co się dzieje. Nie jest nastrojona bo wziąłem z wieszaka i się pokazał problem, więc od razu nagrałem. Może ktoś skuma WTF. Wrażenie jest jakby coś było przytkane i sygnał nie mógł przejść, ale po chwili się przetyka i przesterowuje wzmacniacz. Że taką analogię z rurami zastosuję. Chyba jest tak, że pierwsze włączenie pickupa pod gryfem może wywołać problem, a potem jest OK.

https://drive.google.com/file/d/1Rkg6_37KHnJmHO14qALBCdD3Sm0omPSH/view

E: Jednak nie tylko pierwsze, teraz przełączyłem i to samo. I sygnał jakby był niestabilny, delikatnie... wibruje, czy jak to nazwać (mocniej - słabiej)
https://drive.google.com/open?id=1S-ysVd9pnbZmlHHPcN0GhF06rU-ydxZA
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2020, 17:49:19 wysłana przez MadYarpen »

Offline myheaven

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
    • myheaven
Jak jest z tyłu klapka do odkręcenia to możesz sprawdzić czy blaszki w przełączniku dobrze zwierają, może któryś jest zaśniedziały to obskrobać albo dogiąć blaszki, albo tak jak wcześniej pisali zimny lut. Z takiego powodu było by głupotą wysyłać ją  do Thomana. Znależć jakiegoś fachurę od elektroniki i niech zajrzy.
And there will your heart be also......

https://www.facebook.com/myheaven.myheaven

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Może to być walnięty przełącznik,
może to być problem z przewodami (ale nie sądzę),
a może to być uszkodzony przetwornik  :headache:

Nie wiem jakie są warunki gwarancji, ale głupio by było grzebać tylko po to żeby zdiagnozować problem z przetwornikiem i zostać z ręką w zasranym nocniku  :-X

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Ehhh. Zobaczymy, co powiedzą. Teraz i tak średnio z wysyłaniem czegokolwiek.

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
Jesli masz juz lutownice to nie stracisz nic jesli na wlasna reke sprobojesz poprawic luty, wlacz poczekaj az sie nagrzeje a potem przykladaj do kolejnych odczepow z przelacznika i od momentu w ktorym cyna zmini stan skupienia przytrzymaj lutownice jeszcze przez mniej wiecej 2-3 sek. dodatkowo polecam tez dodac niewielka ilosc swiezej cyny ktora ulatwia caly proces (zachowujac zasade ze najpierw grzejemy pole lutownicze potem dokladamy cyne). Jesli odczep sie nie nagrzewa dostatecznie zwieksz temperature na lutownicy jesli masz taka mozliwosc.
   
Natomiast co do "skorbania" czego kolwiek to zanim podejmiesz tak drastyczne kroki to polecil bym jednak tam psiknac w przelacznik czyms podobnym do tego: https://sklep.avt.pl/kontakt-pr-60ml.html mysle ze na ten rodzaj produktow z gatunku chemii dla elektronikow nie padl blady cien korona wirusa jak na 99% roztwor alkocholu pod nazwa IPA.

Co do uszkodzonego przetwornika o ktorym pisze kolega powyzej to wydaje mi sie to malo prawdopodobne bo piszesz ze problem pojawia sie losowo a nie za kazdym razem ale gdybys chcial sprawdzic kondycje przetwornika musial bys podpytac kogos ze znajomych czy nie maja jakiegos miernika ktory mogl bys podpiac pod przewody wychodzace z pickupa i sprawdzic czy jest tam jakas rezystancja. Wielkosc tej rezystancji zalezy od tego jak silny jest przetwornik ale w ramach diagnozy to jesli bedzie 0 wtedy masz zwarcie czyt. problem, jesli miernik wskaze powyzej 30KOhm (moge sie mylic ale osobiscie nie znam przetwornikow ktore mialy by az taka rezystancje) znaczy sie ze tez cos jest nie tak z przetwornikiem.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
moge sie mylic
I się mylisz. :D Jeśli zmierzy się rezystancję na wyprowadzeniach przetwornika, to pomiar będzie nieprawdziwy, bo mamy połączenie z potencjometrem. Wartość podawana katalogowo to nie jest rezystancja, tylko impedancja, więc pomiar multimetrem nic nie da nawet po odłączeniu od reszty układu.
Jeśli uzwojenie np cewki hubmuckera ma zwarcie do masy, to może być efekt jak na przesłanych filmach.

@MadYarpen  nie słuchaj i nie grzeb, nie lutuj, nie skrob sam w tej elektronice. Alkoholem (ani
Cytat: Frantick
alkocholem
) też nie psikaj w gitarę, bo możesz lakier uszkodzić.
Masz dwie realne opcje:
1. zaryzykować i dać gitarę na diagnostykę i serwis komuś ogarniętemu
2. uzbroić się w cierpliwość i odesłać do sprzedawcy
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2020, 22:48:04 wysłana przez spacelord7 »

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Po cichu liczę na opcje 3 - żeby thomann pozwolił naprawić ją lokalnie, na ich koszt. Chocby w postaci zniżki w ich sklepie.

Lutownice wprawdzie ostatnio kupiłem, ale przed grzebaniem mam opór choćby z uwagi na gwarancję.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Wymień przełącznik. To bardziej on jest winowajcą z tego, co słyszę (przy okazji poprawisz luty). Tylko kup porządny Switchcraft/Hosco...

Offline gitara

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 84
Zawsze trzeba sprawdzić warunki gwarancji, żeby nie było że dokonana została interwencja w przedmiot i już nie podlega.
Z drugiej strony sklep jest niemiecki, więc łaski nie robią, że przyjmują wszystko z powrotem od Polaków :)
Sprawdź co lepiej, bo ja bym wykorzystał szansę, żeby się jej zupełnie pozbyć :).
Ja bym dał niemcom do główkowania, sprzedają shit to niech myślą co zrobić, żeby klient był zadowolony.

Co do lutowania, to jest to proste. Jak się boisz to poćwicz na kabelku. Przetnij go na pół. Zlutuj, rozlutuj, zlutuj, rozlutuj, i wszystko tak, żeby nie pochlapać cyną. Wtedy już umiesz :). Jak gitarkę będziesz robił, to zakryj lakier żeby w razie czego nic się nie stało. Wystarczy ulotka ze skrzynki pocztowej do tego. Contact cleaner do przełącznika w nowej gitarze to trochę za wcześnie, ale może teraz taka jakość.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Thomann chciał żeby im wysłać gitarę oczywiście, ale na moją sugestię że to bez sensu zaproponowali zwrot kosztów 40 eur, a ja akceptuję wiosło jak jest. Generalnie chyba OK, jak myślicie? zakładając, że switch do wymiany to na guitarproject chyba ok. 60 zł takie wydawałoby się lepsiejsze, plus robocizna kogoś.

Chyba się zgodzę z zastrzeżeniem, że jak to pickup, to im go wyślę na wymianę. Co zrobić?

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
moge sie mylic
I się mylisz. :D Jeśli zmierzy się rezystancję na wyprowadzeniach przetwornika, to pomiar będzie nieprawdziwy, bo mamy połączenie z potencjometrem. Wartość podawana katalogowo to nie jest rezystancja, tylko impedancja, więc pomiar multimetrem nic nie da nawet po odłączeniu od reszty układu.

Nah... naciagane to troche, ja mowie o prostym tescie a Ty chcesz wchodzic w liczby zespolone
Cytat: FAQ Seymoura
How can I tell if I have a broken pickup, a bad pot/switch or a wiring problem?

The easiest way to diagnose bad components and pickups is to measure their DC resistance with an ohmmeter. Seymour Duncan has a list of DC resistances in their Tone Chart for all of their pickups. Potentiometers should range from their given values (500k, 250k, etc.) to zero and switches should read either infinite or zero ohms depending on their position. You can also use an ohmmeter to check your signal path and wiring or there is a non-ohmmeter method described in the section titled "I installed new pickups into my guitar and now it doesn't work, what do I do?"

i drugi filmik z YT jaki mi znalazlo pokazujacy ze multimetrem da sie zdiagnozowac stan pickupa

Offline gitara

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 84
Ja bym oddał i zwrot całej kasy i wziął coś co działa w normalnej gitarowej jakości w tej cenie, ale widać że chcesz zostawić to wiosło i nie lubisz wysyłać to wysęp od nich większy rabat.  Podperzyj się jakimś cennikiem lokalnego lutnika za naprawę elektroniki. Nie sądzę, że biorą mniej niż 150 plus jeszcze może element do wymiany.

A później naprawiaj sam oczywiście.
Pickupy i tak wymienisz więc jeśli to pickup to żeby Ci na używkę starczyło.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Jak by%u015B wys%u0142a%u0142 od razu to mo%u017Ce by ju%u017C wraca%u0142a ^^

Zap%u0142aci%u0142e%u015B to wymagaj sprz%u0119tu sprawnego i niezawodnego.

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Jak by%u015B wys%u0142a%u0142 od razu to mo%u017Ce by ju%u017C wraca%u0142a ^^

Zap%u0142aci%u0142e%u015B to wymagaj sprz%u0119tu sprawnego i niezawodnego.

Chyba masz procenty we krwi bo na trze%u017Awo nic nie rozumiem. Daj troch%u0119!
007

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
1 Odpowiedzi
2431 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Lut, 2008, 13:36:32
wysłana przez Harvest
23 Odpowiedzi
14368 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Kwi, 2008, 23:20:35
wysłana przez dr.evil
18 Odpowiedzi
5767 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2010, 12:02:40
wysłana przez Pan Sinner
12 Odpowiedzi
6575 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Wrz, 2013, 15:00:07
wysłana przez m.prorok
4 Odpowiedzi
505 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Wrz, 2023, 11:21:34
wysłana przez Skibodeptak