Odopwiedź impulsowa to reakcja systemu niezmiennego w czasie na sygnał zwany "impulsem". Trzeba w jakiś sposób puścić ten "impuls" przez nasz system: komputer-out->wzmacniacz->paczka->powietrze->mikrofon->komputer-in. Można podłączyć komputer-out np. do return pętli send wzmacniacza. Ufff... No więc co to jest ten "impuls"? Jest to bardzo krótki sygnał, który ma bardzo dużą energię dla wszystkich częstotliwości (idealnie byłaby to delta Dirac'a). Próbki takiego sygnału można znaleźć w internecie wpisując w google "dirac impulse wav", czy coś tego typu...
Istnieje jeszcze inna metoda uzyskania odpowiedzi impulsowej. Zamiast "impulsu" można użyć sinusoidy z rosnącą częstotlwiością (w pewnych granicach). Z tym, że wynik trzeba będzie "rozpleść" aby otrzymać IR. Do tego może posłuzyć nam Voxengo Deconvolver:
http://www.voxengo.com/product/deconvolver/który jest praktycznie w pełni funkcjonalny w wersji demonstracyjnej. Umożliwia on też generowanie ww. sinusoidy.
Dobra, podsumowując robimy tak:
- generujemy sinusoidę - Test Tone Gen w deconvolverze (Out Bit Depth: 24, Sample Rate: częstotliwość próbkowania naszego interfejsu Channels: Mono Duration: 12)
- tak otrzymaną sinusoidkę puszczamy naszemu systemowi:
komputer-out->wzmacniacz->paczka->powietrze->mikrofon->komputer-in
nagrywając jednocześnie to co się dzieje na komputer-in
- w deconvolverze klikamy: Test tone file - plik z sinusoidką którą wygenerowaliśmy, File folder: to co otrzymaliśmy w wyniku pobudzenia sinusoidką nasz system
- w deconvolverze klikamy: Process
- cieszymy się z własnej IR