Autor Wątek: mahóń muli, a jesiotr siarzy  (Przeczytany 23254 razy)

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Wiedziałeś kogo pytasz ;)
Ino do basów BKP nie wtykamy. A z aktywów pewnie blekot by się nadał, więc oszczędność niewielka.

No, ja tam chcę wsadzić HB-105A, czyli budżetówkę AHB-1, po prostu ją mam na stanie, ale że z aktywami już dawno zrobiłem rozwód, to martwię się, że to nie zadowoli mnie w 100%.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Zapytaj chłopaków z guitarprojektu o tesle. Maja na stanie sporo tego a tesla dość rozszerzyła ofertę . Osobiście szukałbym SD . Pomine to ze masz nikle szanse na to popmpowanie w dole przy klonowym gryfie do klonowej dechy.
« Ostatnia zmiana: 07 Mar, 2014, 21:40:39 wysłana przez commelina »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 782
Paczki z głów!

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Wczoraj od jednego (powiedzmy że znanego polskiego) lutnika usłyszałem fajny tekst..uwaga :-)
cyt."Bare Knuckle to jakieś odpustowe przystawki"
Ha ha ha ha ha ha...rozbawił mnie Pan strasznie. Jak widać są również mega krytyczne wypowiedzi w branży.
To tak jako ciekawostka ;-)
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Przecież to takie typowe w kazdej branży. Smutny stereotyp podejścia elektryka do drugiego elektryka , hydraulika, stolarza itd itd. Lekarza do lekarza, architekta do architekta, wymieniać można w nieskończoność.
Był czas gdy robiłem i projektowałem meble na zamówienie, miałem to co dzień. Szkoda czasu na dyskusje z takimi ludźmi.

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Podsumowując, jakie byś, z perspektywy doświadczenia (Panie Jarku)  zestawy polecił, żeby uzyskać ten "zwarty", selektywny dół ? Bo z dyskusji mi wynikło, że "jasne" drewno i ciemny pup ?
Cokolwiek już znaczy to "jasne" drewno... Tzn. chodzi mi o jakąś kombinacje drewna w korpusie(+ ew. na gryfie) i pickupa. (np. jesion, + klon na gryfie + coś ciemnego typu nailbomb).

Oczywiście nie chodzi mi tutaj o sytuacje gdy mamy np. 8 strun i wszystko fajnie jest na 8 strunie, a na 6 wali nam piachem i pi(e)skami niemiłosiernie.
Osobiście jestem bardzo ciekawy odpowiedzi :D Pozdro
.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Jednemu córka, drugiemu teściowa, co kto lubi. Wszystko zależy od kierunku w jakim podązasz więc jeśli to ma być teścik na mnie, to se wypraszam,  nie jestę wróżka. Mamy jakieś tam swoje doświadczenia z tymi pikapami ( BKP ) i tyle a i tak cały czas drewno nas zaskakuje.
Jeśli miałbym jesią na korpusie , klon to gryf, to w takim przypadku Nailbomb wcale nie jest ciemny. Może al ale tez słabo. Jak dla mnie cały czas poruszamy sie po terytorium swiniaków bojowych i jeggerów od biedy tych po matmie ale jak mówie wszystko zależy czy szukasz monumentsowego kszt czy czegoś zdedcydowanie innego. Tutaj proponuję przeczytać ponownie pierwsze zdanie :P
Ponadto jaka skala to tez ma znaczenie. Tak byście chcieli przepis na wszystko, szczegolnie młodzieży kochana i te Wasze pytania "co do mahoniu"   

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Eee.. Żaden teścik, tylko takie kompendium zebrane do kupy.

I żaden przepis na wszystko, tylko zestawy które po prostu dobrze kurwiły, takie z perspektywy doświadczeń i własnych upodobań.  :)

PS
Na pewno nie określiłbym monumentsowego ksz jako kurwienie, czy też jako zwarty dół.  :P
.

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Ja, zupełnie nieświadomie "wlazłem" w taką a nie inną speckę co ma też swój plus że jakiś tam efekt końcowy po próbach (raczej nieuniknionych) może być mega zaskakujący in plus. W siódemce już idę prostą linią: alder/maple/rosewood może pau ferro.
Został wprawdzie kawałek paduku jeszcze z mojej dechy w sam raz na pas pod pipaki...i mnie kusi. Człowiek to ma jednak najebane do głowy...no risk no fun :-)
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Cytat: Samjesteśfizyk
PS
Na pewno nie określiłbym monumentsowego ksz jako kurwienie, czy też jako zwarty dół.  :P

... jest ultra zwarty ;)
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Selektywny, niedudniący, przejrzysty ze sporą ilością niskiego środka. Prościej mówiąc nie "DUUUUUUUUUMMMMM" tylko "DUM!!!" :D
Cytat: Samjesteśfizyk
PS
Na pewno nie określiłbym monumentsowego ksz jako kurwienie, czy też jako zwarty dół.  :P

... jest ultra zwarty ;)


Selektywny jest bardzo, racja, ale basu to to ni mo w ogóle. Ale to jest bezsensowne kłócenie o definicje.  ;)
.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Eee.. Żaden teścik, tylko takie kompendium zebrane do kupy.

I żaden przepis na wszystko, tylko zestawy które po prostu dobrze kurwiły, takie z perspektywy doświadczeń i własnych upodobań.  :)

PS
Na pewno nie określiłbym monumentsowego ksz jako kurwienie, czy też jako zwarty dół.  :P

Ale to nie jest jeszcze kompendium ;) to dopiero preludium :P

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Czyli rozumiem, że zrobisz taki zbiór bajek i opowiadań swoich ulubionych zestawów ? :D

Ale to nie jest jeszcze kompendium ;) to dopiero preludium :P

Tak, tak, wszyscy chyba już wiedzą jaki ten temat obszerny. Łącznie ze mną :D

I takie pytanko z ciekawości: skoro nailbomb ma mało basu, warpig ma tak w sam raz, to co ma dużo/za dużo basu ?
.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
No właśnie szmaja mnie uprzedził. Wykresy to jakas tam wyjściowa, to prawdopodobieństwo tego co może nas spotkać. Te pipaki dość mocno reagują na to w jakim znajdą sie środowisku, dzieki temu można nauczyć sie nimi balansowac tak by uzyskac pożadany efekt.
Widzisz robisz sobie podśmiechujki ze opowiadania i bajki, tymczasem jednak wbrew temu co piszesz oczekujesz wyraźnego określenia, a to własnie są bajki a oczekiwania czegoś takiego to mrzonki. Nie chcecie przyjąc do wiadomości ze cały układ ma znaczenie, nawet sposób klejenia, ilośc warstw i takie tam. Wszystko to ma wpływ na efekt jaki uzyskamy. Jeśli jeszcze do tego dołozysz róznice w gustach robi sie niezły zamęt.
Widzisz taka dziwna sprawa, nailbomb nie ma mało basu wg wykresu, Warpig ciut więcej Pk podobnie  ale wszystko to gra zupełnie inaczej . Stivo chwali sobie Pk w konstrukcji mahoniowo klonowej, ja NB, chyba nikt prócz Vicola nie powie ze Swinka dobrze tam zagra ale on kocha takie niekochane i trudne rzeczy ;)
Wg wykresów Nb al i PK mają bardzo zbliżone charakterystyki, nawet DC mają bardzo zbieżne a graja zupełnie inaczej. Inny magnes, inny drut i wszystko sie zmienia, a wykresy mówią co innego.

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Wiadomo, że to w skrócie wszystko zależy od wszystkiego - pikup, wysokość pikupa, mostek, drewno(tu jeszcze klon od klonu i machuj od machoniu), struny, kable, efekty, wzmak i kolumna. I pewnie pierdylion innych rzeczy. A co najlepsze, każda z tych rzeczy baardzo wpływa na brzmienie.
Tylko, że tak patrząc (zacytuje tu kolegę nie pamiętam jakiego, ale z jakiegoś podobnego tematu), zaraz się okaże, że nie warto w ogóle się sprzętem przejmować, a Skerveseny nie różnią się od tanich ibanezów. Bo przecież jak podepniemy takiego ibaneza pod nie wiadomo jaki wzmacniacz i nie wiadomo co jeszcze zrobimy to nam to zabrzmi tak samo(tzn. Oli zabrzmi :facepalm: ).

Wcale nie oczekuje jasnego przepisu typu: Weź drewno X i daj przystawki Y do tego wzmak Z... i dostaniesz dobry nakurw chociaż grać nie umiesz :D.
Jestem ciekawy tylko jakie masz na podstawie doświadczenia swoje ulubione zestawy drewna + pikup, trzeba ograniczyć liczbę zmiennych po prostu, albo założyć, że pozostałe są stałe(tak, tak! Jak przy liczeniu pochodnej). Pewnie mało kto tu ma takie doświadczenie, żeby się obszerniej i bliżej rzeczywistości na ten temat wypowiedzieć niż Ty. A myślę, że na tak ukierunkowanym forum jak tym, większość z nas ma bardzo podobną wizję idealnego brzmienia.

A jak nie chcesz zestawów, to jakbyś mógł, powiedz chociaż jakie widzisz różnice między drewnem a drewnem mając, tą samą konstrukcje, pikupy itd Powiedzmy takie Aftermathy (bo mało co ma tyle basu jak świnia bojowa, więc coś wypośrodkowanego biorę), FF 27-25,5, standardowy Peavey 5150(choć ja nie mogę się jakoś przekonać do jego legendy), i jakaś standardowa kolumna na V30.
Jestem bardzo ciekawy odpowiedzi.

A jeśli się okaże, że w dalszym ciągu trudno stwierdzić. To będzie to znaczyło, że drewno prawie nie ma wpływu na brzmienie w porównaniu do pozostałych rzeczy.

Spoiler
.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 782
Czasem chce się, żeby było łatwo, a tu nagle



To może od drugiej strony: zamiast rysować Ci całe google maps - podaj gdzie jesteś, co za sprzęt masz i jak ma to docelowo brzmieć*.

Tylko, że tak patrząc (zacytuje tu kolegę nie pamiętam jakiego, ale z jakiegoś podobnego tematu), zaraz się okaże, że nie warto w ogóle się sprzętem przejmować, a Skerveseny nie różnią się od tanich ibanezów. Bo przecież jak podepniemy takiego ibaneza pod nie wiadomo jaki wzmacniacz i nie wiadomo co jeszcze zrobimy to nam to zabrzmi tak samo(tzn. Oli zabrzmi :facepalm: ).
Błędne rozumowanie. Szympans w garniturze nadal nie wygląda jak Clooney. *Wszystko musi się zgadzać, a poszukiwanie Zaginionego Pierdolnięcia to zabawa na lata.
Paczki z głów!

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Widzisz problem polega jeszcze na tym ze właśnie miedzy innymi dlatego ze sporo nas to kosztowało, i ze nie załowałim na to kasy by sie dowiedzieć na własnym garbie, na tyle na ile wiemy na ile doświadczyliśmy chetnie sie dzielimy ta wiedzą, ale dlaczego tak, a nie inaczej i gotowe przepisy to już niespecjalnie. Co ja bym doradził ok. ale to zawsze bedzie mój gust, ulubione mieszanki przygotujemy w formie serii instrumentów i jesteśmy pewni ze bedą "kurwić" ale tak, stałę sie kapitalistą i zwyczajnie tak dalece posuniętą wiedzą dzielić sie już nie chcę.

Offline y

  • Pr0
  • Wiadomości: 554
  • nisko albo jeszcze niżej
ale nawet jak byś się podzielił to liczba zmiennych jest za duża na przepisy. klon albo kloaka. machuj albo mahoń albo mamoń. i weź tu bądź indżynier z miarodajny przepisem.

generalnie chyba ciężko nie budując wiosła od zera (czyli wiedząc co to za rozpałka) dobrać pupy jednym strzałem.

zakładając, że mamy:
- dobrze zlutowane przewody, uziemienie etc.
- dobry kabel (kolejna historia)
- ustawione brzmienie (historie ze trzy)
- dobraną kolumnę do wzmaka plus kurwa znowu kabel (trzy historie?)

to wkładając w miarę neutralny pipak powinniśmy dostać informację jak gra nam to drewno. w tym konkretnym zestawie.

za dużo górki? szukamy pipaka z inną górką. ale jak k***a dotkneliśmy gał we wzmaku regulując górkę to chuj fizykę strzela jak potem chcemy wrócić krok wstecz i zmieniając pipaka mieć porównanie. Ciężko jest wnioskować gdy ruszamy dwie zmienne na raz. Problem w tym, że z danym pipakiem być może trzeba ruszyć gałami we wzmaku i będzie git. Tylko wszelkie analogowe zmiany ciężko cofnąć w 100% to samo miejsce gdzie poprzednio (vide gałki) więc jedyne co to możemy rejestrując nagraniowo kręcić gałami aż dojdziemy do wniosku: gałami się nie da, wymieniamy pipaka. Pipaka, potki aż w pewnym momencie zapomnimy do czego jest ta gitara. Znaczy do grania :)

A może k***a czas wrócić do podstaw czyli do artykulacji kostką i palcami na gryfie. Może zabijamy dźwięk na progu, który jest źle doszlifowany. Może źle wysokość pipaków jest ustawiona. Może w mostku, może w siodełku, może w halterze. Może trzeba jednak nieco skręcić gejnnn (tak wiem, herezja).

paradoksalnie... tak jak nie ma miarodajnego 100% przepisu (mi machuj nie muli w rga8, ale na BLSD) tak nie ma jednego odbioru danego brzmienia. Jeden będzie jak nietoperz, drugiemu jeden c**j czy ibek za 1k czy lutnik za 10k.

i jeszcze jedno - rozstrzał wyników jest raczej geometryczny (w sensie wnożenia zmiennych a nie ich dodawania).

i chyba se kupię kabel Monstera Studio, żeby nie było żem cham i prostak przygłuchy.

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Jest niedziela...wszyscy zainteresowani marsz do kościoła pomodlić się za wymarzone brzmienie  :angel:
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Już byłę :P

@y  az tak audiofilsko tego nie badamy, to faktycznie można sobie dogałeczkować.  Bardziej interesuje nas co innego , atak, odpowiedź czy jak kto woli responsywność, różnice w ziarnie, oczywiście ogolny charakter pasma jak najbardziej ale baardziej czy nie pizga niczym z dzidy laserowej czy jest w tej mierze wyrównane. Jak zmieniają sałnd komory ich kształt i takie tam różne mecyje, a kable itd itd, o to sie niech sprzetowi waginosceptycy martwio :P  ;)

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
Widzisz problem polega jeszcze na tym ze właśnie miedzy innymi dlatego ze sporo nas to kosztowało, i ze nie załowałim na to kasy by sie dowiedzieć na własnym garbie, na tyle na ile wiemy na ile doświadczyliśmy chetnie sie dzielimy ta wiedzą, ale dlaczego tak, a nie inaczej i gotowe przepisy to już niespecjalnie. Co ja bym doradził ok. ale to zawsze bedzie mój gust, ulubione mieszanki przygotujemy w formie serii instrumentów i jesteśmy pewni ze bedą "kurwić" ale tak, stałę sie kapitalistą i zwyczajnie tak dalece posuniętą wiedzą dzielić sie już nie chcę.

No i dobrze, mnie to nie przeszkadza, ale warto było spróbować.

ale nawet jak byś się podzielił to liczba zmiennych jest za duża na przepisy. klon albo kloaka. machuj albo mahoń albo mamoń. i weź tu bądź indżynier z miarodajny przepisem.

generalnie chyba ciężko nie budując wiosła od zera (czyli wiedząc co to za rozpałka) dobrać pupy jednym strzałem.

zakładając, że mamy:
- dobrze zlutowane przewody, uziemienie etc.
- dobry kabel (kolejna historia)
- ustawione brzmienie (historie ze trzy)
- dobraną kolumnę do wzmaka plus kurwa znowu kabel (trzy historie?)

to wkładając w miarę neutralny pipak powinniśmy dostać informację jak gra nam to drewno. w tym konkretnym zestawie.

za dużo górki? szukamy pipaka z inną górką. ale jak k***a dotkneliśmy gał we wzmaku regulując górkę to chuj fizykę strzela jak potem chcemy wrócić krok wstecz i zmieniając pipaka mieć porównanie. Ciężko jest wnioskować gdy ruszamy dwie zmienne na raz. Problem w tym, że z danym pipakiem być może trzeba ruszyć gałami we wzmaku i będzie git. Tylko wszelkie analogowe zmiany ciężko cofnąć w 100% to samo miejsce gdzie poprzednio (vide gałki) więc jedyne co to możemy rejestrując nagraniowo kręcić gałami aż dojdziemy do wniosku: gałami się nie da, wymieniamy pipaka. Pipaka, potki aż w pewnym momencie zapomnimy do czego jest ta gitara. Znaczy do grania :)

A może k***a czas wrócić do podstaw czyli do artykulacji kostką i palcami na gryfie. Może zabijamy dźwięk na progu, który jest źle doszlifowany. Może źle wysokość pipaków jest ustawiona. Może w mostku, może w siodełku, może w halterze. Może trzeba jednak nieco skręcić gejnnn (tak wiem, herezja).

paradoksalnie... tak jak nie ma miarodajnego 100% przepisu (mi machuj nie muli w rga8, ale na BLSD) tak nie ma jednego odbioru danego brzmienia. Jeden będzie jak nietoperz, drugiemu jeden c**j czy ibek za 1k czy lutnik za 10k.

i jeszcze jedno - rozstrzał wyników jest raczej geometryczny (w sensie wnożenia zmiennych a nie ich dodawania).

i chyba se kupię kabel Monstera Studio, żeby nie było żem cham i prostak przygłuchy.

No to święta racja, tylko że w tym celu musiałbym mieć warsztat lutniczy i sporo kasy na testy i ogromne umiejętności(i dużo czasu). A jak ktoś to zrobił to po co samem :D

A korzystając z okazji, jeszcze zapytam:
1. Jak twardość drewna-konstrukcji wpływa na brzmienie ? Bo nie trudno zauważyć, że konstrukcje Skerevesenów są zazwyczaj bardzo twardymi.
2. Słyszałem opinie, że na brzmienie bardziej wpływa to jaki mamy mostek niż pikup. Ktoś sie wypowie ? Jest w tym cień prawdy ?
Spoiler
« Ostatnia zmiana: 09 Mar, 2014, 11:42:27 wysłana przez Samjesteśfizyk »
.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
.....
No to święta racja, tylko że w tym celu musiałbym mieć warsztat lutniczy i sporo kasy na testy i ogromne umiejętności(i dużo czasu). A jak ktoś to zrobił to po co samem :D

A korzystając z okazji, jeszcze zapytam:
1. Jak twardość drewna-konstrukcji wpływa na brzmienie ? Bo nie trudno zauważyć, że konstrukcje Skerevesenów są zazwyczaj bardzo twardymi.
2. Słyszałem opinie, że na brzmienie bardziej wpływa to jaki mamy mostek niż pikup. Ktoś sie wypowie ? Jest w tym cień prawdy ?
Spoiler

Cfaniak ;D

ad1 - słabo paczałeś  ;) są bardzo rózne i oczywiście twardośc wpływa. Jeśli już to bardziej sztywność konstrukcji.
ad2 - nie zgodzę sie z taką opinią, IMO to totalna bzdura, jeśli potraktujemy pytanie dosłownie. Jeśli byś zapytał o różne mostki jak wpływają na dźwięk, wtedy tak pomiędzy nimi jest różnica spora. Hannes vs Hipshot vs pojedyncze kostki ABM, z tych ostatnio i zdecydowanie wybieram ABM
Komory rezonansowe to wydrazenia w korpusie pod topem czasami zamkniete czasami otwarte i wtedy są również otwory rezonansowe.

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
1.A tam, twardość, sztywność, jeden pies, jakbyś się kobiety zapytał o to czym się różnią te dwa słowa to pewnie by powiedziała, że niczym :D
No bo sory, 9 częściowy gryf ? To jakbym chciał z tego jakiś niezniszczalny kij bejzbolowy zrobić, to może :D Więc co daje taka sztywność ? Szybszy atak, dłuższy sustain ?

A w czym się objawia owa różnica w mostkach ? W jakimś przenoszeniu drgań na korpus ? Anything ?

Spoiler
.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
A co za różnica czym sie objawia ta róznica czy sztywnością czy twardością, ważne ze jest :P
Graj i nie pierdol :P

Offline Fizyczny

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
  • THALL
A co za różnica czym sie objawia ta róznica czy sztywnością czy twardością, ważne ze jest :P
Graj i nie pierdol :P

 :facepalm:
To też zawsze se tak mówię jak widzę dyskusje na kilka stron, ale coś mnie kur*wa wzięło na zgłębienie tematu, ehh.. i jednemu córka, drugiemu teściowa.
.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
2 Odpowiedzi
2902 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lip, 2007, 15:07:06
wysłana przez nikt
13 Odpowiedzi
11919 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Lip, 2011, 09:05:17
wysłana przez wuj Bat
8 Odpowiedzi
4564 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Sty, 2012, 22:30:37
wysłana przez Algiz
25 Odpowiedzi
7240 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Sie, 2013, 19:45:12
wysłana przez gizmi7