Autor Wątek: Wzór na BiasPoint (BIAS) POMOCY!!  (Przeczytany 6630 razy)

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
Wzór na BiasPoint (BIAS) POMOCY!!
« 15 Mar, 2013, 17:44:27 »
zakupiłem lampki i tester firmy BIASCOM i chce się wziąć regulację biasu. i teraz tak, muszę wyliczyć zakres dolny i zakres górny baspointu, a więc dwa wzory:

LOW:
(MPD*500)/Va= biaspoint

HIGH:
(MPD+siatka druga)*636/Va = biaspont

MPD to moc rozproszenia - tę wartość mam (dla 6l6GC 30W)
MPD + siatka druga - tę też mam tj. 33W

a skąd mam wziąć wartość Va (napięcie pomiędzy katodą a anodą) ???

lampy JJ 6l6GC
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2013, 17:46:24 wysłana przez jaco »

Offline mati304

  • Gaduła
  • Wiadomości: 255
  • These go up to eleven.
Najlepiej zmierzyć (uwaga, wysokie napięcie).
There's no use being precise about something when you don't even know what you're talking about.

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
nie, nie. to jest napięcie pomiędzy katodą, a anodą lampy. co mam zmierzyć?
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2013, 18:22:31 wysłana przez jaco »

Offline mati304

  • Gaduła
  • Wiadomości: 255
  • These go up to eleven.
Zapiąć jedną sondę miernika na anodzie, drugą na katodzie. :)
There's no use being precise about something when you don't even know what you're talking about.

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
Panie ja nie wiem co ty do mnie mówisz :) gdzie przyłożyć, jak lampy będą wpięte do wzmaka czy co?

Posty połączone: 15 Mar, 2013, 19:25:52
mati no jak wiesz to pomóż..
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2013, 19:25:52 wysłana przez jaco »

Offline mati304

  • Gaduła
  • Wiadomości: 255
  • These go up to eleven.
Nie wiem co to masz za wzmak, więc nie wiem gdzie przyłożyć. A w instrukcji do tego testera nie masz opisanego sposobu pomiaru?
Btw co do biasu ogólnie, to tutaj masz opisane jak ustawić z użyciem wyłącznie multimetru: http://www.geofex.com/tubeampfaq/TUBEFAQ.htm#howtobias patrz na "cathode resistor method".
There's no use being precise about something when you don't even know what you're talking about.

Offline puffmajster

  • Gaduła
  • Wiadomości: 135
Bardzo przydatna stronka:)
http://www.webervst.com/tubes1/calcbias.htm

Mierzysz napięcie na anodzie patrzysz w tabele i ustawiasz:)

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
mati masz tyle pojęcia co ja chyba. tak więc po wielkich bojach odnalazłem:
należy przyłożyć miernik do pina 3 i 8 pracującej lampy.
wtedy możemy skorzystać z wspomnianej magicznej stronki: http://www.webervst.com/tubes1/calcbias.htm

pozdr!

Offline mati304

  • Gaduła
  • Wiadomości: 255
  • These go up to eleven.
Wiesz, byłoby mi prościej jakbyś od razu powiedział co to za wzmacniacz, no ale skoro sobie już sam poradziłeś, to spoko. :)
There's no use being precise about something when you don't even know what you're talking about.

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
ale to w każdym tak samo się mierzy ;)

Offline mati304

  • Gaduła
  • Wiadomości: 255
  • These go up to eleven.
ale to w każdym tak samo się mierzy ;)
Pod warunkiem, że lampa akurat na tych nóżkach ma anodę i katodę oraz jest typu octal. ;)
Mea culpa, nie dojrzałem, że pytasz o konkretne piny dla 6L6.
There's no use being precise about something when you don't even know what you're talking about.

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
 Mam dziwną sytuację w wzmaku. Wzmak to Laney gh50l. Wymieniłem lampy i wziąłem się za bias. Zmierzyłem napięcie między katodą a anodą lampy (pin 3 i 8)tj. 427V. Na jednej bo na drugiej mi nie chciało pokazać (na tej pierwszej też miałem problemy, pewnie to wina braku umiejętności posługiwania się miernikiem;). Do obliczeń posłużyłem się więc tylko tym jednym odczytem. Wyszło, że powinienem mieć w ustaiweniu hot coś koło 49mA. Kupiłem u chopaków z amptone'a tester: http://amptone.pl/p/15/319/nowy-biascom-ii-tester-lamp-elektronowych-testery-lamp.html. Wpiąłem w gniazda adaptery, na to lampki i pokazało pomiar elegancko na jednej lampie, na drugiej jednak nie pokazało nic 0,0. Tam też nie mogłem zmierzyć napięcia między katodą a anodą. Lampki obie łądnie świecą, obie się grzeją, jednak ta co pokazuje odczyt wyraźnie mocniej. Lampki przekłądałem i nic. To nie wina lampek. Adaptery też oba sprawne. Wzmak gada i wogle ale nie wiem czemu tak jest i chyba nie powinno tak być. Poniżej zamieszczam kilka fotek. Zauważyłem też że przy włączeniu standby lampa która pokazywała odczyt dostaje niebieskiej poświaty. Z drugą nic sie nie dzieje. Kiedy lampy zamienię, poświaty dostaje tylko ta w gnieździe który miał pomiar. Macie jakieś pomysły?
Dzięki za wszelkie info. Nie wiem czy udawać się do jakiegoś szpeca, w Częstochowie i tak takich nie ma;/





EDIT:

wziąłem miernik raz jeszcze, jednak na drugiej lampce też zmierzyłem 427V. więc rodzą się dwa pytania:
- dlaczego nie mogę w tym gnieżdzie zmierzyć wartości mA w lampie(wartość pozywana to 0,0)?
- dlaczego tylko w gnieździe "mierzalnym" lampa po włączeniu standby dostaje niebieski odcień (po zamianie   lamp to samo)?
« Ostatnia zmiana: 18 Mar, 2013, 18:20:32 wysłana przez jaco »

Offline dromee

  • Gaduła
  • Wiadomości: 147
Głowy sobie nie dam uciąć bo nie jestem specem od grzebania w piecach lampowych (jakoś tak czuje respekt przed tak wysokimi napięciami) ale ostatnio bawiąc sie w wymiane lamp w końcu mocy przeczytałem pare razy cały internet  ;) i biorąc pod uwage że lampy w końcu występują najczęściej parami to tej 2-giej podstawki z kablem mógłbyś użyć gdybyś miał 100W na piecu i kolejne 2 bańki w parze. A co do wskazania to 6L6 potrzebują biasu na poziomie 55 no chyba ze producent wzmaka w katalogu podaje inaczej. Jesli sie myle to niech ktoś mnie poprawi.

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
dromee nie masz racji. mierzysz napięcie między katoda a anodą lampy i wstawiasz np. tu: http://www.webervst.com/tubes1/calcbias.htm. wtedy wiesz jaki bias chcesz sobie ustawić.
wzmak był u miejscowego majstra i teraz obie lampy sobie mierzę i obie mają niebieską poświatę. niestety gościa polecić nie mogę bo mnie skasował 150zł i nie chciał powiedzieć za co. także co się działo to nie wiem, ale podejrzewam, że jakaś pierdoła.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Wzór do naśladowania

Zaczęty przez Yony « 1 2 3 4 5 » Muzyka

103 Odpowiedzi
32602 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Mar, 2013, 13:41:05
wysłana przez Gveir
24 Odpowiedzi
14884 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Mar, 2009, 07:36:59
wysłana przez Pan Sinner
3 Odpowiedzi
2067 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Wrz, 2014, 22:42:52
wysłana przez grz_ost
3 Odpowiedzi
2659 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Paź, 2014, 21:26:10
wysłana przez Franq
34 Odpowiedzi
16113 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Kwi, 2016, 14:21:01
wysłana przez The Moonshiner