Autor Wątek: Klub miziania myszki Wuja Jeża - laptoki, pecety, japka i wynalazki kompopodobne  (Przeczytany 3913 razy)

Offline MrJ

  • Pr0
  • Wiadomości: 576
  • marudny jeżor
Wiem, że to forum gitarowe - ale 1. offtop mamy bogaty ;D no i co chwila pojawiają się problemy "wyciongłem wtyczke z laptoka i sie zjebało". Wiem też, że istnieje pisiont forów komputerowych - ale dowiedzenie się tam czegokolwiek to masakra, 9/10 tematów to "czy na tablecie z Biedry zagram w Wieśka 3", względnie geekowe kłótnie "czy karta o symbolu JDB373928EURHDIS73Y jest lepsza niż 78EH37W7YD6E8WPAKS". Kto zna, ten wie :P

Tak więc - wszystko co mieści się w temacie PC, Apple, laptopo, netbuko, ultrabuko i inne zbuko, windozy, linucha, a jednocześnie nie mieści w topicu "android", umieszczamy tutaj. Jeśli wasza forumisia łaska :D

I żeby nie było, że robię to w 100% bezinteresownie i tylko dla porządku, bo i tak nikt nie uwierzy :P

Mianowicie - pecet mi dogorywa. I teraz:
- stacjonarka czy jednak laptop. Zawsze miałem pecety, bo laptoki drogie, bo się psują, bo jest problem z rozbudową. Tyle tylko, że różnice w cenie się zacierają (tzn. nadal jest drożej, ale nie aż tak) a rozbudowy nie robiłem nigdy. Zawsze obiecywałem sobie że tak będzie, a i tak zawsze po tych 4-5 latach wymieniałem całość. Plusem laptopa jest też fakt, że nie mam... monitora :P Zgadza się - za ekran kompa robi mi telewizor. I jak leci coś w TV a trzeba jednocześnie pogrzebać na kompie, to mam problem. A nawet jak nie, to odpalanie 32" (a szykuje się zmiana na 42-46 więc tym bardziej) dla napisania tekstu czy zgrania foci to trochę przerost formy nad treścią...
- komp to wół roboczy. W gry nie gram (poza WoT od czasu do czasu, ale to mi nawet na obecnym rzęchu działa ;) ) wiec ten argument jest inwalidą ;) natomiast często jak go odpalę o 6 rano, to (z krótkimi przerwami) chodzi do 9 wieczorem. Głównie internetowanie, seriale i filmy online, focie, empeczy i takie tam. Więc raczej mało wymagające sprawy,
- ze spraw typowo technicznych - do w/w zastosowań raczej mocne 2 rdzenie czy słabsze 4? I czy wystarczy jakaś grafika zintegrowana (czy ogólniej pobierająca RAM, bez własnego - i tak będzie 8 a nie 4GB)? Bo z tego co czytam nawet takie wynalazki jak Intel 4600 powinny "dawać radę" w moich zastosowaniach,
- przewidziany budżet razem z systemem to tak do 1,5k. Stać mnie na więcej (sie gra sie ma :D ) tylko nie bardzo widzę sens w kupno komputera za powiedzmy 2,5k dla oglądania filmów... A za wspomniane 1,3-1,5k spokojnie się kupi stacjonarkę z sensownymi 2-rdzeniami (ok. 3,5-4MHz), 8GB RAM, szybkim talerzowcem 500 a nawet 1000GB*, jakąś podstawową (ale już nie kompletnym padłem) grafiką i pełnym Winem 7 lub 8.1. Laptop... no ciężej jest, ale też do znalezienia.

*mam zewnętrzny dysk 750 i pisiont pendraków, więc na upartego 500 wystarczy.

Jakieś rady, sugestie, uwagi? Z góry podziękował ;)
Dyskusja z forumowym skurwysyństwem jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne ile umiesz, wiesz i jaki masz poziom. Gołąb i tak wskoczy na szachownicę, rozjebie figury, nasra i wydrze dziób że wygrał.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 859
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Kup polizingowego Optiplexa, zostanie ci połowa kasy na wódę, dziwki i lasery.
4string

Offline MrJ

  • Pr0
  • Wiadomości: 576
  • marudny jeżor
Cytuj
Kup polizingowego Optiplexa

Szukałem na necie nawet dzisiaj, a kilka tygodni wstecz pytałem dwie ulice dalej w jednym takim serwisie który zajmuje się obsługą firm i ma dostęp do używek. I kupię i za 300zeta jak się uprę. Ale za +- połowę podanej przeze mnie kwoty (powiedzmy 750zł dla równości) dostanę kompa co najwyżej porównywalnego z moim obecnym złomkiem  - dokupię staruszkowi kość RAMu, załatwię jakąś lewą płytę i kod na Wina7 i wyjdzie w zasadzie to samo. A nawet nie, bo dysk mam 500 a takie pofirmowe w tej kwocie to zwykle max 250, do tego mam nawet osobną grafikę. Bys synsu.

To już wolę faktycznie wziąć totalnego budżetowca za 3-4 setki więcej - ale nowego - plus oryginalnego Wina7 (wystarczy, a jak będę chciał to za darmola przerobię na 8.1 czy nawet i 10) z kodem z allegro i mieć wyjebane na następne ca. 3 lata bo dwa na gwarancji, a i przez trzeci nic się nie powinno zepsuć. A wtedy dozbieram i kupię lampę :P

Oczywiście nadal się rozglądam za używkami, ale takimi które mają ręce i nogi - jak ktoś coś ma (laptok / pecet do ok. 1300-1500zeta, ale na gwarancji ma być) to niech wali na PW ;)

PS. Swoją drogą miałem okazję wejś w posiadanie płyty z kodem na Windozę 8. Oryginały, za zero (słownie: 0 ) złotych polskich, w ilości do 5 sztuk. Tylko byłem kurwa "óczciwy" w poprzedniej robocie, za co zresztą mnie wyjebali z dnia na dzień. Ostatni raz... :evil: ale to już nie ten temat :P
Dyskusja z forumowym skurwysyństwem jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne ile umiesz, wiesz i jaki masz poziom. Gołąb i tak wskoczy na szachownicę, rozjebie figury, nasra i wydrze dziób że wygrał.

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Do wyboru grafiki polecam czart:
http://kyokojap.myweb.hinet.net/gpu_gflops/

Przy czym trzeba pamiętać, że w budżetowych laptopach zintegrowane GPU często są kręcone wolniej "bo tak", więc trzeba ten parametr dokładnie sprawdzić.

4600 daje radę pod warunkiem, że ekran nie ma rozdzielczości większej jak Full HD, albo suma pikseli wszystkich podłączonych ekranów nie przekracza 2Mpix.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 508
  • Venus as a goodboi
Gwałtu, rety! Pomocy, ratunku!

Po włączeniu lapka na Windowsie 10 (ACER Timeline X 5820TG) pojawia się czarny ekran, jak ruszam touchpadem, to pojawia się rozpikselowany kursor. Naprawa automatyczna nie pomaga, jak klikam F8 podczas ładowania, to mi buczy... Miał ktoś może podobny problem i udało mu się go rozwiązać?

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 664
Temat z 2015 roku ;) ale po co nowy zakładać.

Jakie myszki polecacie Panowie? ;)

Zawuważyłem, że od pewnego czasu, kiedy jest trochę goręcej w robocie pobolewa mnie palec wskazujący.
Myszki Apple nie są dla mnie zupełnie komfortowe, przedewszystkim są za małe i przez to palce mi się dziwnie układają.

Pracuję głównie w After Effects, Premier, Photoshop. Z tego co zauważyłem to palec pobolewa od scrollowania i przeciągania rzeczy (wciśnięty przycisk myszy i przesuwam myszką).

Mam tutaj tablet Vacoma ale ze względu na specyfikę After Effects i to jak dużo i często klawiatury potrzebuję, nie jest to dobre rozwiązanie.

Z moich poszukiwań wychodzi, że Logitech MX jest ponoć sprawdzony.
Tudzież coś takiego może:
https://www.morele.net/mysz-trust-verro-wireless-ergonomic-23507-6409674/

Offline drzevoo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 121
Logitech MX to będzie pewna opcja. Ja od siebie polecę jeszcze Logitech M720 - sporo tańsza od MX, obsługuje do 3 urządzeń i można zwolnić hamulec w rolce, co jest genialną sprawą. Jedyny minus, to to, że jest dosyć mała więc jak masz duże dłonie, to może kiepsko leżeć.
Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce...

Offline CTH

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
Może RAPOO MT750S? pracuje na niej od pól roku, też w AE, PS itd. Dłonie mam raczej duże i pasuje idealnie.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 508
  • Venus as a goodboi
Temat z 2015 roku ;) ale po co nowy zakładać.

Jakie myszki polecacie Panowie? ;)

Zawuważyłem, że od pewnego czasu, kiedy jest trochę goręcej w robocie pobolewa mnie palec wskazujący.
Myszki Apple nie są dla mnie zupełnie komfortowe, przedewszystkim są za małe i przez to palce mi się dziwnie układają.

Pracuję głównie w After Effects, Premier, Photoshop. Z tego co zauważyłem to palec pobolewa od scrollowania i przeciągania rzeczy (wciśnięty przycisk myszy i przesuwam myszką).

Mam tutaj tablet Vacoma ale ze względu na specyfikę After Effects i to jak dużo i często klawiatury potrzebuję, nie jest to dobre rozwiązanie.

Z moich poszukiwań wychodzi, że Logitech MX jest ponoć sprawdzony.
Tudzież coś takiego może:
https://www.morele.net/mysz-trust-verro-wireless-ergonomic-23507-6409674/

Bierz „raz i porządnie” MX Master, nie pożałujesz.

Offline sobek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 479
  • Cornford Fanboy
Również polecam MX Master. Szukaj promocji na polskim albo niemieckim Amazonie.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Ja trochę inną grafikę robię na dwie ręcę z wykorzystaniem manipulatora od 3DConnexion.
Zajebista sprawa, wydajność pracy wzrosła i scroll niepotrzebny, ale nie wiem czy u Ciebie by się sprawdziła

Offline excubitor

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 74
A ja powiem, że Logitech MX, ale Ergo, trackball. Nie wiem, jak można korzystać ze zwykłej, barbarzyństwo jakieś.
"Ja się nie znam, to się chętnie wypowiem."

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Trackball w pracy biurowej daje radę nadążyć? Bo mnie dopadł problem z nadgarstkiem i szykuję się na mysz pionową. Mam wrażenie, że z trackballem nie będę miał takiej szybkości i precyzji i że jest trochę lepiej niż na touchpadzie, który zawsze mnie ogromnie wkurza.

Offline excubitor

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 74
To mówimy o pracy biurowej, czy graniu w strzelanki? Bo nie wiem, jakiej szybkości wymagasz. Przejechanie kursorem z jednej końca ekranu na drugą, to miźnięcie kulki kciukiem, zamiast całego ruchu nadgarstkiem, więc sam ruch zajmuje mniej czasu, a to chyba największy kawałek tej układanki.
MX Ergo ma przycisk włączający tryb precyzyjny. Pod windowsem/makiem jest apka i można sobie przeprogramować w zasadzie wszystkie przyciski. Chociaż do grafiki to faktycznie tamto ustrojstwo wyżej będzie lepsze.
"Ja się nie znam, to się chętnie wypowiem."

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Kurła, to bardziej niż strzelanki. ;d Czyli skakanie po 32 calach w 4k z excela do SAPa, kilkadziesiąt razy kopiuj-wklej w małe okienko.... Duża naparzanka ogólnie. :D

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Miałem ostatnio wysokie temperatury na PC, więc dokupiłem sobie wiatraki.
Były 2x 120 przód i tył, teraz mam 3x 120 przód, 120 tył, 140 i 120 u góry. Na idlu temperatury spadły o ok. 10, może niecałe, ale w grach jest niewiele lepiej niż było - 60-70C CPU i 70-80C GPU. W sumie też niecałe 10C różnicy.

Do tego szumi tak jakby miało zaraz odlecieć. Ktoś umie wyjaśnić o co tu chodzi?

Offline Sphincter

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Wymieniłeś pasty termoprzewodzące?

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Nie, bo to tylko wiatraki na obudowie. W cyberpunku CPU i tak ledwo sięga 70, bardziej mnie GPU martwi, i to że stosunek kosztu, hałasu i efektu jest niewspółmierny.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 859
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Spróbuj wstawić wentylatory zamiast wiatraków ;P
4string

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Masz na wspólnym kablu/rozgałęzieniu podpięte czy pod jakiś sterownik? No i czy ustawiłeś w BIOSie odpowiedni profil czy zapierdalają jakby chciały emigrować do Niemiec? :D

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Wszystkie prosto do płyty głównej, tylko te z przodu szeregowo zamiast każdy z osobna.

Nie ustawiałem żadnego profilu w BIOS, jedyne co to w MSI Centre czy czymś takim na automatyczny. Hałasowało I tak od momentu odpalenia.

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
To spróbuj dać na silent, powinieneś mieć z BIOSie, jak dalej to samo to może źle zamontowałeś tłumiki/łożyska są pierdolnięte

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Hałas to rezonans obudowy czy wycie wentylatorów?
Sprawdzałeś kierunki na łopatkach wentylatorów jak montowałeś?
Dawałeś podkładki z gumek jak montowałeś wentylator w obudowę?
Sprawdzałeś temperaturę przy samych wentylatorach wyciągowych?

Może Ci się robi jakaś turbulencja w obudowie i za dużo pchasz powietrza do obudowy którego nie wyrzuca na zewnątrz.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
To spróbuj dać na silent, powinieneś mieć z BIOSie, jak dalej to samo to może źle zamontowałeś tłumiki/łożyska są pierdolnięte
Dałem na silent, wciąż było słychać, potem dałem na custom i zostawiłem chwilę i jest nieco ciszej, ale jak się skupić to nadal słychać.

Cytuj
Hałas to rezonans obudowy czy wycie wentylatorów?
Wycie.

Cytuj
Sprawdzałeś kierunki na łopatkach wentylatorów jak montowałeś?
Dawałeś podkładki z gumek jak montowałeś wentylator w obudowę?
Tak i tak

Cytuj
Sprawdzałeś temperaturę przy samych wentylatorach wyciągowych?
W sensie że odpiąć wszystkie zasysające i wtedy sprawdzić?

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Cytuj
Sprawdzałeś temperaturę przy samych wentylatorach wyciągowych?
W sensie że odpiąć wszystkie zasysające i wtedy sprawdzić?

Tak. Sprawdź temp i czy też wyje
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan