Autor Wątek: Dobór drewna / pickupów  (Przeczytany 12223 razy)

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Dobór drewna / pickupów
« 12 Paź, 2012, 10:37:13 »
Witam,

W moim spaczonym umyśle powoli krystalizuje się projekt wiosła, które kiedyś sobie zrobię, potrzebuję tylko trochę informacji o drewnie. Generalnie pytanie: 27', jesionowa deska, gryf jak w Raptorach (palisander/heban) albo mahoń/palisander, 2x Blackouts - jak to zagra? Dżęty mnie średnio interesują, gitara ma kurwić death metal i być postrachem piaskownicy. Warto coś zmienić w specyfikacji?

Od razu uprzedzam wszystkie osoby, które zaraz każą mi wypierdalać na Google, bym sobie sam poszukał. Chcę zapytać o zagadnienie osoby, które MAJĄ jakieś pojęcie o temacie ;) w wyszukiwarce "gitara jakie drewno" wyrzuca co najwyżej informacje, że James Hetfield ma gitary z mahoniu, Kirk Hammett z olchy, a gimbusy są smutne, że nie zrobią sobie za 800 zł kopii Explorera Kena Lawrence do grania Metalliki.

Pozdrawiam ;)


Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #1 12 Paź, 2012, 10:55:52 »
Ja bym proponował mahoń na korpus zamiast jesionu. Będzie bardziej solidne brzmienie, jesion właśnie djenty lubi.

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #2 12 Paź, 2012, 11:03:33 »
Jest to prawda, ale mam już dwa wiosła z mahoniu i chciałbym czegoś troszeczkę jaśniejszego :) Jesion ma takie fajne "szkiełko" w brzmieniu, Vicol kiedyś nagrał test kilku gitar na tym samym presecie i Skerv JK najbardziej przypadł mi tam do gustu. Jesion lubi djenty, ale myślę o podpinaniu tej gitary do normalnych, zdrowych ustawień wzmacniacza, nie do jakiegoś ekstremalnego brzęku do muzyki tego typu.

i jeszcze jedna bardzo ważna sprawa: jakie będą różnice w brzmieniu gitary wykonanej z takich samych elementów, drewna i tak dalej, ale z gryfem mocowanym w różny sposób (wkręcany, wklejany)? Neck-through nie planuję.

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #3 12 Paź, 2012, 11:13:13 »
Mi wkręcana wybrzmiewała dłużej od wklejanej szyjki, ale to tam inne drewna były. Schuldiner miał korpus z olchą, gryf z mahą a podstrunnice z hebą.
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #4 12 Paź, 2012, 11:15:52 »
bolt on skervesena ma dluzszy sustain od set ina w greco LP ;)
i always go full retard

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #5 12 Paź, 2012, 12:02:14 »
Mam barytonowego Skervesena z dechą z jesionu i wklejonym gryfem z mahoniu. Jest w nim Nailbomb - to wiosło kurwi bez najmniejszych oznak dżętu :).
:D
Bo miało być brzmieniowo tamtym Signumem, tyla, że z 8. strunami ;).
lupus - jesteś przegłosowany.

Amanita - no, Twój plan mie się bardzo podoba! Nie wiem tylko, czy po ograniu w takim konfigu nie będzie już potrzebna pomoc psychologa...
Paczki z głów!

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #6 12 Paź, 2012, 13:33:51 »
jeżeli podoba Ci się JK to zważ, że siedzi tam Aftermath
Na Mądowych próbkiach owszem. Ja nagrywałę jak jeszcze siedział holy diver.
jakie będą różnice w brzmieniu gitary wykonanej z takich samych elementów, drewna i tak dalej, ale z gryfem mocowanym w różny sposób (wkręcany, wklejany)?
Jeżeli mówimy o zdrowym bolt-onie i zdrowym set-inie, to kosmetyczne. Kiedyś, jak byłę młody i gupi wkleiłem jednego taniego ale w miarę zdrowego bolt-ona z nadzieją na tonę sustainu, etc. Jakby to rzec... Coś pewnie się zmieniło, ale nie dysponuję wystarczająco czułą aparaturą pomiarową(słuch) aby móc opracować wyniki eksperymętu  :D

Na jedną rzecz chciałbym zwrócić uwagę: dobór gatunku drewna to jedno. Sposób jego poklejenia i rozkład mas i naprężeń, to drugie. Inaczej dany gatunek odzywa się jeżeli jest go tylko 5mm na topie a inaczej jeżeli masz z niego całą dechę. W ten sposób zaskoczyła mnie full klonowa gruba decha w mojej rogatej, po której spodziewałem się tony jazgoczącej góry a wyszło coś bardzo dziwnego, aczkolwiek całkiem użytecznego. Inaczej zachowuje się jesią z radiusowanym topem a inaczej z klejonym na prosto. Inaczej na gryfie chodzi 3cz mahoń z wąskimi przekładkami a inaczej z całości. Ten pierwszy jest wręcz niepodobny do mahoniu. Inaczej zachowują się bolt-ony z cienkimi i grubymi ''cegłami'', sięgające dalej lub płycej, etc. Układ słojów na pewno też ma sporo do gadania, w szczególności na gryfie. Ale i tak wysnuwać jakieś reguły jest cholernie ciężko, bo dwie gitary z tej samej belki mogą zagrać bardzo różnie.
synkopy to guwno

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #7 12 Paź, 2012, 14:28:02 »
Pewne elementy mamy sprawdzone i jesteśmy ich pewni ale , właśnie jest tylko to ale , natura płata figle i ktokolwiek bedzie stanowczo twierdził ze coś zagra tak a nie inaczej jest w wielkim błędzie.
Dzejk zaskoczył nas bardzo , było w nim sporo różnych pickupów i wiemy na pewno ze są różnice kolosalne w brzmieniu tej samej gitary na różnych pickupach. Co do Raptorów było sporo róznych i nie ośmieliłbym sie stwierdzić ze jesion nadaje sie do Djentu to jakies niebywałe uproszczenie.
Jeśli chcesz mieć coś w rodzaju pompowania dźwięku na ataku tzn ze chcesz gryf mahoniowy z całości , jeśli chcesz by dźwiek był bardzo selektywny to dzejk ma to z deski radiusowanej i napinanej na zimno, top radiusowany ale sparzony wrzatkiem ze drewno niemal samo sie ugina już gra zupełnie inaczej. Temat jest długi i szeroki jak amazonka , możemy tak długo, wszystko zależy jakich niuansów szukasz.
I co ciekawe dobór pickupów niestety nie może polegać tylko na tym co nam sie gdzieś tam podobało. Zawsze podobały mi sie warpigi ale w dzejku robił tylko zamieszanie , w diplodoku nie wyobrazam sobie innych, w Raptorach tak sobie ale już w tym naszym testowym z gryfem z niepalisandru ( kuźwa muszę zapamiętać nazwe tego drewna ) gra to całkiem zacnie , także nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie.
O ja hejter Painkillerów w raptorze z mahoniowym korpusem musiałem je przeprosić , to jakby zupełnie inny pickup sie okazał ale gryf mahą i korpus mahą.
« Ostatnia zmiana: 12 Paź, 2012, 14:32:17 wysłana przez commelina »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #8 12 Paź, 2012, 14:50:02 »
w Raptorach tak sobie ale już w tym naszym testowym z gryfem z niepalisandru ( kuźwa muszę zapamiętać nazwe tego drewna )

Pau ferro :).
Paczki z głów!

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #9 12 Paź, 2012, 15:02:02 »
Niestety nie o to chodzi ale przypomne sobie to napiszę.

Offline domas

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 640
  • Dziki osioł numer raz
    • Animus
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #10 12 Paź, 2012, 15:11:08 »
Wamara?

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #11 12 Paź, 2012, 15:20:01 »
Kotibe

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 755
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #12 12 Paź, 2012, 16:00:52 »
Hooyveetzo
Paczki z głów!

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
synkopy to guwno

Offline domas

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 640
  • Dziki osioł numer raz
    • Animus
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #14 12 Paź, 2012, 16:24:16 »
commelina, ułatwię Ci zapamiętanie:

Spoiler

:D

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #15 12 Paź, 2012, 16:51:38 »
Racuch i B ... nie rozumiem ;D

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #16 12 Paź, 2012, 17:06:13 »
 :facepalm: koti (som) be
synkopy to guwno

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #17 12 Paź, 2012, 17:23:27 »
commelina, ułatwię Ci zapamiętanie:

Spoiler

:D

Garfield jednak istnieje! :O

Lupus, spora część defmetalowych gwiazd używa połączenia olcha, klon+heban, NTB i najczęściej EMG 81, także zacznij może poszukiwania od tego, jakby nie patrzeć, sprawdzonego schematu, hm? ;)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #18 13 Paź, 2012, 13:33:39 »
Niby tak, ale jaka frajda mieć to samo drewno co wszyscy ;D

Bardzo dużo zależy od wzmacniacza i generalnie rzeczy po drugiej stronie kabla, ostatnio udało się skręcić na 11R taki preset, że nawet mój niemalże full mahą Schecter wyrzuca z siebie selektywne szesnastki na niskim A. Upieram się na jesion nie ukrywam że z przyczyn estetycznych, tzn. jara mnie wykończenie jakie ma Batcator ;)

Offline domas

  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 640
  • Dziki osioł numer raz
    • Animus
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #19 13 Paź, 2012, 13:41:39 »
Bardzo dużo zależy od gitary i kolumny, a już mniej odwzmacniacza.
Fix'd

Nie chcesz drewna takiego jak wszyscy, więc kombinuj - mało jest egzotyków? ;)
Jak chcesz jesią na body, to rzuć okiem na temat Muszy Kiwicaster - ma tam właśnie jesią na body i mahą na gryfie. Zapierdala aż miło (i jest moim "skrytym" gasem).

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #20 16 Paź, 2012, 20:48:14 »
http://www.jemsite.com/jem/wood.htm

Pytanie do Skervesena. Informacje z tej strony są coś warte czy koleś pierdoli jak potłuczony?

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #21 16 Paź, 2012, 21:02:38 »
Jak widzę ''swamp ash'', to już nie kce mi siem czytać.
synkopy to guwno

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #22 16 Paź, 2012, 21:25:13 »
Jak widzę ''swamp ash'', to już nie kce mi siem czytać.

czemu, dżętowcy robią z niego gitary czy co? ;D

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #23 16 Paź, 2012, 21:31:25 »
dżętofcy nie robiom gitar bo nie umią :P

Jarka zapytaj, on to fajnie tłumaczy ;)
synkopy to guwno

Offline lupus

  • Pr0
  • Wiadomości: 908
  • nadużywam delaya i reverbu
Odp: Dobór drewna / pickupów
« Odpowiedź #24 16 Paź, 2012, 21:35:21 »
Czekam, aż wparuje do tematu i się wypowie ;)

Opis orzecha mnie zaintrygował. Ma ktoś jakieś doświadczenia z wiosłem wystruganym z takiego drewna?

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
24 Odpowiedzi
11430 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Mar, 2008, 18:48:24
wysłana przez FlyingV
38 Odpowiedzi
14101 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Sty, 2012, 01:15:05
wysłana przez sylkis
55 Odpowiedzi
24249 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Wrz, 2014, 14:04:13
wysłana przez Ewolter
6 Odpowiedzi
3276 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Gru, 2016, 19:29:08
wysłana przez Aremenius
20 Odpowiedzi
2747 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Maj, 2020, 11:03:51
wysłana przez Chomick