Autor Wątek: Wymiana potencjometru/korekcja okablowania.  (Przeczytany 3499 razy)

Offline fraunos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Wymiana potencjometru/korekcja okablowania.
« 27 Lis, 2012, 20:43:17 »
Szumiła mi gitarka, więc postanowiłem się pobawić trochę kablami - przy okazji wymieniłem potka z 220k na 500k, ale coś mi nie wyszło :D

https://www.dropbox.com/sh/3mw1syzbul33tjx/lmFWZCvwGr

Starałem się przelutować każdy kabelek po kolei ze starego pota do nowego, przy okazji chciałem ominąć potek tone - ktoś go używa? :D

Wyszła kupa, jest strasznie mocny sygnał, a potek nie wycisza gitary do końca - plus, w ogóle nie pozbyłem się problemu szumów (dziwny problem z tymi szumami, ale najpewniej to coś z ekranem - w rożnym położeniu gitara szumi z różnym nasileniem, mogę chodzić po pokoju i kręcić gitarą i w każdym miejscu szumi z innym natężeniem).

Halp.

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
jaka gitara? wnioskuję, że coś na singlach.
pix or didn't happen
i always go full retard

Offline fraunos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Nie no wrzuciłem link do folderu do dropboxa, nawet narysowałem schemat :c Gitara Aria STG-STV :p

Orange

  • Gość
Przyjacielu. Przede wszystkim masz totalny rozpierdol pod płytką. Zero ekranu. Luty ci sie nie trzymają. I nie bardzo rozumiem coś w tej plątaninie kabli. Moja rada: jeśli jesteś nieszczęśliwym posiadaczem dimarzio, to musisz sobie przełożyć kolory (podaję linka do strony seymoura http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/ )

I teraz zrób tak:
Polutuj trzecią nóżkę potencjometra vol do jego obudowy (możesz sobie przedłużyć np. nóżką rezystorka). Teraz lutujemy punkty masowe całego układu.Ja używam do tego kabelków czarnych (łatwiej to zidentyfikować potem)
Do obudowy potencjometru przylutuj masę z mostka, i poprowadź ją do gniazda, kolejny kabelek poprowadź sobie do gniazda, następny to obudowy przłącznika 5 poz, i ostatni do środkowej nóżki minisłicza.
Lutujemy sygnał (np białym kabelkiem) ze słicza (2 środkowe nóżki) do pierwszego pinu na potku, z drugiego pinu potka do gniazda. (trzeci pin jest do masy - pamiętasz)
Lutujemy pikapy - do przełącznika tak jak trzeba (pierwszy, drygi, trzeci - zależy jak sobie zaczniesz) Teraz masa pikapów do masy przełącznika 5poz lub do obudowy potka- ważne żeby do masy.
Rozłączanie cewek tego dimarzio lutujesz do nóżki minisłicza- lewej lub prawej - nie ma znaczenia, tylko obydwa kabelki z pupa muszą być do jednej nóżki (polega to na tym, że jak włączysz pstryczek to jedna z cewek jest zwierana z masą i wyłączana).

To i chyba wszystko. Wyekranuj sobie jeszcze te komory - możesz kupić folię miedzianą, albo po partyzancku - taśma dwustronna i folia ameliniowa :D

Offline fraunos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Dzięki, idę lutować :D

Posty połączone: 28 Lis, 2012, 00:06:40
Dobra, wszystko gra, potek w miarę liniowo, działał tak, że na min i max wyciszał gitarę a jak był w połowie był maksymalny sygnał :D Ale już jest git - prócz dwóch rzeczy - jakiś kabelek chyba mi nie styka, ale któryś z komponentów jest uszkodzony i sygnał się strasznie osłabia jak ten kabelek/komponent się ruszy, poprawiałem wszystkie luty i nic się nie zmieniło, może domyślacie się co to może być (sygnał nie znika całkowicie, jest ledwo słyszalny). Plus, nie zniknął problem szumów - kiedy dotknę mostka, struny, klucza czy jakiej innej metalowej części uziemiam ten szum, i on znika, czytałem trochę, i to może być problem z instalacją elektryczną w domu, na który mogę nie mieć wpływu. Co o tym myślicie? Masa z mostka jest do potka przylutowana, z każdego pickupa też i z obu switchy.

Edit: Poczytałem trochę i to jest przydźwięk sieciowy o częstotliwości 50Hz, czyli takiej jaka jest w sieciach w Europie czy cośtam. Będę musiał poeksperymentować, i zaekranować szmatę :c
« Ostatnia zmiana: 28 Lis, 2012, 00:58:15 wysłana przez fraunos »

Offline fraunos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Ehh, nie mam pojęcia... Połowy z tego co napisałeś Oranż nie zrozumiałem :D trochę chaotycznie napisałeś. Poddałem się z tymi switchami na razie i podłączyłem samego humba.

https://www.dropbox.com/s/uwe2htu8r4wgs8y/gita.png

tak jak tu na obrazku. Niby działa bez większych szumów, brzmienie dużo lepsze ( ale to zasługa zmiany potka z 220k na 500k ), ale wciąż nie mam pojęcia jak podłączyć te switche.

Edit: a no i to jest połączenie równoległe, jak zrobię szeregowo to będzie większy sygnał? Teraz jak mocno jebne w struny to clipuje, a jest najciszej jak się :D
« Ostatnia zmiana: 01 Gru, 2012, 19:41:40 wysłana przez fraunos »

Orange

  • Gość
Chaos to ty masz pod pickguardem. Krok po kroku ci napisałem co robić.

A pikap masz źle podłączony. Czarny z białym łączysz razem, izolujesz i nie tykasz (to jest od rozłączania cewek) Zielony i druciany do masy potka, czerwony to sygnał do nóżki potencjometru. W takim układzie powinno zabrzmieć lepiej. Ale to masz napisane w instrukcji, której fotki są gdzieś wyżej.

Posty połączone: 02 Gru, 2012, 00:33:43
Aha i potek powinien być 500A. Jak masz B, to może ci działać "inaczej"...
« Ostatnia zmiana: 02 Gru, 2012, 00:33:43 wysłana przez Orange »

Offline fraunos

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 50
Dobra, udało się :D dzięki za pomoc. Szumy nie znikły, bo jeszcze nie zrobiłem ekranu, ale myślę, że to już pomoże :D Najważniejsze, że pickapy śmiagają tak jak powinny. Dzięki :)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
12 Odpowiedzi
9446 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Maj, 2010, 20:54:04
wysłana przez ukasheq
26 Odpowiedzi
11935 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Mar, 2013, 00:28:26
wysłana przez Pneumonia2
4 Odpowiedzi
2126 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 10 Cze, 2013, 16:55:13
wysłana przez GuitarProject
0 Odpowiedzi
903 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2016, 21:39:05
wysłana przez Wolfhorsky
2 Odpowiedzi
1400 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Gru, 2016, 16:14:30
wysłana przez Piotr_