Autor Wątek: Jak uzyskać uberniską akcję strun?  (Przeczytany 14430 razy)

Offline sharpi2

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
Jak uzyskać uberniską akcję strun?
« 08 Wrz, 2018, 18:15:20 »
Ludzie, jak wy to robicie, że uzyskujecie akcję strun o grubość włosa?

Własnie zmieniłem sobie strunki w moim charvelu z 9-46 na 10-52, jakoś gitarę sobie zawsze wyreguluję, ale nad dwunastym progiem zawsze wychodzi mi średnio 1,8/2 mm, choćbym nie wiem jak kręcił. Jak schodzę niżej to zawsze gdzieś mam jakiś fretbuzz.

Zawsze ze strunami schodze na początku nisko, jak mi brzęczy na pierwszych progach, to doginam gryf o 1,3 obrotu, dalej reguluje mostkiem. Ale i tak nie wszystko jest w porządku - jak na początku ładnie wszystko wybrzmiewa, tak w okolicach 15-24 progów juz mam fretbuzzy. W każdej gitarze tak mi wychodzi, w samym charvelu o dziwo jest tego mniej, ale nadal :/

Lutniczo tam wszystko jest w porządku, progi siodełko itd było korygowane przez lutnika z FAT Guitars.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Wiesz, nie każde wiosło ma na tyle dobry fretwork i/lub prosty oraz dobrze osadzony gryf (jak przy nim dużo majstrujesz, to jest spora szansa, że mógł się wykrzywić. w prawie każdej już raz dobrze ustawionej gitarze spokojnie wystarczy ćwierć-pół obrotu do poprawy krzywizny), żeby dało się zejść niżej bez żadnych problemów - jak Ci brzęczy na wysokich progach, to ustaw mostek wyżej i od razu popraw intonację. Ogólnie akcja w okolicach 1,8-2 mm to już jest IMO spoko.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300

Lutniczo tam wszystko jest w porządku, progi siodełko itd było korygowane przez lutnika z FAT Guitars.


Oddaj raz w życiu gitarę do lutnika, który na poważnie zbada wysokość poszczególnych progów i geometrię gryfu. Zdziwisz się, a potem powiesz szadap end tejk ma many. Z ludzi, którzy "naukowo" podchodzą do tematu polecam Guitar Help, a z tych, co to i bez nauki umieją jebnąć wzorowy fretwork / refret - zdecydowanie Majesty.

Offline sharpi2

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
Naprawdę miałem różne przejścia z różnymi serwisami, troche też mam mój udział w FAT Guitars, firma pare lat stała w miejscu, zmienił się właściciel i ruszają od nowa. Wiem kto tam pracuje i uwierz mi...akurat tam pracuje "lutnik który na poważnie" podchodzi do tematu :) Z gitarą było wszystko ok na kompletnie innej grubości strun, ja coś nakręciłem, a niestety do "swoch" mam troche daleko bo pare tysiecy km ;)

Posty połączone: 09 Wrz, 2018, 21:28:14
Dobra, ogarnięte :) Wyprostowałem bardziej gryf, i pobawiłem się mostkiem - udało mi się znaleźć "złoty środek" :) Są lekkie fretbuzzy, na wzmaku delikatnie to słychać (zwłaszcza dla mnie, gitara jest cholernie głośna z dechy ;) ), ale z drugiej strony wyszło wszystko fajnie mięciutko ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Wrz, 2018, 21:28:14 wysłana przez sharpi2 »

Zomballo

  • Gość
Pacz i płacz

;P

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ludzie, jak wy to robicie, że uzyskujecie akcję strun o grubość włosa?




I nie poszukujecie zaginionego "pierdolnięcia z łapy"? ;)

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
A czy przy 24 progach przypadkiem nie sprawdza się na 12 progu? :) Pytam dla pewności, niby mała różnica ale jednak jest :D

Offline sharpi2

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 16
Qrna...Frudua o_O Zawsze zapominam o tych filmikach ://

Offline bandit112

  • Gaduła
  • Wiadomości: 305
Pacz i płacz

;P

Teraz niech Pan wykładowca zagra coś na tak wystrojonej gitarze  ;)

Offline JanuszuNieKrzywdz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Niech janusz gitarnictwa z jutuba zanim zacznie kurs czarnej magii zacznie od sprawdzenia gdzie jest faktycznie środek gryfu  :facepalm:

Taka karta 14p ma grubość ok 0.49mm. Przy przytrzymaniu na pierwszym i ostatnim progu na najcieńszej strunie to w fiut dużo. Wg specyfikacji z ibanez rules dla ustawienia standard low przewiduje się ok 0.2-0.3 mm reliefu.

Osobiście preferuje inną metodę, ale jestem pewien, że ten film nie pokazuje jak poprawnie mierzyć gryf ani go ustawiać.

« Ostatnia zmiana: 22 Wrz, 2018, 21:03:10 wysłana przez JanuszuNieKrzywdz »

Zomballo

  • Gość
Kufa, cipki nakręćcie własne filmy no. To poglądowe wideło a nie instruktarz przed pierwszym włożeniem na lekcji do życia w rodzinie.

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Ale żeby Fruduę nazwać januszem gitarnictwa, to trzeba chyba być niezłym ignorantem. Swoją drogą, co oznacza "poglądowe wideło" w odniesieniu do tego konkretnego przypadku?
"- A teraz przekręćcie nakrętkę pręta w lewo o 30 stopni... Albo coś w ten deseń, może pomyliło mi się z korbą o roweru."
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline JanuszuNieKrzywdz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Ale żeby Fruduę nazwać januszem gitarnictwa, to trzeba chyba być niezłym ignorantem.

Och a co on nawyczyniał że się w annałach muzyki zapisał złotymi ósemkami?

Czyżby rzucanie lampą z okna? ;D https://www.youtube.com/watch?v=PaPwDc9EP7Y
« Ostatnia zmiana: 23 Wrz, 2018, 00:10:27 wysłana przez JanuszuNieKrzywdz »

Zomballo

  • Gość
Swoją drogą, co oznacza "poglądowe wideło" w odniesieniu do tego konkretnego przypadku?
No, że tłumaczy jak chłopu na miedzy co i jak działa. Nie wnika w budowę szyjki i typ truss roda.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
1 Odpowiedzi
2079 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Sie, 2010, 19:03:18
wysłana przez dom?n
3 Odpowiedzi
2091 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Mar, 2013, 23:30:50
wysłana przez myheaven
12 Odpowiedzi
7154 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2014, 12:51:06
wysłana przez Amal_68
4 Odpowiedzi
2413 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lip, 2017, 19:13:38
wysłana przez GhostAT69