Autor Wątek: Wymiana głośnika w kolumnie 112  (Przeczytany 2344 razy)

Offline PostHuman

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Wymiana głośnika w kolumnie 112
« 06 Sty, 2017, 03:29:59 »
Witam, ostatnio przybyło mi trochę gotówki, więc postanowiłem nieco z'upgradować mój muzyczny sprzęt, aktualnie zastanawiam się nad wymianą głośnika w mojej paczuszce JCA12S 112. Jednak sam nie wiem do końca czego chcę :D Oryginalny głośnik (niby jakiś tam eminence) brzmi trochę "muliście" i wydaje mi się, że wymiana go, będzie dobrym pomysłem(?).

Przechodząc do rzeczy:
- budżet - około 300 - mam jeszcze kilka innych bzdetów do kupienia - ewentualnie mogę trochę dołożyć.
- gram głównie "nowszy" metal, Gojira, Killswitch Engage itp. czasami jakieś BS, Slayer itp.
- fajnie jakby głośnik miał trochę mniej środka i nie mulił, ale może brzmieć nieco ciemniej/mroczniej.
- głośnik oczywiście 12 cali, nówka/używka - obojętnie.
- mój head to zmodowany JCA22H (ten nowszy, cały czarny).

Dodam że jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o głośniki gitarowe, miałem okazję ograć tylko Celestiona v30, ale jakoś mi nie gadał. Na koniec pytanie o browara, paka ma aktualnie 16Ω, jeśli wpakuję do niej głośnik 8Ω to nic się nie stanie? Tzn. Kolumna "magicznie" będzie miała 8Ω? (na headzie kabel podłącze także do gniazda 8Ω).

Myślę, że zagrałby mi Celestion G12T-75, mogę też dostać po taniości Eminence V12, co brać? A może coś zupełnie innego?

Z góry dzięki za pomoc i wybaczcie moją niewiedzę :)

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Jak masz pakę na JEDNYM głośniku - to jej impedancja = impedancji głośnika, który w nią zasadzisz.  ;D Jaką wersję sobie kupisz, taką będziesz miał impedancję.  Porównując Celestion v30 z Eminence v12 - ten drugi ma o wiele więcej dołu/pompy, brzmi ciemniej porównując w identycznych paczkach 2x12" (bo w tej konfiguracji słyszałem obydwa typy).

Posłuchaj sobie na YT porównania głośników między sobą w takim samym układzie odniesienia (po prawej stronie masz tego więcej):



« Ostatnia zmiana: 06 Sty, 2017, 05:38:39 wysłana przez OMSON »

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300

Na koniec pytanie o browara, paka ma aktualnie 16Ω, jeśli wpakuję do niej głośnik 8Ω to nic się nie stanie? Tzn. Kolumna "magicznie" będzie miała 8Ω? (na headzie kabel podłącze także do gniazda 8Ω).

Not sure, if.... ale tak, kolumna to tylko taka budka, może służyć jako noclegownia dla pieska lub kurnik, o ile pozbawisz ją głośnika. Jeden głośnik 8 Ohm, to zawsze 8 Ohm, zabawa zaczyna się dopiero, gdy masz np. 2x12 i wówczas 2 głośniki 8 Ohm dadzą kolumnie 16 Ohm lub 4 Ohm, zależy, jak zostaną połączone.

Grasz z kapelą, czy bawisz się w domu? Jeśli jeden głośnik do grania z kapelą - polecam Celestion MC-90 Black Shadow.

Offline PostHuman

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4


Not sure, if.... ale tak, kolumna to tylko taka budka, może służyć jako noclegownia dla pieska lub kurnik, o ile pozbawisz ją głośnika. Jeden głośnik 8 Ohm, to zawsze 8 Ohm, zabawa zaczyna się dopiero, gdy masz np. 2x12 i wówczas 2 głośniki 8 Ohm dadzą kolumnie 16 Ohm lub 4 Ohm, zależy, jak zostaną połączone.

Grasz z kapelą, czy bawisz się w domu? Jeśli jeden głośnik do grania z kapelą - polecam Celestion MC-90 Black Shadow.

Dzięki za szybkie i proste wyjaśnienie :) Aktualnie gram jedynie w domu, bo moja "kapela" się rozpadła... Ten Black Shadow (na jutubie) gra fajnie, ale za cholerę nigdzie nie można go dostać, wydaje mi się, że najlepszą opcja pozostaje G12T-75, ale w tym przypadku wszędzie "brak towaru", albo "dostępność na zamówienie". Jaki sklep Panowie i Panie polecają? Zawsze pozostaje thomann.de, ale tam ceny trochę odstraszają..

Orange

  • Gość
Miałem tego celka g12t-75, słyszałem też je w paczce hesu 212. Bardziej bezpłciowego chyba nie można mieć... oczywiście zależy od heada.

Offline PostHuman

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Panowie, Panie, dalej nic nie wybrałem, zainteresował mnie Eminence Legend GB128(ponoć klon Greenbacka), w dodatku jest dosyć tani. Problem w tym, że jest jest niby przeznaczony bardziej do lżejszych klimatów... Skusić się? Udźwignie mi to Drop A?

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Panowie, Panie, dalej nic nie wybrałem, zainteresował mnie Eminence Legend GB128(ponoć klon Greenbacka), w dodatku jest dosyć tani. Problem w tym, że jest jest niby przeznaczony bardziej do lżejszych klimatów... Skusić się? Udźwignie mi to Drop A?

Mam NB 2x12 na gb128. Raczej gram lżejsze klimaty, ale sprawdzono też tęgi napierdol na JCA22 cośtam. Bardzo dobre, nieirytujące brzmienie, brak kłującej góry, wszystko wyraźne i eleganckie. Nie wiem, na ile to wpływ paczki, ale stawiam, że te głośniki są po prostu dobre.

Wszystkie te niuanse i oceny brzmienia paczek dotyczą tylko głośności "próbowych/gigowych" - ja tego w domu nie umiem ocenić i trochę mnie dziwią ludzie, ktorzy wypowiadają się na temat po oplumkaniu w sklepie lub po usłyszeniu zgranego mikrofonem głośnika na jutubie.

Offline PostHuman

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 4
Właśnie kupiłem i wpakowałem tego Eminenca Legend GB128, masakra :headbang:! Brzmienie zmieniło się oczywiście na lepsze, ale zdziwiło mnie, że wszystko brzmi nieco jaśniej, "magicznie" zniknęła dająca po uszach góra i piec jakby mniej szumi. Jak najbardziej polecam :)

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
O ile dobrze pamiętam, to kiedyś była taka moda, żeby parować Eminence GB12 z Celestion V30 w paczkach 412 - dobrze się uzupełniały ze sobą te typy głośników (kolega miał jakieś wytwory Grunthella w takiej konfiguracji). Generalnie to był okres, że GB12 przestał być produkowany... Nawet nie wiedziałem (nie śledziłem), że wrócili do produkcji. Mnie osobiście, jego charakter podobał się dużo bardziej niż popularnego v30. Połączone ze sobą, dawały taki sound idealny (jeden typ uzupełniał w smaczny sposób braki drugiego, albo inaczej - walory pozytywne obydwu typów kumulowały się) :D
« Ostatnia zmiana: 11 Sty, 2017, 10:21:41 wysłana przez OMSON »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
15 Odpowiedzi
4667 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Sie, 2009, 21:53:50
wysłana przez wuj Bat
3 Odpowiedzi
1831 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Gru, 2012, 15:13:20
wysłana przez sebasw
2 Odpowiedzi
1074 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Lut, 2015, 14:48:43
wysłana przez inches666
16 Odpowiedzi
3580 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Lip, 2015, 20:43:45
wysłana przez Razor89
1 Odpowiedzi
1097 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2016, 13:04:52
wysłana przez theremin