Autor Wątek: Pasywy do mahoniowych 6-strunowców  (Przeczytany 11419 razy)

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Pasywy do mahoniowych 6-strunowców
« 02 Gru, 2013, 17:18:23 »
Ostatnio zabrałem się do "odmładzania" mojego pierwszego w życiu wiosła, które towarzyszy mi już około 10 lat grania - mahoniowy, koreański Ibanez RG321 z 2003 roku.
Wykonałem szlif progów, wymianę skorodowanego mostka, zmianę potencjometrów, wymianę inputa.
Z rzeczy, które zostały mi do zrobienia pozostaje elektronika, a dokładniej pickupy. W tym momencie na pokładzie są zamontowane stockowe ibanezowskie pickupy, które brzmią "poprawnie", ale niestety mają już swoje lata i zaczynają mocno korodować (zdjęcia w załączniku). Nie wiem jak to wpływa na brzmienie i sam poziom sygnału - słyszałem opinie, że dopóki gra to nic się nie dzieje, ale jednak chciałbym doprowadzić ją wizualnie i brzmieniowo do poziomu "częstej używalności".

Pytanie do was co polecilibyście do tego wiosła?
Kryteria wstępne:
1. Pickupy pasywne
2. Współpracujące z 5-cio stopniowym przełącznikiem.
3. Gatunki muzyczne - rock/metal - gitara głównie rytmiczna strojona do Drop B/ew. A
4. Charakterystyka brzmienia do osiągnięcia - mocne/selektywne riffy, czyste cleany, grane na wzmacniaczu lampowym - pytanie czy hi-outputowe przystawki nie będą przesterowywać dodatkowo clean'a.
5. Cena - dobre pytanie - raczej średnia półka, chyba że trafią się używki w średniej cenie.
6. Rozmiar - byłoby MEGA gdyby przystawki zgadzały się rozmiarowo z obecnymi pod względem kształtu i rozmiaru śrub ramek (skoro udało mi się uniknąć wiercenia otworów na nowy mostek znajdując finalnie sztukę z takim samym rozstawem to chciałbym w tym wypadku też dopasować rozmiar)
7. Kolor - czarne lub białe

Będę wdzięczny za każdą sugestię!


Posty połączone: 02 Gru, 2013, 17:35:49
Tutaj udało mi się znaleźć fajny link z podpowiedziami do wymiany pickupów w tym samym wiośle: http://www.tremolo.pl/Artykuly/Gitary/Wymiana,przystawek,HB.html#.UpyzqMTknh1
« Ostatnia zmiana: 02 Gru, 2013, 17:35:49 wysłana przez gos.sebastian »

Offline birthmark

  • Gaduła
  • Wiadomości: 445
DiMarzio DP100.
Suto wędlin kładź na chleb

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Albo deaktywatory :)

Offline crushingattack

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
SH6? Tak swoją drogą to tym 'mahoniem' bym się nie sugerował, cholera wie co tam dali. Musisz sam mniej więcej ocenić jak to gada i na tej podstawie wsadzić pickup, zgodnie z sugestiami.

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Fajnie by też było się zastanowić, jaki efekt się chce uzyskać na bridge i neck, do czego konkretnie używasz poszczególnych pickupów itp. :P

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Zazwyczaj wyciągam z gitar wiele, czyli używam 5-cio pozycyjnego przełącznika i pokrętła tone'ów ;) Ten kto miał ibka z takim switchem wie ile frajdy to daje. Od totalnej siary przez dźwięk klangu, przez dużo środka, cichy soczysty clean, kończąc na dużej ilości basu, która z ciemnym wiosłem świetnie według mnie nadaje się do tapingu obu ręcznego. Chcę dalej z tego korzystać. Co do drewna, to nie mam wątpliwości, że to mahoń - ma zdecydowanie ciemne brzmienie i z tego co do tej pory słyszałem:
1. Merlin Helfire - dodatkowo zamuli mahoń :/
2. SH-6 - dużo osób chwali, mówi że rozjaśnia wiosło, ja się tylko zastanawiam czy nie będzie za wysokiego sygnału - lubię jak pickup jest podatny na artykulację i różnego typu zagrania, a nie po prostu jak jest głośny
3. Bare knuckle painkiller - coś ktoś? :D
4. DiMarzio ludzie nie polecają - ale z jakiegoś powodu Ibanez ładował te pickupy i znani muzycy na tym grali i nie chce mi się do końca wierzyć, że to chŁyt marketingowy. Grałem wczoraj i faktycznie ma bardzo niski poziom sygnału.

Please help :D

Posty połączone: 02 Gru, 2013, 23:30:02
ps. zdecydowanie do gry rytmicznej na mocnych przesterach, mało solówek, dużo czystych i wyraźnych cleanów.
« Ostatnia zmiana: 02 Gru, 2013, 23:30:02 wysłana przez gos.sebastian »

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 512
  • Venus as a goodboi
Jak już rozważasz BKP, to może Mule/Abraxas?

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Albo Cziorny pies na most. Bo muła do all-around chyba nic nie przebije na necku.

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
To może inaczej :) Czy ktoś z was miał na pokładzie SH6/DiMarzio DActivator w jednym wiośle/zmieniał je i jest w stanie coś o nich opowiedzieć?

Posty połączone: 03 Gru, 2013, 17:06:41
Udało mi się dostać do środka :) Są to stockowe ibanezowskie pickupy z oznaczenie R i F (ktoś? coś? na temat tych pickupów?)
Myślałem, że uda się jeszcze chwilę przeciągnąć wymianę ale niestety jak oglądałem je z każdej strony to pod wpływem korozji rozpadł mi się w ręku uchwyt do mocowania pickupu :/
« Ostatnia zmiana: 03 Gru, 2013, 17:06:46 wysłana przez gos.sebastian »

Offline Br-Owca

  • Gaduła
  • Wiadomości: 340
Co ty kąpiesz sie ze swoja gitarą? :P czy uzywasz jako pagaj?

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Były lata że grałem tylko na niej, a pot, zmiany temperatur przyspieszają tylko proces korozji - śrub w starym mostku nie dało się odkręcić, 2 sprężyny pękły, ale największy badziew to pokrywanie osprzętu farbą/lakierem cosmo-black. W kontakcie z potem najpierw przebarwienia, potem zaczęło nierównomiernie schodzić.

Offline Yakus

  • Gaduła
  • Wiadomości: 119
  • albo się przegrywa albo przegrywa
Aktualnie, z braku funduszy i z ciekawości, muszę włożyć coś ciekawego pod gryf w moim SLSMG i z tej niższej półki cenowej celuje w Entwistle. Przekopałem internety i na zagranicznych stronach opinie są pochlebne. Dużo ludzi sobie chwali, nawet wymienia te 'markowe' Dimarzio/SD na Entwistle. Kierując się tym zdecydowałem, że na dniach wpadnie mi pod gryf HVX. Podobno taki PAF na sterydach z mocno wyeksponowanym środkiem i dość wysokim outputem. Dla Ciebie ciekawy mógłby być Nemesis którego można rozdzielać tak, żeby grał albo jako single ceramiczny, albo na magnesie sztabkowym. Spoko pickup w niezłej (120 zł) cenie. Youtube it.

Podeślę potem opinie jak HVX brzmi z Dimarzio Super Distortion pod mostem.

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
właśnie, super distortion miałem w machoniu kiedyś. kurwił niemiłosiernie - ale nie wiem czy to dobrze czy źle :P

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Witam,

jak przeczytałem, że grasz rock/metal, masz 5 pozycyjny switch i sporo kręcisz potkami, to do głowy przyszedł mi set PRS HSF / Vintage Bass, jednak z tego co wiem to nie robią go do 7 strunówek (a może?). Co do SH-6, to pomimo, że do drivewów jest świetny, to jednak splituje się słabo i na cleanach jest kupa. Myślę, że wspomniany przez Ciebie Painkiller by mógł Cię ucieszyć, sam używałem go w kilku gitarach, obecnie siedzi w moim PRS Custom 22. PK ma tę zaletę, że drive jest przekozacki, ale cleany są też do zaakceptowania, split, znośny, choć wiadomo to jest higain, split to dodatek, a nie jego największy atut.

I jeszcze jedno:

Co do drewna, to nie mam wątpliwości, że to mahoń - ma zdecydowanie ciemne brzmienie...

Ja nie mam wątpliwości, że to nie jest mahoń (Swietenia mahogani), bo sam jego koszt by był pewnie zbliżony do ceny całej tej gitary. Co nie zmienia faktu, że jest dużo gatunków drewna wrzucanych przez producentów gitar do worka "mahogany", począwszy od afrykańskich Sapele, które gadają dobrze po takie wynalazki jak Agathis czy Nato, które zwykle nie gadają wcale.

Każde z tych drewien jest ciemne ;)
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
no tak, potwierdzam że sh6 na splicie to po prostu kupa
i always go full retard

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Jak już rozważasz BKP, to może Mule/Abraxas?
Ze swojej strony Abraxasa bym odradzał, jeśli to Nailbomb, Black Dog, ew Aftermath ale tego to trzeba lubieć,  pod gryf odpowiednio Coldsweat lub Mule. PK to jak dla mnie wybór w zależności od samego egzemplarza wiesła, to IMO dość chimeryczny pickup i wystarczy jakieś cuś, by albo siarzył mimo swego bardzo fajnego pompowania w dole, albo jazgocze, ale prawda jak sie wpasuje to jest kozak.
Potwierdzam tez, ze Deaktywatory dają rade w takim wieśle.

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Nie jestem na 100% pewien ale to jest chyba właściwy dla tego momentu obraz 5-way switch'a z mojego ibka. Split z tego co widzę jest w dwóch pozycjach 2i4. Korzystam z nich zwłaszcza do cleanów i tapingu z delay'ami bo po prostu "brzmią lepiej" :D

Offline xaperfly

  • Gaduła
  • Wiadomości: 299
  • Pikabooo
    • Outsane
Seba, tanio, łatwo i przyjemnie będzie na secie SH-6 - SH-2 chyba humba mostkowego nie splitujesz.
A to co tam w cleanach odstawiasz to na SH-2 będzie miodzio.

BKP to świetne rozwiązanie i Commelina trafnie Ci zasugerował, ale set przekracza wartość wiosła więc nie widzę sensu.

Posty połączone: 04 Gru, 2013, 12:31:10
Si, taki

Nie jestem na 100% pewien ale to jest chyba właściwy dla tego momentu obraz 5-way switch'a z mojego ibka. Split z tego co widzę jest w dwóch pozycjach 2i4. Korzystam z nich zwłaszcza do cleanów i tapingu z delay'ami bo po prostu "brzmią lepiej" :D
« Ostatnia zmiana: 04 Gru, 2013, 12:31:10 wysłana przez xaperfly »
Lubię nakurwiać!
www.OUTSANE.com.pl

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Seba, tanio, łatwo i przyjemnie będzie na secie SH-6 - SH-2 chyba humba mostkowego nie splitujesz.
A to co tam w cleanach odstawiasz to na SH-2 będzie miodzio.

i o to chodziło :)

Szukałem jeszcze trochę części - śrub do mocowań pickupów/ramek do humbów i to jakie ceny i zakres produktów ma http://www.mayshop.pl/robi na mnie duże i pozytywne wrażenie.

Zastanawiam się jeszcze nad kolorami. Niestety nie udało mi się znaleźć czarnego mostka w tych wymiarach, który moim zdaniem wyglądał by obłędnie z białymi pickupami. Zamówiłem parę gratów (pokrętła, płytki do inputa, śruby, ramki). Zaczynam się zastanawiać czy ktoś z was ma może czarne wiosło z białymi pickupami i np.: chromowanym/srebrnym mostkiem/osprzętem. Rozsądek mówi chromowany mostek to chromowane gałki,płytka do inputa i czarne pickupy. A co wy radzicie?

Offline xaperfly

  • Gaduła
  • Wiadomości: 299
  • Pikabooo
    • Outsane
Generalnie jak uważasz, byleby nie było festynu.
Z tym srebrnym mostkiem wypadałoby mieć hardware pod niego.
Powinieneś dążyć do takiego stanu.

Lubię nakurwiać!
www.OUTSANE.com.pl

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Na tej focie osprzęt cosmo-black(ciemniejsze) u mnie most już chromowany więc jest dużo jaśniej - jak poniżej. Ew. pokrętła i śruby do montowania ramek i pickupów na czarno lub chrom.

ps. sory za jakość ale robiłem na dużej szybkości dla porównania

Offline xaperfly

  • Gaduła
  • Wiadomości: 299
  • Pikabooo
    • Outsane
Zebra słaba, chyba że w obrębie jednego humbuckera.
Rób czarne.
Lubię nakurwiać!
www.OUTSANE.com.pl

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
chyba że jeszcze tak :D

btw. zamówiłem czarny mostek w sklepie Mayo - jak szukałem pół roku temu to czarnego nie było. Zobaczymy :)

Offline gos.sebastian

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 82
Elementy z mayoshop zamontowane, czekam na białe seymoury :)

Offline Krzak

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 95
  • Hava Nagila
    • Ape to God
Mam nadzieję,że gos.sebastian się nie obrazisz, że ci się ładuję tutaj, ale nie chcę zakładać nowego tematu bez sensu, a sprawa podobna.

Szukam porady. Chcę zmienić przetwornik mostkowy. Aktualnie mam Ibaneza MMM1 (drop B), a do niego EVH 5153 i Orange 212 na V30. Na chwilę obecną w ibku siedzi SH-13, ale odkąd zmieniłem wzmacniacz brzmienie stało się strasznie suche i wieje siarą przy różnych kombinacjach. Poza tym chyba mi się przejadło ;). Szukam jakieś ciekawej alternatywy. Klimaty muzyczne groove/death.

Po grzebaniu w sieci spodobał mi się BK Warpig. Ktoś może coś dorzuci od siebie? Widziałem temat Eisteufela z próbkami, ale szukam dodatkowych opinii i propozycji.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
18 Odpowiedzi
9841 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Kwi, 2010, 00:00:27
wysłana przez rafaln
6 Odpowiedzi
4473 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Gru, 2010, 08:11:10
wysłana przez Rachet
3 Odpowiedzi
2206 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2011, 19:55:28
wysłana przez blackdahlia
6 Odpowiedzi
2117 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Lut, 2013, 23:30:15
wysłana przez commelina
5 Odpowiedzi
1790 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Gru, 2013, 08:17:05
wysłana przez commelina