Autor Wątek: Pytanie do basistów: wzmacniacz MG 100  (Przeczytany 1426 razy)

Offline Zoltan

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 9
Pytanie do basistów: wzmacniacz MG 100
« 13 Gru, 2016, 20:17:04 »
Witam.

No, cóż, migracja była tak skuteczna, że odnalazłem się jako stary "nowy użytkownik" (choć samo zalogowanie przeszło bez problemów!) z pierwszym postem. ;)

Mam pytanie do P.T. Basistów: czy ktoś z Kolegów posiada wzmacniacz basowy MG Bass 100? 
Bądź jest jego czynnym użytkownikiem?

Konkretnie: chodzi mi o działanie kompresora w nim zastosowanego.
A raczej niedziałanie - pomimo dokładnie posprawdzanych i poprawnych wartości samych elementów biernych, sprawnego elementu czynnego (FET-P 2N3620) i sprawdzonego montażu.

Odsłuchowo nie jestem w stanie stwierdzić, czy TEN kompresor działa, czy nie!

Jest to dziwny pasywny układ oparty o tranzystor FET-P (w założeniu jakby dublujący Master) regulujący wzmocnienie stopnia poprzedzającego odwracacz fazy (niestety, schemat tutaj ucięty, więc trudno to sprawdzić, zaś analizowanie tej PCB...  :-\ ), który sterowany jest przez wyprostowane napięcie pobierane bezpośrednio z pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego, obejmującego stopień mocy i odwracacz fazy.

Konkretnie z ośmioomowego wyjścia transformatora mocy.

Wyprostowane napięcie sterujące bramkę FET-P jest wprost proporcjonalne do wartości napięcia sprzężenia zwrotnego - sam zaś tranzystor spełnia funkcję elektronicznego potencjometra.

Schemat wzmacniacza jest całkowicie niedostępny, wprawdzie udało mi się uzyskać mocno "przykrojoną" część schematu płytki preampów z obwodem kompresora - ale to nie załatwia sprawy.
Moim zdaniem ten kompresor nie działa, bo działać nie powinien!

A jeśli nawet by działał, to nie na wyjściu 8-omowym - z podłączonym głośnikiem, gdyż wartość napięcia sterującego FET będzie DUŻO niższa niż przy wyjściu nieobciążonym. 

Wracając do mojego pytania: jak AKUSTYCZNIE pracuje ten kompresor?

Mam na myśli "zauważalność" wstępnego stłumienia sygnału podczas jego pełnej wartości (po uderzeniu W struny) i stopień "crescendo" przy jego zanikaniu.
Czy przy ustawieniu potencjometra "Compresor" w pozycji "0" (napięcie sterujące maksymalne) jest to wyraźnie zauważalne w porównaniu z ustawieniem w pozycji "10" (wtedy sygnał zwierany jest do masy?
Taki połączenie jest w serwisowanym wzmacniaczu - czy to dzieło MG, czy ktoś tam coś grzebał - nie wiem i nie zamierzam tego zmieniać.
Jak długi jest ten sustain?
Czy zanika płynnie, czy raptownie się urywa?

Kto może odpowiedzieć mi na to pytanie?

Pozdrawiam, Zoltan

« Ostatnia zmiana: 13 Gru, 2016, 20:44:16 wysłana przez Zoltan »

Offline bamse

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 36
Witaj Zoltan

Odpiszę na tyle, na ile jako użytkownik pieców MG  wiem.

Po pierwsze model basowy sądząc opo rynku wtórnym nie jest jakoś mega popularny, kajarzę tylko  2 sztuki, które się przewinęły (jedna na pewno 200 Watt), więc i użytkowników ciężko będzie tu znaleźć, na stronie MG tego modelu już nie widać.

Druga sprawa, to wiem, że są też jakieś brytyjskie wzmacniacze pod marką MG

Myślę, że pytanie można zadać Markowi Gierszewskiemu przez Facebookowy profil, zwykle odpisuje, może nie natychmiast, ale kontakt jest.

Pomijając kwestie techniczne działanie kompresora objawi się tym, że przy uderzeniu atak w struny będzie coraz mniej słyszalny i dźwięk w miarę zwiększania stopnia kompresji straci na dynamice, czyli nie uzyskasz aż tak dużej amplitudy po mocnym uderzeniu w struny. Dla nas grających, o ile jest to gra bez zespołu, sprawia to wrażenie
jakby coś tłumiło uderzenie w struny, za to lekko uderzone dźwięki będą trochę lepiej słyszane.

A nawiasem zapytam, czy Eminence legend 121 8 Ohm jeszcze żyje :-), czy nie przetrwał testów kolejnych wzmacniaczy ?

Offline Zoltan

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 9
Czołem! :D
Zacznijmy od drugiego pytania.

Żyje!
Żywiot kak krasnoarmiejskij sałdat - ni łomem, ni atomem, toże mietanoł, bienzin i solnaja kisłota - wszystko łyknie -ważne, że sponiewiera!

Niesamowity garnek - wytrzymuje nieprawdopodobne przeciążenia. Oczywiście używany tylko jako testowy, choć był okres, że chłopaki na nim ostro grali, gdy na jamy zwoziłem coraz to nowe klocki do ogrania.

Mam jeszcze jednego emka - 50W z jakiejś ultrarzadkiej i limitowanej serii, też nie do dobicia!

Sprawa kolejna: ten MG Bass 100.
Tak, to produkt Marka Gierszewskiego.
Elektronicznie fajny, właściwie koszerna lampa (po za prostownikiem mostkowym i układem kompresora), serwisowo już nie - trudno rozeznać się w czymkolwiek na płytce preampów - bardzo krótkie przewody, które na dobrą sprawę trzeba by wylutować z niej, żeby móc cokolwiek skonfrontować i zrysować - jako że schemat oczywiście absolutnie nie do zdobycia!

Po dłuższej korespondencji z Markiem w sprawie schematu - a ściślej kompresora - w końcu mi go udostępnił,  niestety mocno "przykrojony" do najbliższych "okolic" kompresora.

Wzmacniacz muli i to ewidentnie, jest wyrraźnie przebasowany - a ja poruszam się jak ślepiec nie wiedząc za bardzo, gdzie przyczyna.
Przypuszczam, że gdzieś w układzie barwy tonu - coś mogło polecieć albo zmienić wartość.

Gdyby był montowany w tradycyjny (ptp) sposób to wywaliłbym ten cały układ korekcji i podmienił go barwami z SVT albo z Matampa 100, i pozamiatane.

Zawsze mnie zastanawia ta "ciężkodojność" naszych producentów sprzętu. Jeszcze rozumiem gdyby chodziło o nowe i najnowsze klocki, ale nie o mające po kilkanaście , albo i kilkadziesiąt lat, dawno już nieprodukowane modele.

Ale, jak nie wiadomo o co, to w 100% o kasę. Nie działa? Sru do Gdańska i conajmniej "brudas" + przesyłka w obie strony - tak jak postępuje np. Laboga.

To tyle, niemniej nie odpuszczę temu wzmakowi - pewnie uda mi się zdobyć ten schemat albo wquny pójdę "na piechotę" szukać usterki.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
6025 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Sty, 2008, 12:53:55
wysłana przez Radek M
12 Odpowiedzi
5074 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Lip, 2009, 06:25:13
wysłana przez Tolein
5 Odpowiedzi
2771 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2009, 08:38:45
wysłana przez 7th
26 Odpowiedzi
5567 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Lut, 2014, 11:32:55
wysłana przez benkai
2 Odpowiedzi
3093 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Maj, 2014, 18:17:42
wysłana przez nietopes