Autor Wątek: Tinnitus notch teraphy - leczenie ubytków słuchu muzyką  (Przeczytany 6062 razy)

Offline JanuszuNieKrzywdz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Jo, elo

Decybelowe świry, nie śpicie po nocach bo świerszcze grają wam w głowie? Say no more. Jestem ciekawy kto z was ma takie problemy z szumami usznymi. Napewno koncertowicze, pewnie także ci ze słuchawkami próbujący zagłuszyć komunikacje miejską. Posiłkowałem się źródłami, opisem zagadnienia głównie jednego blogera. http://blog.szynalski.com/2010/12/tinnitus-tips/

Tak więc:
Włączamy sobie http://www.szynalski.com/tone-generator/ na sinusoidę i zaczynamy szukać dzwięku który odpowiada naszemu piskowi. Zaczynamy przewijać sobie od 3.5k hz do ok 6khz. Co jakis czas robimy pauze, wsłuchujemy się w pisk, potem w generator i jedziemy niczym rahoń o 20. Co ciekawe często to nie jeden ton ale coś na kształt wielotonu harmonicznego. Dlatego po znalezeniu częstotliwości w zasadzie ciężko rozpoznać która oktawa dominuje w naszym szumie. Możecie spróbować dopasować falę triangle albo sawtooth.Jeżeli nie jesteście pewni częstotliwości, to pewnie to nie jest ta częstotliwość. Jeżeli na nią najedziecie nagle dostaje się mega bólu uszu/głowy, bo dźwięk z głowy jest spotęgowany dzwiękiem z głośników i otrzymujecie bolesny efekt +30db :D a po wyłączeniu generatora, szum jest dotkliwszy niż zwykle.

Jak wyglądało to u mnie. Znalazłem "moją częstotliwość" na 9140hz co jest w porównaniu do przeciętnej zbyt wysoko, ale dopiero to mi dało pewność co do niższej częstotliwości czyli 4570hz. Czyli grają mi obie częstotliwości w stosunku około 35/65 przy czym 65% daje tej wyższej. Czyli wykres typu sawtooth. Wg źródeł terapia nie działa dobrze na tak wysokie częstotliwości ale przecież nie zaszkodzi :D Obecnie jestem po około 2 miesiącach "noczowania" i zdecydowanie bardziej doceniam cisze. Ubytek zależy oczywiście oprócz wieku i ilości ekspozycji na hałas od stresu, ciśnienia, kawy itp. Jeżeli chodzi o "audiofilskość" to niczego nie tracicie, wasz słuch uzupełnia i tak wycięte pasmo. W okresie miesiąca od poczatku, po wyłączeniu eq i zrobieniu ponownego testu, taka próba przywracała mój szum, na troche mniejszym poziomie i na jakieś 3/4h. Po tym czasi był on dalej, ale nie skupiałem na nim uwagi. Po dwóch miesiącach jestem w stanie posłuchać tych częstotliwości przez około 15s ale pisk jest już bardzo mały i moja uwaga pozostaje na nim przez ok minute.

Na początek polecam wyciąć wszystkie 4 oktawy (oprócz tych poniżej 1000hz) dość mocno. Obecnie jestem w stanie już wyłączyć najniższy notch i zmniejszyć górne o kilka db.Jeżeli chodzi o globalny eq pod windowsa polecam coś co znalazłem wcześniej: https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/. Programy które będą korzystać z karty/interfejsu np DAW będą pomijać eq. Cała reszta korzystająca z głównego urządzenia playback będzie puszczona przez filtr.

Tak więc jestem pewny, że metoda działa, mam nadzieję że taki temat pobudzi temat ochrony słuchu i komuś rónież pomoże.




Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 508
  • Venus as a goodboi
Jeśli chcecie, mogę podpytać ludzi z Centrum Słuchu w Kajetanach, co myślą o tej terapii/co mogą polecić, bo pracuję teraz w jednym projekcie przy współpracy z nimi (no i byłem u nich kiedyś na warsztatach z analizy MRI). Sam na szczęście jeszcze nie mam z tym problemów, ale od jakiegoś czasu noszę IEMy albo korki nawet na koncerty dla wygłuszenia, bo ze słuchem nie ma żartów.

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
A ja się tam leczę od 3 lat.
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
15 Odpowiedzi
23639 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Sie, 2011, 11:30:53
wysłana przez Rumak
3 Odpowiedzi
4547 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Wrz, 2013, 14:00:33
wysłana przez Radek M
9 Odpowiedzi
3077 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Cze, 2017, 22:21:39
wysłana przez fraunos
1 Odpowiedzi
10101 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Kwi, 2018, 11:41:06
wysłana przez Zomballo
5 Odpowiedzi
6527 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Sty, 2021, 23:10:57
wysłana przez Rot