Autor Wątek: Bias Desktop - Recenzja  (Przeczytany 16146 razy)

Offline mikmak980

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Bias Desktop - Recenzja
« 16 Lut, 2015, 14:14:05 »
Hej, pytałem się was o opinie, na dostęp do bety czekałem dość długo. Potem liczne starcia z Reaperem, zerowa kompatybilność z innymi programami niż Logic  :facepalm: .
No ale tak się złożyło, że któraś z rzędu wersja okazała się być sensowna, toteż pobrałem, zamontowałem gdzie trzeba i odpaliłem. Po 15 minutach wiedziałem, że programik ma potencjał, ale jeszcze to nie jest to. Jednak jak przyszło do nagrywania dema mojej kapeli (wszystko szło w DI), wraz z kumplem testowaliśmy różne pluginy pokroju Amplitube i GR. Zaproponowałem mu Biasa. Po aktualizacji, wpięliśmy jego LP i nagle okazało się, że brzmi to jak jego osiemseta. Wobec tego podjęliśmy decyzję o zakupie.

Zaznaczam, że posiadam wersję podstawową, reklamowany Amp Matching, czyli pecetowa wersja Kempera, jest mi niepotrzebny.
Jak zainteresowani zapewne wiedzą, Bias Desktop nieco różni się od innych pluginów gitarówych. Nie posiada bowiem żadnych efektów, a jego wyłącznym zadaniem jest symulowanie wzmacniacza z uwzględnieniem takich detali jak typ transformatora, czy stopień nagrzania lampy prostownika. Na początku byłem trochę sceptycznie nastawiony, bałem się, że ilość opcji mnie przytłoczy. Jednak z pomocą przyszedł inny fajny pomysł - ToneCloud.
To mniej więcej to samo co internetowe bazy danych presetów Fractala, Kempera i L6, z tym, że dostępna z poziomu aplikacji. Wystarczy kliknąć przycisk "PREVIEW" i już można grać. Zapisanie ustawienia na dysku trwa jakieś 5 sekund. ToneCloud pomógł mi, ponieważ dzięki obserwacjom instalacji w innych wzmacniaczach, udało mi się skonstruować coś sensownie brzmiącego.
Co wyróżnia Biasa od innych VST? Przede wszystkim, obłędna dynamika. O ile można się spierać w kwestii ilości siary, poziomu przesterowania itd. , to co poczułem po uderzeniu w struny mogę tylko określić jakby ktoś wsadził mi do komputera wzmacniacz lampowy. Nie grałem na KPA i XFX, więc nie mam porównania, ale jeszcze nie spotkałem się z pluginem, który tak dobrze reagowałby na artykulację, a jednocześnie był tak wszechstronny. Do tego pięknie współpracuje z wszelkiego rodzaju dopalaczami, zarówno tymi cyfrowymi, jak i analogowymi.
Da się w tym programie stworzyć chyba dowolny znany światu wzmacniacz, a baza dostępnych w internecie presetów wciąż rośnie, niektóre z nich to wręcz idealne odwzorowania brzmienia znanych gitarników. Moim ulubionym presetem jest Perpetual, który po wpięciu czegoś nisko strojonego robi z naszej gitary Ibaneza M8M i brzmimy jak gitary na płycie Koloss ;).
Jedyne, co w Biasie kuleje, to impulsy, które niestety, ale leżą w porównaniu z IRami gotowymi. Praktycznie każdy mój preset w LeCabie dawał lepsze brzmienie, niż proponowane przez Positive Grid kolumny. No i do tego możliwość korzystania tylko z jednego mikrofonu (a tylko SM57 i C414 są dostępne).
Podsumowując:
Bias Desktop to najlepszy i najbardziej wszechstronny wzmakowy plugin VST jaki słyszałem. Ma ogromne możliwości, lecz wymaga sporo czasu na zapoznanie się z jego wszystkimi funkcjami. Jeżeli macie dobre IR, nie zastanawiałbym się. Program świetnie emuluje zarówno brzmienie ciężkiej gitary rytmicznej, brytyjskich klasyków lat 70, jak i nawet klasycznych pieców basowych. Dajcie mu szansę i ściągnijcie demo ze strony producenta. Tylko wyłączcie na początek symulacje kolumn, bo nie ma co sobie ciśnienia podwyższać :D

Ocena 8/10

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #1 16 Lut, 2015, 16:05:51 »
Porównywałeś może z S-Gear?

Offline mikmak980

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #2 16 Lut, 2015, 16:14:00 »
Tak, S-Gear ma też świetną dynamikę i może nawet lepsze crunche, jednak legnie na higainach, gdzie zupełnie nie daje sobie już rady nie tylko w porównaniu z Biasem, ale też i np. Amplitube. Revalvera 4, którego też powinienem porównać, niestety nie ogrywałem, a jestem ciekaw, jak on się ma do tych marketingowych rewelacji.

Offline inches666

  • Gaduła
  • Wiadomości: 366
  • Uczulenie na 4/4
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #3 16 Lut, 2015, 16:40:24 »
A porównywałeś może z darmowym (o zgrozo!) LePou 456 lub innymi wzmakami od LePou? Mam na myśli brzmienie pojedyńczego wzmaka a nie ilość opcji w kombajnie :D
www.soundcloud.com/inches666
Ha Ha Ha Ha
Ce dur A mol

Offline mikmak980

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #4 16 Lut, 2015, 17:30:33 »
No LePou jest zajebiste, nie mówię, że jest gorszy od Biasa. Problem w tym, że jest bardzo mało wszechstronny, to chyba tylko 4 albo 5 modeli. To samo z X50, które gniecie inne darmówki, ale jest ograniczony do jednego wzmaka. BD to po prostu value for money

Offline inches666

  • Gaduła
  • Wiadomości: 366
  • Uczulenie na 4/4
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #5 16 Lut, 2015, 17:39:47 »
Chwilę się pobawiłem demem Bias'a ale brzmienia które sobie na 456 LePou ustawiłem nie mogę osiągnąć. Ale jak ktoś poszukiwaczem brzmienia jest to w Biasie potencjał ogromny leży. Od siebie dodałbym że interfejs nie zawsze jest dopasowany do miejsc które kliknąć można
www.soundcloud.com/inches666
Ha Ha Ha Ha
Ce dur A mol

Offline mikmak980

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #6 16 Lut, 2015, 17:46:24 »
@up Z tym interfejsem to chyba kwestia DAWa, bo u mnie w Reaperze nie mam takich problemów.
W demie ToneCloud jest zablokowany do możliwości podejrzenia brzmienia, nie da się go edytować. Szkoda, bo jak wpiszesz w wyszukiwarce "engl", wyskoczy ci z 20 pozycji, więc pewnie problemu z odtworzeniem brzmienia nie ma :)

Offline inches666

  • Gaduła
  • Wiadomości: 366
  • Uczulenie na 4/4
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #7 16 Lut, 2015, 18:01:53 »
Próbowałem lecieć własnymi ustawieniami, ktoś na pewno umi to lepiej. U mnie w Reaperze się interfejs Bias'a rozmijaj trochę z klikalnymi strefami, czasem o piksel, czasem o 4
www.soundcloud.com/inches666
Ha Ha Ha Ha
Ce dur A mol

Offline muzycom

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #8 17 Lut, 2015, 21:01:56 »
Jak dla mnie ogrom ustawień, aż za dużo :P.  Szkoda, że nie można się pobawić  w demo gotowymi brzmieniami z ToneCloud. To by ułatwiło sprawę, bo ogarniecie tych wszystkich opcji trochę potrwa. Co prawda mam na razie tylko demo, ale wygląda na to, że da się coś sensownego ukręcić.

Offline mikmak980

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #9 18 Lut, 2015, 15:14:53 »
Jak nie planujesz kemperowania, często są promocje i Bias stoi po 75 zielonych ;)

Offline rusiu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 237
  • Mejama lama ding dong
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #10 18 Lut, 2015, 15:33:09 »
Używałem wersji beta BIASa na MacBooku Pro i5 2.5/8GB w Logicu ProX, ale bardzo obciążał system, napisz czy to samo zauważyłeś z wersją finalną.
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały

Offline blackdahlia

  • Pr0
  • Wiadomości: 959
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #11 19 Lut, 2015, 17:32:32 »
Kupiłem finalną wersję i po dwóch tygodniach wysyłania mi kolejnych poprawionych wersji i crashlogów poprosiłem o zwrot kasy. Ani reaper, ani presonus, ani ableton tego nie ogarniały. Dramat :/

Offline escape_artist

  • Pr0
  • Wiadomości: 903
  • Drę morde oraz zabijam szałtę. Majkel Patrz Wyżej!
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #12 20 Lut, 2015, 06:58:10 »
Kupiłem finalną wersję i po dwóch tygodniach wysyłania mi kolejnych poprawionych wersji i crashlogów poprosiłem o zwrot kasy. Ani reaper, ani presonus, ani ableton tego nie ogarniały. Dramat :/

a jakim kompie to probowales uzywac? win czy mac?
||Po prostu troche sie przyczepiliscie szczegolow zupelnie nie istotnych w tym momencie... || !!!!MAJKEL RÓB CEBULE!!!! ||Początkujący treser Lewiatanów ||

Offline blackdahlia

  • Pr0
  • Wiadomości: 959
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #13 20 Lut, 2015, 19:45:29 »
Windows...

Offline fraunos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #14 02 Mar, 2015, 12:14:23 »
Ja kupiłem wersję pro, głównie dla 2 dodatkowych preampów i powerampów. Faktycznie te impulsy od nich są słabe trochę. I też miałem problemy z cpu, ale to poprawili. Nie mogłem się zdecydować między Revalverem, a tym, no ale wyszło na biasa, bo miał większe możliwości kręcenia basu. W sumie teraz trochę żałuję, bo się przerzuciłem na Linucha i mi nie działa xd

Zomballo

  • Gość
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #15 03 Mar, 2015, 07:44:27 »
Odpaliłem wczoraj demówkę. Mesa wcale nie gra tam jak mesa. Co za kit wciskacie?

Offline mikmak980

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #16 10 Mar, 2015, 00:02:41 »
Mesa nie zagra jak Mesa, dopóki nie wrzucisz sensownego IR Mesy, a poza tym, to lepiej szukać presetów w TC, niż brać stockowe. Problemy ze stabilnością u mnie zaczęły występować przy uruchomionych jednocześnie 5 instancjach (mam i5 3770k)

Zomballo

  • Gość
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #17 10 Mar, 2015, 10:28:33 »
Ale np. taki Lepou Lecto odpalił z buta rasową miśką. Nie musiałem nawet jakoś specjalnie kręcić, żeby zagadało. Nie wiem jakiego kung fu używacie?

Offline eventched

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 91
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #18 10 Mar, 2015, 12:01:35 »
Też ostatnio z ciekawości ściągnąłem demo i w porównaniu z Kemperem (reamping online) BIAS wypada baaaardzo słabo. Może za mało kręciłem, może zupa była za słona ale np. Fireball brzmiał na prawdę źle.

Jak ktoś chce zrewidować swoją opinię na ten temat, zapraszam do linku z sygnaturki i sprawdzić na Kemperze ;)
Reamping gitar na Kemperze w czasie rzeczywistym: https://ampincloud.com

Franq

  • Gość
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #19 10 Mar, 2015, 12:44:52 »
Też testowałem demo i bieda straszna. Nazwanie tego pecetową wersją kempera nawet nie jest śmieszne.
Poziom podobny do darmowych vst.

Offline mikmak980

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #20 10 Mar, 2015, 15:14:41 »
No ja nie miałem możliwości porównania, ale w swojej, niskiej cenie, jest naprawdę dobry. Poza tym, pluginów nie da się modyfikować pod względem detali (nagrzania lamp, prostowników itd.). Możliwe, że ReValver 4 daje lepiej radę w profilowaniu, chociaż to musi się wypowiedzieć, ktoś, kto testował. Niektóre gotowe presety faktycznie są kiepskie (od Fireballa uszy puchną), ale na tym polega zabawa, że można tu praktycznie wszystko pozmieniać. Jedyne, co z moich testów Bias ma zdecydowanie gorsze, to symulacje 5150-6506, tutaj X50 jest nie do pobicia, moim zdaniem. A z demem jest tak, że praktycznie cała zabawa, czyli tonecloud jest zablokowana. Trochę zaryzykowałem, ale warto było. Franq, nie możesz tego nazwać parodią KPA, skoro w trialu nie masz nawet możliwości korzystania z presetów profilowanych. Dlatego sam mocno rozważam upgrade do Proffesionala, dopiero wtedy są dostępne
« Ostatnia zmiana: 10 Mar, 2015, 15:17:05 wysłana przez mikmak980 »

Offline eventched

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 91
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #21 10 Mar, 2015, 16:03:51 »
Cytuj
No ja nie miałem możliwości porównania, ale w swojej, niskiej cenie, jest naprawdę dobry.
[autopromocjamode]
Temu jak mówię, sprawdź moją sygnaturkę, bo możesz testować do woli za darmo. Masz też możliwość modyfikacji zawansowanych ustawień wzmacniacza (zaznacz pro przy wysyłaniu DI), i może nie wygląda to tak ładnie, ale ustawień jest tyle samo jeśli nie więcej ;)
[/autopromocjamode]
Reamping gitar na Kemperze w czasie rzeczywistym: https://ampincloud.com

Franq

  • Gość
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #22 10 Mar, 2015, 16:13:04 »
@mikmak980 Nie nazwałem tego nigdzie parodią kempera. Nie chodzi nawet o samo "profilowanie" tylko o brzmienie (nawet z próbek).

Offline mikmak980

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 15
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #23 10 Mar, 2015, 17:29:14 »
@Franq Ok, ale nie możesz skreślać programu tylko dlatego, że wersja demo w istocie jest beznadziejna i oferuje jakieś 50% możliwości programu. Szkoda, że Amp Matching jest dostępny dopiero za te 200 zielonych, bo przez to wielu ludzi odpada zanim to spróbuje. Wiem, że YT zawsze pogarsza jakość, ale są filmiki, gdzie ludzie porównują profile KPA, BD i oryginalne brzmienie. Nie wiem, jak z dynamiką, ale sam sound jest bardzo podobny. A różnica miedzy 600 PLN a 6,5k jednak jest. Oczywiście, jak ktoś chce mieć to zamiast porządnego hardware, to nie ma to sensu. Ale nie znam innego dużego VST (czyli jak Ampli, GR itd.), które jest na tyle uniwersalne, że może robić za praktycznie dowolny piec znany światu (wiadomo, że z różnym skutkiem). No a na tej półce cenowej, jest tylko BD i ReValver (na którego też się czaję, zwłaszcza, że tam też jest profiling). Jak ktoś z was ma oba programy, to chętnie poczytam jakieś porównanie

Franq

  • Gość
Odp: Bias Desktop - Recenzja
« Odpowiedź #24 10 Mar, 2015, 17:37:25 »
Ja się po demówce zawiodłem. Nie dość, że proca ciągnie jak nic innego to naprawdę wypadło blado. Coś jak guitar rig - takie pierwsze wrażenia. Oczywiście potem mogli cos poprawić. Spodziewałem się czegoś na poziomie podobnych aplikacji na japka, ale wyszło znacznie słabiej imo. Faktycznie finalnej wersji nie testowałem. A czy Ty miałeś okazję osobiście porównać z kemperem? ;)

Tak naprawdę to uczepiłem się tego zwrotu "pecetowa wersja Kempera". Tak samo jak Pod to tani Fractal ;)
No i Twoja ocena 8/10 ;) W jakiej skali? W porównaniu z czym?
« Ostatnia zmiana: 10 Mar, 2015, 17:40:37 wysłana przez Franq »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
24 Odpowiedzi
15026 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Mar, 2009, 07:36:59
wysłana przez Pan Sinner
13 Odpowiedzi
6640 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Mar, 2013, 15:00:11
wysłana przez jaco
3 Odpowiedzi
2074 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2014, 22:42:52
wysłana przez grz_ost
3 Odpowiedzi
2672 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Paź, 2014, 21:26:10
wysłana przez Franq
BIAS Head

Zaczęty przez Mat Efekty

20 Odpowiedzi
9594 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Maj, 2021, 17:25:10
wysłana przez Majk