Autor Wątek: Kanał gitarowy - jakieś pomysły?  (Przeczytany 20480 razy)

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
Kanał gitarowy - jakieś pomysły?
« 25 Maj, 2016, 08:20:05 »
Siemaneczko, niebawem startuję z kanałem gitarowym poświęconym kilku rzeczom:

edukacja - czyli pokazywanie znanych utworów i solówek
ćwiczenia - czyli pokazywanie różnych ćwiczeń
historia - czyli parę słów i obrazków o okolicznościach nagrania danego utworu i sprzęcie jaki wykorzystał gitarzysta
home recording - czyli parę słów o nagrywaniu gitar w domu, miksach, barwach i tak dalej
lutnictwo - czyli ustawianie instrumentów, konserwacja drewna, lakierów, czyszczenie i tak dalej

Szukałem na tubie takiej rzeczy po polsku, bez rezultatu. Kanały poświęcone nauce niestety odstępują od tych anglojęzycznych. Mam pomysł i ambitny plan aby zrobić coś zajebistego. Pomagają mi ludzie z łódzkiej filmówki i fajnie by było gdyby parę osób stąd również zabrało zdanie.

Będę zobowiązany jeżeli udzielicie się w temacie i powiecie mi co chcieli byście na takim kanale zobaczyć, czego byście nie chcieli w nim widzieć.
Premierowy odcinek ruszy prawdopodobnie na początku czerwca.
« Ostatnia zmiana: 25 Maj, 2016, 08:21:45 wysłana przez Tomek Martyniak »

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Faktycznie plan ambitny. Ponieważ zupełnie nie wiem kim jesteś ( tak totalnie na serio) to zapytam, znasz sie na tym co chcesz tam pokazywać na tyle by nie narazic sie na smieszność ? Temat szeroki jak nie przymierzając stąd do Krakowa. Trzymam kciuki

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
nie chcę żeby została mi zarzucona próżność ... po prostu nie chcę się zbytnio rozpisywać więc po prostu podrzucę linki do firm z którymi współpracuję ;)

Do tego co poniżej dodam że pracowałem w Nexusie przez trzy lata, do tego z przerwami kilka lat w sklepie muzycznym i zajmuję się produkcją muzyczną której uczyłem się i uczę od najlepszych w tym kraju (Wojtek Olszak, Bartek Królik, Marek Piotrowski, Marcin Bors, Agim, Leszek Biolik) ... oczywiście są też inni najlepsi ale to jedni z nich ;)

ESP - http://www.espguitars.com/users/5442170
BLACKSTAR - https://www.blackstaramps.com/artists/profile/tom-martyniak
CARL MARTIN - https://carlmartin.com/artists/
ZVEX - https://www.facebook.com/zvexeffects/photos/a.171310792929232.42701.153370841389894/896699653723672/?type=3&theater
NORDSTRAND - https://www.facebook.com/NordstrandPickups/photos/pb.241275819320580.-2207520000.1462052419./803553253092831/?type=3&theater
RIO GRANDE - http://www.riograndepickups.com/artists


fair enough?
« Ostatnia zmiana: 25 Maj, 2016, 09:41:49 wysłana przez Tomek Martyniak »

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
No to tym co tutaj nam rzucasz pokazałeś, że wiesz coś tam o lutnictwie i rynku gitar, nic poza tym tak będąc całkiem fair...

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
no okej ... wrzucę parę filmików, prezentacji gitar ze studia i pracy z Wojtkiem Olszakiem ... jeszcze jedną rzecz dla Rio Grande, słychać tam jak gram :)
Solówki są w dalszych częściach filmików xD

Studio z Wojtkiem Olszakiem -
Studio z Wojtkiem vol 2-

PRS -
Nexus -
Rio Grande -

Mam jeszcze tonę materiału z radia i telewizji ale tam raczej nie pokazuję swoich umiejętności ani wiedzy :)

fair enough :) ?
« Ostatnia zmiana: 25 Maj, 2016, 09:59:40 wysłana przez Tomek Martyniak »

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Jaki jest sens robienia filmiku, jeśli na video grasz solo a w tle leci niby test brzmienia? Jeśli chodzi o tematykę to wybrałeś sobie target na przynajmniej 4 osobne kanały. Ciężko to będzie zmieścić w jednym, żeby nie było nudno dla kogoś kogo interesuje np tylko szkółka, albo tylko testy. A mnie osobiście interesuje Twoja produkcja muzyczna (jej efekty), bo te filmiki które podlinkowałeś to sorry, ani nie brzmią ani nie wyglądają. Pomysł z historią fajny i ciekawy, jeśli rzeczywiście będą to ciekawostki nietuzinkowe o których jest mało, lub nie ma wcale informacji. Często oglądam filmiki gitarowo-muzyczne i tu klucz na sukces jest prosty. Pomysł, oprawa, tematyka, ale najważniejszy jest ten kto o tym opowiada i w jaki sposób to robi. Jest kilka kanałów których nie oglądam nie ze względu na treść czy wykonanie, ale po prostu wkurwia mnie prowadzący (sposobem mówienia, zachowaniem itd).
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
Jaki jest sens robienia filmiku, jeśli na video grasz solo a w tle leci niby test brzmienia?

To nie są filmy które zamierzam robić, to tylko testy studyjne dla klientów chcących kupić te wiosła :)
Chodziło o pokazanie że umiem grać, bo rozumiem że do tego nawiązywał kolega powyżej.

Mnie osobiście też wkurwiają niektórzy prowadzący ... powiedzmy tym że podczas pokazywania zagrywki gadają i trzeba to przewijać 400 razy i słuchać w kółko jak gadają trzy słowa i sobie chrząkną mokrą flegmą do mikrofonu. Przerabiałem, albo taby z błędami, albo najebane gaina i efektów, albo zagrywki nie podzielone na frazy tylko z czapki, albo opalcowanie z "guitar pro" czyli całkowicie nie intuicyjne, jest mnóstwo rzeczy które można zrobić lepiej.

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
I tak nie kumam, skoro robisz test dla klienta na którym "niby" umiesz grać (bo nie słychać) a kamera lata jak pojebana, tak samo jak ostrość, to co ma na celu taki film? Ani to test, ani prezentacja wizualna gitary, a tym bardziej popis umiejętności. Nic mi się tutaj nie zgadza. A co do Ciebie jako prezentera i narratora to zobaczymy co z tego wyjdzie. I pomyśl nad kanałem głównym z sub kanałami tematycznymi, dla kogoś kto już troszkę gra i interesuje się sprzętem, odcinek typu jak wypucować gryf lub rozciągać palce, skutecznie odstraszy od suba kanału. Chyba że chcesz po prostu pokazać jak to fajnie grasz na super sprzęcie to zrób kanał "Tomek Em - Moje Solufki" i na pewno znajdą się chętni do oglądania. Jak pisał Commelina, za duży rozrzut w tematyce.
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
I tak nie kumam, skoro robisz test dla klienta na którym "niby" umiesz grać (bo nie słychać) a kamera lata jak pojebana, tak samo jak ostrość, to co ma na celu taki film? Ani to test, ani prezentacja wizualna gitary, a tym bardziej popis umiejętności. Nic mi się tutaj nie zgadza. A co do Ciebie jako prezentera i narratora to zobaczymy co z tego wyjdzie. I pomyśl nad kanałem głównym z sub kanałami tematycznymi, dla kogoś kto już troszkę gra i interesuje się sprzętem, odcinek typu jak wypucować gryf lub rozciągać palce, skutecznie odstraszy od suba kanału. Chyba że chcesz po prostu pokazać jak to fajnie grasz na super sprzęcie to zrób kanał "Tomek Em - Moje Solufki" i na pewno znajdą się chętni do oglądania. Jak pisał Commelina, za duży rozrzut w tematyce.

Powtarzam to nie jest forma w której te filmy będą powstawać ... natomiast faktycznie, będę się skupiał na pojedynczej tematyce w filmach.

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
lutnictwo - czyli ustawianie instrumentów, konserwacja drewna, lakierów, czyszczenie i tak dalej

O jak kekłem. Teraz już wiem skąd to się bierze, że co drugi grat na olx jest lutniczy.
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
lutnictwo - czyli ustawianie instrumentów, konserwacja drewna, lakierów, czyszczenie i tak dalej

O jak kekłem. Teraz już wiem skąd to się bierze, że co drugi grat na olx jest lutniczy.

Nie zamierzałem poruszać kwestii budowania instrumentów - ze zdania które napisałem wynika że chcę poruszać kwestie domowego serwisowania.  :)

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 775
A od kiedy serwisowanie podchodzi pod lutnictwo?

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
A od kiedy serwisowanie podchodzi pod lutnictwo?

Od czasu kiedy to lutnicy serwisują gitary a ustawianie instrumentu jest elementem procesu jego budowy w ostatniej fazie. :)

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 775
A od kiedy serwisowanie podchodzi pod lutnictwo?

Od czasu kiedy to lutnicy serwisują gitary a ustawianie instrumentu jest elementem procesu jego budowy w ostatniej fazie. :)
Top kek  :D

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Chętnie nas pogodzę kilkoma definicjami z poważnych publikacji, jak wrócę do domu. Ale w sumie to bez znaczenia...
Generalnie to wszystko już jest mocno wyczerpane, oprócz szlifowania progów, przynajmniej moim zdaniem. To jedno chętnie obejrzę i poczekam na taki filmik.
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
Chętnie nas pogodzę kilkoma definicjami z poważnych publikacji, jak wrócę do domu. Ale w sumie to bez znaczenia...
Generalnie to wszystko już jest mocno wyczerpane, oprócz szlifowania progów, przynajmniej moim zdaniem. To jedno chętnie obejrzę i poczekam na taki filmik.

Szlif progów w moim mniemaniu wymaga już fachowej wiedzy i sprzętu: klocków profilowanych do radiusa, pilników do krawędzi progów, polerki o sesnownej mocy, kilku porządnych past polerskich. Potrafię to zrobić we własnym zakresie natomiast nie puścił bym nikogo bez doświadczenia na taki serwis DYI.

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Diy :D
Omijasz wszystko co najciekawsze. Kanał na jutubie o tym, czy podczas polerowania lepsze są ruchy kuliste czy horyzontalne, jest chyba skierowany do młodszej publiczności.
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
Diy :D
Omijasz wszystko co najciekawsze. Kanał na jutubie o tym, czy podczas polerowania lepsze są ruchy kuliste czy horyzontalne, jest chyba skierowany do młodszej publiczności.

Masz rację tylko że ja swoje narzędzia do szlifu zrobiłem sam (klocki, przerobiłem pilniki, zrobiłem polerke z silnika od odkurzacza) nie moge wziąć odpowiedzialności za przedstawianie takich treści. A fachowych narzędzi nie kupie tylko do filmiku ;)

Zamierzam jednak wrzucić sposob na przygotowanie oleju do konserwacji i czyszczenia instrumentów ktory posiadłem ograbiając z tajemnicy pewną niemiecką znaną manufakturę ;)
Fabrycznych olejów nie dostaniesz w sklepie a te olejki z zestawów dla gitarzystów to mozna o dupe rozbić ;)

Posty połączone: 25 Maj, 2016, 13:20:39
Diy :D
Omijasz wszystko co najciekawsze. Kanał na jutubie o tym, czy podczas polerowania lepsze są ruchy kuliste czy horyzontalne, jest chyba skierowany do młodszej publiczności.

Masz rację tylko że ja swoje narzędzia do szlifu zrobiłem sam (klocki, przerobiłem pilniki, zrobiłem polerke z silnika od odkurzacza) nie moge wziąć odpowiedzialności za przedstawianie takich treści. A fachowych narzędzi nie kupie tylko do filmiku ;)

Zamierzam jednak wrzucić sposob na przygotowanie oleju do konserwacji i czyszczenia instrumentów ktory posiadłem ograbiając z tajemnicy pewną niemiecką znaną manufakturę ;)
Fabrycznych olejów nie dostaniesz w sklepie a te olejki z zestawów dla gitarzystów to mozna o dupe rozbić ;)

Orange

  • Gość
Do szlifu progów potrzeba:
Ze specjalistycznych narzędzi to pilnik do progów.
Z nie specjalistycznych: papier ścierny w kilku grubościach, taśma malarska, wełna stalowa, drewniany klocek.
Jak chcesz sobie ułatwić to klocek drewniany z radiu podstrunnicy. Ale da się płaskim również. To tyle w kwestii DIY.

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
Do szlifu progów potrzeba:
Ze specjalistycznych narzędzi to pilnik do progów.
Z nie specjalistycznych: papier ścierny w kilku grubościach, taśma malarska, wełna stalowa, drewniany klocek.
Jak chcesz sobie ułatwić to klocek drewniany z radiu podstrunnicy. Ale da się płaskim również. To tyle w kwestii DIY.

Mimo wszystko jednak zdolności manualne sa kluczowe. Moze faktycznie wrzuce z ostrzeżeniem zeby nie robić tego na trzeźwo xD

Offline temol

  • Gaduła
  • Wiadomości: 111
Ja na Twoim miejscu to bym się nie pytał co kto chce zobaczyć.. rób swoje, zobaczysz czy będzie zainteresowanie. Jak nie będzie odzewu to nic nie zrobisz?

T.

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
Ja na Twoim miejscu to bym się nie pytał co kto chce zobaczyć.. rób swoje, zobaczysz czy będzie zainteresowanie. Jak nie będzie odzewu to nic nie zrobisz?

T.

Siemanko :)

Nie w tym rzecz, mam po prostu ustalony pewien program ... jednak jestem ciekaw jakie są zdania i opinie innych na temat zawartości takich publikacji. Czy faktycznie jest sens w jednym odcinku dzielić się wiedzą z zakresu grania, produkcji czy serwisowania instrumentu ... i tak dalej ;)

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
To teraz odkopie temat i poszukam czy ktos poleca Goralskiego z Wroclawia, bo ten gitar nie robi a jedynie serwisuje wiec jak rozumiem nie jest lutnikiem a serwisantem :
Moze slownikowo to prawda, jednak wiekszosc ludzi ktorych znam oddaje gitare do "lutnika" na serwis.

Co w sumie mnie dziwi... jak ktos sie dobrze zna z lutnikiem i nie ma czasu to moze ma to sens, inaczej - nie do konca kumam, kazdy ma swoje ustawienia, pickupow, wysokosci strun, biasu w piecu etc, lutnik to nie wrozka, skad ma wiedziec co mi bedzie pasowalo.

Ogolnie nie kumam czemu tyle hejtu, bez jaj, chyba musisz ustrzelic deal z Skervesen albo BlacKat, ewentualnie Mayones, chyba tak wyglada panteon tutejszego kolka rozancowego.

A i wlasnie z tym szlifem to omijasz to co najciekawsze, ja w sumie wychodze z prostego zalozenia:
- moge wydac 150/200zl na szlif
- moge wydac 0zl spedzic troche czasu robiac to samemu, a jak nie wyjdzie, wydac 150/200zl na szlif.

NO!!! Stary, o to właśnie chodzi na to czekałem - na rzeczową pomoc w ogarnięciu tematu podobnie jak kolega powyżej. Czyli szlif progów - okej, w takim razie spróbuję ugryźć temat tak żeby to pokazać ... jednak tutaj muszę odpalić warsztat - tego w kuchni się nie da zrobić. Teoretycznie polerkę można zrobić z wiertarki zakładając gumowy dysk na rzep i filc ... ale pasty i mleczka upierdolą wszystko dookoła jak granat w lodziarni.

Co więcej, bardzo ciężko to zrobić bez pilnika do płaszczyzn progów, który im nadaje w przekroju trapezoidalny kształt.
Przy cienkich progach profilowanie nie jest aż tak konieczne ale przy grubszych gitara po prostu nie zastroi.

A co do wspomnianych przez Ciebie marek - szanuję je bo to wspaniałe instrumenty o ogromnych walorach ale kompletnie mi się nie podobają, ja jestem zwolennikiem wintejdżowych paskud w kiblowych kolorach albo zdartych i poobijanych. ;)

Orange

  • Gość
Patrzysz na park maszynowy. A pomysł o tym jak o manufakturze.
Ja pierwsze progi nabiłem w salonie i szlifowałem w kuchni właśnie.

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
Patrzysz na park maszynowy. A pomysł o tym jak o manufakturze.
Ja pierwsze progi nabiłem w salonie i szlifowałem w kuchni właśnie.

Założenie takie właśnie było - wykorzystać wszystko dookoła bez specjalistycznego sprzętu, dobra, spróbujemy :)