Autor Wątek: Mikrofon do wokalu +/- 800 Polskich Złotych  (Przeczytany 8379 razy)

Offline thornado2

  • Gaduła
  • Wiadomości: 201
Mikrofon do wokalu +/- 800 Polskich Złotych
« 28 Lis, 2015, 21:11:29 »
Cześć Misie,

Stanąłem przed problemem, przed jakim nie dane mi było wcześniej stanąć.
Przymierzam się do zakupu sprzętu, głównie do nagrywania gitary akustycznej i wokalu.
Jako jednak, że z mikrofonami raczej do czynienia nie miałem, postanowiłem zadać to pytanie również tutaj.
Konfrontowałem wcześniej swoje zagwozdki z wujkiem google, ale chciałbym jeszcze usłyszeć wasze opinie na ten temat.

Do wydania mam +/- 800zł i chciałbym w tych pieniążkach kupić możliwie dobry mikrofon pojemnościowy, ewentualnie dwa mikrofony - do wokalu i do gitary, jeśli takie rozwiązanie miałoby być w jakiś sposób korzystniejsze dla efektywności moich planów homeheherecordingow ych.

Myślałem nad Blue Bluebird, ale jego koszt przekracza jednak 800zł, a używki znaleźć nigdzie nie mogę.

Tak więc... co mogę więcej powiedzieć ?

Nie do końca wiem czym się kierować przy wyborze takiego sprzętu, więc będę wdzięczny za każdą nawet najdrobniejszą radę.

Keep Rockin'
Czaro

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Fajnymi sprzętami były/są AKG Perception. W okolicach założonego budżetu masz już P420 (3 charakterystyki), poniżej budżetu masz P220.

A czym się kierować? Uchem ;)
B ( o ) ( o ) B S

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Oktawa MK319 do wokalu i shure 57 do gitary (elektrycznej). Zamiast shura jakiś inny tańszy dynamiczny też, zależnie od kasy, albo i oktawa też się nada jakby co. Do akustycznej też ta oktawa (mono) albo dwa paluszki do stereo - ale wtedy albo chińszczyzna albo para oktaw 012 ze znacznie przekroczonym budżetem.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Niekonecznie ze zwiększonym. Kiedyś kupiłem parke tych paluszków (wersja z 1 nakładka + tłumikiem) za ok 700 pln z przesyłka z niemieckiego jebaja. I była to wersja oryginalna, nie ASM czy chińskie gunwo. Ale nie ukrywam, ze trzeba mieć szczęście i cierpliwość do upolowania ich w takiej kasie
B ( o ) ( o ) B S

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Nowe kosztują 1200, co nadal jest okazją, ale wtedy robi się z tego w sumie 2000 ;)

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 513
  • Venus as a goodboi
Głos wielu wokalistów o dziwo dobrze też brzmi właśnie z Shurem 57 (czy też oczywiście 58, który jest swego rodzaju "go-to" ze względu na wytrzymałość i cenę)

Offline utarefson

  • Gaduła
  • Wiadomości: 349
    • http://landsbeyond.bandcamp.com/
Czasem bywają w tych granicach Audio-Technica AT4033, bardzo dobry mic za swoje pieniądze. Oktava 319 też dobry wybór, czasem się modowane trafiają, a to już naprawdę dobre majki.

Offline pshemo

  • Pr0
  • Wiadomości: 833
NT1A - kit

W zestawie masz majka, popfiltr, uchwyt antywstrząsowy, 10 lat gwary i zmiescisz sie w budzecie.

Offline headcharge

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 182
    • OVKHAOS
Jak uda Ci się znależć Shure'a SM7B to do darcia japy idealny majk. A co fajniejsze dobrze gada z gitą, jest ciut selektywniejszy niż 57. Tylko za 800 może być problem. Używkę może gdzieś dorwiesz za 1000. Chyba, że jakiś Ebay Albo nówkę za 1400 zł i to co zostanie na kilka rat. Warto bo majk konkretny.

Offline thornado2

  • Gaduła
  • Wiadomości: 201
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Udało mi się ociupinkę zwiększyć budżet, w związku z czym nadal mam zajawkę na Bluebirda :D

Prześpię się z tym wszystkim i coś sobie w weekend wybiorę :D

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
NT1A - kit

W zestawie masz majka, popfiltr, uchwyt antywstrząsowy, 10 lat gwary i zmiescisz sie w budzecie.


Mam właśnie teraz na nagrywkach u siebie tego majka - GENIALNY! A w tej klasie cenowej to już w ogóle killer
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Protip:

Nie ma złych mikrofonów. Wszystko zależy od tego, kto ustawia mikrofon i jaki efekt chcesz osiągnąć. Takie tam, życiowe prawidła wyniesione z pracy w studio nagrań.

Mikrofony różnią się tylko niuansami i na najbardziej klasycznym szczurze za 200zl powstają po dziś dzień znakomite nagrania. A potem na sympozjach się dziwią, ze "ale jak to nie używa pan neumanna za 50 000zl".

Ech. ;)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Protip:

Nie ma złych mikrofonów.

Niestety są...

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Protip:

Nie ma złych mikrofonów. Wszystko zależy od tego, kto ustawia mikrofon i jaki efekt chcesz osiągnąć. Takie tam, życiowe prawidła wyniesione z pracy w studio nagrań.

Mikrofony różnią się tylko niuansami i na najbardziej klasycznym szczurze za 200zl powstają po dziś dzień znakomite nagrania. A potem na sympozjach się dziwią, ze "ale jak to nie używa pan neumanna za 50 000zl".

Ech. ;)

Protip:

Nie ma złych mikrofonów.

Niestety są...

IMO, z mojego doświadczenia wynika, że o wiele większe znaczenie od mikrofonu, ma pomieszczenie, w którym ten wokal nagrywamy
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Nie ma na świecie takiego pomieszczenia (ani pleneru), które zapewni poprawne oddanie sybilantów przez taniego MXLa...

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Jeszcze większe znaczenie od pomieszczenia ma to, czy wokalista w ogóle umie obsługiwać się mikrofonem.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Jeszcze większe znaczenie od pomieszczenia ma to, czy wokalista w ogóle umie obsługiwać się mikrofonem.

Znaczy nie używa głosek "c", "s" i "f"? ;)

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Jeszcze większe znaczenie od pomieszczenia ma to, czy wokalista w ogóle umie obsługiwać się mikrofonem.

Znaczy nie używa głosek "c", "s" i "f"? ;)

Czemu mam wrażenie, ze ludzie tutaj czasami próbują udawać głupszych niż są?
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Bardzo często na forach spotyka się "eleganckie" ogólne odpowiedzi, sformułowane tak, żeby nikogo nie obrazić, niczemu nie zaprzeczyć, nic nie powiedzieć i przede wszystkim pokazać, że "co to nie ja". Od "okrągłych" sformułowań typu "dużo słuchaj", "eksperymentuj", "sprzęt nie jest najważniejszy" czy jak tu "nie ma złych mikrofonów" nic nikomu nie przybędzie - ani wiedzy, ani pewności siebie. W dodatku najczęściej są to uwagi tak ogólne, że bezsensowne lub po prostu nieprawdziwe. Chińskie tanie mikrofony przesterowują się na wysokim szerokim paśmie, co czyni je bezużytecznymi do nagrywania polskiego języka mówionego i śpiewanego. To jest prosty fakt i warto sobie z tego zdawać sprawę. Nie pomogą ani umiejętności wykonawcy, ani umiejętności realizatora, ani nie ma żadnych technicznych sposobów na naprawienie takiego nagrania.
Ja do tej klasy mikrofonów zaliczam niestety też tanie Rode. Popularnymi "niefirmowymi" mikrofonami, które nie cierpią na taką przypadłość, są na przykład oktawy i droższe audiotechniki. Chińczyki trochę i sporo powyżej tysiąca już też są pod tym względem OK, IMO lepsze niż Rode w podobnej cenie.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Musisz miec naprawde pecha co do mikrofonow, ja raz tylko w zyciu trzymalem w rekach cos, z czym raczej bym nie pracowal. Byl to jakis noname o wartosci 40zl i jego jedyny grzech byl taki, ze brzmienie bylo matowe ;) Takze podtrzymuje swoje zdanie, ze kiepskich mikrofonow po prostu nie ma, ale wierze, ze trafiaja sie zle wykonane ;) no i wierze, ze niektorzy zwyczajnie nie potrafia mikrofonu obsluzyc.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Jeżeli uważasz, że MXL 770/990 jest dobrym mikrofonem, to nie mam więcej pytań.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
No i okej. Święty spokój. ;) Mi ten mikrofon robił bardzo dobrze.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline pshemo

  • Pr0
  • Wiadomości: 833
No i okej. Święty spokój. ;) Mi ten mikrofon robił bardzo dobrze.
Racja

Offline baz0k

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 75
    • Lekcje i testy sprzętu
W tej cenie, ja polecę RODE NT-1A (kit - z popfiltrem, kablem i koszem antywstrzasowym), albo RODE NT-1 (nowszy-trochę droższy). Jest to mikrofon legenda, super niski poziom szumów własnych i świetne brzmienie. Nagrasz tym zarówno wokale, jak i gitary.  Oczywiście do pojemnościówki potrzebujesz czegoś co ją zasili (zasilanie phantom 48v), jeśli nie masz to pasuje wliczyć w koszt całego zakupu jakiś mikser/preamp, albo interfejs audio. Polecam jako użytkownik :)
Zapraszam na kanał z testami sprzętu i darmowymi lekcjami: www.youtube.com/baz0k

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Nadal nie wiadomo, do jakiej gitary ten mikrofon ewentualnia miałby być - a to dość istotne. Do pieca - wiadomo, 57 zawsze na propsie ;), ale do akustyka/klasyka już chyba nie do końca, chociaż... W każdym razie, w charakterze ciekawostki, można posłuchać, jak sprawuje się SM57 podczas nagrań gitary innej niż z pieca:
http://nagrywamy.com/2014/11/18/porownanie-typow-mikrofonow-gitara-klasyczna/
Natomiast dlaczego ten blue, to nie wiem - ze względu na wygląd? Innych powodów nie widzę...

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
12 Odpowiedzi
8878 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Mar, 2009, 22:04:39
wysłana przez hofiman
14 Odpowiedzi
6462 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lip, 2011, 13:26:26
wysłana przez Martens_emenems
25 Odpowiedzi
19061 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lut, 2014, 16:43:52
wysłana przez Orange
8 Odpowiedzi
2148 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Sty, 2015, 17:10:57
wysłana przez Turmoil
9 Odpowiedzi
1673 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Gru, 2015, 08:05:56
wysłana przez Orange