Autor Wątek: Wysoko ustawiony mostek a kąt wklejania gryfu  (Przeczytany 11935 razy)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Wysoko ustawiony mostek a kąt wklejania gryfu
« 22 Sty, 2013, 22:29:37 »
Mam dość nietypowy problem. Mam gibsona les paula studio 1995 r który musi mieć wysoko ustawiony mostek. Co znaczy musi ? Ano, aby mieć poprawną akcję strun (nie za niską, nie za wysoką jak na taką gitarę czyli ok 2 mm liczone od spodu struny do wierzchu progu po stronie basowej i 1,6 mm po stronie e1) przy poprawnie ustawionej krzywiźnie gryfu (od do 5 mm luzu między wierzchem progu 8 struny e1 a samą struną przy przyciśniętym pierwszym i ostatnim progu) mostek musi być po prostu wręcz komicznie wysoko. Widać to szczególnie po picupach, które przez wysoko ustawiony mostek muszą cholernie wystawać poza ramki (ustawiam je w odległości 2,5 mm (dla E6) liczone od wierzchu śruby do spodu struny przy docisnietym ostatnim progu i 1,6 mm (dla e1).

Z samą gitarą nic się nie dzieje - stroi zarówno na 12 progu, jak i na pierwszych progach, jak i "po środku", nic nigdzie nie brzęczy, siodełko nie było rozpiłowywane ani wymieniane oraz ogólnie wygląda ok (miałem juz  gitary, które miały siodełka za niskie lub za wysokie, wiec zauważyłbym coś). Gra się też wygodnie tylko....ten mostek. Nie wiem czy w fabryce się kopneli pod jakimś dziwnym, nienaturalnym kątem wklejono gryf ??? Choć czytałem na stronce gibsona, że niektóre LP mają gryf pod kątem 4° (+/- 15 seconds), a inne 5° (+/- 15 seconds), ale nie wiem czy to to, bo żaden z nich i tak nie wygląda tak komicznie jak mój.

Spotkał się ktoś z Was z takim czymś ? Poniżej zamieszczam foty. Gitara jest ustawiona tak jak opisałem powyżej.



Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
foty nie banglają. To raz. Dwa - pierwszy akapit jest zupelnie niezrozumiały, zwłaszcza:

przy poprawnie ustawionej krzywiźnie gryfu (od do 5 mm luzu między wierzchem progu 8 struny e1 a samą struną przy przyciśniętym pierwszym i ostatnim progu)

dobrze rozumiem że jak przyciśneisz na pierwszym i ostatnim progu to nad 8 progiem struny e1 masz 5mm?
B ( o ) ( o ) B S

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Jezu, faktycznie (pun intended ;)

Jeśli to naprawdę 5 mm, to łódka jest taka, że możesz używać gryfu i strun jako łuku do strzelania.

Napisz jeszcze raz-  powoli - i wklej dobrze fotki.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Może 0,5mm...?
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Zapewne 0,5mm , a faktycznie zdjęcia byłyby miłym dodatkiem. W Gibsonie też pracują ludzie, mogli się więc jebnąć ;)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Jezu sorrry, głupia literówka. Miało być napisane, że jak docisnę strunę E1 na 1 i ostatnim progu to między wierzchołkiem 8 progu a spodem struny e1 jest luz w zakresie od 0,3 mm do 0,5 mm. Co do fotek to nie wiem czemu je wywaliło z serwera, wczoraj wszystko jeszcze się ładnie wyświetlało. Jak dojdę do domu to poprawię.

Co do akcji strun to te 2 mm dla struny E6 i 1,6 mm dla E1 liczone jest oczywiście od wierzchołka 12 progu do spodu strun.
« Ostatnia zmiana: 23 Sty, 2013, 12:00:10 wysłana przez Chomick »

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
foty nie działaja bo wrzuciłeś je na prywatny serwer do którego potrzebujemy loginu. Wrzuć je na imageshack albo jako załącznik do posta na forum
B ( o ) ( o ) B S

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
No faktycznie sporo wystaje.
Z gryfem wiele nie zrobisz, nie samemu w każdym razie (lutnik wyklei gryf? nie sądzę).
Najprostsze i najmniej kosztowne rozwiązanie - wyższe ramki. Jestem pewien że są, bo do mojego Billa dorzucili tak wysoką, że chyba ich posrało.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Nie znam się, ale jak dla mnie, most podniesiony całkiem normalnie. Tylko czemu stoptail też? Tego bym spróbował obniżyć, bo wg wszelkich teorii, to właśnie te zajebiste kąty - wklejenia gryfu w stosunku do body i zejścia strun za mostem do stoptaila decydują o lespolowym brzmieniu...

Niech się majstry od gitar wypowiedzą, ale chyba klniesz na królową, że chodzi w koronie :)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Jestem podobnego zdania, tyle że ja mam floyda i się uja znam.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 361
    • CTG TV
Jak obniży stoptail to struna będzie mocno naciskała na kant mostka i prawdopodobnie struny będą się rwały. Można założyć struny na Zakka Wyle'a ;)

IMO coś chyba nie do końca jest dobrze z regulacją. Może podejdź do kogoś żeby to ocenił? Miałem ostatnio Gibola w podobnym roczniku na regulacji i wszystko było ok.
mniut i piah

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Cytuj
Jak obniży stoptail to struna będzie mocno naciskała na kant mostka i prawdopodobnie struny będą się rwały.
Też racja.
Choć w zasadzie... jakby tak wygładzić tę krawędź..

ED:
O shit, faktycznie ten mostek wysoko. Tak sobie porównuję zdjęcia, i... no nie mieści się w pale. Ale jak to je Dżibsą.. to chyba nie wypuścili by szmelcu.
« Ostatnia zmiana: 23 Sty, 2013, 20:33:44 wysłana przez Rotaryman »

Offline glowa-glowa

  • Gaduła
  • Wiadomości: 155
dla mnie też coś nie do końca tak z tym mostem, we LP IV od Mayo oraz mojem Chinczyku duuuuuuużo niżej a to podróby Les Paula :), stop tail faktycznie MEEEEEEGA wysoko, w Epi LP miałem prawie w desce wkręcony był tak nisko i wcale nie trzeba było na Z.W. strun czepiać, tu raczej opcji innej nie będzie, a i tak boję się, że będą się rwać :(

chyba jednak lepiej do fachmana przejść się z tym mostem ...

Posty połączone: 23 Sty, 2013, 20:34:11
ps: patrząc na fotki mam wrażenie, że most trzyma się na ostatkach gwintu i już nawet nie trzyma pionu tak buja się na śrubach :(

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Tylko jedna sprawa stwierdzić, że coś jest nie tak, a druga naprawić.
To się w ogóle da? Sam jestem ciekaw.

Offline Gveir

  • Gaduła
  • Wiadomości: 435
  • Grunge Man
Może to zabrzmi debilnie ale: spróbuj obniżyć mostek i stoptail do takiej wysokości gdzie będzie Ci chwatit a potem wyreguluj odpowiednio gryf?
Zwycięzca Grand Prix "Najbiedniejszy Rig na sevenstring.pl" 2013 i 2014
http://muzycznymajdan.blogspot.com/ - pierdolnik muzyczno-płytowy

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Może to zabrzmi debilnie ale: spróbuj obniżyć mostek i stoptail do takiej wysokości gdzie będzie Ci chwatit a potem wyreguluj odpowiednio gryf?

tylko regulacją gryfu w żaden sposób nie zmieni wysokości ostatniego progu a to o niego najpierw będą haczyć struny jak obniży mostek. A znowu takich sporych mozliwosci tej regulacji nie ma. Bo ile mm teraz struna jest nad ostatnim progiem? 3mm?
B ( o ) ( o ) B S

Offline Gveir

  • Gaduła
  • Wiadomości: 435
  • Grunge Man
@ g-zs
wada konstrukcji?
Zwycięzca Grand Prix "Najbiedniejszy Rig na sevenstring.pl" 2013 i 2014
http://muzycznymajdan.blogspot.com/ - pierdolnik muzyczno-płytowy

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Ale panowie, wiosło ma prawie 20 lat, ktoś do tej pory musiał na nim grać - pytanie, jak sobie z tym radził.
A może...

Chomik, dwa pytania.
1. Nie wiesz czasem, ilu właścicieli wiosło miało?
2. Nie była przypadkiem jakaś super okazja?

Ale wciąż nie mogę pojąć, że szanujący się, duży producent znany z dobrych wyrobów (nawet nie to, że cudownych, po prostu dobrych) wypuszcza w świat niedoróbki. To musi dać się jakoś obejść/naprawić.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Nie czuje się kompetentny do odpowiedzi, ale nie wydaje mi sie żeby to była wada konstrukcyjna. Znalazłem w necie kilka zdjęć, gdzie autor pisze, że ma takie ustawienie, zeby nie musieć zakładac strun na zakka ;)

LP Custom z lat '80:


tutaj w R9:


B ( o ) ( o ) B S

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
Ale mostki wciąż są niżej niż u Chomika.
Najważniejsze pytanie: czy to przeszkadza w grze. Jak nie, to nowe ramki do humbów żeby mogły być wyżej i wio.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
zmierzyłeś? ;) Bo w tym LPC wygląda na bardzo podobną wysokość jak u autora wątku
B ( o ) ( o ) B S

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Podstawowe pytanie brzmi: ''czy jest jeszcze zakres do regulacji w górę czy już go nie ma''. To ile co wystaje z dechy/ramek i jak to wygląda to sprawa drugorzędna i nie ma co się tym pałować.
synkopy to guwno

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Huh, troche sie zaroiło odpowiedzi, wiec zbiorczo wszystkim odpisze.

Strunociąg sam ustawiłem sobie wysoko, żeby nie rwać strun oraz nie musiec zakładać struny na zakka. Poza tym przeczytałem gdzieś, iż ponoć struny lepiej brzmią jak nie leżą na mostku (stykają się tylko z siodełkami), wiec postanowiłem to wypróbować.

Obniżenie mostku i wyregulowanie gryfu dopiero potem nie wiele da - są one jakby niezależne od siebie w pewnym przedziale (oczywiscie nie liczac jakis przesadnie niskich i przesadnie wysokich ustawień)

Miałem wiele gitar typu LP oraz grałem na wielu takich i przyznam się szczerze, ze pierwszy raz takie cos widze  - wszedzie zawsze TOM był po prostu niżej (dla ścisłości wszystkie gitary tego typu, które posiadałem ustawiałem zawsze tak samo, tak jak opisałem).

Nie wiem ilu miała włascicieli, była dość okazyjna ale bez przesady (okazja wynikała tylko z połamanej głowki, która juz dawno była sklejona podejzewam za panowania pierwszego wlasciciela).

Zastanawia mnie jak moze byc to wada techniczna, skoro gitara stroi, nie brzeczy i gra sie wygodnie (pomijajac smiesznie wysoka odleglosc strun od korpusu) oraz brzmi normalnie - gdyby to był babol, to oprocz wizualnego efektu gdzies indziej tez by sie to musiało odbić jakims echem przecierz - nie ma tak, ze beskarnie mozna sobie wklejac gryf jak sie chce.

Spotaklem sie na jednym czy dwóch forach z USA z podobnymi problemami, ale nie udalo mi sie znaleźć tam odpowiedzi (założycielom tematów również).













Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 368
zmierzyłeś? ;) Bo w tym LPC wygląda na bardzo podobną wysokość jak u autora wątku
Jasne że nie, mówię w przybliżeniu pi razy oko.
Porównując, ile śruby wystaje z korpusu... choć może faktycznie gówniana metoda, pardon moi.
Podstawowe pytanie brzmi: ''czy jest jeszcze zakres do regulacji w górę czy już go nie ma''. To ile co wystaje z dechy/ramek i jak to wygląda to sprawa drugorzędna i nie ma co się tym pałować.
O to to to.

Cytuj
Zastanawia mnie jak moze byc to wada techniczna, skoro gitara stroi, nie brzeczy i gra sie wygodnie (pomijajac smiesznie wysoka odleglosc strun od korpusu) oraz brzmi normalnie - gdyby to był babol, to oprocz wizualnego efektu gdzies indziej tez by sie to musiało odbić jakims echem przecierz - nie ma tak, ze beskarnie mozna sobie wklejac gryf jak sie chce.
Znaczy że wszystko bangla, nie ma problema.
« Ostatnia zmiana: 23 Sty, 2013, 22:14:36 wysłana przez Rotaryman »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
12 Odpowiedzi
7834 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lip, 2008, 11:01:53
wysłana przez BartekL
3 Odpowiedzi
5894 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Wrz, 2008, 18:31:30
wysłana przez DeathMaster
17 Odpowiedzi
9851 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Cze, 2009, 10:51:39
wysłana przez bart5150
2 Odpowiedzi
2212 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Mar, 2012, 22:58:50
wysłana przez maclaren2
25 Odpowiedzi
8312 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2013, 19:37:56
wysłana przez wuj Bat