Autor Wątek: słuchawki do nagrywania i miksu (średnia półka) + monitory  (Przeczytany 9384 razy)

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
po prawie 15 latach rozwalają mi się ukochane słuchawki Stantona (DJ PRO 2000 S) więc rozglądam się za średnią półką cenową - pod kątem wygodnych i jak najbardziej linearną/transparentną charakterystyką. Co mi chodzi po głowie:

Sennheiser HD-25 C II
Shure SRH940 lub Shure SRH840
Audio Technica ATH-M50
Sennheiser HD250 Linear II
Sennheiser HD 600 (chyba już niedostępne)
AKG K-240/K-271

i generalnie ta kwestia zbiega mi się z zakupem monitorów aktywnych do ok. 16metrowego pomieszczenia/pracowni.

tutaj zbytniej histerii nie przewiduję:
Behringer B2031A Truth (znam, fajny, ale mam wątpliwość czy nie za duże)
KRK RP6 G3 czy może RP5 G3 (cały czas nie jestem pewien przełożenia wielkości na pomieszczenie)
ADAM AUDIO F5 (miałem kiedyś F7)
ALESIS M1 Active MK2 (parę osób mi polecało)

pytanie czy ktoś bawił się/pracował na powyższych w podobnej kubaturze pomieszczenia i jak wrażenia selektywność/transparentność?
« Ostatnia zmiana: 10 Lis, 2013, 15:33:50 wysłana przez y »

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Nie wiem co to srednia półka. Uzywam Superlux HD668B i bardzo sobie chwalę. Uważam je za ralatywnie tanie.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Ile pieniędzy do wydania masz? Bo tak to możemy gdybać jeszcze przez trzy strony.

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
myślę maks do 1k słuchawki, do 2,5k monitory. przy czym coś co uwielbiam czyli słuchawki stantona w teorii kosztowałyby circa 300 zł.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Jak zawsze polecę moje słuchawki: Beyerdynamic DT 770 PRO. Do wyjęcia za ok. 650zł. Jedyne, co im ludzie zarzucają, to za bardzo dobrze słyszalne basy, ale jak dla mnie nie zaburza to proporcji i nie koloryzują. Jako uzupełnienie do moich Adamów są świetne.

Gdybym miał 2,5k na monitory poszukałbym używanych TLC, na przykład: http://forum.sevenstring.pl/sprzedam/(s)-monitory-aktywne-tlc-ams-1-pro/

Firmy, które podałeś są przy nich co najwyżej przyzwoite.

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
P11A. W tej cenie używek nie wyrwiesz, choć mi się magicznym trafem (dzięki g-zs'owi zresztą) udało dorwać używane z likwidowanego studia w świetnym stanie za 2,7k z przesyłką :)

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
DT 770 + Eve SC205. Monitory trochę powyżej budżetu, ale warto.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Eve nigdy nie słyszałem, ale widzę, że robią je byli pracownicy Adam. Bardzo oryginalnie podeszli do nazwy ;) Zaciekawionym.

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Nawet nie pracownicy, tylko zalozyciele :)

Ciezko sie zastanwiam zeby sobie nie kupic.

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Naprawdę dobre monitory. Miałem okazję na nich chwilkę pracować. Polecam, Żanę Kaletę. ;)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
A mieliście okazje porównać z P11A? Moje w zasadzie tak mi pasują, że ani myślę patrzeć w kierunku innych, ale dobrze byłoby wiedzieć, jak się ma jedno do drugiego.

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Myślę, że Eve'om blisko do Adamów A5X - miałem podobne wrażenia z odsłuchu 205tek i A5X, chociaż pewnie nie jestem do końca obiektywny, bo Eve'y "testowałem" kilka mięsięcy po A5X.

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Wg opinii w necie sc205 gra nieco nizej, bez znieksztalcen bassreflrxu (blizej im do charakterystyki monitorow z linia transmisyjna) i maja mniej ostra gore, ale co ja tam wiem na ten temat :)
Na gearslutzie jest kilka osob ktore zmienily a5x na sc205 wlasnie.

Offline rusiu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 237
  • Mejama lama ding dong
Polecam studyjne klasyki AKG K 240 Studio MK II, nowe możesz kupić coś koło 460pln, zostanie Ci więcej funduszy na lepsze monitory.
Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
ze słuchawkami sprawa się rozwiązała - udało mi się dorwać w Holandii earpady do moich Stantonów (bo to się totalnie rozwaliło po prawie 15 latach), bardzo się przyzwyczaiłem do ich linearności.

A na marginesie - byłem blisko zakupu tych słuchawek: http://www.thomann.de/pl/shure_srh_840.htm

Więc teoretycznie mam większy budżet na odsłuchy tyle, że nie wiem czy w tak małym pomieszczeniu (circa 16m2) jest sens więcej niż 5cali, no maks 6cali odsłuch.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Jest sens. Osłuchałem masę monitorów i zawsze te większe były na plsu w stosunku do tych mniejszych. Co prawda jeśli masz z dupy pomieszczenie to czy kupisz sprzęt za 40000 czy za 4000, może zagadać Ci kupiasto, ale jeśli wahasz się czy kupić większe czy mniejsze pierdziawki, to miej na uwadze, że większe lepiej oddadzą bas. Swoje TLC używałem w pomieszczeniu 10-12mkw, używałem też w 25mkw i było bardzo ok, nie narzekałem na ich rozmiar. Jedynie trzeba zadbać o to żeby dobrze je ustawić, ale to są fundamentalne zasady jeśli zabierasz się za jakąkolwiek zabawę z dźwiękiem na głośno, gdzie gra również pomieszczenie.

Ze słuchawkami to szczerze nie widzę innej sensownej alternatywy dla DT770, o których wspominał mondo. One są po prostu zajebiste i kropka. Monitory TLC też jak najbardziej polecam, cena dalej aktualna ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Lis, 2013, 11:57:09 wysłana przez g-zs »
B ( o ) ( o ) B S

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
z basami i głośnikami to wiem jak jest, grałem na kontrabasie, więc akurat dół częstotliwości znam :) Słuchawek trochę przemieliłem - jak kupowałem te swoje Stantony to kosztowały prawie 400 zł a jeżeli chodzi o selektywność dźwięku i selektywność dołu (kupowałem pod kątem właśnie tego) to nie mogłem znaleźć nic co by mi bardziej odpowiadało.

Kolumny potrzebuję na potrzeby własne, nie mam w tej chwili masterplanu na komercyjny mastering etc. a niestety - jakie by nie były głośniki od odsłuchu na kilku różnych odtwarzaczach/głośnikach/słuchawkach się nie ucieknie nawet przy demówce własnego projektu muzyczynego. Chcę zamontować sobie taki dedykowany switch audio - żeby móc odsłuchiwać i przełączać pomiędzy konsumenckim JBL LX/Pioneer wzmacniacz i właśnie monitorami studyjnymi. Ten pierwszy set zajebiście mi gada z akustycznymi rzeczami typu "Kind of blue", ale potrzebuję coś co będę katował czymś bardziej higainowym.

To jak z fotografią cyfrową i szerokogamutowymi monitorami - coś wygląda super na takim monitorze, a potem ktoś to i tak ogląda na laptopie czy telefonie bez kalibracji i kokodżambo.

Nad tymi TLC pomyślę. Dużo grane?

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Chcę zamontować sobie taki dedykowany switch audio - żeby móc odsłuchiwać i przełączać pomiędzy konsumenckim JBL LX/Pioneer wzmacniacz i właśnie monitorami studyjnymi.

To jest dobra sprawa, w swoim interface Fast Track C400 mam opcję odsłuchu z jednego zestawu odsłuchu stereo, drugiego zestawu stereo, lub z dwóch jednocześnie, do tego dochodzi niezależna opcja słuchawek, wszystko przełączane fizycznie przyciskami na urządzeniu, co jest bardzo wygodne i szybkie.

To co brzmi dobrze gada na HD668b nie musi dobrze gadać na B2030A, a nawet jak tamte dwa gadają dobrze, to czasem na trzecim odsłuchu, którym jest przeciętnej jakości zestaw stereo Genius SP-HF1255A, bywa że wszystko tonie w bassie ;)
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
Finalnie - ściągnąłem znajomego łowcę nietoperzy, pomierzył mi odbicia akustyczne w pracowni, przedstawił wizję grubego przemeblowania i stawiania jakichś pułapek na basowego zwierza, na ten moment aż tak mi się nie chcialo bawił więc korzystając z jego znajomości położyłem przed sobą pięć par słuchawek i zostawiłem te:

http://www.shure.com/americas/products/earphones-headphones/headphones/srh1440-professional-open-back-headphones

Otwarte, nie ma poduchy, nie ma przebasowienia, do tego stopnia analityczne, że słyszę rzeczy jakich nie słyszałem (chociaż do nietoperzy mi daleko), nie mam wrażenia wstawienia głowy między dwie kolumny.

Dość fajnie brzmiały beyery DT-880Pro (półotwarte), mam wrażenie że lepiej niż DT-990 Pro (te są w pełni otwarte - i polecają je bardziej do muzyki akustycznej/klasycznej/masteringowych rzeczy niż odsłuchowych), chociaż jak odpaliłem rzeczy typu Kind of blue to otwarte słuchawki zdecydowanie są moimi faworytami. Grają bardziej przestrzennie - choć to moje subiektywne wrażenie - taki brak klaustrofobii przestrzeni nagrania.

Reasumując: co uszy to opinia. Znajomy zachwycał się Fostexami TH-600, ale przywlókł je z jakimś hiperwzmacniaczem - fajnie grające, ale też moim zdaniem nieco podkolorowane w stronę audiofilską. Te shuraki wypadły na tyle uniwersalnie, że przełknąłem cenę.

Niestety nie obadałem tych samym DT770Pro z różną impedancją więc tylko obadałem 250omówki. Jak dla mnie za dużo basów dają, choć pewnie można się ich nauczyć.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
To, że bas jest lepiej słyszalny niż reszta nie znaczy, że przenoszą go za dużo.

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
pass :) dla mnie za dużo - potrzebowałem kupić o charakterystyce liniowej a nie z głośnym basem :)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Miałem na myśli to, że bas jest bardzo wyraźny i szczegółowy, przez co może się bardziej narzucać, wg mnie absolutnie nie głośniejszy od reszty i uważam, że słuchawki są liniowe.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
8 Odpowiedzi
9299 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Lut, 2010, 14:35:41
wysłana przez Tolein
11 Odpowiedzi
3266 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Gru, 2011, 00:35:31
wysłana przez bandit112
7 Odpowiedzi
2066 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Kwi, 2012, 16:16:38
wysłana przez OfensywnyRondel
35 Odpowiedzi
13486 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2015, 14:55:11
wysłana przez Stivo2005
33 Odpowiedzi
6119 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Sty, 2022, 18:37:23
wysłana przez Chomick