Autor Wątek: DAW na OS X Yosemite  (Przeczytany 10194 razy)

Offline capsoft

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
  • Ru*hał by.
DAW na OS X Yosemite
« 13 Gru, 2014, 18:29:38 »
Witam,
jestem posiadaczem MacBook'a Pro z systemem OS X 10.10.1 Yosemite. Szukam jakiegoś działającego systemu DAW pod tym systemem. Do tej pory pracowałem na Cubase 5 albo Studio One 2 Artist. Program presonusa dziala pod yosemite ale wersja Artist niestety nie ogarnia VST, czego mi brakuje.
Nie moge nigdzie znaleźć Pro Tools'a 11, o którym dużo jest mowy na zagranicznych forach i teoretycznie działa pod Yosemite.

Czy zna ktoś z Was jakis DAW z VST pod yosemite?

Dziekuję za wszelki wskazówki

Offline rusiu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 237
  • Mejama lama ding dong
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #1 13 Gru, 2014, 19:16:27 »
Ja mam Logic Pro X, czasami go łączę z Reasonem.
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały

Offline capsoft

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
  • Ru*hał by.
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #2 13 Gru, 2014, 19:19:10 »
i dziala bez problemu pod 10.10.1?

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 586
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #3 13 Gru, 2014, 19:25:12 »
Logic albo ProTools. Ja mam Logic Pro X. Jak sensownej wersji PT nie ma dostepnej w "promocji", to Logic. Ba, Logica to warto nawet kupic, kosztuje grosze w porownaniu do innych DAW a same dwie wtyczki Drummer i Space Designer sa warte drugie tyle, nie wspominajac o tym, ze ma na pokladzie od cholery zajebistych instrumentow VST, wtyczek itd. Amp Designer tez daje rade.

Offline capsoft

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
  • Ru*hał by.
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #4 13 Gru, 2014, 21:22:13 »
Rok po tym jak na rynek zostal wypuszczony Yosemite aktualna i najnowsza wersja Pro Toolsa wciaz nie jest kompatybilna z tym systemem.

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 586
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #5 14 Gru, 2014, 01:09:53 »
Logic dziala wysmienicie.

Offline kguitark

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 78
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #6 14 Gru, 2014, 03:25:55 »
Logic Pro X. Bez zarzutu. :)

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #7 14 Gru, 2014, 08:29:59 »
Logic Pro X również potwierdzam. Mamy, używamy - czad :)

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 613
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #8 14 Gru, 2014, 11:59:12 »
Reaper dziala
i always go full retard

Offline rusiu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 237
  • Mejama lama ding dong
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #9 14 Gru, 2014, 13:52:01 »
i dziala bez problemu pod 10.10.1?

Yosemite i Logic pro x są od Apple więc dogadują się bez problemu, zresztą ja na jabłku nie mam żadnych problemów z jakimkolwiek DAW. Reaper działa także super.

Rok po tym jak na rynek zostal wypuszczony Yosemite aktualna i najnowsza wersja Pro Toolsa wciaz nie jest kompatybilna z tym systemem.

Rok?? Yosemite chyba wyszedł na jesieni tego roku.

Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 586
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #10 14 Gru, 2014, 14:21:19 »
Reaper? Majac do dyspozycji Logic Pro nie wiem, jak mozna reapera uzywac?

Franq

  • Gość
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #11 14 Gru, 2014, 14:44:02 »
Pff, w czym jest gorszy Reaper?

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 586
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #12 14 Gru, 2014, 15:06:52 »
Ogolnie nie jest zly (do prostego nagrania jakiegos riffu jest gites) ale w zasadzie nic w sobie nie ma, Logic jest po prostu kompletnym pakietem ze wszystkim, co potrzeba do tworzenia jakiejkolwiek muzy, masz od razu synezatory, instrumenty, smyczki itp itd. Dodatkowo, jak juz wspomnialem kilka razy, wtyka drummer jest warta tyle, co kosztuje Logic. Moze do djentow, binary metal i innych zero jedynkowych rzeczy sie nie bardzo nadaje ale do rocka, funk, czy nawet elektroniki, czy po prostu do cwiczen jest wrecz genialna. Nie trzeba sie bawic w ukladanie klockow (ale mozna), po prostu paroma klikami mychy mozna sobie albo zrobic podklad do cwiczen albo perke do demo. Mozesz do tego podpiac Superior Drummera i masz zajebiscie brzmiaca perke w max pare minut. Po przejsciu z reapera na logica spedzam duzo wiecej czasu na faktycznym graniu i robieniu muzy.

Franq

  • Gość
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #13 14 Gru, 2014, 15:23:32 »
Do nagrania prostego riffu powiadasz :P

Robię w nim sesję po 90 ścieżek, z wysyłkami, busami, efetkami itd. Wszystko pięknie śmiaga. Próbowałem Cubase i Abletona (dłuższy czas) i Reaper jest bardziej stabilny i mniej żre proca. Uruchamia się w sekundę, jest lekki, można na każdą akcję przypisać skrót, zmienić dowolonie każde menu kontekstowe, zmienić dowolnie wygląd, kolory, robić snapshoty całych sesji itp, itd. Dodatkowo ma wbudowany bridge (odpala wtyczki 32 bitowe).

To, że nie ma swoich instrumentów mi zupełnie nie przeszkadza. Wolałbym kupić porządne wtyki z instrumentami niż korzystać z takich "średnich" (to samo w Abletonie) a porównaj ceny ;) Jeśli wolisz Logica to ok, przecież to zajebisty program ale Reaper nie jest gorszy ;)

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 586
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #14 14 Gru, 2014, 17:49:38 »
No moze troche przesadzilem z tym "prostym riffem" :) Reaper jest OK, sam na nim nagralem sporo rzeczy, jednak brakowalo mi w nim kilku rzeczy. Zgadzam sie, ze na windowsie reaper jest stabilniejszy od chyba wszystkiego innego (moze oprocz reasona), jednak Logic tez jest stabilny jak skala, tez uruchamia sie tak samo szybko i jest w zasadzie plug and play. Tez mozna zmieniac wyglad menu, prawie calego interface itd. Wszystko to, co moze reaper + duzo wiecej (moze oprocz obslugi wtyk 32bit "right out of the box"). Tak wiec co komu potrzeba, najlepiej sprawdzic samemu, ktory bardziej pasuje.

Offline rusiu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 237
  • Mejama lama ding dong
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #15 14 Gru, 2014, 17:56:21 »
Też używałem Reapera, (na nim mi najlepiej wtyczki chodziły), dopóki nie zainstalowałem najnowszego Logica, który ma wszystko co Reaper, jeszcze trochę więcej i wygląda sto razy lepiej, no ale kosztuje 199$, których moim zadaniem jest wart.
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 613
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #16 14 Gru, 2014, 18:02:44 »
logic jebie cyfrą ! :D

jk, kazdemu wg potrzeb ;)
i always go full retard

Franq

  • Gość
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #17 14 Gru, 2014, 18:41:05 »
Rozumiem, że ktoś preferuje coś innego ale powiedz (pytam z ciekawości) czego Reaper nie ma a ma Logic (poza tym, że ma instrumenty swoje i więcej efektów) ?

Offline rusiu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 237
  • Mejama lama ding dong
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #18 14 Gru, 2014, 18:45:07 »
Mnie wystarczy, że w Logicu robię wszystko bardziej intuicyjnie i szybciej.
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 586
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #19 14 Gru, 2014, 18:50:16 »
Z takich najglowniejszych rzeczy to Drummer oraz Flex Pitch. Poza tym fajne jest to, ze od razu dziala, bez konfiguracji, z eksportem do mp3 i jakichkolwiek innych formatow, w reaperze nie potrafilem zrobic eksportu bezposrednio do mp3. Dodatkowo ma fajne narzedzia MIDI (zajebisty arpegiator, chord trigger, velocity randomize, mozna sobie w MIDI jednym klikiem robic double time/half time, zmieniac tonacje itd). Fajnie sie pracuje z samplami audio, mozna latwo dzwiek rozciagac, mnostwo narzedzi do tego jest itd.

Franq

  • Gość
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #20 14 Gru, 2014, 18:54:27 »
Czyli tak naprawdę wszystko co zrobię i w Reaperze ;) Thx.

Offline rusiu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 237
  • Mejama lama ding dong
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #21 14 Gru, 2014, 19:30:04 »
Tak naprawdę do nagrywania  starczyłby nawet GarageBand, który w MacOS jest za darmo i bez problemu obsługuje wtyczki.
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały

Offline capsoft

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
  • Ru*hał by.
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #22 14 Gru, 2014, 23:50:22 »
dorwałem Logic'a i fakt - działa na Yosemite. Nie jestem w stanie go ogarnąć na chwile obecną (pracowałem z nim może niecałe 20 minut) ale nie wygląda jakoś strasznie źle. Gdzie w nim znajde np wbudowane presety na kanał np przykładowa kompresja, bramkowanie i eq na kanał stopy ?

Offline kguitark

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 78
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #23 15 Gru, 2014, 11:03:38 »
Wpinasz na kanał eq i w eq masz presety pogrupowane. To samo dotyczy każdego innego efektu. Nie bądź leniem, bo z tym pytaniem to delikatnie przesadziłeś. Masz program od Apple i jego główną zaletą i przewagą nad konkurencją jest intuicyjność - odkąd sam go używam nigdy takich pytań nie miałem potrzeby zadawać... bo wszystko jest dokładnie tam, gdzie "wydaje się" że powinno być.

Offline capsoft

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
  • Ru*hał by.
Odp: DAW na OS X Yosemite
« Odpowiedź #24 15 Gru, 2014, 11:20:06 »
Wpinasz na kanał eq i w eq masz presety pogrupowane. To samo dotyczy każdego innego efektu. Nie bądź leniem, bo z tym pytaniem to delikatnie przesadziłeś. Masz program od Apple i jego główną zaletą i przewagą nad konkurencją jest intuicyjność - odkąd sam go używam nigdy takich pytań nie miałem potrzeby zadawać... bo wszystko jest dokładnie tam, gdzie "wydaje się" że powinno być.

to ze tak mogę robic to wiem i to potrafie. chodzi mi o nakladanie calych wbudowanych presetow na kanal np ze wczytam sobie preset typu ROCK SNARE i na werblu wrzuci mi eq, dynamike jakas i poglos czy cos takiego. I forum jest chyba po to zeby pytania zadawac zgadza sie ?