Autor Wątek: Czy 2x112 jest tak samo głośne jak jedno 212?  (Przeczytany 5861 razy)

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 588
  • Biegnę ci wpierdolić.
Czy 2x112 jest tak samo głośne jak jedno 212?
« 17 Paź, 2016, 18:43:50 »


Generalnie nie uważałem na fizyce, na świadectwie maturalnym miałem 2, więc tego...

Wymyśliłem sobie, że będę cwany i chciałbym sobie kupić 2x112 i w miarę potrzeb zabierać na granie jedną lub dwie kolumny. Jedną jak będę wiedział, że mam jakiś w miarę odsłuch + front, a dwie jak byłoby z tym średnio, bo robiłbym tym więcej hałasu. Wzmaka jak wiadomo (lub nie wiadomo) mam tylko 20W, więc nie wpompuje w tę kolumnę tyle, żeby samo 112 się obroniło, chociaż, skurwiel jest głośny jak sam diabeł. No i się tak w sumie zacząłem zastanawiać czy to ma większy sens, booo w sumie nie wiem czy to na pewno jest więcej hałasu :D i czy może lepiej wziąć sobie jakieś "zgrabne" 212, chociaż szczerze mówiąc nie mam pomysłu co by to mogło być, bo nie planuję na ten cel przeznaczyć więcej niż jakieś 1600zł. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem byłaby Mesia 212, no ale nie mam/nie dam 3k. Any ideas?

Orange

  • Gość
Buzarro. Dziekuję, temat można zamknąć.

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Z moich doświadczeń 1x12 zdecydowanie dawało radę na próbach i jednym koncercie. :D Potem drugi gitarzysta został przy 1x12, ja przesiadłem się na 2x12 i spokojnie się zgrywaliśmy. Teraz mam FRFR, drugi dalej 1x12 i też jest OK.
Oba pierwsze warianty były z 20W u mnie, 30, a potem 50 u drugiego gitarmena.

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 588
  • Biegnę ci wpierdolić.
Buzarro. Dziekuję, temat można zamknąć.
Grałem na wszystkich rozmiarach - 112, 212, 412 (wszystkie na V30) i tyle o ile 112 dawała radę to pozostałej dwójce mówię nie.

Z moich doświadczeń 1x12 zdecydowanie dawało radę na próbach i jednym koncercie. :D
Ale to tylko jeden zagrałeś czy tylko na jednym dało radę? :D

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
@zerotolerance Na jednym grałem. :D Innymi słowy - wszystkie moje gigi 1x12 zaliczyła bezproblemowo. :D

Offline Myxu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 268
Grywałem na jedynkach i próby i gigi i nie ma problemu z głośnością, a przynajmniej ja nie miałem :) nie widzę tez powodu zeby kwestia przełożenia głośników do dwóch oddzielnych pudełek mogła wpłynąć na głośność ich grania...

Warto znaleźć jakas fajna obudowę bassreflex, nie żebym sie znał, ale wydaje mi sie ze jak jest dobrze zrobiony, to daje duzo brzmieniu :)

Offline TripleXXX

  • Gaduła
  • Wiadomości: 170
    • www.buzzarocabs.com
Wymyśliłem sobie, że będę cwany i chciałbym sobie kupić 2x112 i (...) chociaż szczerze mówiąc nie mam pomysłu co by to mogło być, bo nie planuję na ten cel przeznaczyć więcej niż jakieś 1600zł
Pomijam fakt co Ci się tam podobało lub też nie (kwestia gustu), ale dobra paka 112 to jest Twój budżet (1600) a Ty chcesz chyba jeszcze jedną jako gratis? Przestań.

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 588
  • Biegnę ci wpierdolić.
Wymyśliłem sobie, że będę cwany i chciałbym sobie kupić 2x112 i (...) chociaż szczerze mówiąc nie mam pomysłu co by to mogło być, bo nie planuję na ten cel przeznaczyć więcej niż jakieś 1600zł
Pomijam fakt co Ci się tam podobało lub też nie (kwestia gustu), ale dobra paka 112 to jest Twój budżet (1600) a Ty chcesz chyba jeszcze jedną jako gratis? Przestań.
Przez szacunek do Twojej pracy i osoby nie będę się tutaj wdawał w przepychanki odnośnie cen czy kupowania czegokolwiek UŻYWANEGO.

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Jeżeli pytanie jest takie, jak je zrozumiałem, to tak, dwie paczki 12 grają tak samo jak jedna paczka 2x12, dwie 1x12 to jedna 2x12 z deseczką w środku - ale ;) !!! jeżeli pojemność 2x12 jest dwukrotnie większa niż 1x12 i głośniki są takie same. Owszem, można wpakować do paczki dwie różne 12 albo grać na dwóch różnych 1x12, ale przy wzmacniaczu lampowym to jest homogenizacja brzmienia obu głośników, i wcale nie jest to suma obu, a wręcz przeciwnie.

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 588
  • Biegnę ci wpierdolić.
Jeżeli pytanie jest takie, jak je zrozumiałem, to tak, dwie paczki 12 grają tak samo jak jedna paczka 2x12, dwie 1x12 to jedna 2x12 z deseczką w środku - ale ;) !!! jeżeli pojemność 2x12 jest dwukrotnie większa niż 1x12 i głośniki są takie same. Owszem, można wpakować do paczki dwie różne 12 albo grać na dwóch różnych 1x12, ale przy wzmacniaczu lampowym to jest homogenizacja brzmienia obu głośników, i wcale nie jest to suma obu, a wręcz przeciwnie.
Generalnie miałem plan, że jedna paczka V30, druga paczka G12H30/G12M (i analogiczna sytuacja w przypadku 212 - jeden głośnik, drugi G12H lub G12M).

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
No to masz problem, bo jeżeli podoba ci się ci się coś w jednym głośniku, czego nie ma drugi (np. dół, ale mniej niskiego środka) a coś ma ten drugi (nie ma dołu, tylko niski środek), to po podłączeniu do jednego pieca nie będzie ani dołu ani niskiego środka. Oczywiście, nie mówię tu o całkowitym braku, ale o różnicach rzędu 4-6dB przy dużej dobroci, a to słychać i nie da się odrobić korektorem. Jasne, grają tak ludki i sobie chwalą, ale wiedzieć warto, że to zamiast się dodawać, się w praktyce odejmuje i właśnie homogenizuje ;)

Offline Amal_68

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 035
  • You've heard of the golden rule, haven't you?
Zero, a trochę mniej niż 3k? Bo tak się składa że zalega mi jedna Mesa 212 :)

Osobiście też miałem patent na 2x112 ale po późniejszej kalkulacji wyszło że tak jak mówi buzzar.
Kompletna, jednoosobowa linia produkcyjna alkoholu wysokoprocentowego na czasy niepewne.
Sprzedaje graty !>>> http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5646688<<!
*** http://ucio94.soup.io/ ***

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
@zerotolerance  Było wczoraj zahaczyć o kolumny, jak gadalim ;)

A tak całkiem poważnie, ograj sobie DL 2xq2 PRO. Na EVMach gniecie system, mimo, że jeszcze nie udało mi się porządnie rozruszać tych 600W, na V30 też jest spoko, nawet bardzo :)

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 588
  • Biegnę ci wpierdolić.
Zero, a trochę mniej niż 3k? Bo tak się składa że zalega mi jedna Mesa 212 :)

Osobiście też miałem patent na 2x112 ale po późniejszej kalkulacji wyszło że tak jak mówi buzzar.
Mam maks 2, takze tego.

Zomballo

  • Gość
112 jest tak samo poręczne jak 212. Jak nie chcesz tyrać to kup coś na głośnikach neodymanych albo od bidy można z 212 wyjąć jeden głośnik. Jak ma być budżetowo to weź dwa Betonowe Harleje na v30 i jeden do domu a drugi do kanciapy. Jeszcze na zakąskę zostanie. ;)

Offline Amal_68

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 035
  • You've heard of the golden rule, haven't you?
Kompletna, jednoosobowa linia produkcyjna alkoholu wysokoprocentowego na czasy niepewne.
Sprzedaje graty !>>> http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5646688<<!
*** http://ucio94.soup.io/ ***

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
W kwestii łączenia różnych głośników:
http://nagrywamy.com/2016/11/04/wzmacniacz-lampowy-i-dwa-rozne-glosniki/

O żesz Ty. Ale rozumiem, że to taki ekstremalny przykład? Że łączenie w jednej budzie np. V30 i G12H nie jest równie poronionym pomysłem?

Taka luźna myśl, bez związku:

Problem z gitarzystami polega na tym, że podobają im się skrajnie różne i dziwne zjawiska dźwiękowe. I jeśli komuś wpadłby w ucho sound dobiegający z niedopasowanych głośników zmuszających końcówkę do nietypowej pracy - to nie widzę w tym nic dziwnego i godnego potępienia. Skoro Wanhejlen psuł hurtowo Marszczale, bo brzmiały mu dobrze wyłącznie na minutę przed śmiercią ze spalenia, to kto bogatemu gitarzyście zabroni? Inna śmieszna sprawa, to to, że może ten sam efekt uzyskałby ów bogaty gitarzysta kręcąc którąś gałeczką w lewo jeden stopień na skali ;)

Offline zerotolerance

  • Pr0
  • Wiadomości: 588
  • Biegnę ci wpierdolić.
W kwestii łączenia różnych głośników:
http://nagrywamy.com/2016/11/04/wzmacniacz-lampowy-i-dwa-rozne-glosniki/

O żesz Ty. Ale rozumiem, że to taki ekstremalny przykład? Że łączenie w jednej budzie np. V30 i G12H nie jest równie poronionym pomysłem?
Gdyby było to np taki Friedmann nie budował by kolumn gdzie siedzi 2xV30 i 2xGreenback, a Bogner 2xV30 i 2xg12t75 ;) + nie widać, żeby wzmaki wracały masowo na serwis z powodu "złego" dopasowania głośników... Aczkolwiek, artykuł ciekawy i nieco "otwierający" oczy.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Gdyby było to np taki Friedmann nie budował by kolumn gdzie siedzi 2xV30 i 2xGreenback, a Bogner 2xV30 i 2xg12t75 ;) + nie widać, żeby wzmaki wracały masowo na serwis z powodu "złego" dopasowania głośników... Aczkolwiek, artykuł ciekawy i nieco "otwierający" oczy.

O to chodzi. Domyślam się, że nic niepokojącego się nie dzieje gdy greenback siedzi obok V30, abo nawet innego governora - ciekaw tylko jestem, czy przypadkiem nie zachodzi w popularnych kombinacjach jakaś sytuacja, którą na wykresie można by było odczytać jako "mniej / gorzej" - a ludzie i tak się cieszą i grają :)

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Wzmacniaczowi nic złego się nie dzieje, wręcz przeciwnie, woli takie "zrównoważone" obciążenie. Nie ma nic złego w łączeniu różnych głośników, tylko staram się pokazać, co uzyskamy. Wszyscy myślą, że uzyskujemy najlepsze cechy z obu, tymczasem mniej więcej wychodzi nie suma tylko średnia, czyli w zasadzie odwrotnie. Wiadomo, pierwszy przykład specjalnie przesadzony, żeby zobaczyć sześciodecybelowe różnice ;), ale będzie ciąg dalszy.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Czyli wzmacniacz uśrednia, z elektrycznego punktu widzenia. A czy w sytuacji live lub nagraniowej, z punktu widzenia aparatu słuchu lub DAWa, sytuacja się powtarza, jeśli wybieramy rozwiązania dwu-torowe (2x wzmacniacz + 2x paczka)? Pytam, ponieważ dysponujesz własnym doświadczeniem w tym zakresie.

Druga sprawa - omikrofonowanie. Na przykład 2 majki inaczej ustawione względem jednego żródła dźwięku, tudzież dwa rożne majki. Jak zachowuje się taki układ - dodaje się, czy uśrednia?
« Ostatnia zmiana: 09 Lis, 2016, 11:28:29 wysłana przez OMSON »

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Jak dwa wzmacniacze albo dwa mikrofony, to oczywiście sygnały się sumują, znaczy "wektorowo", czyli mogą się odejmować ;)

Posty połączone: 09 Lis, 2016, 16:21:41
http://nagrywamy.com/2016/11/09/wzmacniacz-lampowy-i-dwa-rozne-glosniki-nie-tylko-dol/
« Ostatnia zmiana: 09 Lis, 2016, 16:21:41 wysłana przez przemak »


Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 363
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
"Jedną jak będę wiedział, że mam jakiś w miarę odsłuch + front, a dwie jak byłoby z tym średnio, bo robiłbym tym więcej hałasu."

Panie, czo to za konczert gdzie nima frontuf? :D Na ulicy duet z kataryniarzem? :D Bo w barze 112 styka zupełnie... a realizatorzy dzwieku zdecydowanie wolą ciche granie. Mniej dzwiekowego bajzlu na scenie. :)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
SAMO

Zaczęty przez BartekL « 1 2 » Muzyka

46 Odpowiedzi
18578 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2011, 11:50:16
wysłana przez theremin
0 Odpowiedzi
1542 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Paź, 2010, 19:10:59
wysłana przez damiansx
2 Odpowiedzi
1252 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Kwi, 2015, 13:26:23
wysłana przez lwronk
3 Odpowiedzi
1386 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Lut, 2022, 12:45:45
wysłana przez wuj Bat
15 Odpowiedzi
1146 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Paź, 2023, 19:41:01
wysłana przez spacelord7