Autor Wątek: Hipshot - model GT2  (Przeczytany 2618 razy)

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Hipshot - model GT2
« 07 Lip, 2007, 20:45:44 »
Zastosowanie D-Tuner gitarowy firmy Hipshot służy do płynnej zmiany stroju gitary ze standardowego, na tak zwany drop, czyli o dwa półtony, co pozwala gitarzyście na stosowanie jednego instrumentu na scenie bez konieczności nerwowego przestrajania w pożądaną tonację... Operacja jest stosunkowo łatwa, ale bywa również uciążliwa - o czym w dalszej części.

Budowa D-Tunera - jest prosta jak  konstrukcja przysłowiowego, rosyjskiego cepa.



Wyrozniamy;
- podstawę w postaci prostąkatnej sztabki ze stali nierdzewnej, zaokraglonej po bokach, w wypadku mojego modelu w wykonczeniu chromowanym
- do podstawki mocowane jest jedną śrubą hexagenową (imbus) ramię, poprzez tulejkę - dzieki któremu dokonujemy płynnie zmiany typu strojenia
- ramię styka się bezpośrednio w dwóch punktach ze stroikiem, którym w tym przypadku jest klucz na bazie typowego Schallerowskiego M6 Mini, w pierwszym punkcie, bezpośrednio pod stroikiem - w tym punkcie znajduje się również mała śrubka ze sprężyną do dostrajania patentu, oraz drugi z prawej strony - ten punkt stanowi limit dla prześlizgu ramienia.

Zasada działania - jest równie prosta, jak ogólna konstrukcja. Po przełożeniu ramienia D-Tunera w pozycje drop, następuje zwolnienie blokady stroika i tym samym przeciwwagi dla naprężonej struny, ktorą to ramie utrzymuje, co z kolei napędzane siłą napreżonej struny obraca stroik o kilka stopni, powodując odstrojenie o wcześniej ustaloną wartośc, której dokonujemy mikrostroikiem.

Zasada działania obrazowo przedstawiona jest na rysunku poniżej


Za co minus? - z za to, że srubka mocujaca ramie do podstawy, bardzo często się luzuje, co w efekcie wymusza na nas nieustanną kontrolę, stanu urządzenia... Łatwo jest sobie wyobrazi co sie stanie, gdy ramie odpada, w razie braku wyobraźni, patrz poniższe foto. Generalnie nastepuje gwałtowne odstrojenie (do żadnej pożądanej wartości ;) ), nie wspominając o poszukiwaniach elementów, króre nam od gitary odpadły, w sytuacji koncertowej, przy braku dodatkowego, awaryjnego instrumentu - mamy pozamiatane.
Myślalem o wymianie tulejki wewnątrz ramienia na łożysko kulkowe, ale nie moge znaleśc takowego w odpowiednim rozmiarze, ewentualnie pozostaje (byc może) opcja zastosowania preparatu WD40, ale nie jest to dla mnie alternatywa i nikomu innemu też nie mogę jej poleci jako skutecznej, ponieważ szyjka mojej gitary jest niewykończona, co myśle, samo w sobie jest zrozumiałe.
Innymi słowy, w moim przypadku jestem skazany na częstą kontrolę stanu luzu ramienia - na "szczeście" jest to wystarczajaco szybko wyczuwalne, oraz korekty kluczem hexagenowym. Pewnego rodzaju radą może sie wydawac mocniejsze dokręcenie śruby mocujacej ramię, ale w tej sytuacji, D-Tunerem operuje sie zbyt cieżko.



Następny minus, za brak klucza do regulacji... Nie wiem na ile jest to wina producenta, a na ile dystrybutora - D-Tuner byl montowany przez Mayones, jako opcja custom w moim Setiusie. W każdym razie, nie bylo, za co gruba krecha.

Informacje dodatkowe

Dostępne są wykończenia;
- chromowany
- czarny
- złoty

D-Tuner przedstawiony na fotografii posiada Hebanową głowke, którą zmieniłem we własnym zakresie. Warto dodac, że bezproblemowo, orwór jest standaryzowany - przynajmniej dla główek Schallerowskich, z innymi nie mialłem do czynienia

W ofercie firmy dostępny jest także model GT-1 do stroików typu Grover i Schaller M6 Vintage, jak również D-Tunery do gitar basowych.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
2332 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Sie, 2012, 20:00:53
wysłana przez Bjørn
Nowy model Ibaneza: RG8

Zaczęty przez 7th « 1 2 ... 5 6 » Gitary 8-strunowe

137 Odpowiedzi
64182 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Sie, 2013, 15:43:12
wysłana przez y
4 Odpowiedzi
3409 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Mar, 2013, 21:10:00
wysłana przez wysek
10 Odpowiedzi
6953 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2014, 17:24:06
wysłana przez Mother Puncher
4 Odpowiedzi
3722 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Lut, 2017, 17:13:31
wysłana przez JanuszuNieKrzywdz