Autor Wątek: Wysokość strun  (Przeczytany 16237 razy)

Offline florekd80

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 23
Wysokość strun
« 10 Paź, 2013, 17:15:32 »
Witam.
Mam gitarę Ibanez GRG7221. Jest w niej zainstalowany Mostek: Fixed 7 Bridge.
http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page13.php?area_id=3&data_id=111&color=CL01&year=2013&cat_id=1&series_id=147
Jaką ustawić wysokość strun w takiej gitarze? W gitarze z takim mostkiem to trzeba chyba ustawiać wysokość osobno dla każdej struny? Jak to jest.
Pozdrawiam. :)


Offline Gveir

  • Gaduła
  • Wiadomości: 435
  • Grunge Man
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #1 10 Paź, 2013, 17:39:52 »
Przy siodełkach mostka masz widoczne śruby którymi regulujesz wysokość dla poszczególnej struny. Nie da się tego przegapić..
Tak btw: jak te GIO? Mega paździerz?
Zwycięzca Grand Prix "Najbiedniejszy Rig na sevenstring.pl" 2013 i 2014
http://muzycznymajdan.blogspot.com/ - pierdolnik muzyczno-płytowy

Offline florekd80

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 23
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #2 10 Paź, 2013, 17:51:07 »
Gitara jest w porządku, gryf jest wygodny jest bardzo lekka miękka. Po zmianie strun jest nawet lepiej, na starych strasznie brzęczała teraz jest ok. Wykonanie tez w porządku. Myślałem, że będzie gorzej ale jest naprawdę OK.

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #3 10 Paź, 2013, 19:37:55 »
Jak nie umiesz to nie próbuj bo się zirytujesz. Najpierw trzeba powalczyć z prętem napinającym (w tej zaślepce w główce jest gniazdo na imbus) jak ogarniesz krzywiznę gryfu to walczysz z mostkiem na tyle, ile pozwala regulacja. O strojeniu nie wspomnę, to te śrubki od dupy gitary z tyłu mostka. Ogarnij najpierw kogoś kto ma o tym pojęcie bo możesz naknocić i się bardzo wkurzyć jak nie masz specjalisty i drugiego wiosła. Nie mówiąc o tym, że możesz podrapać lakier i zerwać pręt nie mając w tym wprawy.
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline florekd80

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 23
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #4 15 Paź, 2013, 09:17:57 »
głównie mi chodziło jak ustawić wysokość strun. mam mostek tego typu
http://allegro.pl/mostek-7-strunowy-sung-il-bn071-czarny-i3558914795.html
Jak w takim mostku ustawić wysokość strun? Ustawia się dla każdej struny osobno czy tylko 1 i 7-dmą a pozostałe do nich tak żeby było mniej więcej równo? We Floyd rose-ach jest łatwiej bo są tylko 2 śruby a tutaj każda struna jest opuszczana lub podnoszona niezależnie. Jak to jest w takich mostkach?

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #5 15 Paź, 2013, 10:26:46 »
Powiedz ze zartujesz. No chyba ze masz 14 lat i w zyciu nie widziałeś jak działa gwint i do czego służą śrupki i jak logika podpowiada, co robić skoro śrupki som na każdej kostce , no co robić panie premierze.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #6 15 Paź, 2013, 11:21:05 »
Radiusy podstrunnic mogą być bardzo różne. Po to masz możliwość regulacji każdego siodełka, żeby dostosować to bez problemu. Nawet przy mało wypukłych podstrunnicach ustawianie tego na pałę jest bez sensu. Daj wioselko lutnikowi, potem popatrz i naucz się sam.

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #8 15 Paź, 2013, 15:26:49 »
gitarzysci.pl  :facepalm:
.

Offline sevenstringdjentlemen

  • Gaduła
  • Wiadomości: 219
  • Peri Peri ;p
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #9 26 Paź, 2013, 20:53:58 »
Przy siodełkach mostka masz widoczne śruby którymi regulujesz wysokość dla poszczególnej struny. Nie da się tego przegapić..
Tak btw: jak te GIO? Mega paździerz?
moją pierwszą gitką to Ibanez gio w wersji 6strunowej właśnie jest. Powiem tak- jak chodziłem z nią na początku na próby mojego (ex) hevi-metalowego bendu, a grałem tam na bugerze 333, dawała nawet radę. Jakiś straszny szajz i paździerz to to nie jest znowu, aczkolwiek polecam od razu iść do lutnika i jak mamy jakieś 300zł wolne to wymienić humbucker przy mostku na jakiś lepszy, żeby gitarka nabrała charakteru wyraźniejszego, bo stockowe to jak zawsze w gitarach tego typu dość słaby sprzęt. Aczkolwiek kupiłem ją za 900zł razem w zestewie start-up ze wzmacniaczem Ibaneza i za tą cenę mogę to wiosło w miarę polecić, chociaż szukałbym raczej jakieś używki w perspektywie czasu.
dżęt dżęt dżętu dżętu. Dajta mi tu więcej dżentu.

Offline sevenstringdjentlemen

  • Gaduła
  • Wiadomości: 219
  • Peri Peri ;p
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #10 27 Paź, 2013, 20:11:16 »
częsta przypadłość tej serii Ibka, ja na szczęście ją ominąłem.
dżęt dżęt dżętu dżętu. Dajta mi tu więcej dżentu.

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #11 17 Sty, 2014, 12:46:45 »
Podepnę się pod temat. Czy jest jakiś standard odległości strun od nabiegunników (regulowanych i nieregulowanych) w przetwornikach?
Jak duży wpływ na sygnał ma właśnie odległość ? Nigdy nie kręciłem choć miałem taką możliwość w evo.
Firmowo wychodzą chyba wkręcone na maxa...? Aha w tym przypadku chodzi mi o pikap przy moście ale zasada pewnie taka sama dla gryfowego.
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #12 17 Sty, 2014, 13:07:46 »
Nagraj wiosło jak pikapy są na dole, potem zrób to samo z podniesionymi i... Tadam!!! Będziesz wiedział.
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #13 17 Sty, 2014, 13:17:46 »
Pewnie że mogę...
Większa odległość = słabszy sygnał
Mniejsza odległość = mocniejszy sygnał
Jak to się ma do brzmienia i czy przy tej drugiej opcji trzeba uważać żeby nie przegiąć i czegoś (pikapa) nie spiertolić...
Tego pytam...:-)
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Zelman

  • Gaduła
  • Wiadomości: 277
  • http://trylionband.com
    • Trylion
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #14 17 Sty, 2014, 14:55:13 »
Do brzmienia ma się tak, że je zmienia. Nie przegniesz - w najgorszym wypadku jak za mocno odkręcisz pickup to może zlecieć z śrub (ale to zależy od tego jak masz mocowane pickupy).

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #15 17 Sty, 2014, 14:57:37 »
Człowieku to kwestia gustu i tylko tyle. Większy sygnał większe zniekształcenia, lubisz albo nie lubisz. Sprawdź sam i będziesz wiedział szeleszczący blek metyl na ultra hajgeju, czy selektywny mocny drajw. Najpierw zastanów się czego chcesz a potem kombinuj żeby to tak brzmiało. Żadna filozofia. Ktoś ma Ci pisać że tak jest fajnie, a tak niefajnie?
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #16 17 Sty, 2014, 15:10:22 »
Truth...macie rację. Pokręcę usłyszę. Ważne że niczego tym kręceniem nie spiertolę.
I raczej ta druga opcja...selektywnie i ostro.
Pzdr z Kraka
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline myheaven

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
    • myheaven
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #17 17 Sty, 2014, 17:10:40 »
Ja mam taki sposób: Naciskasz na najwyższym progu strunę najgrubszą i najcieńszą(oczywiście po wcześniejszej regulacji wysokości strun nad progami), i cały czas dociskając do progu strunę  regulujesz śrubą przetwornik tak aby był 2mm pod struną.Trzeba zwrócić uwagę na najgrubszą ponieważ ma największe wychylenia.Wychodzi dobrze, w miarę blisko i brzmienie jest według mnie ok.Ten sposób wykorzystywałem  przy szóstce i przy siódemce, a teraz niedawno na ósemce i jest dobrze
And there will your heart be also......

https://www.facebook.com/myheaven.myheaven

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 666
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #18 17 Sty, 2014, 17:22:16 »
2mm to strasznie blisko, nie dzieje się coś niechcianego ?

Offline myheaven

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
    • myheaven
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #19 17 Sty, 2014, 17:48:41 »
2mm to strasznie blisko, nie dzieje się coś niechcianego ?
ale 2mm od dociśniętej struny do ostatniego progu który, daje ci najwyższy dźwięk.,po regulacji puszczasz strunę i struna idzie ci do góry .Wtedy wychodzi mi odległość przy której struny są dosyć blisko przetworników ale nie trzepią w powierzchnie przetwornika i sygnał według mnie jest mocny ale nie zniekształcony.Choc iaż wiem że są różne pickupy i z tą regulacją czasami są jaja ;p
And there will your heart be also......

https://www.facebook.com/myheaven.myheaven

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 666
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #20 17 Sty, 2014, 19:34:22 »
U mnie jest 2-4mm przy gryfowym i 5-7mm przy mostkowym przetworniku. Ta większa odległość jest od strony mostka. Wiem, straszny paździeż i krzywo przetworniki ;)

Aż sobie podniosę i zobaczę co się stanie. Kiedyś podnosiłem już w tej gitarze pickupy i znacząco poprawił się poziom głośności gryf-mostek, no i legata/tappingi łatwiej idą.

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #21 17 Sty, 2014, 20:25:51 »
W moim Elfie, mostkowy Bill Lawrence jest ok 2-3mm. Jak dla mnie optymalny balans pomiędzy mocą sygnału, a zachowaniem tego czegoś w brzmieniu. W innej gitarze Hellfajera mam poniżej 3 mm, bo to znacznie mocniejszy skurczybyk i jak jest 2 mm od strun to jak dla mnie jest za dużo gainu.
« Ostatnia zmiana: 17 Sty, 2014, 20:27:43 wysłana przez ChopZeWsi »

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #22 17 Sty, 2014, 21:26:44 »
Haeven, bardzo fajny patent...i to naprawdę to co piszesz ma sens. Tak samo dla mostów stałych jak i Flojdów ?
Żeby się nie okazało, że przy zejściu wajchą za szybko się przyklejają...

Posty połączone: 17 Sty, 2014, 21:30:21
A przy okazji...która cewka w Crunch Labie jest mocniejsza, ta ze sztabką czy ta druga ? Po mojemu sztaba...
« Ostatnia zmiana: 17 Sty, 2014, 21:30:21 wysłana przez Saint2013 »
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #23 17 Sty, 2014, 22:26:58 »
W każdą postukaj śrubokrętem i słuchaj która daje głośniejszy pukpuk w głośniku.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Odp: Wysokość strun
« Odpowiedź #24 17 Sty, 2014, 22:49:10 »
i czy przy tej drugiej opcji trzeba uważać żeby nie przegiąć i czegoś (pikapa) nie spiertolić...
Tego pytam...:-)

Poza ewentualnym śmietnikiem w brzmieniu, zbyt bliska odległość nabiegunników od strun może czasem dać efekt bardzo niemiłego pływania pojedynczych dźwięków - magnes będzie po prostu znacząco wpływał na drgania blisko przebiegającej struny.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
4140 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Paź, 2007, 20:42:27
wysłana przez Pan Sinner
35 Odpowiedzi
16331 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Wrz, 2010, 23:24:58
wysłana przez Maciek
2 Odpowiedzi
2113 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Sty, 2012, 13:32:30
wysłana przez Jesus
5 Odpowiedzi
1952 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Lip, 2015, 12:32:21
wysłana przez kermcio
1 Odpowiedzi
2091 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Lis, 2017, 09:45:41
wysłana przez Zomballo