Autor Wątek: DIbox czy splitter?  (Przeczytany 3663 razy)

Offline DarekDaron

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 60
DIbox czy splitter?
« 22 Mar, 2014, 16:50:49 »
Cześć,
Potrzebuję urządzenia, które pozwoli mi na jednoczesne nagrywanie gitary mikrofonem wraz z czystym sygnałem. Moje pytanie do Was, co się lepiej sprawdzi w tej roli?
W przypadku DIboxa zasadnicza kwestia nad jaką się zastanawiam to czy powinien być aktywny czy pasywny. Na stronie Radial'a wyczytałem, że w uproszczeniu obowiązuje zależność: aktywna elektronika - DIbox pasywny, pasywna elektronika - DIbox aktywny. Czy w przypadku nagrywania gitary z pasywnymi przetwornikami ma to rzeczywiście jakiś zauważalny wpływ na jakość sygnału?
Modele nad jakimi się zastanawiam:
- ProCo Sound DB1
- Radial Pro DI
- Radial StageBug SB-2
Warto brać coś jeszcze pod uwagę w podobnej cenie?

Zastanawiam się też czy nie sprawdziłby przy takim nagrywaniu jakiś splitter, na przykład BigShot ABY.
Interesowałem się również DAWAMP'em, ale jeśli dobrze zrozumiałem to w danym trybie pracy sygnał przechodzi tylko na jedno wyjście, więc odpada. Zależy mi żeby rejestrując ślady grać na żywym wzmaku.

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: DIbox czy splitter?
« Odpowiedź #1 23 Mar, 2014, 21:25:07 »
Interesowałem się również DAWAMP'em, ale jeśli dobrze zrozumiałem to w danym trybie pracy sygnał przechodzi tylko na jedno wyjście, więc odpada. Zależy mi żeby rejestrując ślady grać na żywym wzmaku.

Źle zrozumiałeś albo nie do końca dobrze wytłumaczyłem - akurat DAW-AMP właśnie do tego służy, znaczy do grania na wzmacniaczu przy jednoczesnej rejestracji czystego sygnału ;)

Offline DarekDaron

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 60
Odp: DIbox czy splitter?
« Odpowiedź #2 23 Mar, 2014, 22:47:52 »
Zamieszało mi wyjaśnienie wyboru trybu pracy w jednym z testów. Dopiero teraz zobaczyłem film instruktażowy, prościej się nie da ;)

Offline capsoft

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
  • Ru*hał by.
Odp: DIbox czy splitter?
« Odpowiedź #3 16 Lis, 2014, 23:29:36 »
Di-box zamienia Ci sygnał niesymetryczny gitary na sygnał symetryczny XLR`owski.
Większość DI-box`ow posiada powiedzmy "funkcje dzielenia" sygnału. Co mam na myśli ? Wpinasz się z kabelkiem gitarowym do wejscia DIbox`a, jackiem wychodzisz na wzmacniacz z wyjscia LINK a z wyjscia XLR wychodzisz sobie normalnie do interface`a. A to co Ci gra wzmak rejestrujesz równolegle mikrofonem wpietym w kolejny kanał interfejsu.

np Di-box aktywny (potrzebujący zasilania Phantom +48V podobnie jak mikrofony pojemnościowe) firmy BSS wygląda tak:



Di-box`y aktywne są moim zdaniem bardziej podatne na zewnętrzne czynniki fizyczne np na scenie często BSS`y "strzelają" jeśli jakiś narwany grajek country tupie sobie nogą obok a on na podeście podskakuje.

Pasywne nie wymagają +48V a nie zawsze interface czy mixer mają możliwość podania zasilania phantom.


Orange

  • Gość
Odp: DIbox czy splitter?
« Odpowiedź #4 17 Lis, 2014, 11:25:14 »
To po co w takim razie DAW-AMP, jak mogę sobie diboxem to samo zrobić?

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: DIbox czy splitter?
« Odpowiedź #5 17 Lis, 2014, 12:35:01 »
To po co w takim razie DAW-AMP, jak mogę sobie diboxem to samo zrobić?

Zasadniczo DAW-AMP to taki rozbudowany di-box, ale parę różnic jest. Przede wszystkim DAW-AMP zapewnia powtarzalność poziomów, ponieważ korzysta z kalibrowanych najczęściej wejść liniowych, a nie mikrofonowych. Rozumiem, że to nie każdego interesuje, ale jest jeszcze parę różnic, dość istotnych. Dibox pasywny na przykład nie nadaje się zupełnie do nagrywania gitar - ma zbyt małą impedancję wejściową i kaszani brzmienie. Za to przy pewnych kombinacjach można z diboxa pasywnego wyjść z powrotem na wzmacniacz, czyli zrobić z niego reampbox. Dibox aktywny z kolei doskonale nadaje się do nagrywania gitar, ale zupełnie nie nadaje się jako reampbox. W dodatku warto zauważyć, że DAW-AMP ma w środku zarówno bufor jak i transformator, a więc jest jednocześnie diboxem pasywnym i aktywnym - coś, jak Klark Teknik - oraz jest i doboxem i reampboxem ;)



Posty połączone: 17 Lis, 2014, 12:39:50
A, i jeszcze coś - DAW-AMP ma wyjście sygnału na wzmacniacz buforowane, natomiast diboxy wyjście mają po prostu równoległe. To oznacza, że gitara jest podwójnie obciążona, diboxem i piecem (mały problem), ale jednocześnie całość staje się wrażliwa na długość i jakość kabli. W DAW-AMPie wyjście na wzmacniacz jest buforowane, co oznacza, że można stosować długie kable od DAW-AMPa do wzmacniacza.
To, że wzmacniacz jest buforowany, może być dość istotne, bo są tacy, którzy słyszą różnice między podłączeniem instrumentu całkowicie pasywnie i przez jakikolwiek bufor. Jeżeli gitara zawsze jest podłączna do wzmacniacza przez ten sam bufor, wzmacniacz brzmi tak samo podczas nagrywania i reampingu, co pozwala uniknąć niespodzianek.

Posty połączone: 17 Lis, 2014, 12:55:25
Tak jeszcze dodam, że jakkolwiek diboxy aktywne są bardzo popularne, to w sumie w środowisku gitarowym tu albo tam transformator okazuje się niezbędny - na przykład Radial aktywny nie ma wprawdzie transformatora na wyjściu, jak DAW-AMP czy Klark Teknik, ale ma transformator w układzie zasilania. Czyli - separacja transformatorowa jakby lepsza... no i droższa ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Lis, 2014, 12:55:26 wysłana przez przemak »

Orange

  • Gość
Odp: DIbox czy splitter?
« Odpowiedź #6 20 Lis, 2014, 12:48:52 »
Czy mogę zatem użyć jak mam takią potrzebę dawampa jako diboxa?

Offline capsoft

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
  • Ru*hał by.
Odp: DIbox czy splitter?
« Odpowiedź #7 20 Lis, 2014, 22:46:37 »
Yup! Mozna

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: DIbox czy splitter?
« Odpowiedź #8 21 Lis, 2014, 22:42:35 »
Czy mogę zatem użyć jak mam takią potrzebę dawampa jako diboxa?

Oczywiście, problem tylko w tym, że DAW-AMP wymaga zasilacza.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
7721 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Kwi, 2008, 23:30:20
wysłana przez daniel.iron
21 Odpowiedzi
11905 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Wrz, 2008, 15:34:56
wysłana przez lord_awesomeguy
23 Odpowiedzi
14033 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Gru, 2009, 01:17:13
wysłana przez DeathMaster
M13 czy M9?

Zaczęty przez sei.tahn Efekty

23 Odpowiedzi
15165 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Cze, 2011, 19:02:59
wysłana przez Przychlast
11 Odpowiedzi
5876 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Wrz, 2011, 16:31:09
wysłana przez Grzgrz