Autor Wątek: Sprzęt do słuchania muzyki  (Przeczytany 3896 razy)

Offline deely

  • Gaduła
  • Wiadomości: 489
    • deely.bandcamp.com
Sprzęt do słuchania muzyki
« 11 Lut, 2009, 14:05:06 »
Hej!

Zna się ktoś z was na sprzęcie HIFI? Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś amplitunera i kolumn głośnikowych i zastanawiam się na co zwracać uwagę. Moglibyście coś polecić? Można do czegoś takiego łatwo podłączyć kompa? I jak się ma używanie tego typu sprzętu do homerecordingu?

Pozdro

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 756
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #1 11 Lut, 2009, 14:32:21 »
1. rozumiem, że nie srasz kasą. Dobrze więc.
2. u Ciebie w Krakau jest parę sklepów i salonów. Masz 2 wyjścia:
a) zakup ogólnodostępnych marek amplitunerów: Yamaha, Denon, Marantz, Onkyo, ostatnie Soniacze.
b) bardziej tr00 - udanie się do któregoś z salonów hifi i zakup sprzętu brytyjskiego, który IMO jest zajebisty z jeszcze zajebistrzym stosunkiem cena/jakość. Myślę o: NAD, Cambridge, Arcam i co Ci tam jeszcze pokażą. Kolumieny (monitory): też brytolskie B&W albo JBL. I masz tanio i bardzo dobrze. Omijałbym Harman/Kardona - suchy jest ;)

Poczytaj testy w AUDIO itp. - jedna wizyta w Empiku wystarczy.

Do Homerecordingu, kompa, ale nie tylko - monitory aktywne Behringera. Zajebioza.
Dziękuję.
Paczki z głów!

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #2 11 Lut, 2009, 14:37:17 »
Wujek, ponoc sprzet trzeba dobierac pod muze jaka sluchasz... wypowiedz sie w tej materii, bo wiem, ze w tym siedziales :)

Offline deely

  • Gaduła
  • Wiadomości: 489
    • deely.bandcamp.com
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #3 11 Lut, 2009, 14:46:17 »
No to kolejne pytanie, czy najtańsze monitory aktywne, typu powiedzmy: http://muzyczny.pl/pokaz.pl?id=118460&grupa=119613 będą lepsze do HR i kompa niż podłączenie tegoż do dobrego HIFI?

A teraz z drugiej strony - czy lepsiejsze monitory aktywne będą porównywalnie dobre do sprzętu HIFI w tym samym przedziale cenowym? Jakie są podstawowe różnice w brzmieniu?

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 756
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #4 11 Lut, 2009, 15:04:26 »
To prawda - siedziałem w tym gównie ;)
Zaproponowałem Deelemu rozwiązanie typowo hifi - czyli uniwersalne brzmieniowo z ukrytym podtekstem wciągnięcia w światek czystego brzmienia i późniejszego szpanu przed kolegami ortodoksyjnymi markami sprzętu. I tym się kierujemy przy wyborze sprzętu - tj. uniwersalnością brzmienia. Istnieje natomiast kilka wąskich nisz, gdzie sprzęt jest lampowy, a głośniki nie są głośnikami dynamicznymi. Jeśli słuchasz wszystkiego poza rockiem i metalem - wzmak lampowy plus minimonitory. Jeśli zaś tylko muzyki akustycznej/wokalnej - głośniki elektrostatyczne. Nigdy nie słyszałem wierniejszych wokali i skrzypiec... W trakcie prezentacji grała na żywo skrzypaczka, a akompaniował jej jako orkiestra zestaw zakończony kolumnami Martin Logan... Ja pierdolę, cieszę się, że tam byłem.

W innych przypadkach - jak na początku.
« Ostatnia zmiana: 11 Lut, 2009, 15:12:52 wysłana przez wuj_Batman »
Paczki z głów!

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #5 11 Lut, 2009, 15:09:22 »
Orientowałem się bardzo w tym wszystkim, ale jak dolar był tańszy i ceny były zdecydowanie korzystnmiejsze - to, co kosztuje teraz 1000 kosztowało 700-800 zeta :/
Ogólnie zależy ile chcesz na to przeznaczyć, ale podpisuję się pod opcją monitorów aktywnych.
Jeżeli chodzi o cenę w okolicach 1000 zeta polecam rozważyć 3 firmy:
- Alesis M1 MKII,
- ESI nEar05,
- KRK RP5 G2.

Z tańszych:
- Alesis M1 520,
- ESI nEar04,

Z jeszcze tańszych;
- Behringery,
- Alesis 320 (chociaż może nie ;) ).

W większych cenach wybór robi się już fajniejszy, ale do domu, czy ja wiem, czy warto ;)
Polecam raczej względem hierarchii jaką napisałem.
Chyba, że ktoś zna rewelacje, o których ja nie słyszałem i się nimi podzieli :P
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

Offline kur_krank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 108
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #6 11 Lut, 2009, 16:44:56 »
deely-Sprzęt musisz też dobrać do wielkości pomieszczenia w którym słuchasz. Jeżeli słuchasz muzyki na mp3 t każdy sprzęt będzie dobry:) jeżeli Ci zależy na jakości (naturalności brzmienia) to tu zaczynają się schody jeżeli idzie o kase

Offline deely

  • Gaduła
  • Wiadomości: 489
    • deely.bandcamp.com
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #7 11 Lut, 2009, 17:29:08 »
Zależy mi głównie na jakości. Mocy nie potrzebuje, bo wstawię to do mieszkania i raczej zbyt mocno tego rozkręcał nie będę. Przejdę się po salonach i posłucham co będzie mi odpowiadać, bo chyba uderzę w amplituner + jakieś kolumny podłogowe.

Offline kur_krank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 108
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #8 11 Lut, 2009, 18:48:02 »
To mówimy o sprzęcie typowo HiFi a nie o estradowym więc moc ma znaczenie drugorzędne;)
Wielkość pomieszczenia,decyduje czy monitor czy podłogówka,opór i resztę dopasujesz do wzmaka. Musisz sprawdzić ile metrów kw. ma pokój, który chcesz przeznaczyć do słuchania. Bardzo skrótowo: do 16 m2 wystarczą dobre monitory. W przedziale 16-20 - małe podłogówki. Większe pomieszczenia to kolumny podłogowe lub dobre monitory aktywne(ale dobre=drogie,nowe około 5000). Nie wiem czy kogoś interesuje więcej szczegółów, ale jeśli ktoś ma pytania służę pomocą, bardziej z praktyki, mniej z teorii 

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 756
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #9 12 Lut, 2009, 08:27:00 »
Oczywiście, że powierzchnia pomieszczenia ma znaczenie. Do większości polskich domow stykną monitory. Wymienione przeze mnie potrafią pieknie ryknąć basem. Mam hm, moim zdaniem, wyjebiste kolumny i niestety nie są w stanie rozwinąć skrzydeł w pomieszczeniu 20-parę m2. Monitory i jeszcze raz monitory. Czy aktywne? - wybór deely'ego. Wspomniane Behringery brzmią zajebiście i nadaja się też do HR. Plus - generalnie stojące kolumny kosztują z założenia więcej, niedrogie konstrukcje najczęściej są źle skonstruowane i wytłumione w stosunku do ich wersji podstawkowych - długości ścianek itp. Nie będę tu robił wykładów o każdym niuansie, bo naprawdę mogę do rana. Np. przy tym samym sprzęcie, nie inwestując weń złotówki, można wycisnąć 30% więcej odpowiednio aranżując pokój!
Przemyślałem swoją odpowiedź w tym temacie i wnioski wypisałem już wcześniej, może bez podawania wszelkich uzasadnień ;)
Paczki z głów!

Offline kur_krank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 108
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #10 12 Lut, 2009, 10:06:00 »
Moim zdaniem , różnica między aktywnym monitorem w tym przedziale cenowym a małym hifi jest istotna.
Aktywny monitor - plusy:dzwięk podany na "twarz",dużo i szybko słychać,łatwiej ustawić ,grają głośniej,dla ludzi, którzy lubią brzmienie koncertowe z pierwszych szeregów,łatwość w ewentualnym przestawianiu gratów.
Minusy:przy dłuższym odsłuchu mogą męczyć uszka , nie oddają w pełni klimatu koncertu (brak tła),brak możliwości rozbudowy systemu( np.:słuchawki)
Amplituner+kolumny - plusy:można łatwiej dopasować dźwięk do swojego gustu,brzmienie delikatniejsze(można słychać godzinami),wierniej oddają atmosferę nagrań,dzwięk z lekkiej oddali ,można rozbudować.
Minusy:trzeba wiedziec jak to ustawić(podstawki jeśli monitor),cena,kable plątają się pod nogami,to pierwszy krok do choroby audiofilskiej  ;)
Nagrywanie-tu nic nie zastąpi dobrych słuchawek !Amen.
Mam nadzieję , że nie zapędziłem się za bardzo :lol:

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 756
Odp: Sprzęt do słuchania muzyki
« Odpowiedź #11 12 Lut, 2009, 12:48:11 »
(...)Mam nadzieję , że nie zapędziłem się za bardzo :lol:

Nie, zgadzam się z powyższym w całości.


EDIT: deely - kupiłaś coś? Jak poszukiwania?
« Ostatnia zmiana: 25 Lut, 2009, 15:31:18 wysłana przez wuj_Batman »
Paczki z głów!