Autor Wątek: Gitara akustyczna - "patenty" na setup i lepsze brzmienie.  (Przeczytany 6961 razy)

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Panowie - ciekawi mnie to jakie macie patenty na akustyki. Ostatnio przysiadłem do pudła i w sumie mnie to wciągnęło. Chodzi mi o konfiguracje setupowo-strunowo-akcesoryjne które sprawiają, że instrument brzmi Wam lepiej. Wiadomo, każda gitara potrzebuje czegoś nieco innego, ale są też rzeczy i zabiegi uniwersalne, których często gęsto brakuje tańszym instrumentom.

Sam aktualnie posiadam instrument że średnio-niskiej póki cenowej:

http://riff.net.pl/gitary-elektro-akustyczne/21962-takamine-eg531ssc.html

Początkowo instrument w dobrym stanie, ale nieco zaniedbany z kilkoma rzeczami do ustawienia/poprawienia.

Co zrobiłem:

Wymieniłem lekko przerywające gniazdo, zmieniłem struny na Dean Markley phosphor bronze(jedne z tańszych, ale chciałem spróbować) i dokonałem regulacji. Z pod mostka wyjąłem dwie warstwy tworzywa sztucznego( w instrumentach z niższych półek cenowych pełnią funkcję regulacji wysokości podstawka) oraz dokręciłem główki kluczy, co mam ostatnio w zwyczaju.

Efekt:

Gitara odżyła. Niestety nie zrobiłem żadnego porównania przed i po, ale subiektywnie zarówno akustycznie, jak i "elektrycznie" jest lepiej/pełniej/czytelniej. Nie dam sobie "niczego obciąć" ale mam wrażenie, że jest to w dużej mierze zasługa usunięcia pasków/płatków plastiku/tworzywa z pod podstawka ( strun pewnie też). Nie raz się już z tym spotkałem w tańszych gitarach, chociaż nie sądziłem, że znajdę to w nieco bardziej kosztownym markowym instrumencie - dlatego polecam wyjęcie tego gówna, lub też dorobienie nowego podstawka (graph tech to jakieś 20-25zł za szt. + 60 min na piłowanie i setup). Struny okazały się być nie gorsze niż poprzednio założone, kosztujące 30zł(marki nie pamiętam). W kolejce, na półeczce czekają elixiry bronze. Co zaś do kluczy, dokręcenie główek kluczy spowodowało zlikwidowanie w dużej mierze problemów z niestabilnym strojem.


Mocno irytuje mnie system kołków, bo wyjęcie tego bez zarysowania mostu, to sztuka. Do tego czasem lubią "wyskakiwać" jak za słabo je wciśniemy, albo struna podejdzie "nie tak jak trzeba". Dlatego ciekawym (ale chyba nieco za drogim) "patentem" wydaje się być to:

http://www.amazon.com/Advanced-Acoustic-Guitar-Bridge-System/dp/B00IS8DQDY

Można kupić drewniane kołki, ale czy to w ogóle może mieć jakiś sens, brzmieniowy albo praktyczny?

Ciekaw też jestem których strun najchętniej używacie i dlaczego. A przy okazji wymiany strun, jaką akcję ustawiacie (wiem wiem, znowu subiektywna sprawa, ale to już moja ciekawość jak mają inni :) u mnie jest circe 2mm na spodu najgrubszej struny do 12 progu)

Jeżeli ktoś zrobił coś ze swoim pudłem, co spowodowało poprawienie sałndu, ergonomii ect. to chętnie poczytam :)

Jołson!




No pain No gain !

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Ja od razu po zakupie mojego LAGa wziąłem go pod swój warsztat i za pomocą papieru ściernego i pilnika dodałem mu nieco polotu i lekkości.
Po pierwsze to wywaliłem stare struny i wsadziłem nowe. Najciekawszym faktem w akustykach jest to, że każda gitara dogaduje się z innymi strunami, dlatego od czasu zakupu do teraz testuję za każdym razem inne strunki. I tak na przykład, w moim obecnym LAGu Dean Markleye, które są tanie jak gumy kulki grają lepiej niż D'Addario, które w najtańszej wersji gitary z tej serii grały nawet przyzwoicie, a tutaj, w droższym instrumencie - brzmią jak kupa od nowości. Elixiry Bronze działały bardzo spoko, długo trzymały pozorną świeżość, ale nie miały takiego pierdolnięcia od początku jak np. Martiny (w ogóle to polecam Martiny do przetestowania, u mnie siedzą). Mistrz Tommy Emmanuel radzi też żeby nie wsadzać do akustyka za każdym razem tych samych strun, tylko co jakiś czas zmieniać, bo gitara się przyzwyczaja czy coś tam, w necie można bez problemu znaleźć jego wypowiedź na ten temat, nawet na jutube, ciekawe informacje tam są.

Druga sprawa to oczywiście spiłowanie podstrunnika i siodełka, żeby obniżyć akcję strun. Dało mi to tyle, że wygoda skoczyła o kilka oczek w górę, a i brzmienie stało się jakby bardziej agresywne. Ważne żeby podstrunnik spiłować równo, zwłaszcza jak się ma w mostku piezo, bo potem mogą być problemy z odbiorem sygnału przez przetwornik i np. struna e będzie grała ciszej.

W planach mam wymianę właśnie podstrunnika, siodełka no i kołeczków na jakieś bajeranckie, bo gitara sama w sobie zajebiście mi siadła manualnie i brzmieniowo, więc chcę ją ulepszać, moim zdaniem warto.

Póki co dalej kombinuję ze strunami, mam już nowe komplety, które czekają aż stare się zużyją. Na tym polu jest sporo do testowania/kombinowania. Dodatkowo chcę go oddać na warsztat do p. Turkowiaka, żeby poprawił kilka niuansów i wymienił mi wyżej wymienione części. Niestety sam nie mam czasu na takie zabawy no i troszkę też brak mi umiejętności ;)

Moim zdaniem w akustyku 33% brzmienia to paluchy, 33% materiały, konstrukcja i wykonanie, 33% struny, a 1% przypadek/warunki atmosferyczne :P 
« Ostatnia zmiana: 14 Mar, 2015, 13:57:54 wysłana przez Rumak »

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 461
 Ja zawsze do kibla albo łazienki szedłem z nową giitarą ,tam najlepiej było słychać ,co może i co ją  boli  ;D

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Rumak, z tym ze tylko 33% to wykonanie i materiały to chyba jednak leciutko przesadziłeś :)

Na potwierdzenie tych słów powiem że nie dalej jak dwa dni temu trzymałem w rękach dwa Martiny (jednego z naszych jakże zacnych kolegów), z czego jeden z nich to D-28 Marquis i....obsrałem zbroję na miętowo.

Procentowo ciężko mi to ująć, ale umiejętności owszem są ważne, jednak zwykły a-moll zagrany na dobrym instrumencie ze świeżymi strunami niszczy system.

Enyłej LAG-i do 1500zł za nówkę moim zdaniem nie mają konkurencji.
No pain No gain !

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
No może za bardzo skonkretyzowałem te przedziały procentowe, ale chodzi mi tylko o to, że jak marny gitarzysta "zagra" coś na nawet super-duper zajebistej gitarze to i tak będzie brzmieć kupowato pomimo tego, że czuć będzie że gitara ma spory potencjał.

Owszem, jak się umie grać na jakimś tam poziomie to wystarczy jeden akord żeby wiedzieć że gitara "żyje" i będzie kurwić jak opętana, np. Dowinka którą brałem w ciemno brzmi jednak gorzej od LAGa, a Dowiny to często gęsto gitary uznawane za bezkonkurencyjne ;)

Ja za swojego LAGa dałem troszkę więcej niż 1500, ale dlatego że brałem z cutawayem i elektroniką. Poza tymi ficzerami mieści się w tym zakresie i fakt, nie miałem nic lepszego w łapach do tej pory, ani nawet dorównującego i nawet za więcej niż 1500 :)

Offline szu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 179
Przesadzacie z tymi LAGami. Są dobre ale szału jakiegoś nie robią. Tu gdzieś klej, tam coś i wszystkie z miejsca do lutnika. Przed świętami ogrywalem sporo akustykow dla dwóch znajomych.  Tak do 1500. Moim zdaniem Epi j200 i kilka takamine było znacznie lepszych.

Co do strun moje pudło lubi DR najbardziej. Zwłaszcza 12tki.
« Ostatnia zmiana: 16 Mar, 2015, 06:22:31 wysłana przez szu »
If you are able to drift properly, you simply look much cooler than your mates.

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Przesadzacie z tymi LAGami. Są dobre ale szału jakiegoś nie robią. Tu gdzieś klej, tam coś i wszystkie z miejsca do lutnika. Przed świętami ogrywalem sporo akustykow dla dwóch znajomych.  Tak do 1500. Moim zdaniem Epi j200 i kilka takamine było znacznie lepszych.

No właśnie ja miałem zgoła inne odczucia ;)
Takamine były jakieś głuche, a wszelkie Ephi były jeszcze gorsze, nie pamiętam czy ogrywałem J200, ale wszystko co miałem w łapach zostało znokautowane przez LAGa, dlatego też go kupiłem :)
Co kto lubi

Offline escape_artist

  • Pr0
  • Wiadomości: 903
  • Drę morde oraz zabijam szałtę. Majkel Patrz Wyżej!
@Rumak

tylko gdzie ten Twoj Lag byl robiony? Bo sa modele Mejd In France i China. Ja ogrywalem w RnR obie produkcje - modele ponizej tysiaka (zwykle akustyki). Jestem ciekaw czy miales okazje porownac?
||Po prostu troche sie przyczepiliscie szczegolow zupelnie nie istotnych w tym momencie... || !!!!MAJKEL RÓB CEBULE!!!! ||Początkujący treser Lewiatanów ||

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
No może za bardzo skonkretyzowałem te przedziały procentowe, ale chodzi mi tylko o to, że jak marny gitarzysta "zagra" coś na nawet super-duper zajebistej gitarze to i tak będzie brzmieć kupowato pomimo tego, że czuć będzie że gitara ma spory potencjał.

Wiesz, pytanie co to znaczy "marny". Jak taki co nawet nie umie złapać akordu, to się zgodzę. Ale jeżeli o każdym innym, nawet tylko akordowo "ogarniającym" grajku, to imho instrument robi tutaj przeogromną różnicę. No ale to jest temat rzeka :)

Co do LAGów, bo trochę się temat o nich zrobił, to trzeba wybierać z rozwagą, bo widziałem dwa w których pękał cedrowy lity top. Natomiast brzmieniowo za +- tysiaka mi osobiście najbardziej siedziały, ale jak ze wszystkim zapewne kwestia gustu :) może też kwestia roczników.
No pain No gain !

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
@Radek M no w sumie racja, w takim układzie muszę się zgodzić

@escape_artist a wiesz że nawet nie wiem? :D Ale czy to ważne skoro mi siedzi dokładnie tak jak chcę i jestem turbo zadowolony? Miałem poprzednio najtańszego z tej serii, który na 100% był chiński no i muszę powiedzieć, że też dawał radę, może miałem szczęście i trafiałem na dobre egzemplarze

Offline Draiman69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • .Comin
Spoko temat :) ja w swoim Martinie nic nie robię od kiedy kupiłem bo setup jest mega zajebisty, jedynie co to struny zmieniam co jakiś czas.
Struny jaki pakuję do niego to elixiry bronzy, jak dla mnie są mega zajebiste pięknie brzmią i do tego bardzo długo się nie zużywają :)
Co do tematu LAG'ów, epiphonów itd... Grałem kiedyś na LAG nie porwał mnie, ogólnie fajne wiosło ładnie wykonane i manualnie też niczego sobie.
Nie było to złe wiosło ale to nie było to czego szukałem.
Natomiast Epiphone j200 to jest jakieś padło :P grałem raz na tym sztukę, wiosło pożyczyłem od kumpla. Twarda, nie wygodna i fatalnie brzmiąca :)
Jak się nie ma co się lubi ,to się lubi co się ma !

Offline szu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 179
I tu wchodzimy w kwestię egzemplarzy i ich setupu. Dla mnie j200 był mega miekki w porównaniu do lag'ów które miały wszystkie jakaś absurdalną akcję.
If you are able to drift properly, you simply look much cooler than your mates.

Offline Draiman69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • .Comin
Panowie wszyscy wiemy, że gitara gitarze nie równa...niestety :)
Jak się nie ma co się lubi ,to się lubi co się ma !

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
W sumie, to mam pewien "patent" na gitarę akustyczną. I chętnie bym zrobił mały test, bo o ile skrzypce i gitary klasyczne już modowałem na maszynerii, to akustyka jeszcze nie. Ktoś chciałby sprawdzić, ile da się "wycisnąć" z jego aku?  ;)

Offline admaxo

  • Pr0
  • Wiadomości: 764
  • Bogdan Grad Fan
Jak za free to pewnie! :D
"Trzeba sciszyc gitare, zeby wydobyc specjalne pasmo z 8 struny, ja tylko tak podpowiadam" - Bogdan Grad

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 511
  • Venus as a goodboi
Możemy zrobić ultimate test, czyli mogę podesłać Durango :D :D :D :D :D
Spoiler

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Za free, to może nie, ale myślę, że dałoby się bardzo preferencyjne warunki załatwić ;)

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
@lwronk jakby co to wal, wstępnie się piszę ;)

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
25 Odpowiedzi
24490 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 12:45:40
wysłana przez mondomg
31 Odpowiedzi
16548 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Sty, 2011, 23:52:07
wysłana przez coin777
18 Odpowiedzi
15988 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Paź, 2013, 15:16:10
wysłana przez przemekprzemek
42 Odpowiedzi
56303 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Cze, 2014, 13:07:45
wysłana przez Nightmarishreaper
5 Odpowiedzi
1307 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2020, 08:52:47
wysłana przez Orange