Autor Wątek: Ibanez rg7621 + klucze blokowane Schaller  (Przeczytany 3968 razy)

lukasb

  • Gość
Ibanez rg7621 + klucze blokowane Schaller
« 18 Sty, 2014, 15:52:26 »
Witam! Zastanawiam się nad wymianą kluczy z GOTOH na blokowane Schaller. Gitara posiada stały most i te klucze trzymają dobrze, tylko że tyle się naczytałem i nasłuchałem o tych blokowanych że taka rewelacja i w ogóle, że mimo wszystko warto zainwestować. Czy ktoś z Was wymieniał może ze standardowych na blokowane przy stałym moście?

Offline Amok

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
Klucz blokowany daje Ci tyle, że nie musisz nawijać struny, tylko przekładasz, blokujesz i odcinasz, blokada nie wpływa specjalnie na trzymanie stroju ;) W tej gicie klucze trzymają zajebiście, więc moim zdaniem zabieg mało potrzebny, no chyba żeby szybko i wygodniej zmieniać struny.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Miałem ibka 7620, miałem schectera Loomisa z Gotohami, miałem Schallery m6 blokowane i Sperzele. Wszystkie świetnie spełniały swoje zadanie i, choć wolę blokowane (bo szybciej się zakłada strunę ;) ), nie czułem bólu z powodu nieposiadania blokowanych kluczy.
B ( o ) ( o ) B S

Offline firejump

  • Gaduła
  • Wiadomości: 296
    • Mniejszość
Klucz blokowany daje Ci tyle, że nie musisz nawijać struny

Hm, ciekawe.
Nigdy nie miałem blokowanych kluczy i byłem (jak widać błędnie) przekonany, że wpływają one na stabilność stroju.
Nie kumam jednak, jak miałyby pomagać w tym, że nie trzeba nawijać struny. Moje wszystkie nieblokowane klucze wyglądają tak: https://plus.google.com/photos/117217069859829514810/albums/5949814639072723953/5949815020370250674?authkey=CIvEiujcuOvRrQE&pid=5949815020370250674&oid=117217069859829514810
jak widać w najgorszym przypadku (źle odmierzyłem strunę) musiałem zrobić pół obrotu klucza. I basy, i gitary trzymają mi w ten sposób strój bez problemu. Jaka jest w takim razie korzyść z kluczy blokowanych?

Offline Amok

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
Ja też nawijałem w tym ibku struny tak, że był raczej nie więcej niż jeden zwój, ale to wtedy trzeba przeciągnąć strunę przez klucz, wymierzyć ile chce się nawinąć, cofnąć trochę strunę w kluczu, nawinąć, nastroić. W przypadku klucza blokowanego jedynie przeciągamy strunę przez klucz, blikujemy ją i tyle, potem już tylko stroimy gitarę. Korzyść jest taka, że jest szybciej i prościej.

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
No to powiem Ci e średnio nawinięte, struna ma w takim wypadku tendencje do rozprężania, zwykło się nawijać po 2-3 zwoje na basowych i 3-4 na wiolinowych :) I to nie jest moja teoria tylko mojego znajomego lutnika

lukasb

  • Gość
7 kluczy Schallera mogę mieć za 450zł, ale chyba rzeczywiście może na razie odpuścić sobie ten zakup.

Offline firejump

  • Gaduła
  • Wiadomości: 296
    • Mniejszość
ale wtedy trzeba przeciągnąć strunę przez klucz, wymierzyć ile chce się nawinąć, cofnąć trochę strunę w kluczu, nawinąć, nastroić.

Ja to robię bez żadnego cofania: przycinam naciągniętą strunę "na oko" kciuk za kluczem, wkładam żeby 1-2 cm wystawało i zaginam.

No to powiem Ci e średnio nawinięte, struna ma w takim wypadku tendencje do rozprężania, zwykło się nawijać po 2-3 zwoje na basowych i 3-4 na wiolinowych :) I to nie jest moja teoria tylko mojego znajomego lutnika

Też słyszałem takie teorie jak zaczynałem grać na gitarze, ale nie spotkałem jeszcze nikogo, kto by tą teorię potrafił udowodnić w pratyce :) Na najcieńszych wiolinowych faktycznie daję nieco więcej niż na pozostałych (1 zwój), ale z racji tego, że tutaj mniej długości struny potrzeba na tyle samo obwodu klucza, to moja "reguła kciuka" opisana powyżej też się sprawdza.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
17 Odpowiedzi
11476 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Lis, 2009, 16:15:19
wysłana przez Tolein
9 Odpowiedzi
4704 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Mar, 2011, 19:25:58
wysłana przez Chomick
2 Odpowiedzi
3347 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Cze, 2013, 11:30:16
wysłana przez GuitarProject
5 Odpowiedzi
3154 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sty, 2014, 22:04:58
wysłana przez mariaczi
13 Odpowiedzi
3424 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Maj, 2016, 21:19:43
wysłana przez Guitar Spot