Autor Wątek: Kalkulator napięcia strun  (Przeczytany 6184 razy)

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Kalkulator napięcia strun
« 14 Sty, 2009, 00:05:03 »
Jako że do końca lutego muszę wyprodukować jakąś łądną prackę, żeby mnie dopuścili do maturki, a z wyboru wziąłem sobie fizykę, to wpadłem na pomysł, żeby zrobić sobie temat string tension, na przykładzie strun gitarowych.

Generalnie, różne były pomysły, aktualnie chcemy spróbować z kumplem zbudować jakąś maszynkę do robienia tego pomiarów napięcia, w miarę zbliżoną w budowie do gitary (z punktu widzenia struny), coś (o ile dobrze zrozumiałem jak działa zrywarka) podobnego konstrukcyjnie do zrywarki. Z góry tylko uprzedzam że na mnie nie warto polegać (xD), bo może się okazać, że powstaną jakieś problemy nie do przeskoczenia i będzie ze wszystkiego dupa, jednakże postanowiłem się podzielić pomysłem, a przede wszystkim poprosić użytkowników o pomoc.
Jeśli tak zebrać do kupy najważniejsze rzeczy, to chcę zakupić wszystkie dostępne na taniestruny.pl (może jeszcze się zastanowię nad innym sklepem, może ktoś z uwagi na oczekiwany produkt końcowy by mnie w jakiejś małej części zasponsorował, zarabacił i fogle) grubości strun Ernie Ball i zmierzyć napięcie, po kolei dla każdej, w standardowych menzurach, 24,75", 25,5", 27", 28,5" oraz 30". I tu pierwsze moje pytanie do userów, jakie byście proponowali zakresy strojenia przy różnych menzurach, głównie chodzi mi o to, żeby ten kalkulator (o ile powstanie) był w miarę użyteczny, czyli żebyście mogli go wykorzystać, tak więc jakieś propozycje by się przydały dla tych właśnie strojeń, biorąc też pod uwagę to, żeby struny nie zerwać (jako że wolałbym nie kupować tej samej struny 5 razy).
W efekcie chciałbym wyprodukować jakąś generalną formulę matematyczną, która pozwalałaby obliczyć napięcie dla pojedynczej struny (a także dla zestawu), mając oczywiście wszystkie zmienne (długość menzury, strojenie struny, jej grubość oraz zapewne jakaś stała, uwarunkowana parametrami struny, jak np. to, czy struna ma owijkę, czy nie). Oczywiście taka formuła już istnieje, tak więc nie jestem w tragicznej sytuacji, zawsze mogę rozwiązywać problem od tyłu, dostęp do tabel z odpowiednimi wynikami (z tym że dla strun d'addario) też mam.
Poza tym, jeśli całe przedsięwzięcie się uda, oczywiście zrobi się jakiś graficznie przystępny kalkulator, wersja pc, mac oraz www. Tak żeby pokarać tego australijczyka. No i, oczywiście, wszelkie inne struny (innych producentów) też będzie można przebadać pod tym kątem.

Podrzućcie proszę jakieś propozycje strojeń dla poszczególnych strun (zdaję sobie sprawę, że nikt nie grał na wszystkich dostępnych strunach, ale każdy od siebie jakieś strojenia da, na zasadzie set strun i wysokości do jakich ów set stroicie, a z różnorodności użytkowników zbierze się trochę danych, a dalej coś się opracuje, jakiś plan).
Z góry dziękuję za pomoc, a szczególnie, jeśli się okaże, że jednak nic z tego nie będzie.
No i w takim wypadku też oczywiście z góry przepraszam.

(jak ktoś da strojenie od siebie, to będę edytował tego posta, dopiszę tu nowe grubości strun i strojenia dla nich, tak żeby było przejrzyście, warto też wziąć pod uwagę, że zamierzam testować Ernie Balle, zdaje sie, że może mieć to jakiś wpływ na całokształt).

Jeszcze raz dziękuję (i przepraszam).
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #1 14 Sty, 2009, 00:18:32 »
w standardowych menzurach, 24,75", 25,5", 27", 28,5" oraz 30".

nie przeczytalem do konca, bo ide spac, ale tu sie dopne. Podales dlugosci CZYNNE strun, nie wziales pod uwage odcinkow drutu za mostem i za siodelkiem szyjki, te fragmenty rowniez wplyna na sile napiecia strun, w jednych gitarach w mniejszym stopniu, w innych w wiekszy (w zaleznosci od dlugosci glowki, czy typu moska), ale na pewno rozny. No i masz pierwszy problem.

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #2 14 Sty, 2009, 00:27:55 »
I zapomniałeś o ostatnio odrobinę popularnej Schecterowskiej 26,5''.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #3 14 Sty, 2009, 07:51:07 »
Sinnerku (wybaczcie, zaspany jestem ;p), projekt jest tak zrobiony, żeby całość była mocno zbliżona budową do prawdziwej gitary, przynajmniej z punktu widzenia struny, tak że struna ma drgać między dwoma fixed pointami, a za nimi, do miejsc mocowania struny ma być jeszcze kawałek, a nawet, jeśli część drgającą uznać za relatywnie poziomą, miejsca mocowania mają być niżej nić fixed pointy, czyli tak jak w gitarze. Oczywiście odległości siodełka od kluczy nie jestem w stanie wziąć pod uwagę. Zresztą, pogadam o tym dzisiaj z fizykiem. A nawet z dwoma.

P.S. Sinner, jak się stroisz?! :evil:
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #4 14 Sty, 2009, 08:01:41 »
Może Ci się przyda:


Cytuj
The best way for figuring the gauges you need is this math formula:

(T x 386.4) / (2 x L x F)^2 = UW

T = tension (lbs.)
L = scale length (nut to bridge)
F = frequency (pitch in hertz)
UW = unit weight (expressed in pounds per linear inch. lbs/in.)

For the above formula you need to know the tension you want.
It is best for the neck to have the same tension on all strings (to prevent neck warping). I use 17.5 lbs on all strings... so the formula for the low A' (55 hz.) on my Ibanez MM 28" baritone would look like this:

(17.5 x 386.4) / (2 x 28 x 55)^2 = 0.00071280 -62 gauge. (The answer is simplified.)

To find what the UW is equal to in a string gauge look at the string tesion page on the d'addario website. They will not have the exact UW but you can find something close...

If you want to know the tension of the strings you have on your guitar/bass currently use this formula:

(UW x (2 x L x F)^2) / 386.4 = T

So with the same specs above and a 62 gauge string (which is actually equal to 0.00070697)

(0.00070697 x (2 x 28 x 550^2) / 386.4 = 17.3566258 lbs/in
-Which is only 7/50 of a lb. off...


It's allot of math unless you have a TI-83 or better. But it’s accurate...
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #5 14 Sty, 2009, 09:55:05 »
Sinnerku (wybaczcie, zaspany jestem ;p), projekt jest tak zrobiony, żeby całość była mocno zbliżona budową do prawdziwej gitary, przynajmniej z punktu widzenia struny, tak że struna ma drgać między dwoma fixed pointami, a za nimi, do miejsc mocowania struny ma być jeszcze kawałek, a nawet, jeśli część drgającą uznać za relatywnie poziomą, miejsca mocowania mają być niżej nić fixed pointy, czyli tak jak w gitarze. Oczywiście odległości siodełka od kluczy nie jestem w stanie wziąć pod uwagę. Zresztą, pogadam o tym dzisiaj z fizykiem. A nawet z dwoma.

P.S. Sinner, jak się stroisz?! :evil:

spoko, ale wez pod uwage rozne glowki. Na przyklad typowo ibanezowski i revers jacksona, w jednym wioliny beda o kilka cali dluzsze, niz w drugim. IMO fajna sprawa taka maszynka, sam o tym myslalem, w ramach zabicia czasu, bo lubie majsterkowac, ale moj czas nie zyje od dawna.

Stroje sie standardowo EBGDAEB strunki 10-52+70

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #6 14 Sty, 2009, 16:10:33 »
Właśnie nad tym myślałem nieco i zmieniłem założenia. Żadnych zbędnych testów dla różnych skal, bo to nic nie zmienia. Zrobię test obciążenia dla takiej długości struny jaka mi podpasuje (bo największym problemem jest w tej chwili dynamometr/odpowiednia sprężyna) i na podstawię tego wyliczę ten UW z postu Muszy, a potem zostanie to pomnożyć przez skalę i gites.
Uwzględnienie różnych główek będzie, myślę, że będzie nawet opcja customizacji tego kalkulatora pod swoje gitary (na zasadzie że wpisujesz sobie dokładnie jaką masz skalę w mm, jaka jest odległość od nuta do klucza na której strunie oraz od mostu do tulei mocujących).
Aczkolwiek nadal zaznaczam, wszystko na razie w sferze planów jest, teraz najważniejsze to dopracować do końca konstrukcję tego ustrojstwa, zobaczyć po ile materiały, no i w końcu zabrać się za konstrukcję i szukać kasy na struny.

A was dalej proszę o podsyłanie info jakie was interesują opcje strojenia strun i przy jakich menzurach.

Edit: Jak ja nie podołam, to Sinner to zrobi.. ;)
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #7 14 Sty, 2009, 17:24:44 »
no to mnie znasz. A# standard- 25'5
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #8 14 Sty, 2009, 18:35:34 »
A to nie jest tak, że jak już będzie maszyna to kwestia czasu, aż dojdą wszelkie możliwe kombinacje?
Na start to standardy, a potem ciągle więcej i więcej.
I tak sobie wystrajać każdą strunę w obrębie oktawy? Od drutu do flaka.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Martens_emenems

  • Pr0
  • Wiadomości: 612
  • innowacja
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #9 14 Sty, 2009, 20:21:10 »
11-49 i 12-56 , strój oczywiście standardowy, menzura 25 i pół :)
Djent się skończył, zanim się zaczął, a hard rock jest wieczny.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 759
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #10 15 Sty, 2009, 11:56:36 »
szóstka: 12-56 do C, 25,5"
siódemka 12-56 + 68 do G, 25,5" (niestety)
Paczki z głów!

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #11 15 Sty, 2009, 16:13:36 »
Zajebisty pomysł.

Odezwij się na maila - chętnie Ci trochę "przysponsorujemy" bo pozbywamy się ghsów i drów pojedynczych, więc dostałbyś miły rabat ;-)

Ogólnie bardzo mnie ciekawi właśnie taka "obliczarka" napięcia, i jak już to skończycie montować, to my już wtedy będziemy bogaci i ją od was kupimy he he ;-)
 

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Odp: Kalkulator napięcia strun
« Odpowiedź #12 15 Sty, 2009, 17:20:53 »
Plus za pomysł ;)

Ja natomiast zastanawiam się nad sensem matematyczno - statystycznym całego "przedsięwzięcia".
Mianowicie trzeba by zrobić pomiary kilku egzemplarzy danej struny jednego producenta, zrobić jakąś średnią, odchylenie standardowe lub jakiś inny wyznacznik rozrzutu pomiarów (np. rozkład jakiś)...
Jak coś, to mogę pomóc z tym, bo to nic trudnego nie będzie.
Sam pomiar jednej struny dla danej menzury będzie tylko pomiarem danego egzemplarza i nic więcej, a zakładam, że nie tylko o to chodzi ;)
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.