Autor Wątek: RG8 vs RG8PB  (Przeczytany 37428 razy)

Offline dobry

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
RG8 vs RG8PB
« 20 Kwi, 2015, 14:21:09 »
Witam,

Ponieważ to mój pierwszy post, odrobina wstępu. Od ponad roku obserwuję to forum kilka razy dziennie, nie udzielam się, z racji braku doświadczenia i wiedzy ale też i z racji wbudowanej introwersji ;-)

Żeby nie pisać dużo: jestem początkujący, za stary na gwiazdę rocka, kiedyś w czasach studenckich grałem na szóstce, teraz, po kilku latach przerwy, gram dla siebie w domowym zaciszu, na kanapie, w sypialni, w słuchawkach. Gram dla mojej własnej przyjemności i uspokojenia po stresujących trudach dnia. Ale mam jakiś taki niesamowity jak dla mnie zapał na naukę i się sobie powolutku rozwijam. Mam GAS na 8 strun. Nie jestem wcale mocno przyzwyczajony do 6 strun - 7 strun przyjąłem bez problemu (z racji tego, że dopiero zacząłem naukę, więc nie miałem się od czego odzwyczajać, żeby przyzwyczaić się do czegoś nowego), podejrzewam, że z 8 będzie podobnie (na 7 gram mniej więcej od lutego zeszłego roku, więc niedługo).

Ibanez wypuścił niedawno RG8PB - gitary z topem z topoli i naturalnym wykończeniem. Droższe to wypusty niż RG8 - mimo takiego samego osprzętu. Domyślam się, że taki wyrób potrzebuje lepszej jakości drewna (pod czarną farbą w RG8 niedokładności można dobrze zamaskować, nie?) No i dochodzi jeszcze ten top.
I teraz pytanie.
W jaki sposób inna budowa wpływa na brzmienie? Jak teoretycznie zastosowanie topu z innego drewna niż reszty body zmieni charakterystykę dźwięku jaki będzie wydobywał się z gitary?
Osprzęt RG8 i RG8PB jest taki sam. Jak bardzo mogą się różnić w brzmieniu?

Rozważam zakup RG8PB (nowej, z racji tego, że pewnie używanych za bardzo nie ma a i lubię nowe rzeczy) lub RG8 (mogłaby być używana). W obu wypadkach musiałby, zainwestować w pickupy (albo przynajmniej mostkowy) bo interesuje mnie  bardziej zwarte średnio-wysokotonowe brzmienie (mniej mrocznego dołu) o ile dobrze potrafię to określić. Gitara miałaby być do "prawie djentowych" brzmień.

Czy ktoś z Was jest w stanie określić jaka będzie różnica w brzmieniu gitary? Da się w ogóle to określić bez bezpośredniego porównania przez ogranie?

linki ze speckami:
http://www.ibanez.co.jp/products/u_eg_page15.php?year=2015&cat_id=1&series_id=1&data_id=189&color=CL01
http://www.ibanez.co.jp/eu/news/f_products/2015/RG_standard/RG8_BK.html
dobry

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #1 20 Kwi, 2015, 14:48:31 »
Top w tej gitarze daje moim zdaniem dużo dobrego, ponieważ, mimo stosunkowo niedużej sztywności topoli oczkowej, samo klejenie usztywnia, co przy lipowym korpusie może być zbawienne. Sama lipa, w momencie, kiedy jest na korpusie w gitarze ze stałym mostem, który nie ucina tak pasma, jak floyd, ma tendencje do mulenia, ponieważ jest bardzo miękkim drewnem, pozbawionym w swej strukturze twardszych słojów. Więc moim zdaniem top jest tutaj mocno na plus.

Co do pickupów, jeśli nie patrzysz aż tak w portfel, painkiller wydaje się być Twoim naturalnym sojusznikiem ;)

Offline buch

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 71
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #2 20 Kwi, 2015, 14:56:59 »
Tak jak normalnie jestem w stanie przychylić się do opinii, że samo drewno (poza konstrukcją, wagą, poszczególnymi cześciami, pupsami itd) coś tam jednak - minimalnie bo minimalnie - robi, tak tutaj różnicy nie będzie żadnej. Tylko wygląd. A ten nowy niebieski PB z brązowym tyłem jest piękny.

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #3 20 Kwi, 2015, 15:32:02 »
Tak jak normalnie jestem w stanie przychylić się do opinii, że samo drewno (poza konstrukcją, wagą, poszczególnymi cześciami, pupsami itd) coś tam jednak - minimalnie bo minimalnie - robi, tak tutaj różnicy nie będzie żadnej. Tylko wygląd. A ten nowy niebieski PB z brązowym tyłem jest piękny.

Jakiś argument na poparcie tezy, czy coś?

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 415
  • It is useless, to resist.
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #4 20 Kwi, 2015, 15:35:18 »
Tak jak normalnie jestem w stanie przychylić się do opinii, że samo drewno (poza konstrukcją, wagą, poszczególnymi cześciami, pupsami itd) coś tam jednak - minimalnie bo minimalnie - robi, tak tutaj różnicy nie będzie żadnej. Tylko wygląd. A ten nowy niebieski PB z brązowym tyłem jest piękny.

Weź zwykłą RG8, potem podłącz RG8PB na tych samych ustawieniach i porównaj. Sorry, nie jesteś w stanie powiedzieć czy będzie miało wpływ czy nie, jeśli tego nie ograsz na żywca. Jak ograsz, to wtedy powiedz czy grają inaczej, bo mają top, czy grają tak samo (chujowo). I drewno nie robi minimalnej różnicy. Jest na tyle znaczna, że jesteś w stanie usłyszeć różnice.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline krzy1125

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #5 20 Kwi, 2015, 15:36:56 »
Top w tej gitarze daje moim zdaniem dużo dobrego, ponieważ, mimo stosunkowo niedużej sztywności topoli oczkowej, samo klejenie usztywnia, co przy lipowym korpusie może być zbawienne. Sama lipa, w momencie, kiedy jest na korpusie w gitarze ze stałym mostem, który nie ucina tak pasma, jak floyd, ma tendencje do mulenia, ponieważ jest bardzo miękkim drewnem, pozbawionym w swej strukturze twardszych słojów. Więc moim zdaniem top jest tutaj mocno na plus.

Co do pickupów, jeśli nie patrzysz aż tak w portfel, painkiller wydaje się być Twoim naturalnym sojusznikiem ;)

wg Thomanna te wiosła mają mieć korpus z mahoniu i top z topoli oczkowej

Offline myheaven

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
    • myheaven
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #6 20 Kwi, 2015, 15:43:39 »
Witaj w klubie ,,za starych na gwiazdę rocka" ale z pasją żeby se jeszcze pograć na ośmiu drutach .Powodzenia i trzymam kciuki   :headbang:
And there will your heart be also......

https://www.facebook.com/myheaven.myheaven

Orange

  • Gość
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #7 20 Kwi, 2015, 17:04:18 »
@krzy1125  wedlog tumana rg8 blk czyli zwykły czarny jest z mahoniu

Offline krzy1125

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #8 20 Kwi, 2015, 18:41:37 »
@krzy1125  wedlog tumana rg8 blk czyli zwykły czarny jest z mahoniu

a czy to nie jest przypadkiem tak, że wszystkie nowe RG8, nowe w sensie chyba od 2015 są mahoniowe?

http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page15.php?year=2015&area_id=3&cat_id=1&series_id=1&data_id=152&color=CL01

Orange

  • Gość
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #9 20 Kwi, 2015, 21:14:51 »
Hmm. Dajmy hipotetycznie taką sytuację. Chcę rg8 w wersji natural mahuń, rg8mh ciężko dostać.  Kupuje u thomana czarne rg8 i zdejmuje farbę, a tam wychodzi lipa. Zwrócą mi kasę bo sprzedali coś niezgodnego z opisem?

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #10 20 Kwi, 2015, 21:28:54 »
Hmm. Dajmy hipotetycznie taką sytuację. Chcę rg8 w wersji natural mahuń, rg8mh ciężko dostać.  Kupuje u thomana czarne rg8 i zdejmuje farbę, a tam wychodzi lipa. Zwrócą mi kasę bo sprzedali coś niezgodnego z opisem?

Będziesz zamawiał z UK, więc myślę, że tak ;)

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 771
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #11 21 Kwi, 2015, 09:37:14 »
Jeśli łudzisz się, że w tej gitarze jest prawdziwy top to się bardzo rozczarujesz. Dokładnie tak jak @Łysy napisał, cieniutki fornir to jedyne na co możesz liczyć i to w najlepszym wypadku. Dla mnie nie ma co dawać się ruchać na kasę ibanezowi, no ale to już jak kto woli  ;)

Offline dobry

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #12 21 Kwi, 2015, 09:41:56 »
No to nie ma co się zwodzić na piękne oczy.
Przynajmniej do czasu aż jakaś porządna sprawdzona recenzja tej gitary się nie pojawi.

Gitara ładna, ale lakierowane też wcale niebrzydkie. Ale prawie dwukrotna róźnica w cenie to dużo.
dobry

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #13 21 Kwi, 2015, 09:43:09 »
RG8FM topu nie miało, tylko fornir. Tutaj więcej bym się też nie spodziewał.
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #14 21 Kwi, 2015, 09:50:45 »
Top, czy fornir, dalej ma warstwę kleju, która usztywnia korpus. Zwłaszcza, że w ibanezie, zwłaszcza w tych pieniądzach, się nie pierdolą, żeby klejenie było jak najcieńsze.

Offline dobry

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #15 21 Kwi, 2015, 10:12:07 »
Przyglądając się zdjęciom da się zauważyć, że, jeżeli gitara nie ma bindingu, to top ma co najmniej 5mm. A jeżeli to z boku to binding to wtedy na pewno nie da się stwierdzić czy top to top czy top to plasterek forniru :-)
dobry

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #16 21 Kwi, 2015, 10:14:24 »
Ma binding.

Offline buch

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 71
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #17 21 Kwi, 2015, 12:07:49 »
Jeśli chodzi o pytanie o barwy drewna itd: to i tysiąc innych materiałów zalinkowanych w i dookoła tego wideo:

Oczywiście, że wszystko ma jakieś tam znaczenie i każda gitara może brzmieć inaczej (inaczej niż nawet druga taka sama gitara), ale żeby mówić, że klonowy czy jakikolwiek inny fornir rozjaśni brzmienie, bo klon to twarde drewno, wychodzi już daleko poza racjonalne myślenie, IMHO.

A ta jest po prostu ładna i jeśli chcesz ją trzymać i np modować w przyszłości, to lepiej zainwestować w coś, co będzie chociaż wyglądało na tą sumę pieniędzy, niż kolejnego czarnego RG. Znowu - IMHO.

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #18 21 Kwi, 2015, 12:22:41 »
Jeśli chodzi o pytanie o barwy drewna itd: to i tysiąc innych materiałów zalinkowanych w i dookoła tego wideo:

Oczywiście, że wszystko ma jakieś tam znaczenie i każda gitara może brzmieć inaczej (inaczej niż nawet druga taka sama gitara), ale żeby mówić, że klonowy czy jakikolwiek inny fornir rozjaśni brzmienie, bo klon to twarde drewno, wychodzi już daleko poza racjonalne myślenie, IMHO.

A ta jest po prostu ładna i jeśli chcesz ją trzymać i np modować w przyszłości, to lepiej zainwestować w coś, co będzie chociaż wyglądało na tą sumę pieniędzy, niż kolejnego czarnego RG. Znowu - IMHO.

Czyli sugerujesz, że prawa fizyki nie obowiązują, gdy w drgania wprawiany jest lity kawałek drewna? Że nie ma on swojej częstotliwości rezonansowej, modułu sprężystości, gęstości, twardości i tak dalej i tak dalej? Oczywiście, że nie jest to jedyny czynnik. Co więcej, dwie pozornie takie same gitary zagrają różnie, ponieważ gdyż albowiem nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Tak samo zapewne, powiesz, że użycie kleju jest w tej układance czynnikiem, który nie ma żadnego wpływu na to wszystko? Stary, zwyczajnie się zastanów.

Offline buch

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 71
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #19 21 Kwi, 2015, 12:43:20 »
Jeśli chodzi o pytanie o barwy drewna itd: to i tysiąc innych materiałów zalinkowanych w i dookoła tego wideo:

Oczywiście, że wszystko ma jakieś tam znaczenie i każda gitara może brzmieć inaczej (inaczej niż nawet druga taka sama gitara), ale żeby mówić, że klonowy czy jakikolwiek inny fornir rozjaśni brzmienie, bo klon to twarde drewno, wychodzi już daleko poza racjonalne myślenie, IMHO.

A ta jest po prostu ładna i jeśli chcesz ją trzymać i np modować w przyszłości, to lepiej zainwestować w coś, co będzie chociaż wyglądało na tą sumę pieniędzy, niż kolejnego czarnego RG. Znowu - IMHO.

Czyli sugerujesz, że prawa fizyki nie obowiązują, gdy w drgania wprawiany jest lity kawałek drewna? Że nie ma on swojej częstotliwości rezonansowej, modułu sprężystości, gęstości, twardości i tak dalej i tak dalej? Oczywiście, że nie jest to jedyny czynnik. Co więcej, dwie pozornie takie same gitary zagrają różnie, ponieważ gdyż albowiem nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Tak samo zapewne, powiesz, że użycie kleju jest w tej układance czynnikiem, który nie ma żadnego wpływu na to wszystko? Stary, zwyczajnie się zastanów.

To Ty się zastanów szanowny kolego, bo chyba nie przeczytałeś co napisałem :)
Podkreśliłem wyraźnie, że WSZYSTKO ma znaczenie, ale twierdzenie, że listewka z nawet najdroższego drzewa świata poprawi brzmienie gitary w jakikolwiek sposób jest nonsensem. Samo to, że on tam jest i że jest przyklejony, wprowadzi być może jakąś minimalną różnicę, ale dywagacja, czy dla tego faktu warto jest dopłacać kasę za model z takim ficzurem, bo w czyjejś głowie odmieni on brzmienie gitary na lepsze, również zalicza się do powyższego. A co jak chińczyk puści bąka nakładając klej i będzie go trochę więcej?
Czy będzie różnica w porównaniu do RG8? Tak, tak samo jak jest różnica w brzmieniu jednego RG8 od drugiego dwie półki dalej. Polecam też obejrzenie zalinkowanego materiału i podobnych.

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #20 21 Kwi, 2015, 12:46:44 »
Ten fornir, bo jestem niemal przekonany, że to fornir, jest nie wart inwestycji w to, marnej jakości wiosło dodatkowych, niemałych pieniędzy. Proponuję zaoszczędzoną kasę przeznaczyć na lepsze pipaki, bo koledzy z forum zaświadczą, że są bardzo słabe.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #21 21 Kwi, 2015, 12:49:01 »
Widziałem ten materiał już wcześniej, bo od dłuższego czasu subskrybuję ten kanał. Chodziło mi bardziej o ten post:
 
Tak jak normalnie jestem w stanie przychylić się do opinii, że samo drewno (poza konstrukcją, wagą, poszczególnymi cześciami, pupsami itd) coś tam jednak - minimalnie bo minimalnie - robi, tak tutaj różnicy nie będzie żadnej. Tylko wygląd. A ten nowy niebieski PB z brązowym tyłem jest piękny.

W każdym razie, cieszę się, że się zgadzamy, czynników jest masa, ale każdy jeden element układanki coś daje. Poza tym, natural daje jakąś tam pewność, że ta gitara rzeczywiście jest z czegoś mahoniopodobnego i to ze skończonej ilości kawałków, czego o czarnym RG8 powiedzieć nie można. ;)

Offline mastEr_eXplorer

  • Pr0
  • Wiadomości: 771
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #22 21 Kwi, 2015, 13:13:57 »
Oczywiście, że wszystko ma jakieś tam znaczenie i każda gitara może brzmieć inaczej (inaczej niż nawet druga taka sama gitara), ale żeby mówić, że klonowy czy jakikolwiek inny fornir rozjaśni brzmienie, bo klon to twarde drewno, wychodzi już daleko poza racjonalne myślenie, IMHO.
Zdziwiłbyś się jaką różnice robią najmniejsze zmiany w ustawieniu gitary, np samo obniżenie lub podwyższenie pickupa o parę milimetrów potrafi zrobić cuda. A to małą zmiana względem całego instrumentu a mówimy tu o zmianie konstrukcji, także kwestia tego czy klonowy top robi różnicę to odpowiedź brzmi - robi i to wielką. I nie wymyślono tego tylko dla względów wizualnych, bo masa gitar bez transparentnego wykończenia posiada top dla uzyskania innego brzmienia.

A ta jest po prostu ładna i jeśli chcesz ją trzymać i np modować w przyszłości, to lepiej zainwestować w coś, co będzie chociaż wyglądało na tą sumę pieniędzy, niż kolejnego czarnego RG. Znowu - IMHO.
Jasne, lepiej mieć ładniejsze ale gorzej brzmiące wiosło, niż czarne sensownie zupgradowane  :facepalm:


Offline buch

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 71
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #23 21 Kwi, 2015, 13:42:18 »
Oczywiście, że wszystko ma jakieś tam znaczenie i każda gitara może brzmieć inaczej (inaczej niż nawet druga taka sama gitara), ale żeby mówić, że klonowy czy jakikolwiek inny fornir rozjaśni brzmienie, bo klon to twarde drewno, wychodzi już daleko poza racjonalne myślenie, IMHO.
Zdziwiłbyś się jaką różnice robią najmniejsze zmiany w ustawieniu gitary, np samo obniżenie lub podwyższenie pickupa o parę milimetrów potrafi zrobić cuda. A to małą zmiana względem całego instrumentu a mówimy tu o zmianie konstrukcji, także kwestia tego czy klonowy top robi różnicę to odpowiedź brzmi - robi i to wielką. I nie wymyślono tego tylko dla względów wizualnych, bo masa gitar bez transparentnego wykończenia posiada top dla uzyskania innego brzmienia.

A ta jest po prostu ładna i jeśli chcesz ją trzymać i np modować w przyszłości, to lepiej zainwestować w coś, co będzie chociaż wyglądało na tą sumę pieniędzy, niż kolejnego czarnego RG. Znowu - IMHO.
Jasne, lepiej mieć ładniejsze ale gorzej brzmiące wiosło, niż czarne sensownie zupgradowane  :facepalm:

Nie no, z kolegą się dogadaliśmy, to teraz Tobie muszę tłumaczyć? Po raz kolejny - przecież wyraźnie zaznaczyłem, że WSZYSTKO ma znaczenie. Co do samego drewna, mam dwie identyczne gitary, jedna z nich ma klonowy top i różnica w brzmieniu, jeśli jakakolwiek, jest marginalna. Podkręcę midy albo highe o milimetr w górę i wyjdzie to samo.

Co do RG8 w temacie, bo tego też udało Ci się jakoś nie zrozumieć, powiedziałem, że jeśli już ma wybierać między RG8 z topem albo bez, to niech zadecydują czynniki wizualne, bo to jedyna różnica warta dopłaty w tym przypadku. Różnica w brzmieniu będzie nieobliczalna i zupełnie subiektywna, jeśli w ogóle będzie w stanie usłyszeć jakąkolwiek (mówię tu o drewnie na topie, nie o korpusie). Oba modele są do modów, a jeśli mu się podoba ładny top i naturalny tył, to lepiej, żeby modował gitarę, która mu się podoba i zostanie u niego dłużej, niż taką, która mu się nie podoba i wyląduje za miesiąc na giełdzie. Koniec.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwi, 2015, 13:44:02 wysłana przez buch »

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: RG8 vs RG8PB
« Odpowiedź #24 21 Kwi, 2015, 15:13:38 »
Spoiler