Autor Wątek: Jak nadać więcej barwy podstrunnicy z palisandru?  (Przeczytany 15323 razy)

Offline Stachu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 339
  • Trv
Czy znacie jakieś sposoby, żeby coś zmienić jeśli chodzi o wygląd podstrunnicy? Chodzi mi tutaj o efekt nadania jakiejś świeżości, tzn. rozjaśnić, pociemnić... Gita to Ibek RGD7421. Być może ją wcześniej sprzedam, ale gdyby u mnie została to może poeksperymentuje.

Jeszcze jedno zapytanie - czy wełna stalowa 0000 będzie zbliżona grubością do wełny brązowej o oznaczeniu - 50 mikronów, 0,05mm? nie znam się.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrz, 2015, 10:00:36 wysłana przez Stachu »
Udane dile: metal, Dale Cooper, Donnie, AngelSTM, MadYarpen, marczaq, Musza, Orange (Polecam!)

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 420
  • It is useless, to resist.
O ile dobrze kojarzę, to temu Ibkowi pamiętam olejek cytrynowy jest konieczny. Poprzedni właściciel chyba nie do końca dbał o odpowiednie nawilżenie. Śmigaj z np Dunlopem 65. Ale to zajmuje trochę czasu. Podobno szybciej wychodzi bejcowanie, ale to po jakimś czasie schodzi. Podobno.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Podłączam się pod to, co pisze @Mother Puncher, poza tym, olejek nawilża odpowiednio podstrunnicę, co także jest nie bez znaczenia w tym temacie. Regularne stosowanie olejku cytrynowego przyciemnia podstrunnicę palisandrową do takiego stanu, że wygląda kolorystycznie bardziej, jak heban.

Offline Stachu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 339
  • Trv
Mam taki olejek, a ostatnio trafiłem na: "Many string and accessory manufacturers offer conditioners for your guitar. But be aware that most of these products, including lemon oil, contain harmful chemicals and solvents that will damage your guitar’s wood and finish."
i z tego samego artykułu
"When cleaning your guitar’s finish, avoid furniture polishes like Pledge, which contains lemon oil, or products that contain d-Limonene, alcohol, solvents, or silicone. All of these will damage the finish over time. "

art na premierguitar.com  ::)

Udane dile: metal, Dale Cooper, Donnie, AngelSTM, MadYarpen, marczaq, Musza, Orange (Polecam!)

Offline 7th

  • Pr0
  • Wiadomości: 729
Co do bejcy to prawda, że zaczyna schodzić po czasie. Ja zrobiłem swoją na czarno i po ok 2 miesiącach niezbyt intensywnego użytkowania widać lekkie prześwity. Ale tragedii nie ma. Olejki same w sobie przyciamniają, ale też na jakiś czas tylko. Duński olej sam w sobie jest ciemny (nawet ten "naturalny"), może to by dało radę. Na palisander pasowałby w sam raz. IMO.
power to a being never dies

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Przez około pół roku smarowałem regularnie podstrunnicę lemonem w Gibsonie SG Standard i z umiarkowanieciemnob rązowego, pociemniała do prawie czarnej.

Offline Stachu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 339
  • Trv
Czy ktoś przetłumaczy co to jest "bore oil"? wiem, że olej, ale z czego?

aaa, że niby pochodny ropy czy cuś, ogólnie "olej z dziury"
« Ostatnia zmiana: 03 Wrz, 2015, 12:25:55 wysłana przez Stachu »
Udane dile: metal, Dale Cooper, Donnie, AngelSTM, MadYarpen, marczaq, Musza, Orange (Polecam!)

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 420
  • It is useless, to resist.
Chyba z dupy. Smaruj cytrynko, będzie dobrze.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
Z cytrynką to jest różnie. Ile gitarników tyle opinii. Ja np słyszałem, że cytryna wysusza.

Offline Stachu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 339
  • Trv
Udane dile: metal, Dale Cooper, Donnie, AngelSTM, MadYarpen, marczaq, Musza, Orange (Polecam!)

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
Z cytrynką to jest różnie. Ile gitarników tyle opinii. Ja np słyszałem, że cytryna wysusza.
Wysusza ale tylko na kaca ;)

Można i czarnym salcesonem smarować, ale lepiej używać dedykowanych rzeczy.

Zomballo

  • Gość
Łysy super wszystko wyjaśnił. Polać mu!
Jeśli podstrunnica mocno zasyfiona, przelecieć benzyną ekstrakcyjną a potem dowolnym olejem mineralnym. Jeśli ktoś jest eko to może lnianym wysmalcować ale będzie mu śmierdzieć podstrunnica. Gicior są specjalne oleje do drewna: tung/danish i gun stock oil ale to też są oleje mineralne. ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Wrz, 2015, 21:28:54 wysłana przez Zomballo »

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Przez około pół roku smarowałem regularnie podstrunnicę lemonem w Gibsonie SG Standard i z umiarkowanieciemnob rązowego, pociemniała do prawie czarnej.

Jeśli tylko wcierałeś ten olej a nie czyściłeś podstrunnicy przed olejowaniem to nic dziwnego ze pociemniała. Dodatkowo z palisandrem zakonserwowałeś tłuszcz z paluchów.
Jeśli chodzi o samo olejowanie to najciekawsze są oleje które w miare szybko krystalizują, oleje do kolb strzelb są znakomite oleje do parkietów także. Ten cytrynowy to jak dla mnie takie niewiadomoco ani to czysci ani konserwuje.
Natomiast wracając do kolorowania i przyciemnienia to istnieją woski barwiące i te są mocno skuteczne. Gorzej jest z rozjasnianiem, na bank trzeba szlifować zeby zdjąc warstwę wierzchnią która sie utleniła i upaprał a egzotyki przedziwnie sie utleniają więc bez szlifu ani rusz. W czystą podstrunnicę musisz wetrzec albo kapon albo inne cuś które nie spowoduje sciemnienia drewna. A jak lubisz mocno eksperymentowąć to wcieraj wode utlenioną ale uważaj na możliwe plamy ;)

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Przez około pół roku smarowałem regularnie podstrunnicę lemonem w Gibsonie SG Standard i z umiarkowanieciemnob rązowego, pociemniała do prawie czarnej.

Jeśli tylko wcierałeś ten olej a nie czyściłeś podstrunnicy przed olejowaniem to nic dziwnego ze pociemniała. Dodatkowo z palisandrem zakonserwowałeś tłuszcz z paluchów.
Jeśli chodzi o samo olejowanie to najciekawsze są oleje które w miare szybko krystalizują, oleje do kolb strzelb są znakomite oleje do parkietów także. Ten cytrynowy to jak dla mnie takie niewiadomoco ani to czysci ani konserwuje.
Natomiast wracając do kolorowania i przyciemnienia to istnieją woski barwiące i te są mocno skuteczne. Gorzej jest z rozjasnianiem, na bank trzeba szlifować zeby zdjąc warstwę wierzchnią która sie utleniła i upaprał a egzotyki przedziwnie sie utleniają więc bez szlifu ani rusz. W czystą podstrunnicę musisz wetrzec albo kapon albo inne cuś które nie spowoduje sciemnienia drewna. A jak lubisz mocno eksperymentowąć to wcieraj wode utlenioną ale uważaj na możliwe plamy ;)

Tak, na pewno wcierałem bez czyszczenia :*

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
A kto Cie tam wie ;)

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
A kto Cie tam wie ;)

No proszę Cię, są jakieś granice ;)

Offline myheaven

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
    • myheaven
Ja używając od paru lat GHS Fast Fret  żeby se czyścić struny zauważyłem że ładnie konserwuje też podstrunnice,jest na bazie białego oleju mineralnego. Jak pierwszy raz używałem tego  to uważałem żeby podstrunnicy tym nie usmarować, ale z czasem zauważyłem że nie ma negatywnego na nią wpływu....wręcz przeciwnie ładnie konserwuje podstrunnicę ,ale na ciemno
And there will your heart be also......

https://www.facebook.com/myheaven.myheaven

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
A kto Cie tam wie ;)

No proszę Cię, są jakieś granice ;)

Kiedyś też tak myślałem ... ;)

Offline James

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 64
Ja do wszystkich gitar używam oleju lnianego. Czasami podstrunnica wymaga nałożenia kilku warstw, bo poprzedni właściciele nie wiedzieli, że drewno się wysusza. Dodatkowo zauważyłem, że podstrunnica po dobrym nawilżeniu, czyli takim, że olej już nie wchłania się w nią, robi się ciemna i śliska. Co do palisandru. Palisander palisandrowi nie równy. Niestety wraz z walką rynkową producenci stosują prasowany palisander, a ja nie nazwałbym tego już palisandrem ;)

Offline Stachu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 339
  • Trv
A taki Yamaha Bore Oil to mineralny?
Udane dile: metal, Dale Cooper, Donnie, AngelSTM, MadYarpen, marczaq, Musza, Orange (Polecam!)

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 360
    • CTG TV
Mnie zawsze bawi stwierdzenie ze olejek cytrynowy (ktory stricte posiada zapach cytrynowy i nic wiecejz cytryny) "nawilza" podsrtunnice.
mniut i piah

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
A Dunlop 01 i 02?

Offline RWD

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
Mnie zawsze bawi stwierdzenie ze olejek cytrynowy (ktory stricte posiada zapach cytrynowy i nic wiecejz cytryny) "nawilza" podsrtunnice.
Mógłbyś rozwinąć?

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 360
    • CTG TV
Polej sobie rece olejem, czy sa nawilzone?
mniut i piah

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
każdy wie, że najlepszy na nawilżanie korpusu i gryfu jest krem Nivea
B ( o ) ( o ) B S

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
2790 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2007, 22:35:54
wysłana przez Pan Sinner
19 Odpowiedzi
10834 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Lip, 2009, 07:37:20
wysłana przez pstry
2 Odpowiedzi
4277 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Mar, 2011, 06:52:35
wysłana przez Drozd
3 Odpowiedzi
3842 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Cze, 2013, 19:51:09
wysłana przez Thoth
17 Odpowiedzi
7330 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2014, 00:25:08
wysłana przez Orange