Autor Wątek: Les paul w drop A - jakie struny?  (Przeczytany 9278 razy)

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
Les paul w drop A - jakie struny?
« 12 Lis, 2012, 22:23:29 »
Witam.
Struny o jakiej grubości polecacie do takiego zestawu?
Nigdy nie grałem tak nisko (maksymalnie drop C). Mam dosyć delikatne paluchy a lubie ostre wibrato z flażoletami. Z drugiej strony nie cierpię luźnych, wiszących makaronów przy pm.
Z góry thx za pomoc.

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
ernie ball slinky baritone set ;)
i always go full retard

bandit112

  • Gość
14-72

Offline CmnD

  • Gaduła
  • Wiadomości: 392
miałem, musiałem rozwiercać klucze i IMHO gitara była tak sztywna, że dostawałem kompleksów. If know what I mean.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Co prawda nie gram na Les Paulu, a na barytonowym lutniku ;) ale ostatnio do pełnego H/drop B najbardziej mi przypasiły te GHSy, niestety mają pewną wadę - 3 struna nie jest owijkowa :(
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Olcha

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Najlepiej zmontuj sobie secik na tanie-struny, oni mają EB i GHS-y na sztuki, tak wiec cuda wianki możesz sobie zrobić :P
  Osobiście uważam ze do A 70 to minimum, szczególnie przy lp i jak mniemam 24,75.
 W sztywności nie powinno być tragedii a przy tym będą szanse ze ustawisz menzurę.
No i zamiast rozwiercać klucze warto zwyczajne odwinąć owijkę :)

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
Dzięki sylkis za link. Tak się składa, że nie lubię owijki na 3 strunie.
A nie trzeba będzie siodełka zmieniać przy takich strunach?

14-72
Nie wiem czy wioliny nie będą za grube a nie mam gdzie wymacać tak strojonego badyla ehh.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
A nie trzeba będzie siodełka zmieniać przy takich strunach?
A jakie masz siodełko? Bo prawdopodobnie wystarczy ci będzie użyć danej struny do rozruchania siodełka niczym pilnikiem ;) Znaczy się żeby tylko poszerzyć nacięcie, nie pogłębiać.
Jak miałem plastikowe siodełka w paździerzach, to tak robiłem bez litości. Jak mam metalowe siodełko w lutniku, to się tak nie da. Nie wiem, co masz w LP, jeśli kościany, czy coś, to mogłoby być trochę szkoda...

P.S. ten set ode mnie jest trochę niezbalansowany właśnie przez to, że ma takie cienkie wioliny ;)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu


Używam od dwóch lat, dziękuję, pozamiatane. Ewentualnie jak ktoś napisał wyżej Ernie Ball Baritone, mają trochę większą grubość na samym dole.

Spoiler

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
miałem, musiałem rozwiercać klucze i IMHO gitara była tak sztywna, że dostawałem kompleksów. If know what I mean.
Kurwa, nie osłabiajcie mnie. To tak trudno obrać owijkę?
Set Ernie Ball Baritone Slinky to 0.13-0.72. IMO jest idealny do tego strojenia.
Dzięki sylkis za link. Tak się składa, że nie lubię owijki na 3 strunie.
A nie trzeba będzie siodełka zmieniać przy takich strunach?
To polub, bo gładki drut już 0.20 nie będzie stroić przy tym strojeniu, a w secie EB to jest już 0.30. Siodełka nigdy nie zmieniałem w żadnym wiośle. Ale ja jestem pojebany bo uważam, że regulację gryfu przy takim secie robi się w sporadycznych przypadkach.

Lupus, przecież kwintesencją LesPaula na niskim stroju jest to, że tak pięknie odstraja przy ataku :)
Ja tam kocham ten moment.
« Ostatnia zmiana: 13 Lis, 2012, 09:49:52 wysłana przez Yony »

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odezwał się ze swoim 27 calowym LP z klocków Lego ;D

Offline Jakub_Z.

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Matowy
Lupus, przecież kwintesencją LesPaula na niskim stroju jest to, że tak pięknie odstraja przy ataku. Ja tam kocham ten moment.
Oj tak, ja też. Dlatego swojego Wi14 na 24.75" stroję do Drop A na secie 12-60 i ten moment skutecznie sobie przedłużam - polecam, polecam :D
« Ostatnia zmiana: 13 Lis, 2012, 10:08:04 wysłana przez Jakub_Z. »

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Odezwał się ze swoim 27 calowym LP z klocków Lego ;D
Już go nie ma... :(
Ale wszystko wskazuje, że będzie Flying. :D

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
Dzięki za pomoc ludziska, już co nieco zaczynam kumać. I tak pewnie teraz zacznie sie rotacja różnorakich setów, między innymi z tych które proponujecie.
Tak z ciekawości obniżyłem w badylu strój 3 basowych strun 10-46 :P do H chyba i te wiszące druty tak dziwnie właśnie się odstrajały przy pierdolnięciu kostką :P

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Osobiście nienawidzę tego, gdy przez tę chwilę struna odgrywa dźwięk wyższy, niż powinna... no ale ja nie dziętuję.
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline pastOr

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 31
No właśnie to odstrajanie mnie z deka wkur... Mam nadzieję, że przy grubszych strunach nie będzie mi to tak drażniło ucha, no chyba że inaczej się nie da, bo zmiana LP na coś innego nie wchodzi w rachubę :)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
To zależy - masz bardzo krótką menzurę, więc automatycznie i mniejszy naciąg struny, czyli jak będzie bardziej miękka, to i majtać się będzie. Z drugiej strony, krótsza menzura = mniejszy jej maksymalny wychył i mniejsza masa.

Prawdopodobnie aby w pełni to zjawisko wyeliminować (zwłaszcza na basowych strunach) będziesz musiał pokombinować z bardzo grubymi strunami, które z kolei będą utrudniać bendy, legato itp. - czyli będziesz musiał znaleźć złoty środek, a podane tu sety potraktuj jako punkt wyjścia (zwłaszcza wspomniany EB Baritone Slinky, od którego sam na dobrą sprawę zaczynałem przygodę z tak niskimi strojeniami).

No i przede wszystkim będziesz musiał na nowo nauczyć się kontrolować artykulację, przynajmniej do pewnego stopnia (po prostu zwracaj uwagę na to, co się dzieje). W takich niskich strojach i z takimi grubymi strunami wiosło się stety/niestety trochę inaczej zachowuje i nie ma na to większego wpływu, tylko trzeba nauczyć się grać tak, aby brzmiało jak należy ;) A z jakim setem ci będzie najłatwiej to osiągnąć? Metoda prób i błędów się kłania, bo każdy ci powie co innego...

Enyuej - wszystko da się ogarnąć ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Lis, 2012, 17:30:34 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Zbir

  • Gaduła
  • Wiadomości: 319
Po pierwsze to sobie obróć siodło by zyskać te pare milimetrów (sprawdzałem łopatologicznie że 14-72 w H jest niemożliwe do wyregulowania by banglała menzura). Zbyt krótka skala :P

Offline Owy

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 2
Witam!
To ja tu się podepnę. Mam kopię SG od Epiphone'a i chętnię zestroiłbym ją bardzo nisko, interesuje mnie AEADGB. Menzurka to 24 3/4,  w rachubę wchodzi wiercenie siodełka, za to wolałbym nie zmieniać gryfu i wiercić kluczy :). W stoju standardowym grywam na 10-46 (na basie nawet lżej, bo przy 34' mam założone 35-95) i takie naprężenie strun mi odpowiada. Osobiście myślałem nad jakimiś 13-65, choć widzę, że polecacie grubsze druty. Interesuje mnie czy:

Ktoś z was robił coś podobnego na SG lub LP?
Czy dało się wtedy wyregulować wiosło?
Czy najzwyklejsze przetwornicznki od Epi będą zbierać ten dół?
Czy podpinać się wtedy pod wzmak gitarowy, czy basowy?

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Da się to wyregulować, choć możesz mieć z tym trochę zabawy, basowe przetworniki nie różnią się od gitarowych w kwestii tego jakie częstotliwości potrafią zbierać :) i wzmak gitarowy spokojnie da radę.
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Owy

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 2
Dzięki, zachęciłeś mnie do tego. Jescze jedno pytanko: strunka 65 do A nie będzie makaronem?

Offline admaxo

  • Pr0
  • Wiadomości: 764
  • Bogdan Grad Fan
Nie. ;) Skoro grasz na 10-46 w E to będzie akurat.
"Trzeba sciszyc gitare, zeby wydobyc specjalne pasmo z 8 struny, ja tylko tak podpowiadam" - Bogdan Grad

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Kwestia gustu. Ktoś-tam na forum ponoć kiedyś i z cieńszymi dawał radę, ale to już na pewno by wymagało od twojej gry odpowiedniej techniki, innej artykulacji... o wiele bardziej uważnej i zapomnij o mocnym uderzaniu w struny, chyba że jara cie dziętowe bździąąąng (ja go nienawidzę).

Osobiście poniżej 70 bym nie schodził na pewno, ale to kwestia gustu. Ja lubię jak są szprychy od roweru ;)

BTW, co do wzmaka, to przy niskich strojach chujowe wzmaki i symulacje brzmią jeszcze bardziej chujowo, niż normalnie. Podobnie paczki z małymi głośniczkami. Dobre wzmaki nie będą mieć problemu (w końcu pierwotne basowe wzmaki się prawie nie różniły od gitarowych).
« Ostatnia zmiana: 11 Gru, 2012, 19:19:40 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline admaxo

  • Pr0
  • Wiadomości: 764
  • Bogdan Grad Fan
Widek chyba grał na 10-46 w drop G. :D
"Trzeba sciszyc gitare, zeby wydobyc specjalne pasmo z 8 struny, ja tylko tak podpowiadam" - Bogdan Grad

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
15 Odpowiedzi
13756 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Lis, 2011, 18:04:50
wysłana przez maniek
14 Odpowiedzi
10043 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Lip, 2012, 17:48:36
wysłana przez mlodysatan
16 Odpowiedzi
4679 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Wrz, 2016, 15:51:24
wysłana przez Thoth
11 Odpowiedzi
7475 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Lis, 2016, 11:47:27
wysłana przez rockstarzzz2
5 Odpowiedzi
6510 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Lip, 2017, 21:24:33
wysłana przez Mother Puncher