Autor Wątek: Kemper / Fractal Axe FX - pytań kilka  (Przeczytany 3628 razy)

Offline chronix1

  • Gaduła
  • Wiadomości: 185
Kemper / Fractal Axe FX - pytań kilka
« 22 Sty, 2017, 12:13:18 »
Siemanko, zanim wszyscy rzucą się że tych tematów jest miliard na forum przeczytajcie proszę do końca i doradźcie coś :)

Nadszedł czas pogardy - plecy odmawiają posłuszeństwa przy dźwiganiu mojego setupu. Zacząłem poważnie zastanawiać się nad jednym z dwóch molochów symulacji czyli kemper i axe fx. Zrobiłem dogłębny research na temat jednego i drugiego, ale nie znalazłem kilku odpowiedzi, a poza tym wole zapytać ludzi którzy bawili się tymi zabawkami. Rozdzielę pytania na ogólne, kemper i axe:

Ogólne:
- jedna i druga opcja wymaga dodatkowego powerampa do grania na żywo z paczki (ew kemper z power ampem). Jak zabaweczki spisują się z tranzystorowymi końcówkami typu rocktron velocity, a jak z lampowymi ? Dużo trzeba dołożyć do dobrej końcówki czy typ końcówki nie jest aż tak istotny ?
- nie jestem gitarzystą który jest ślepo zapatrzony w swój rig bo jest mój to najlepszy, gram na wszystkim co brzmi dobrze więc nie mam jakiegoś wstrętu do cyfry, byle by targała.
- w jednym i drugim przypadku sprzęcik mogę wziąć do domu i grać tym samym brzmieniem co na próbie (powiedzmy). Jeden i drugi przypadek mogę puścić z symulacją głośnika jak i bez, więc jeden i drugi mogę puścić przez paczkę, PA lub do interfejsu i nagrywać. Tutaj temat się rozdziela:

Kemper:
- profilujemy wzmacniacz przez mikrofon z paczki itd, ale kemper ma opcję rozdzielenia paki od preampu. JAK ? czy osobno wtedy profilujemy sygnał bezpośrednio z preampu wzmacniacza do kempera ? W takim przypadku ucieka nam brzmienie końcówki mocy wzmacniacza (chyba że ktoś outem podłączy się do kempera :D:D:D:D).
- zdaje sobie sprawę, że to ciągle symulacje, ale jak blisko brzmienia faktycznego wzmaka można dojść ? Nie mówie o klinicznym porównaniu tylko sytuacji live gdzie mało kto dosłyszy różnice ? Przy profilowaniu kemper zbiera sound nawet z pickupu czy gitary tworząc bardzo osobisty, prywatny setup co jest dla mnie jakąś frajdą (złap je wszystkie ! pokemon ! :D). Może dlatego ze strone reamping online nie zbyt pasowało mi cokolwiek bo profile nie z mojego sprzętu.
- jak z łańcuchem sygnału w przypadku kempera ? jest bramka (najlepiej bramki) ? jakieś modulacje są, ale na przykład whammy ? post eq ? (za głośnikiem który sprofilowany prawdopodobnie będzie gdzieś fizzował).
- czy w kemperze można użyć rownolegle dajmy na to 2 wzmacniaczy i 2 kolumn ? czy tylko jeden wybrany profil naraz ? idąc za ciosem czy można podpiąć do 1 kempera 2 gitarzystów i rozdzielić na 2 głosniki dwoma różnymi profilami ? (oszczędność zespołowa)
- czy profilując można użyć więcej niż 1 mikrofonu ? (nie wyobrażam sobie tylko 1 shure sm57, za dużo siarki, trzeba by się pobawić dwoma i redukcją fazy, mowa o presecie z symulacją do nagrań w domu). Wgl jak ta zabawka działa ? Osobno tworzy 'obraz' z preampu a osobno tworzy zwyczajnie IR z mikrofonu ?
- słyszałem że podłączając zewnętrzny footswitch czy kontroler np FCB1010 i przełączając kanał czy efekt jest słyszalna przerwa, czy to prawda ? w sprzęcie za tyle kasy tak prosta rzecz jest dla mnie nie do przyjęcia.
- czy kemper może jednocześnie posłużyć za interfejs przy nagrywaniu czy dopiero w interfejs trzeba go wpiąć ?
- jak ze wsparciem kempera ? firmware, dodatkowe opcje updaejty itd ? jest ciągle wpierany ?

Axe FX:
- czy różnią się poszczególne wersje jeśli chodzi o jakość symulacji ? AXe 1, Axe 2, Axe Ultra, Axe XL ?
- czy axe jest samodzielnym interfejsem audio (nagrywanie).
- zasada działania różni się od kempera, tutaj nie przejmujemy cech gitary itd, po prostu gramy na symulacjach i na symulacjach głośników. Zaletą jest praktycznie dowolne podkładanie IR, ale jak z samymi presetami czy inaczej wzmacniaczami ? Są one do ściągnięcia od producenta, od ludzi czy jak wygląda update urządzenia ze strony producenta ? jest wspierane często ?
- pytanie jak powyżej:  jak z łańcuchem sygnału w przypadku axe ? jest bramka (najlepiej kilka bramek ? jakieś modulacje są, ale na przykład whammy ? post eq ? (za głośnikiem).
- od którejś wersji jest możliwość podłączenia 2 torów równolegle - 2 wzmacniaczy i 2 kolumn - od której wersji jest ta opcja. Dodatkowo jest możliwość podpięcia 2 gitarzystów pod jedno urządzenie.
- jak z przełączaniem kanałów kontrolerem midi (np FCB) ? jest przerwa w przełączaniu kanałów ?
- słyszałem że której nowszej wersji też jest tone matching. Jest to coś jak w BIASie na zasadzie częstotliwości ?
- jak sama jakość symulacji ?

No i ostateczne: prawdziwy wzmacniacz X, swoja gitara i swój profil z kempera, symulacja wzmaka X z Axe, symulacja z laptopa typu Le456+firewire dla zerowej latencji+dibox+poweramp ?. Ktoś miał okazję posłuchać tak bliskiego porównania ? Jak blisko axe'a są zwykłe wtyczki VST ?

Trochę tego jest, ale wiem że kilku z was kilka lat temu stało pod podobnymi dylematami, więc nauczeni doświadczeniem proszę wypowiedzcie się ;)




Offline Donnie

  • Pr0
  • Wiadomości: 642
  • Albo rybki, albo pipki
Axe:
- czy różnią się poszczególne wersje jeśli chodzi o jakość symulacji ? AXe 1, Axe 2, Axe Ultra, Axe XL ? Jeżeli chodzi o jakość symulacji to wygląda to tak:  Axe1<Axe Ulra <<<Axe2=Axe XL
- czy axe jest samodzielnym interfejsem audio (nagrywanie). Od wersji 2 tak
- zasada działania różni się od kempera, tutaj nie przejmujemy cech gitary itd, po prostu gramy na symulacjach i na symulacjach głośników. Zaletą jest praktycznie dowolne podkładanie IR, ale jak z samymi presetami czy inaczej wzmacniaczami ? Są one do ściągnięcia od producenta, od ludzi czy jak wygląda update urządzenia ze strony producenta ? jest wspierane często ? Axe ma zaprojektowane wzmacniacze, ale może też profilować jak kemper. TAk można śćiągać presetu z internetu. Tak software jest bardzo bardzo często uaktualniany a zmiany są drastyczne (axe 2 dwa lata temu a teraz to ogromna różnica brzmieniowa)
- pytanie jak powyżej:  jak z łańcuchem sygnału w przypadku axe ? jest bramka (najlepiej kilka bramek ? jakieś modulacje są, ale na przykład whammy ? post eq ? (za głośnikiem). Jak chcesz, ogranicza cie tylko moc procka
-od którejś wersji jest możliwość podłączenia 2 torów równolegle - 2 wzmacniaczy i 2 kolumn - od której wersji jest ta opcja. Dodatkowo jest możliwość podpięcia 2 gitarzystów pod jedno urządzenie. W 2 na pewno jest. 2 gitarzystów? lol, chyba nie.
- jak z przełączaniem kanałów kontrolerem midi (np FCB) ? jest przerwa w przełączaniu kanałów ? Jest zupełnie nie przeszkadzająca w graniu live. Zawsze może też przełączać sceny a nie presety.

- jak sama jakość symulacji ? Jak masz wyjebane studio, dobre majki i kupe skilla w nagrywaniu to możesz nagrasz lepsze brzmienie. We wszystkich innych przypadkach Axe. To moje zdanie.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Wszystko co napisał Donnie to prawda (dzięki, że mnie wyręczyłeś, mi się nie chciało tego wszystkiego pisać :D).

Ale.

Ja sprzedałem swojego Axe-Fx 2, bo jednak feeling lampy to jest feeling lampy. Poza tym jakoś jednak mam wrażenie, że wzmak lampowy nagrywany z mikrofonu brzmi o wiele lepiej, niż Fractal przez USB... Więcej niuansów, więcej dynamiki etc.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline chronix1

  • Gaduła
  • Wiadomości: 185
dzieki za odpowiedź. co do 2 gitar to z tego co widze jak najbardziej jest to możliwe:



A tu ciekawy film na niekorzyść kempera (napisy da się włączyć).




Edit2: Bjorn, piszesz o jakosci poprzez usb. A co z nagraniami przez axe, poweramp, paka, mic ?
« Ostatnia zmiana: 22 Sty, 2017, 19:36:57 wysłana przez chronix1 »

Offline oskardeka269

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 1
    • https://ladies-club.pl/konsultantka-oriflame-rejestracja
USB ogólnie nie jest dobre do transportu dźwięku. Polecam podpięcie pieca wprost pod zewnętrzną kartę dźwiękową.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 585
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
USB ogólnie nie jest dobre do transportu dźwięku. Polecam podpięcie pieca wprost pod zewnętrzną kartę dźwiękową.
Rozwin temat prosze.

Offline chronix1

  • Gaduła
  • Wiadomości: 185
tak obok tematu ale ostatnio sie zdziwilem jak sie okazalo ze usb umie też midi przesyłać

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Nie no jasne bo ten USB w interface będzie na 100pro lepszy XD dopóki to nie jest na Thunderbolt to zasadniczo jakby raczej kurwa nie ma różnicy XD

Wysłane z mojej lodówki


 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
55 Odpowiedzi
22709 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Kwi, 2013, 23:59:04
wysłana przez hawran
3 Odpowiedzi
3459 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Sty, 2013, 17:11:34
wysłana przez Grzgrz
3 Odpowiedzi
3010 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Wrz, 2014, 09:47:55
wysłana przez 2BeFree
16 Odpowiedzi
5158 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lis, 2014, 21:59:49
wysłana przez lordgreg33
5 Odpowiedzi
2235 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Kwi, 2015, 18:12:17
wysłana przez nikodem977