Autor Wątek: Truss rod vintage - z czym to się je.  (Przeczytany 4174 razy)

Orange

  • Gość
Truss rod vintage - z czym to się je.
« 17 Cze, 2013, 16:48:52 »
Czy ktoś z sznownych budowniczych mógłby się wypowiedzieć w temacie i pojaśnić mi bardzie o co chodzi z tymi prętami?

Z moich rozważań wynika, że struny napinają gryf. żeby zmniejszyć łódkę gryfu kręci się prętem, który napina go w odwrotną stronę. Pręt musi być więc umieszczony w kanale w środku gryfu. Logika podpowiada, że pręt powinien być tak umieszczony, aby wygiąć gryf w drugą stronę. Tymczasem materiały ogólnodostępne niszczą mi tę koncepcję:



Na moje oko ten kanał sprawi, że łódka jeszcze się powiększy i zrobi się łuk z gitary.
Zaznaczam, że działanie prętów dwustronnych zupełnie omijamy.
 Interesuje mnie ten pręt, który można zastosować do gryfów jadnoczęściowych z podstrunnicą. Z tyłu to wygląda mniej-więcej tak:


Offline GuitarProject

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Części i akcesoria do gitar
    • Sklep Guitar Project
Specjalistą nie jestem ale wydaje się to dość proste.
Pręt jest zakotwiczony w stopie gryfu. Po jego drugiej stronie na nagwintowanej części znajduje się nakrętka. Dokręcając ją zaczyna opierać się o drewno i w tym momencie zaczyna "ciągnąć" pręt powodując jego prostowanie a co za tym idzie prostowanie gryfu.
W Gibsonach to łatwiej zobaczyć bo tam jest metalowa podkładka pod nakrętką i wtedy łatwo załapać o co chodzi.

Marcin
Załoga sklepu GuitarProject.pl

Offline domas

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 640
  • Dziki osioł numer raz
    • Animus
Im bardziej naprężysz (skrócisz) pręt, tym bardziej będzie on dążył do wyprostowania gryfu tworząc antyłódkę. Trust me, i'm an engineer ;)

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Obydwa panowie wygrali dropsa :P   :headbang:

Ogarne wstyć siem  ;)

Orange

  • Gość
Dzizaz. czyli nieważny jest kanał, tak? Podczas skracania pręt usztywnia gryf, tak?
Wiem jak działa ten dzindzibał :D chodzi mi o kształt kanału narysowanego na projekcie. Czemu on jest w tę stronę ugięty, a nie dokładnie w drugą (jak powinien według mojej dedukcji być)

Posty połączone: 17 Cze, 2013, 20:33:22
Konkretnie, to czemu kanał nie wygląda tak:



Po prostu nie musi?

Cały czas chodzi o vintage truss rod.
« Ostatnia zmiana: 17 Cze, 2013, 20:33:23 wysłana przez Orange »

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Odwrotnie dedukujesz :)
Wyobraź to sobie tak - pręt przy dokręcaniu nakrętki "chce" się wyprostować. Teraz kumasz dlaczego w tę stronę jest wygięty?

Zomballo

  • Gość
Kanał jak najbardziej musi być łukowaty żeby jak poluzujesz stringi gryf mógł sie wybrzuszyć. Ale ale ale... Na schemacie masz konstrukcję fendera bi-flex (ta metalowa tulejka w środku gryfu), którą da się korygować siłę, moc, jak zwał tak zwał wybrzuszenia. ;) Szalone lata 80-te się kłaniają.

Orange

  • Gość
dokłądnie bi-flex tęteges pod siódmym progiem :D

Dobra,
Odwrotnie dedukujesz :)
Wyobraź to sobie tak - pręt przy dokręcaniu nakrętki "chce" się wyprostować. Teraz kumasz dlaczego w tę stronę jest wygięty?

Właśnie wydaje mi się, że jak będę dokręcał nakrętkę, to łuk będzie się powiększał. Chyba że źle kombinuję i w momencie dokręcania nakrętki pręt usztywnia gryf do pierwotnego kształtu.

Zomballo

  • Gość
Ano. W Bi flex masz pręt zakorkowany od strony główki, co sprawia że jak odkręcasz to się wybrzusza a ta tulejka w środku zabezpiecza przed tym zeby drut nam nie wystrzelił.

Offline domas

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 640
  • Dziki osioł numer raz
    • Animus
Ogarne plz

Przytoczę wiedzę zdobytą w trakcie mych studiów: tak działają cięgna, tak działa beton sprężony.

Orange

  • Gość
Zajebiście dziękuję, temat uważam za wyczerpany. Dzięki Domaś, teraz wszystko stało się jasne a życie prostsze.

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Wam to wszystko trzeba narysować.
Ja kiedyś zastanawiałem się  jak wykonać taki łukowaty rowek za pomocą frezarki górnowrzecionowej.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Na zasadzie tarasów, schodków, a dłutkiem wyrównac schodki.

Zomballo

  • Gość
A jak byś chciał zrobić bi-flex to masz:

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
15071 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Lut, 2012, 12:22:59
wysłana przez sylkis
0 Odpowiedzi
1567 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Gru, 2010, 12:43:57
wysłana przez mlodysatan
2 Odpowiedzi
2154 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Mar, 2012, 23:49:32
wysłana przez gkoz
12 Odpowiedzi
6157 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2013, 00:32:24
wysłana przez przemak
3 Odpowiedzi
2213 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Sty, 2014, 13:58:28
wysłana przez g-zs