Autor Wątek: Wych*jany przy zakupie, co robić?  (Przeczytany 6121 razy)

Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Wych*jany przy zakupie, co robić?
« 14 Maj, 2013, 18:08:59 »
Siema, po krótce - kupiłem bas od gościa z Gumtree, nie dość, że ma zjebany pręt, to ma inną elektronikę niż miała być. Stan miał być bardzo dobry, w pełni sprawny. Połowa realnej specyfikacji jest niezgodna z opisem z ogłoszenia. No i gość się wykłuca, że może mi 100 zł oddać, a zwrotu nie przyjmie i kasy nie odda.

Zastanawiam się czy ustawa o ochronie praw konsumenta nie zobowiązuje go do zwrotu, tutaj jest treść art. 7 dotyczącego odstępowania od umów zawartych na odległość:

Spoiler

Jakieś rady/pomysły? Na razie zgłosiłem sprawę do Gumtree, ale jestem wkurwiony i chyba jutro skoczę na komendę, o ile to coś pomoże. Nie wiem czym się podpierać, niezgodnością ze specyfikacją, czy raczej tymi zapisami z ustawy o prawach konsumenta?

Dzięki i pozdro!

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
jak kupiłeś od prywatnej osoby a nie od przedsiębiorcy handlującego sprzętem to ta ustawa się nie stosuje.

Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
No i wszystko jasne w tej kwestii, dzięki :)
Także na policji mogę ewentualnie bazować na czym? Na niezgodności z opisem? Jakaś realna szansa, że mnie pwoażnie potraktują? Mam wujka wysoko w prokuraturze rejonowej, jesli to coś może pomóc.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
policja to od sprawy karnej. Jest jakiś artykuł o oszustwie, nie pamiętam przesłanek bo karnego nie lubię - ale z karnego nic nie masz w sumie.
Ciebie bardziej interesuje powództwo cywilne w gruncie rzeczy.
Na początek sobie zbierz komplet tego, na jakiej podstawie zawarliście umowę - opis z gumtree, maile, potwierdzenia przelewu też nie kasuj.

Chodzi o to, żeby wykazać, że bas jest niezgodny z umową, przy czym umowa niekoniecznie musi oznaczać wersję pisaną, w tym wypadku będą to maile, ogłoszenie (najgorzej jak wszystko przez telefon było). Nie obiecuję, że mogę pomóc bo mi się obrona zbliża, ale może coś wymyślimy jak będziesz potrzebował wsparcia. Nie lubię takich chujów.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
Skarbówka może Ci przyjść z pomocą ;) zapewne odprowadził podatek od tej transakcji? ;)
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
podatek od czynności cywilnoprawnych płaci kupujący. O dochodowym nie ma co póki co myśleć.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
podatek od czynności cywilnoprawnych płaci kupujący. O dochodowym nie ma co póki co myśleć.

Rozwiń. Gość sprzedał towar więc to on wykazuje dochód.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Dzięki wielkie Panowie za pomoc.
Po kolei, właśnie mówię o policji, bo chcę to podbić pod oszustwo jakoś.
Tak wygląda ogłoszenie -> http://www.gumtree.pl/cp-instrumenty-muzyczne/krakow/gitara-basowa-5-strunowa-cort-465741979

Bez wnikania, bo nie każdy musi znać ten model, oto co się nie zgadza:
Spoiler

Do tego bas miał być w bardzo dobrym stanie, w mailu mam też, że jest w pełni sprawny, a imbus 4mm lata luźno w końcówce pręta, nie da się przekręcić, a on mi 100zł rekompensaty oferuje, no brak słów.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
podatek od czynności cywilnoprawnych płaci kupujący. O dochodowym nie ma co póki co myśleć.

Rozwiń. Gość sprzedał towar więc to on wykazuje dochód.
no można straszyć, oczywiście. Tylko że dochodowy podatek rozlicza się rocznie, więc to jest słaby bat.
Poza tym jeśli mnie pamięć nie myli to sprzedaż rzeczy ruchomych jest opodatkowana podatkiem dochodowym tylko jak następuje przed upływem 6 miesięcy użytkowania (później podatku nie ma), + opodatkowuje się dochód, czyli cena zakupu minus cena sprzedaży. Więc ile tego podatku będzie?;)

Koniecznie zrób sobie screena ogłoszenia, żeby nic nie zginęło.

Offline oz

  • Pr0
  • Wiadomości: 968
myślę, że policja tu nie pomoże, jak już to powództwo cywilne (czy jak to tam się nazywa)

Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Screen ogłoszenia zrobiony, przelewu też. Pierwszy raz zdarza mi się taki hardy zawodnik, ale to tylko potwierdza, że nie zrobił tego z nieświadomości, tylko celowo mnie wy ch*jał.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Dzięki wielkie Panowie za pomoc.
Po kolei, właśnie mówię o policji, bo chcę to podbić pod oszustwo jakoś.
Tak wygląda ogłoszenie -> http://www.gumtree.pl/cp-instrumenty-muzyczne/krakow/gitara-basowa-5-strunowa-cort-465741979

Bez wnikania, bo nie każdy musi znać ten model, oto co się nie zgadza:
Spoiler

Do tego bas miał być w bardzo dobrym stanie, w mailu mam też, że jest w pełni sprawny, a imbus 4mm lata luźno w końcówce pręta, nie da się przekręcić, a on mi 100zł rekompensaty oferuje, no brak słów.

Panie, zapomnij pan o policji. GOścia trzeba najpierw postraszyć, a potem pozwać normalnie.

Posty połączone: 14 Maj, 2013, 18:37:58
Aha - mam nadzieję, że masz jego adres zamieszkania?
« Ostatnia zmiana: 14 Maj, 2013, 18:37:58 wysłana przez MadYarpen »

Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Próbowałem straszenia, zawsze działało na nieuczciwych Allegrowiczów, ale ten chyba wie co robi, skoro zaproponował 100 zł w porywie hojności, dałem mu czas do jutra, ale jest nieugięty, także czarno to widzę.

Posty połączone: 14 Maj, 2013, 18:39:40
Mam adres, dostałem jak wpłacałem kasę na konto. Kraków, ulica, nr domu i nr mieszkania też są. Zna ktoś jakichś dobrych kiboli z maczetami? ;)

bandit112

  • Gość
To go pozwij

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Straszenie w moim rozumieniu wygląda tak:
1. Robisz pismo z wezwaniem do wykonania umowy. Wysyłasz mu pocztą normalnie.
2. Składasz pozew do sądu. Koszt jest relatywnie niewielki.

Bo jak facet nie chce oddać, to co innego pozostaje?

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 202
1. Robisz pismo z wezwaniem do wykonania umowy. Wysyłasz mu pocztą normalnie.

za potwierdzeniem odbioru ;) kwit musi być
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Straszenie w moim rozumieniu wygląda tak:
1. Robisz pismo z wezwaniem do wykonania umowy. Wysyłasz mu pocztą normalnie.
2. Składasz pozew do sądu. Koszt jest relatywnie niewielki.

Bo jak facet nie chce oddać, to co innego pozostaje?

1. Jakieś rady na szybko/gotowce?
2. +/- jaki to koszt?

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Wpis pozwu za 800 zł to 30 zł.
Wezwanie  mogę Ci w weekend machnąć jak chcesz. Gdyby było trzeba to z pozwem się dogadamy.

Posty połączone: 14 Maj, 2013, 18:48:03
a, tylko proces swoje potrwa.

Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Zajebiście, normalnie Cię kocham stary ;D czekam na wezwanie. I rozumiem, że po prostu listem poleconym mam do niego wysłać, i tyle? Że potrwa, to wiem, ale lepiej odzyskać kiedyś, niż nigdy.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
weź mi na PW wyślij nr telefonu.

Offline peterrw

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 95
  • Myślę, że tak
Tutaj w każdej sprawie ktoś pomoże,kocham to forum  ;)

Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Już wysyłam PW, ojciec mi jeszcze podpowiada Art. 286. § 1 KK
Też kocham to forum coraz bardziej, jest unikalne jeśli chodzi o użytkowników, albo źle trafiałem dotychczas ;)

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
podatek od czynności cywilnoprawnych płaci kupujący. O dochodowym nie ma co póki co myśleć.

Rozwiń. Gość sprzedał towar więc to on wykazuje dochód.

Jeśli to towar używany dłużej niż pół roku i sprzedany poniżej 1000zł to może mieć w dupie. Nie obowiązuje go ani dochód ani pcc.
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Michau

  • Gaduła
  • Wiadomości: 179
Sprzedawca odpowiada na podstawie Kodeksu Cywilnego - przepisy o rękojmi .

Art. 556. § 1. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).

Art. 560. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.

W związku z tym, że jako kupujący masz wybór co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy - odstępujesz od zawartej umowy na podstawie art. 560 §1 Kodeksu Cywilnego.

Zakładam, że nie ma w domu drugiego sprawnego basu, więc spokojnie dojdziesz swoich racji
Wystarczy wysłać mu to listem poleconym z żółtą zwrotką (potwierdzenie odbioru) - dopiero potem można kompletować pozew


Offline davidsantana27

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
Dzięki wielkie michal6007, MadYarpen będzie mi w weekend komponował pismo do tego typa, także to też pewnie może uwzględnić ;)